Дело за издръжка

  • 78 930
  • 753
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 54 496
Това е абсолютно невярно! Издръжката е дължима по закон от двамата родители, отделен въпрос е конкретния размер както и дали ще се плаща.

Точно така ! Peace
Дори лишените от род. права дължат издръжка .
И не случайно е определен минимум , под който не може да се пада - 1/4 от МРЗ .

Дали е безработен или не родителят , няма значение , той дължи издръжка на детето си . Peace

# 736
  • Мнения: 897
Какво значение има, нали на децата по закон им се полага издръжка, дори и минималната?
Да си призная и според мен е така. Втората жена на БНД го е съдила за издръжка, а дори и минималната не са присъдили. Тъй като плаща вече на моето дете, а взима 320 лв заплата.
Т.е. не е задължително да се присъди издръжка по закон. Можеш да си я искаш от общината/тъй като едно от условията е родителя да е безработен/, а тя после си търси парите.
Това е абсолютно невярно! Издръжката е дължима по закон от двамата родители, отделен въпрос е конкретния размер както и дали ще се плаща.

Издръжката е дължима, ако съда е взел решение за такава. А за такава на стойност 0 лв. не знам как точно се изплаща.
Аз не съм юрист и за това си говоря с примери. Имам много и по пътя на логиката няма как ищец да подпише споразумение за 0лв., като желае поне минималната. Нелепо е.
Явно и аз не съм се изразила правилно. Редактирам се "не е задължително да се присъди размер на издръжка, когато се води дело за такава, може да бъде на стойност 0 лв."

# 737
  • Мнения: 54 496
Е точно това не е възможно , да се присъди издръжка с размер 0 , има закон .

# 738
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Корина, нищо не разбрах! Как някой родител ще води дело за издръжка на дете и детето ще получи издръжка 0.00лв??Кой съд би решил толкова нелогично и противозаконно нещо? В повечето случай виновният за развода не дължи издръжка на съпруга/съпругата, но за децата има опреден праг както happy mama e написала това е 1/4 от МРЗ. Това, което описваш ще е някакъв прецедент...чак пък "много примери"  newsm78

P.S. Издръжка 0.00лв се изплаща много лесно:) Това е мечтата на повечето БНД ..ops мираж исках да кажа. Единствената хипотеза, която ми хрумва е БНД да не е биологичен баща на това дете и този факт да е установен в хода на съдебното дело.

# 739
  • Мнения: 897
Искате да кажете, че винаги се отсъжда издръжка? Или аз съм в грешка.
Не се говори за дело за развод, а за дело за издръжка на дете.
По тази логика съда е бил в нарушение и при двете дела, които цитирам. 0 лв. го написах образно. Отхвърлен иск, без намаляне на сумата от 60 лв. / 200лв. Може би така е по-правилно да се напише.

п.с. Нека се включи и адвокат.  Peace Може и аз да съм в голяма грешка.

# 740
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Да, суми като 60лв и 200лв са нещо различно. Приех това 0.00лв съвсем буквално.
Сега ми стана интересно-Искът, заведен от втората жена на БНД е бил за някаква сума (от цитираните суми предполагам, че ще е 200лв). Съдът решава, че поради факта, че БНД получава 320лв заплата и има задължения и към твоето дете, отсъжда издръжката на другото дете да е 60лв, което е по-малко от сегашния миниум от 72.50лв.
Цитат
Отхвърлен иск, без намаляне на сумата от 60 лв. / 200лв
Бащата е искал намаляване на издръжката, но тя е останала 60лв? newsm78

# 741
  • Мнения: 897
Да, суми като 60лв и 200лв са нещо различно. Приех това 0.00лв съвсем буквално.
Сега ми стана интересно-Искът, заведен от втората жена на БНД е бил за някаква сума (от цитираните суми предполагам, че ще е 200лв). Съдът решава, че поради факта, че БНД получава 320лв заплата и има задължения и към твоето дете, отсъжда издръжката на другото дете да е 60лв, което е по-малко от сегашния миниум от 72.50лв.
Не! Никаква сума. На детето не се присъжда никаква издръжка. /Честно казано дори и аз се чувствам гадно от това. Все едно не е дете! /


Цитат
Отхвърлен иск, без намаляне на сумата от 60 лв. / 200лв
Бащата е искал намаляване на издръжката, но тя е останала 60лв? newsm78


Тц.
60лв искаше като издръжка моя позната от безработния БНД. И нея не получи.
Явно трябва да си пиша всичко подробно като истории, а не общо. Макар, че и двата случая са идентични. Разликата е, че единия БНД работи.

За това пиша 0 лв. Т.е. Нищо.
Аз не знам защо е това учудване. Не са само две съдебни дела в които детето си е останало без издръжка от бащата. Там е въпроса за морала на този баща.

Нека адвокат се включи в темата, защото съвсем я оплетохме. Нека и тя да каже дали задължително при дело за издръжка се отсъжда сума.

Последна редакция: пн, 24 сеп 2012, 23:31 от Корина

# 742
  • Мнения: 54 496
Ако имаш предвид , че е поискано увеличение на издръжката и не е уважен иска , това е съвсем различно и по принцип е възможно .
Но да се води дело за детска издръжка и съдът да присъди , че няма да има изобщо издръжка - за пръв път чувам такова нещо и съм сигурна , че е противозаконно .

# 743
  • Мнения: 863
Аз също мисля, че това е абсолютно невъзможно.Според мен,Корина, нещо не ти е представено както трябва.Не може да не присъдят издръжка на едното дете, защото другото вече получава, а бащата взима 320 лева заплата!Забележи как звучи само.Че то това освен всичко друго е и дискриминация на едното дете.Ако изобщо е възможно някой съд да присъди това, майката защо не е обжалвала?

# 744
  • София
  • Мнения: 1 120
Нашият БНД не работи и няма имоти на негово име. Адвокати ме уверяваха, че съдът може да ми присъди поне 100 лв, преди това смятах да заведа дело за минималната. Има вариант издръжката да се плаща от общината.
По мое мнение, ако съдът е отхвърлил иск за издръжка, то е защото исковата молба не е написана правилно. Факт е, че повечето майки не могат да си позволят адвокат и някои се пробват сами.

# 745
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
Едва ли може да се обхванат всички възможни хипотези на правната материя (точно тук)...темата и без това е 50страници.
За конкретните примери-нямам друг коментар освен това, което и другите са написали. Това да не би да са дела от началото на миналия век, когато законите и доходите да са били други... newsm12 newsm12 newsm12

miss piggy, заведе ли делото за издръжка?  Hug

# 746
  • София
  • Мнения: 1 120
Още не, но в най-скоро време ще го направя.
Все пак всеки месец забавяне е подарък за БНД.

# 747
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
miss piggy, подарък-да ако не искаш после издръжка със задна дата!  Hug

# 748
  • София
  • Мнения: 1 120
Нова тема ще правим ли?

# 749
  • Мнения: 7 779
..... за пръв път чувам такова нещо и съм сигурна , че е противозаконно .
ЩОМ ГО ЧУВАШ ЗА ПРЪВ ПЪТ, ЗНАЧИ СПОКОЙНО МОЖЕ ДА СЕ ОБЪРНЕШ КЪМ АДВОКАТСКАТА ТЕМА  Joy

Общи условия

Активация на акаунт