Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 527
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 38 570

и на кое се радваш ? май на 8.1%, обаче разбра ли метода за формиране на лихвата
    Банков лихвен процент на СИБАНК по кредити в национална валута + надбавка

Много добре знам, че ГПР ми е 10%.
И въпреки това ми е изгоден кредита.
Не ми се пишат всички цифри на стария и новия сега, за доказателство.
Само ще кажа, че при стария за 9 години сме върнали 900 лв. Направо умирам, като се сетя.
При новия за този срок ще върнем почти цялата сума.

# 721
  • Мнения: 5 178

и на кое се радваш ? май на 8.1%, обаче разбра ли метода за формиране на лихвата
    Банков лихвен процент на СИБАНК по кредити в национална валута + надбавка

Много добре знам, че ГПР ми е 10%.
И въпреки това ми е изгоден кредита.
Не ми се пишат всички цифри на стария и новия сега, за доказателство.

ГПР-то и това, което аз ти обяснявам са две различни неща, при този метод на формиране на лихвата банката може да ти каже, че за нея пазара се е променил и, че лихвата ти от другия месец е 9.1% (примерно). Метода за формиране на лихвата е непрозрачен и не зависи от пазара.,а от кефа на шефа и неговите нужди.
За съжаление кредита ти е след 12.05.2012г и за теб важи новият закон за потр. кредит, където тази практика е узаконена и никой съд не може да ти помогне ако решиш да се жалваш

Да вероятно сравняваш със стария си ипотечен, но не заблуждавай, че е изгоден този кредит

# 722
  • София
  • Мнения: 38 570
Сравнявам и със стария ни потребителски към СИбанк.
До сега всичко е точно и нямам поводи за жалби.

# 723
  • Мнения: 5 178
А дано така и да приключиш, успех !!

# 724
  • Sofia
  • Мнения: 4 041
Аз забелязвам, че и ПИБ имат подобех техен банков лихвен процент, а не са обвързани с Юрибор, Либор или Софибор. КОТЕ, виждам, че си доста компетентна, би ли споделила кой индекс е изгоден за кредити в лева и съответно в евро?

# 725
  • Мнения: 5 178
Не кой е изгоден, а кой трябва да се прилага - междубанковите индекси са Софибор за Лев, Юрибор за Евро и Либор за CHF, USD или GBP като всяка валута си има собствен Либор

При тези лихвени нива от 8% лихва при 0.5% Еурибор никой кредит не е изгоден, всеки който вземе кредита сега трябва да знае, че това е неговата абсолютно минимална лихва, от тук нататък лихвата може само да се запази или да расте и то до нива 12-15%


Всякакви вътрешнобанкови индекси са шменти капели и рискувате да плащате неразумно големи лихви  Tired

# 726
  • Sofia
  • Мнения: 4 041
Не кой е изгоден, а кой трябва да се прилага - междубанковите индекси са Софибор за Лев, Юрибор за Евро и Либор за CHF, USD или GBP като всяка валута си има собствен Либор

При тези лихвени нива от 8% лихва при 0.5% Еурибор никой кредит не е изгоден, всеки който вземе кредита сега трябва да знае, че това е неговата абсолютно минимална лихва, от тук нататък лихвата може само да се запази или да расте и то до нива 12-15%


Всякакви вътрешнобанкови индекси са шменти капели и рискувате да плащате неразумно големи лихви  Tired

Полезна информация, благодаря   bouquet

Интересно обаче тогава как така Прокредитбанк са написали Юрибор за кредити в лева и в евро http://www.procreditbank.bg/bg/lihven-byuletin/page/677   Thinking

# 727
  • Мнения: 5 178
Moже и така, виждала съм и още по-екзотични решения в бившите Юго републики, но важното е, че в основата стои междубанков индекс, а не вътрешнобанков индекс Peace

# 728
  • Sofia
  • Мнения: 4 041
Moже и така, виждала съм и още по-екзотични решения в бившите Юго републики, но важното е, че в основата стои междубанков индекс, а не вътрешнобанков индекс Peace

Да права сте, поне има някаква яснота как се определя лихвата.

# 729
  • Мнения: 488
В райфайзен банк използват софибор + фиксиран процент. Единствено те и прокредит намерих, че образуват БЛП по този начин. Преди и Уникредит са били така, но вече не.

# 730
  • Мнения: 11
Не кой е изгоден, а кой трябва да се прилага - междубанковите индекси са Софибор за Лев, Юрибор за Евро и Либор за CHF, USD или GBP като всяка валута си има собствен Либор

При тези лихвени нива от 8% лихва при 0.5% Еурибор никой кредит не е изгоден, всеки който вземе кредита сега трябва да знае, че това е неговата абсолютно минимална лихва, от тук нататък лихвата може само да се запази или да расте и то до нива 12-15%


Всякакви вътрешнобанкови индекси са шменти капели и рискувате да плащате неразумно големи лихви  Tired

От това което си написала не ми става ясно коя методика за формиране на ливен процент в момента препоръчваш като лично мнение ?
Оплюваш БЛП-то и другите 3 начина за формиране на лихвен процент.
Абсолютно съгласен съм с теб, че който взима на Софибор и на Юрибор в момента е невменяем, но за БЛП-то, не знам защо така яростно. Между Софибор или Юробор и БЛП без да се замислям взимам БЛП. Единственият плюс е когато има 3/5 год. фиксирана схема и след нея можеш без такса да погасиш и смяташ да го направиш.

# 731
  • Мнения: 5 178
mania666, кое те радва в БЛП... , че така си го избираш
1. Обикновено в основата на БЛП стои лихвен индекс Софибор, Юрибор или Либор
+
2. Всички възможни разходи на банката
С БЛП се съгласяваш да плащаш за всяка прищявка на банкерите..
-пример : много лоши кредити, как да ги покрием - ами да вдигнем БЛП и тези, които плащат да плащат и за тези , които не го правят
-пример 2: смяна на регулациите - да кажем завишаване на % за капиталова адекватност, ами да завишим БЛП и да го караме по старо му, т.е пак плаща кредитополучателя заради калпавия мениджмънт на банката

В момента не е време за теглене на кредити, лихвите само на пръв поглед изглеждат ниски, защото лихвените индекси са много ниски и надбавките върху тях са високи.
Аз не бих взела кредит ипотечен с фиксирана надбавка над 3-4%, и потребителски с надбавка над 5-6%. А в момента какво ви предлагат 8% лихва при която 0.5 е от Юрибора и 7,5% надбавка , е извинете ама ако юрибора се върне на 4-5% къде отива лихвата

Айде да обобщя за неразбралите
1. на БЛП в никой, ама в никой случай, освен ако не искаш да станеш доброволен роб на банка - ето това е поведение, с което рискувате бъдещето си
2. Плаващата част по лихвата ТРЯБВА да се формира от прозрачно определен междубанков лихвен индекс
3. кредити с фикс. надбавка по-голяма от 3-4% за ипотечен  и 5-6% за потребителски са си крайно неизгодни

Н

# 732
  • София
  • Мнения: 3 291
Сега остава да кажеш къде са тия кредити. Аз поне не успявам да намеря в Моите Пари.

# 733
  • Мнения: 5 178
Грета Ей, чети.. и ще видиш, че сега не е момента за теглене на кредити, особено пък в Евро при тази политическа дестабилизация...
Хора мислете преди да предприемате такава сериозна стъпка, мислете защото една непосилна ипотека ще преобърне живота ви и този на децата ви. Каквото и да ви говорят банкерите, разигравайте най-черния сценарий и ако можете да издържите - теглете 15-20-30 год кредит

Не мисля да давам повече разяснения защо смятам така, защото много от хората изпадат в дива ярост, когато им кажеш, че не могат да си позволят това жилище с този кредит.. Да не говорим, че тук една дама ми обясняваше, че тя ако имала пари спестени за 6 вноски по кредита нямало да тегли кредит  #Crazy
Успех и всеки с главата си напред

# 734
  • Sofia
  • Мнения: 4 041
Някой има ли идея какво ще стане с кредитите ако премахнат валутния борд в момента?

Общи условия

Активация на акаунт