Солене на водата за къпане на бебето...защо?

  • 27 730
  • 153
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 54 660
Да не се обиди някой , но това със соленето изглежда , че е някакъв метод , известен по селата .
Пак казвам , на 40+ съм и това го научих с изумлвние , много късно .
Имам по-малка сестра , нито мен са ме солили , нито нея .

Мас също не съм ползвала . #Cussing out

# 31
  • София
  • Мнения: 28 790
Ето един стар материал, имаше наскоро пак някакъв случай на починало осолено бебенце, но не можах да го намеря
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=showNews;id=682
Цитат
Лекари от Шумен водят борба за живота на бебе на един месец. То е разтрито със сол и от  това кожата по цялото му тяло е силно разранена. Малката Минка Тодорова е от с. Янково. Тя е трето дете и по стара българска традиция кожата й била натрита със сол за да не се изпотявала, когато порасне. Майката на момиченцето не е искала да се прави това, но свекървата настоявала и се наложила.

Кожата на Минка е като попарена и очакваме да тръгнат инфекции, каза вчера д-р Парашкева Вичева, шеф на детското отделение. Преди време медиците не успяха да спасят тримесечния Денис от с. Марково. Бебето починало в адски мъки след солидно осоляване вкъщи.

Миналата година от осоляване са починали 7 бебета в страната. Безумната традиция новородените да се разтриват със сол продължава да се шири в малките градове и села. Понякога педиатрите са безсилни да въздействат на родителите.

Доц. Емилия Христова, шеф на клиниката по неонатология:
''Осоляването на новородени бебета, което продължава в някои райони на страната, е изключително сериозен проблем.

От солта се получават тежка дехидратизация на нежния детски организъм, инфекции, имаме случаи и на внезапна смърт на бебето.

Тази стара българска традиция говори за ниската  ни медицинска култура. Ние, детските лекари, просто не можем да се справим с осоляването на бебетата. След няколко смъртни случая проведохме курсове за обучение на неонатолози и педиатри.''

7 бебета  Tired Идиоти. Пълни идиоти. За мен това е равносилно на обрязването на момиченца в Африка (не помня д-вата).

# 32
  • Мнения: 1 001
Да не се обиди някой , но това със соленето изглежда , че е някакъв метод , известен по селата .
Пак казвам , на 40+ съм и това го научих с изумлвние , много късно .
Имам по-малка сестра , нито мен са ме солили , нито нея .

Мас също не съм ползвала . #Cussing out

Ами не мисля.  Peace
Моето семейство до доста далеч в рода са пловдивчани, даже от едната ми страна и село си нямам даже.  Laughing
И въпреки това съм къпана в солена вода, защото "така е трябвало".  Peace


btw сега се сещам, че съм чувала от баба ми, че е "християнски обичай". Колко е вярно незнам, но така съм чувала. Даже като се роди синът ми и й казах, че няма да го соля тя изръси нещо от сорта - "бива ли такова нещо, християнче е, а няма да му слагаш сол във водата, щипчица поне... само мюсюлманите не слагат"  ooooh! Малко изпушила работа мен ако питате - чак на религия ми го обърна, но може и да е било с манипулативна идея, защото знае, че определено не съм атеист.  Peace

И btw 2 под "къпана със солена вода" за мен да се разбира, че са слагали една-две малки щипки сол на цялото корито вода.  Peace

Последна редакция: ср, 28 дек 2011, 12:33 от v_d

# 33
  • Мнения: 54 660
Виж , за това , че е християнски обичай за първи път чувам .
Може и това да е причината .  Thinking
Едната ми баба хич не беше вярваща .

# 34
  • Мнения: 1 001
Виж , за това , че е християнски обичай за първи път чувам .
Може и това да е причината .  Thinking
Едната ми баба хич не беше вярваща .

Ами и аз не съм сигурна така ли е... просто изхождам от факта, че ми го натякна, че съм християнка, детето ми е християнче, а аз няма да го соля. Не я знам дали тя го знае от някъде или просто е търсела начин да ме накара да слагам сол.  newsm78

# 35
  • Varna
  • Мнения: 2 596
За първи път и аз чувам за такъв "християнски обичай " а съм бая на възраст.
Мене никой не ме кара да соля диването си, щото аз направо директно ги питах....Абе вие като солихте синовете си, а и ваши близки като са солили децата си....те аджеба да не би да не миришат...особенно крачоците на мъжовете Wink Кеф ми беше да им гледам ококорените очи Wink
Тия бабишкери дато казват, че е християнски обичай не се ли запитват що Господ ни е създал да се потим, а Laughing  и що, въпреки солта с която са къпели децата, те пак се потят....ама така трябвало да бъде, така са го правили преди поколенията.
За маста....ми навремето кВи лосиони...та маста му е била мамата  Simple Smile

# 36
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз за пръв път за това солене чух от устата на бабата на мъжо, тя по-скоро ми забрани да го правя а после ми обясни какво точно е това  Mr. Green
Като се сетя как ме убеждаваха да осоля племеницата си, да не и мирише потта  ooooh! Първите и дни аз я къпех и към мен бяха атаките от страна на свекървата и една нейна роднина. Та тази роднина тогава беше с детенце на около 2 годинки ми разказа как смесила свинска мас със сол и така намазала новородения си син вечерта и чак сутринта го развила и измила, беше горда с постъпката си  Sick А аз заявих на всички, че докато аз къпя бебето солта ще си седи в кухнята, като си тръгна да си го мариноват както те пожелаят на тяхна отговорност. Така и никога не попитах сестра ми солили ли са детето а и тя не е повдигала темата.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Аз също съм против слагането на сол във водата.
Кожния лекар на малката ми е разказвала за бебета със сериозни кожни проблеми,получени именно от солене на водата.  Peace

# 38
  • Мнения: 678
И моята свекърва ми каза ,че са осолявали мъжът ми.Попита да ли ще осоляваме и малката......Аз отказах.....но не е имало истерии,разказа също,че при къпане на мъжът ми/но го е къпала комшийка не свекърва ми/,са слагали яйце във водата.Понякога са слагали и орехова шума.....И накрая за да не се с тряскало бебето,отваряли печката вземали едно въгленче и го хвърляли в коритото да джъзнело......
Ужас.............................

# 39
  • Мнения: 54 660
И моята свекърва ми каза ,че са осолявали мъжът ми.Попита да ли ще осоляваме и малката......Аз отказах.....но не е имало истерии,разказа също,че при къпане на мъжът ми/но го е къпала комшийка не свекърва ми/,са слагали яйце във водата.Понякога са слагали и орехова шума.....И накрая за да не се с тряскало бебето,отваряли печката вземали едно въгленче и го хвърляли в коритото да джъзнело......Ужас.............................

Майко , мила ... Shocked Shocked Shocked

# 40
  • Мнения: 1 001
Ореховата шума е за "заякване" на костите. Моите приятелки всичките го правиха "като курс на укрепване на костите", но незнам с шума ли го правиха или с листа  newsm78 Аз понеже отказах да ми дават рецептата не се задълбах да слушам много, но беше нещо от сорта на някакви "специални бани" - демек правиш отварата и го слагаш вътре да стои и така му заяквали костите... незнам помага ли или не - аз моят син освен в чиста вода с бебешки душ-гел в друго не съм го топила.  Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 44 230
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167423.0 ето една тема за най-бруталните обичаи....

# 42
  • Мнения: 54 660
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167423.0 ето една тема за най-бруталните обичаи....

Честно казано не съм ги чувала тези неща и слава Богу нищо от тях не съм правила !
Но ... наистина ми звучат варварски ! #Cussing out

Само една колежка не дойде да види бебето , както се бяхме разбрали , че същия ден била в цикъл . Не ми беше удобно да питам проблем ли е това , сега прочетох . ooooh!

# 43
  • Мнения: 1 001
За първи път и аз чувам за такъв "християнски обичай " а съм бая на възраст.
Мене никой не ме кара да соля диването си, щото аз направо директно ги питах....Абе вие като солихте синовете си, а и ваши близки като са солили децата си....те аджеба да не би да не миришат...особенно крачоците на мъжовете Wink Кеф ми беше да им гледам ококорените очи Wink
Тия бабишкери дато казват, че е християнски обичай не се ли запитват що Господ ни е създал да се потим, а Laughing  и що, въпреки солта с която са къпели децата, те пак се потят....ама така трябвало да бъде, така са го правили преди поколенията.
За маста....ми навремето кВи лосиони...та маста му е била мамата  Simple Smile

Идеята на соленето изначале не е да не се поти бебето, а да не им мирише потта (като пораснат) - това е идеята - поне на мен това ми се е казвало и само това съм чувала.  Peace

А иначе ето нещо от нета-

"В миналото, когато хигиената на бебетата не е била на такова ниво, каквато е сега и бебетата са се къпали много по- рядко, в солена вода, слагайки сол във водата - това е имало функция за дизенфикциране на кожата и евентуално да подсуши някой микро ранички", обясни д-р Надя Вачева, микро-педиатър.

Та предполагам, че едно време много отдавна е имало някаква логика в слагането на сол във водата - липсата на канализация, не дотам чистата вода, липсата на качествен сапун и т.н. и т.н. Тогава може би солта, разтворено във водата е имала функцията на филтър и пречиствател един вид.

Просто му е минало времето на това със слагането на солта и освен да навреди, по-хубаво няма да направи на бебето.  Peace

btw аз говоря само за осоляване на водата. Това с мазането и осоляването на бебета с морска сол и прочие инквизиции е просто абсолютно безумие и се чудя чий болен мозък го е измислил... ooooh!

# 44
  • Мнения: 340
v_d, има логика в това, което пишеш. Вероятно затова са слагали сол във водата едно време, но не мога да си представя тези неща да се правят в 21-ви век и някоя млада майка да се връзва на такива приказки.
Изчетох цялата тема от даденият по-горе линк. Ужасих се на някои неща (особено с рязането с ножче и ечемик). Всъщност повечето неща са ми казвани да ги правя от бабите, искаха да вадим бебето от коритото за небцето, например  Grinning .

Общи условия

Активация на акаунт