говорене в 3то лице

  • 5 341
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 445
Моето дете казва"аз" от 2-3 дни, но понякога употребява"ти" в смисъл на аз. Също казва за себе си бебе или Тити(означава Стефи). Иначе когато иска да стана от компютъра и да седне тя да гледа снимки, идва, дърпа ме за ръката и вика:"Аз, аз, аз!", което преведено значи:"Стани, да седна аз!"

# 31
  • Мнения: 482
just_an_ODDalisque без да се  сърдиш. Изгледах клипчето - в него детето не сглобява изречения от повече от 3 думи. А и тези от 3 думи са много спорни. И на базата не тези ... думи ... да наистина не може да се твърди дали навсякъде използва всичко както трябва. Аз лично не всичко му разбрах, а и има дума, която е неправилна "амках" (или нещо такова беше). Но това си е съвсем нормално говорене за дете на тази възраст  Peace Не е с нищо повече нито с нищо по-малко от връстниците си  Peace Да е живо и здраво детето!

Говоренето в 3 лице е нещо съвсем нормално във всяка една психологическа школа, занимаваща се с ранно детско развитие, независимо дали е "нова" или "стара". Дължи се, не на това как ти се обръщаш към самото дете, а на неговото възприемане на света и на самото себе си. За сега не ми се влиза в подробности, да не отегча някой, но ако ти е интересно ще разкажа.

Говоренето в трето лице се изразява основно в изречения от типа "..... (името на детето) направи/иска еди какво си". Дължи на факта че говорейки с някой друг ти използваш неговото име (това на детето) или "тя"/"той". Бивайки обект на разговор от други двама - то няма какво друго да бъде .... освен 3 лице. Такива са правилата на граматиката ...

# 32
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 877

  202uu
Да, освен това тези отговори могат да бъдат заучени, чрез многократно разглеждане и четене на книжката. Съвсем другояче стоят нещата, когато става въпрос за свободен разговор, особено когато детето споделя впечатления и събития, които са нови за него, а не оттренирани.  Peace

# 33
  • Мнения: 579
Моето дете говори така по принцип.И никога не употребява/не е употребявала 3то лице за себе си.(освен като се види на снимка).Ставаше въпрос за глаголни форми и местоимения,макар,че темата даже не е за местоименията,а не за колко думи могат да навържат в изречение деца под 2г.
И,да,именно това имах предвид-говори като голяма част от децата на нейна възраст-в 1во лице.
Е,хубаво,де,кажете какво да я питам и още днес правя клип-да няма време да го "заучи".
А ако става въпрос какво чува най-често детето:най-вероятно обръщения КЪМ него чува по-често отколкото разговори ЗА него.

# 34
  • Мнения: 482
Ти май имаш теория че не е естествено и че се дължи на това че хората говорят по особен начин на децата си ....
Ако това те кара да се чувстваш щастлива - нека така да бъде  Peace

Иначе отговорих точно да въпросите зададени в първият пост
1. да, естествено е
2. естествено е заради механизма по който децата се развиват и приемат себе си и заобикалящия ги свят.

Тази особенност на децата е естествена и за Фройд и за Пиаже - въпреки коренно различният им подход към нещата. Кроскултурална е - т.е. не зависи от съответната култура и език.

Това че е нормално, естествено, детето да говори за себе си в 3 лице не значи че то постоянно ще го прави и само в 3 лице ще говори. Децата са различни - ако щеш и различно "приказливи са".

Случая, за който споменаваш, със снимката - е също така част от това образуване на "АЗ" и самовъзприемане на детето. Същото е и с огледалото - доста съществен момент! В по-ранен (бебешки) стадии, това е интереса към собственото тяло и "елементите" то него.

Нормално е  Peace Няма нужда да избиваме децата, които говорят в 3 лице, нито родителите им. Не е необходимо и да приписваме някаква "вина" за това нормално развитие на децата.

p.s. не съм привърженик на този тип говорене, който ти описваш. Но той е "по-опасен" за родителите, не за децата и определено няма нищо общо с този случай  Peace

# 35
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 877
just an ODDalisque, няма нужда да ни доказваш нищо.  Peace Не те обвиняваме в лъжа, просто се опитваме да обясним, че нещото, което ти намираш за противоестествено, е напълно нормален етап от развитието на децата, поне на повечето.

Както някои деца започват да ходят, преди да се научат да пълзят, така сигурно има и деца, които прескачат някои етапи на речевото развитие. Но нито едно от двете не е по вина на родителите, нито пък е признак за нещо нередно.

Но с това:
Цитат
И,да,именно това имах предвид-говори като голяма част от децата на нейна възраст-в 1во лице.
просто няма как да се съглася, особено за деца под година и половина,  защото проговарянето направо в първо лице е изключение, а не правилото.

# 36
  • Мнения: 75
http://www.youtube.com/watch?v=DcDWwn-o2Lk

Жалко,че не съм правила клипове преди няколко месеца...Обаче гарантирам,че говореше така.



Виж сега, авторката, рядко пиша в този подфорум, но не мога да не те попитам.
Ти се притесняваш за говоренето в трето лице на чуждите деца, а си льопнала редица клипове на мъничката ти дъщеричка (и други приятелчета) в тубата. където всеки се рови за щяло и нещяло?! Еми много е безотговорно, сори. Мисля, че няма да е зле вместо да се вреш в чужди работи (които и без това са толкова маловажни) и правиш смешни предположения (които са на всичкото отгоре и глупави), да вземеш да помислиш за сигурността на детето си. Дано поне си била минимално коректна и си попитала родителите на другите деца дали можеш да ги развяваш в нета. С най-добри чувства.

# 37
  • Мнения: 579
temp,ако имах "теория" нямаше да пускам тема.Познавам деца,които са говорили в 3то лице и такива,които не са.Интересно ми е от какво зависи дали ще минат през този етап.
Светлица,не го смятам за противоестествено-пак повтарям-познавам много деца,които говорят/са говорили така.Но и другото е също толкова естествено.
И,да,точно колкото е нормално да се пропусне пълзенето,е нормално и да се пропусне говоренето в 3то лице.(независимо на каква възраст е проговорило детето).И няма нищи "неадекватно" в изказванията ми относно МОИТЕ деца,които аз гледам и аз познавам най-добре.

И въобще не ме притеснява говоренето на другите деца,просто ми е интересна темата.Но дори и така да беше това няма нищо общо с клипчетата ми.Но за успокоение на всички,които се притесняват за правата на другите деца-с майките им имахме предварителна уговорка кой ще прави клипчета и кой снимки от тържествата и къде да ги кача.

# 38
  • Мнения: 482
Ами отговориха ти сумати хора, че е естествено.
Отговориха ти и на какво се дължи.
Етап е, преминава. Ориентировъчно към 3 година. Но винаги има плюс/минус.
 Hug
Значи всички сме щастливи вече
Весели празници!

# 39
  • Мнения: 10 547
Не успях да се сдържа- това тема за аплаузи към щерките на авторката ли е?
И моите са свръх-надарени или може би пък нещо сбъркани- никога не са говорили за себе си в  3 лице. И сега какво?

# 40
  • Мнения: 6 713
По-скоро тема е уж за сверка, но според мен и за да се направи публична констатация колко е лошо да говори майката в трето лице - папкаме, спинкаме и т.н.  Naughty  Tired

# 41
  • Мнения: 579
Не успях да се сдържа- това тема за аплаузи към щерките на авторката ли е?
И моите са свръх-надарени или може би пък нещо сбъркани- никога не са говорили за себе си в  3 лице. И сега какво?
Ми,нищо,какво-съвсем нормално е.И далеч не е по-неестествено от това да говорят в 3то лице.По мои наблюдения двата варианта са горе-долу 50:50...

А за този тип говорене на родителите,както вече казах,щом на много родители им идва отвътре,и щом е типичен за много езици,далеч не само българския,значи има явн някакъв смисъл.Незнам какъв,но ще ми е интересно да разбера.

И,не,темата не е за моите деца,просто ми е интересна.Въпросната книга я четох за пръв път на 12-13г. и още тогава ми напярави впечатление тази част.После известно време учих психология и там също се обясняваше.

М/у другото,има и много други теми,които са ми интересни,но явно не е този форум мястото да ги пускам.Тук всичко се обръща на заяждане....

# 42
  • София
  • Мнения: 2 734
Дъщеря ми проговори малко преди 2 год възраст и още от самото начало започна да говори за себе си в 1-во лице, което чак ме учуди, защото брат ми и всички други деца, с които съм контактувала по- отблизо говореха в 3-то в началото. Начина ми на говорене към нея е бил смесен, и в 1-во и в 3-то съм й говорила, и на множествено число (за нас двете).
Според мен си е до дете, но говоренето в 3-то лице в никакъв случай не е вид отклонение или неправилно. По- голямата част от децата са така.

# 43
  • Мнения: 2 658
Е, хайде сега, какво пък я напднахте.. чак толкоз не ни е обидила, пита си просто. И чак да се заяжда не забелязах... заяждане тука аз на друго му викам  Wink

А, и... "папкаме" и "спинкаме" даже не е в трето лице. Това е първо лице, множествено число. Та надали авторката иска да намекне нещо, относно говоренето в множествено число, щото дори не пита за него.

Весели празници!

Общи условия

Активация на акаунт