Отговори
# 60
  • Мнения: 11 314
Това, че тук е спокойно и уредено няма да ме накара да плюя в Бг колко е гадно. Нещата не могат да се сравняват по този начин.

Ендора, изцяло подкрепям изказването ти. Качеството на живот е много важно нещо.
Много си права, но е факт, че много от нас не могат да извадят това като извод след посещенията си в Родината и затова доста от темите придобиват грозен вид.
Нали знаеш - всеки гледа и оценя от собствената си камбанария, кой колкото може.

А по темата - и на мен ми е много интересно, така си правим съпоставка като цяло за плюсовете и минусите на страните, в които сме избрали да живеем или ни е довял вятъра на късмета

# 61
  • Мнения: 4 212
...Особено за Испания...то сигурно вече цели села са се преселили там от България Crazy
...

отново грешно инфо, в смисъл на мен ми зву4и като, 4е ли тук има най много българи. Но, не е така. Най много са в Гърция, следва Италия, Германия и Англия, 4ек след това е Испания. Но е вярно, 4е от България цели градове и села са празни ве4е, вси4ко е имигрирало. Ако ще говорим оба4е къде има най много български емигранти по принцип, то това е северна Америка.

Разбира  се, 4е Испания има социална програма, същата е както във всяка развита западна страна. Има специални програми за емиграция. С всяка година затягат положението, понеже им омръзна от нас. Mr. Green Има стипендии, безплатно обу4ение и живот, както и се склю4ват договори за работа, в зависимост от професията. В момента най много се търсят, доколкото знам, уеб дизайнери.
Грдините на децата до 3 годишна възраст е 150 ?, има и по евтино, след това е безплатно обу4ението.

Прави ми впе4атление, 4е в България има много грешна информация или по скоро няма, за Испания. Но, това май е добре от една страна  Whistling  Grinning

# 62
  • Мнения: 1 393
Съжалявам, МrsG

Нещо се обърка всичкото и се опитах да го оправя, но явно не съм успяла.

Цитата  беше от баба илийца.

Мерси, че си го коригирала, Sheila. Hands Thumbsup

# 63
  • Мнения: 4 390
Като ви чета, си мисля, че чак пък толкова цялата Канада не е за припадане по нея. Е, ако току-що сте мръднали от България, може би наистина си стува ахкането и охкането, ама всичките тия социални придобивки, детски надбавки, майчинство, данъци, връщане на стоките, ако са калпави, всичко това го има и в Германия. Исках смо да кажа, че плюсовете на Канада, които изброявате, ги има и тук.
Съвсем логично е изброените плюсове на Канада да ги има и в други държави.
Не мога да говоря, обаче за тях, защото съм живяла единствено в Канада.
Аз лично не я предпочитам като страна за живеене.

# 64
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
...моя съпруг,който е с много добра образователна степен и тя,за щастие,се признава и извън България.
Ама за да работи по специалността си-електроника/оптика-сигурно би трябвало да е с перфектен език...

Сърдечко,
въобще не съм сигурна, че ще му се признае дипломата и ще започне работа по специалността веднага след като дойде  ...Без доучване тук няма да стане, щом пък става и дума за оптика - още повече. Ако греша, моля нека някой да ме поправи . А за учители по френски е същата работа. Да се започне работа като преподавател в КОФИ се чака 7 год. ( една позната е чакала толкова ) и то след сума ти конкурси, допълнително учене и естествено късмета да си м/у избраните.....

# 65
Да се намеся и аз. Наистина социалната политика на Канада е добра.Но ако искаш добра реализация ти отнема прекалено много време.Тук не се признава нашето образование и  обикновено ти трябват няколко години за да приравняваш или у4иш отново.Ситуацията става по сложна ако имаш и малки деца.Мойто мнение е 4е на Канада и трябва високо квалифицирана ефтина работна ръка.В Канада е хубаво   за канадците.Това виждам аз от моята камбанария.                     Със здраве. : Simple Smile

# 66
  • Мнения: 4 390
...моя съпруг,който е с много добра образователна степен и тя,за щастие,се признава и извън България.
Ама за да работи по специалността си-електроника/оптика-сигурно би трябвало да е с перфектен език...

Сърдечко,
въобще не съм сигурна, че ще му се признае дипломата и ще започне работа по специалността веднага след като дойде  ...Без доучване тук няма да стане, щом пък става и дума за оптика - още повече. Ако греша, моля нека някой да ме поправи . А за учители по френски е същата работа. Да се започне работа като преподавател в КОФИ се чака 7 год. ( една позната е чакала толкова ) и то след сума ти конкурси, допълнително учене и естествено късмета да си м/у избраните.....

И аз това щях да напиша.
Моят мъж също е магистър инженер по електроника и микроелектроника, не му признаха образованието напълно, трябваше да доучва (около 2 години).

# 67
  • Мнения: 5 370
добре де-а защо бях чела някъде, че степента PhD-тоест, докторската, се признава по света без приравняване? newsm78

# 68
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
И аз това щях да напиша.
Моят мъж също е магистър инженер по електроника и микроелектроника, не му признаха образованието напълно, трябваше да доучва (около 2 години).
За съжаление не само в Канада е така. Уж зачитат нашето образование, но все трябва да се доучва, а ако не учиш никой не иска да те вземе на работа само с българската диплома и стаж.
Може би има някакъв шанс, ако си работил например с канадска фирма в БГ и те са останали с добро впечатление от теб или ако имаш познати в Канада работещи в тази сфера, които могат да те препоръчат на работодателя си newsm78 Канадките ще знаят най-добре.
Поне тук това важи с пълна сила. Случайни хора на квалифицирана работа не взимат  Rolling Eyes колкото и да ни е неприятно чужденците сме точно такива, случайни субекти  Sad Трябва си яко учене и доказване първите години.

# 69
  • Мнения: 4 390
добре де-а защо бях чела някъде, че степента PhD-тоест, докторската, се признава по света без приравняване? newsm78

О, много се извинявам! Embarassed
Не бях разбрала за докторат.
Мъжът ми е с магистърска степен само.

# 70
  • Мнения: 4 399
добре де-а защо бях чела някъде, че степента PhD-тоест, докторската, се признава по света без приравняване? newsm78

Да така е, докторската степен се приема навсякъде по света без нужда от приравняване към местното образователна система. Това може би е най-голямото и предимство, че е универсална. Лично аз познавам доктори от какви ли не страни, включително китайци, идийци, алжирци и т.н. които работят както в канадски, така и в американски университети. А щом образованието им се признава от университетите, би трябвало да нямат проблеми и с частни компании.

Между другото, ако мъжа ти работи в академични среди, защо не опитате да емигрирате по академична линия. По-лесно и далеч по-евтино е според мен, отколкото да се мине през цялата емиграционна процедура.

# 71
  • Мнения: 1 199
Няма западна страна, където българските диипломи се уважават. Ако знаете такава, кажете ми. Не мисля че Канада прави изключение. Все пак се дават добри възможности човек да изкара и местна диплома, дори и двама родители с деца  могат спокойно да завършат.
За докторската степен - може да се признава, но друг е въпросът колко се уважава. Дори да е канадски университет, ако е много надолу в класациите, дава много по-слаби шансове от престижните университети. Който има докторат, го съветвам да опита да вземе постдок позиция в канадски университет, а тук вече на място да кандидатства за постоянно гражданство. Познавам хора със съветски и български докторат, кщоито са се реалицирали добре с тях, но и други, на които им се е наложило да повторят тук доктората си. Зависи от много неща.

# 72
  • Мнения: 5 370
[quote author=Vjara link=topic=62940.msg1154950#msg1154950 date=113623741
Между другото, ако мъжа ти работи в академични среди, защо не опитате да емигрирате по академична линия. По-лесно и далеч по-евтино е според мен, отколкото да се мине през цялата емиграционна процедура.
Цитат
Отдааавна не работи в академичните среди, Вяра, и по-добре, че е така, щото това чуденце от подписа ми нямаше да го има. Не знам дали си запозната с ужасяващо мизерните заплати, които се дават в БАН. От екс-колегите му един е в Англия, една мацка в Щатите.....абе.....БАН е буквално развъдник на кадри в момента или за чужбина, или за частни фирми, в каквато работи и половинката ми.
Жалко, но е факт...... Tired

# 73
  • Мнения: 1 370
Няма западна страна, където българските диипломи се уважават. Ако знаете такава, кажете ми. Не мисля че Канада прави изключение.

Колкото и неверно да звучи, моята диплома в Монтреал се признава. Завършила съм НСА. Трябваше само да направя, по специална заверка, тук на място

# 74

 Америка е най-развитата страна в света



Развита в какво?

Ако човек има избор къде да отиде, повечето западни страни имат добри основи за живот. Разликата идва в малките детайли, в хората, в обществото.
И след много години извън България, това са единствените които имат значение.
Успех._______
Редактирано поради грешка в цитата
ами всякак е най-развита ..ето едно сравнение между Европа И америка  :

http://www.eurochambres.be/PDF/pdf_press_2005/09-SpringBusinessForum11March05.pdf

иначе бълг. диплома ще бъде призната , но без опит в Канада трудно ще  вземат на добра  работа ...

Общи условия

Активация на акаунт