"Счетоводство и контрол" или "Бизнес администрация"

  • 19 003
  • 87
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 17 310
Рокси, точно така мисля и аз, ако исках този бизнес, хич и нямаше да се мъча с университет.

# 46
  • Мнения: 1 446
Хаха, завършилите бизнесадминистрация стават секретарки  Laughing

Аз съм твърдо за "секретарската специалност".  Която отваря врати секакви! Докато СК - само некои.  Wink

Абсолютно, и аз така мисля. Става счетоводител този,на който му идва отвътре и му се отдава. Може и със средно да е  Peace, разбира се до дадено ниво. Така,че само си чешем езиците тук. Аз съм с БАдмин, специализирала съм Човешки ресурси и счетоводство и НЕ съм секретарка.

Със СК има много място за реализация, ама много. Стига да има и други умения, като езици например...

# 47
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
*

# 48
  • Мнения: 6 713
Иначе да запише висше само заради език..... то освен до колцентър не знам докъде другаде ще го доведе.

 Егати вица, колцентър...  Laughing ooooh!

# 49
  • Мнения: 4 300
 
Иначе да запише висше само заради език...

# 50
  • Мнения: 6 713
Рокси, Ок, разбирам идеята ти, но от опит говоря, че дори и един език може да ти вади хляба утре и то много, много добре! А колкото повече езици - толкова по-добре. С годините по-трудно се учат езиците,не че е невъзможно. Но също така съм съгласна с теб, че някаква базова професия трябва да си избере човек.

А по темата - мисля, че ако ще е гарга да е рошава, т.е. или икономика, макроикономика, счетоводство и т.н. бих избрала, някакъв фундамент. За Бизнесадминистрация - това може да дойде като една хубава магистратура. А между другото съм срещала бизнесадминистрация единствено като Master Degree из чужбинските университети, а не бакалавър??! newsm78

# 51
  • Мнения: 4 300
Аз пък от опит мога да ти кажа, че един език не се ли практикува се губи. И че езиковата подготовка от езикова гимназия, хеле за първия език, и почти в 90% от случаите за втори, е най доброто, което може да се получи без специализирана практика.
Над тях се надгражда само специализирана терминология и се поддържа ниво. Подчертавам преди някой да е скочил, говоря не за преводачи, а за специалисти, които работят в чуждоезикова среда. Само език може да ти вади хляба или като преводач ( за което се иска пък филология) или в колцентър.

Уточни се за кои университети говориш, щото европейските и американските програми са малко различни, но да, принципно логиката на бизнесадминистрацията е да надгради уменията от оперативни до мениджърски, при това с определен фокус. Т.е. не всички МБА са еднакви.

# 52
  • Мнения: 520
Благодаря на всички за изказаното мнение!Съжалявам,че не се сетих още от самото начало да направя анкета,но го направих сега.Прави ми впечатление,че повечето от вас са твърдо за СК.Относно работата в държавни учреждения мога да кажа само,че имам познати завършили БА,които заемат постове в такива.Какво,как и защо,не знам...Със СК може ли да се работи в банка?Имате ли представа какви заплати горе-долу вземат помощник счетоводителите?А какво е мнението ви за "Стопанската логистика"?Смятате ли,че образованието от частни университети се пренебрегва и умаловажава от работодателите?

# 53
  • Мнения: 39 394
Ти завърши, хвани занаята в ръце и тогава се интересувай от залатите. Те варирарат от 400-500 лева за оперативен счетоводител до 5-7000 лева на голям холдинг.

# 54
  • Мнения: 22 454
Двете специалности са много различни, така че помисли ти какво точно искаш.
Има и значение къде ще се запишат, различните университети, дават доста различна подготовка.
Счетоводство и контрол е отлична специалност за хора, които знаят какво точно представлява и имат намерение да се занимават с това. Иначе за мен лично е губене на време. Ще имаш диплома за счетоводител, но не те ли "влече" и не разбираш ли материята...нищо почти няма да можеш да свършиш.
"Бизнес администрация" не бих записала бакалавър, а магистратура.

# 55
  • Мнения: 520
Ти завърши, хвани занаята в ръце и тогава се интересувай от залатите.

Ами аз съм почти в края на бакалавърското си образование и тъй като този момент наближава не може да не ме интересуват евентуалните доходи.Просто не влизам в подробни пояснения,понеже нещата при мен са малко объркани и смятам,че не е нужно да натоварвам темата с излишни приказки.Но казано накратко в момента имам възножност да променя специалността си и трябва бързо да взема решение.Ще ми коства естествено няколко преравнителни изпита,но това не ме притеснява.Важното е да се ориентирам правилно!


Mirama,аз уча в частен университет и затова попитах.Интересно ми е дали работодателите правят такова разделение?Мисля магистратурата обаче да я карам в държавен университет.А "Стопанска логистика" мислех да запиша като магистратура.

# 56
  • Мнения: 22 454
ВВ, а каква специалност си в момента? Щом не си нито една от двете, или поне така те разбирам.
А разделение естествено, че се прави. ) За определени работни места има голямо значение какво точно си завършил. А не просто да си завършил нещо си там.

# 57
  • Мнения: 520
В момента съм БА,но имам възможност да се прехвърля СК.Въпросът беше поставен така,защото се чудя дали да продължа това,което съм започнала или да избера СК.Смятам,че второто би било най-правилното решение,но исках да чуя мнението и на други хора.Относно естеството на материята на СК имам представа за какво става въпрос(това е друга дълга история) и знам какво ми предстои.Въпросът за мен се свежда то това кое би ми oсигурило реализация,стабилна и постоянна работа,както и прилични доходи.Хайде всъщност доходите да ги оставим на страна,защото те зависят от много неща,но не искам да бъда поредната с на практика безполезна диплома.Искам професия.И в този момент май сама си отговорих на въпроса и затова мисля да заложа на СК.Пък догодина ще му мисля каква магистратура да запиша,но задължително ще бъде в държавен университет.Влече ме "Стопанката логистика",но ще видим...

# 58
  • Мнения: 8 813
Да, НЕГ определено си заслужава! PeaceЛошото е, че след нея оставането в БГ малко се обезсмисля....всички заминават, а това е тъжно....

Синът ми учи МИО с немски, втора година е. Преди това завърши английска гимназия, има и САЕ с А Simple Smile Ако се ориентирате към МИО и имаш въпроси, питай! Peace
За МИО в УНСС има нещо спецефично, което не всеки знае, а трябва да се уточни.

# 59
  • Мнения: 289
Все поемат разни неочаквани обрати темите тук  Laughing
ВВ, ние те взехме за "заек", който тепърва ще кандидатства, а ти си била завършвала вече.
А работила ли си междувременно?
В предишните страници стана дума, но да кажа отново - не е нужно да бързаш с магистратурата. По-удачно е да започнеш работа, да видиш кое ще ти бъде интересно/полезно, какво заплащане ще получиш, в каква насока ще искаш да се развиваш с времето. И евентуално след няколко години стаж, и по-ясна представа какво ти се работи, или пък желание за надграждане в по-различна насока, ще можеш по-осъзнато да избереш специалност.

Малко извън темата, но - забелязвам напоследък, преглеждайки обявите за работа, че доста счетоводни къщи търсят "стажанти". Типично по български мнително, първата ми мисъл беше, че около годишните приключвания, набират изгодно помощници  Mr. Green така де, стажантите доволни, че ги въвеждат в занаята, а счетоводителите - че им помагат в натоварен период. Някой от практикуващите счетоводители има ли версия по въпроса  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт