Тема за размисъл или безработният, кучета го яли ...

  • 15 947
  • 328
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 623
Първо искам да уточня нещо много важно.
Не пускам темата, за да се вихрят спорове
безработни срещу работещи.
Темата ми е насочена към системата и към това,
че всичко в нашата държава е сбъркано.
Въпросът е защо?
Сега по същество.
От м. Август съм без работа. От тогава, всеки
месец питам дали има някакви курсове за повишаване
на квалификацията или такива за преквалификация.
Отговорът е не, няма и няма да има.
И си задавам въпроса, защо аджеба, за работещите
има всякакви безплатни курсове, а за безработните не.
Това е някакъв парадокс.
Мениджъри със средни заплати между 2 и 3 хиляди лева,
се обучават безплатно, а безработни с минимален или
никакъв доход, нямат право на това.
Как безработния да се запише на курс, който би му дал
повече възможности за намиране на работа и защо
тази привилегия е възможна само за работещите?
Вие какво мислите?

# 1
  • Мнения: 1 788
Според мен нужда от квалификация, курсове, развитие най-много има нужда безработния!
Преди години имаше такива неща към Трудовата борса, но скоро разбрах, че вече ги няма.
Изключително глупаво е, защото излиза, че загубиш ли работата си, се завърташ в един порочен кръг - хем губиш време, хем нямаш пари, хем ако искаш курс или развитие, трябва да си платиш сам...

# 2
  • София
  • Мнения: 5 605
Защото наистина е сбъркана системата!  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 2 623
Преди десетина години, пак бях за кратко без работа.
Тогава в бюрото по труда, имаше курсове за безработни,
точно за каквото се сетите. Тогава дори записах 2 курса,
защото разрешаваха - Бизнес администратор и Дилър на
ценни книжа и валута. И двата курса ми бяха изключително
интересни и полезни. До ден днешен използвам неща, научени
в тези курсове. Сега ...

# 4
  • София
  • Мнения: 12 103
Защото повишаването на квалификацията няма да ти помогне да си намериш работа. Ако имаше курсове за понижаване на квалификацията щяха да са по- полезни, защото най- много работни места има за неквалифициран или ниско квалифициран персонал.
От друга страна е нормално щом една фирма е решила да плащана някого по 2-3000 лв да повишава квалификацията му за своя сметка, защото и сред квалифицираните е трудно да намериш някой, който наистина да ти върши работа. Ако нещо малко не му достига е по- лесно да му го дадеш, вместо от нулата да търсиш друг, който умее и знае и това. След това да губиш месеци да го интегрираш в колектива и всичко това да ти струва много повече от цената на един курс.

ПП Каква работа търсиш?/ако не е тайна/

# 5
  • Мнения: 4 290
 На работещите курсовете не са безплатни, а са платени от работодателя.

а, Бояна вече е писала.

# 6
  • Мнения: 4 399
Слушам и изпълнявам!  Twisted Evil Но и ти трябваше да кажеш от наЧало какво тоЧно имаш пред вид.

Последна редакция: чт, 22 дек 2011, 00:39 от Vjara

# 7
  • Мнения: 2 018
защо ми се струва, че има такава програма, но в момента не се сещам къде и какво съм чела...

# 8
  • София
  • Мнения: 2 623
Бояна, защо мислиш, че няма да ми помогне?
Ето примерно, записвам 2-ри западен език.
Шанса ми, след това да намеря работа и
да съм конкурентно способна на пазара
се увеличава доста.
Относно тази програма "Аз мога" и Аз мога повече",
работодателят не заплаща абсолютно нищо.
Обучението се финансира по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Схема “Аз мога” по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” покрива 100% от финансирането на обучение за лица, заети по трудово правоотношение. Тези лица могат да получат ваучери за обучение и да се включат в курсове за придобиване на професионална квалификация и/или ключова компетентност. Те имат свободата сами да изберат вида на обучението.

Много моля, хора, които не са запознати с програмата,
да не се изказват неподготвени.
Работодателят няма нищо общо с тази програма. Той
просто дава съгласието си, служителят да се обучава.
И моля ви, четете какво пиша.

# 9
  • София
  • Мнения: 12 103
Бояна, защо мислиш, че няма да ми помогне?
Ето примерно, записвам 2-ри западен език.
Шанса ми, след това да намеря работа и
да съм конкурентно способна на пазара
се увеличава доста.
Изобщо не се увеличават, а се намаляват. Първо, втория западен език ще го овладееш на ниво позволяващо да работиш с него след 5 и повече години, при положение, че ще го учиш тук и не по 6 часа дневно. Дори да го учиш в естествената му среща ще ти трябва минимуми година, за да започнеш да се справяш с него и пак няма да е ефективно.
Второ, работни места изискващи владеенето на два западни езика са толкова малко, че няма никакъв смисъл чисто статистически да се бориш за тях с прясно преминато курсче по единия език.
Трето, не знам в каква област си, но по- добре вместо да започнеш какъвто и да е крус да започнеш веднага каквато и да е работа в твоята област, дори да не е изгодно предложението. Така ще можеш да търсиш по- изгодно предложение докато имаш работа и цената на услугите ти ще се повишава, докато в момента с всеки ден разширяване на дупката в биографията ти цената ти пада.
И четвърто, по- добре да правиш контакти в твоята област, да прочетеш нещо по твоята тема, което би могло да ти бъде полезно, отколкото да ходиш на курс по език, който няма да ти послужи за нищо. Поработи по- усилено с някоя подходяща компютърна програма, купи си книга за нея и се упражнявай- това няма да струва нищо.

# 10
  • Мнения: 4 651
Аз мога е и за безработни. Питай. Освен, ако не е свършила.

Защото повишаването на квалификацията няма да ти помогне да си намериш работа. Ако имаше курсове за понижаване на квалификацията щяха да са по- полезни, защото най- много работни места има за неквалифициран или ниско квалифициран персонал.

Съгласна.
Курсовете за преквалификация трябва да са съобразени с търсенето на пазара на труда. Примерно, ако има бум в туризма да ти предложат преквалификация в екскурзовод.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 623
Езика го дадох като пример.
Иначе аз бих се насочила към друг курс,
който имам желание да завърша, но
който в момента ми е непосилен, ако трябва да си го платя сама.
Няма никаква програма за безработни - написала съм го
в първия пост.
Бояна, въпросът не е, дали да се обучавам сама в къщи.
Друго ми е питането.
Редно ли е за безработния да няма нищо, при положение,
че всяка година отчитаме неусвоени милиони по разни
фондове и програми. Защо всичко е толкова сбъркано?

# 12
  • София
  • Мнения: 12 103
Редно ли е за безработния да няма нищо, при положение,
че всяка година отчитаме неусвоени милиони по разни
фондове и програми. Защо всичко е толкова сбъркано?

Редно е. По- горе написах защо. безработните у нас, както и в други страни в ЕС са безработни, защото са прекалено квалифицирани. Знаеш ли колко свободни работни места има за сервитьори, камериерки и продавачки, например? И колко безработни с висше образование и чужд език има? По- скоро е хубаво преди да се запише човек на всяка цена в университет да се види има ли нужда от такива кадри, какъвто ще стане той. Някак е по- лесно да си продавачка, ако не завършиш магистратура. Тогава всичко изглежда по- подредено.

Курсове има и трябва да има за безработни, които нямат завършено средно образование. Останалите могат сами да се грижат за квалификацията си или да запълнят нуждите от работна ръка в сфери, които не изискват квалификация.

ПП Сори, че коментирах примера, които си дала със себе си. Исках да помогна. Наистина повишаването на квалификацията е нещо добро само, когато е нужно.

# 13
  • Мнения: 4 651
jullianna, наистина не разбирам защо залиташ в тази посока. Основния му зор на българина е за кого колко безплатно има. Това, което те възмущава има смисъл с оглед пазара на труда. Облекчават се работодателите като им се спестяват разходи за обучение на текущия персонал.  Не се обучават нови камериерки, защото няма кой да ги наеме.

Погледни на сайта на Агенция по заетостта какви услуги предлага АЗ на търсещите работа и работодателите и ще видиш, че никой не те е ощетил с нищо. Друг е въпросът доколко ефективно ти се съдейства за основното- намиране на нова работа.

Квалификационно и мотивационно обучение
(по чл. 63, ал. 1, т.т. 1, 3, и 4 и ал. 2 от Закона за насърчаване на заетостта)

Всички безработни лица, регистрирани в Дирекции "Бюро по труда", имат право на обучение за придобиване на професионална квалификация и на мотивационно обучение.
Квалификационните обучения на безработни и заети лица се осъществяват по професии, необходими за заемане на заявени свободни работни места, за бъдещи потребности на пазара на труда от квалифицирана работна сила и за запазване на заетост.

Бояна ти е дала много хубави съвети.

# 14
  • Мнения: 4 068
Сбъркана ни е системата съгласна съм, но проблема не е там където ти го виждаш. За мен проблема е още във висшето образование. Днес всеки може да завърши каквото си поиска без особени напъни. Примерно тази година завършват хиляди учители, но на практика системата ни има нужда само от 500, останалите автоматично стават безработни, защото са вишисти и не искат да са продавачи, а няма къде да работят по специалността си. При лекалите е същото, при юристите също и така. Да не говорим, че тази лекота на завършване на каквото и да било е трън в петата и на работодателя, защото на практика той трудно може първоначално да избере между наистина знаещия и можещия и този завършил между какпите и за нищо не ставащ. Обаче нали мама и тати са дали всичко от себе си да завърши висшу. Аз съм работодател и трябва да ти кажа, че съм изпадала в подобни ситуации и то в сферата на здравеопазването. Та още там изначално са объркани нещата и оправия аз скоро не виждам.

Общи условия

Активация на акаунт