Втора година от майчинството

  • 123 607
  • 358
  •   1
Отговори
# 330
  • Cambridge, UK
  • Мнения: 429
Здравейте,
дъщеря ми е родена в края на октомври, кога трябва да дам известие на шефа си, че ще продължа да я гледам вкъщи до навършване на 2 годишна възраст?
Преди или след навършването на 1 г. ? Мерси.

# 331
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Преди изтичане на 410-е дни.

# 332
  • Мнения: 5
Здравейте,мами!Искам да попитам имам ли право да получавам обезщетение за втора година от майчинството в България,след като през последните 5 години съм работила в чужбина и съответно получавам майчинство от там,което е до края на първата година на детето.Изобщо имам ли право на нещо в България и признават ли се осигуровките от друга страна членка на ЕС.Надявам се разбрахте въпроса ми Simple Smile.

# 333
  • Cambridge, UK
  • Мнения: 429
аз си го обеснявам така:
не, защото нямаш трудов договор с българска фирма
освен това има разлика между страните - в България майчинството е до 2 години, в Англия 9 месеца и т.н.
и друго че ти в момента имаш трудов договор с компания извън БГ, ако работиш тук не можеш да получаваш майчинство ако ти и идетето сте извън страната, предполагам при тях е същото

# 334
  • Ст. Загора
  • Мнения: 396
Здравейте,
през февруари 2016 г. изтичат 410 дни за отглеждане на детето.
Планирам да се върна на работа и да наема жена, която да гледа детето. В тозк случай имам ли право на половината сума от паричното обезщетение за  втората година?
Благодаря предварително  Simple Smile

# 335
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Да, имаш.

# 336
  • Мнения: 10
Здравейте, октомври месец, детето ми навърши 2 години и аз излязох в платен отпуск, но работодателя не ми разреши целият отпуск и иска да се връщам на работа. Аз обаче обмислям да изляза в неплатен и имам няколко въпроса.
1. Мога ли да изляза в неплатен, при положение че имам още дни от платения ми отпуск?
2. Ако изляза в неплатен отпуск трудовият стаж и здравните осигуровки ще се плащат ли от работодателя?
3. Ако се наложи бих ли могла да изляза в болничен за детето?

# 337
  • Ст. Загора
  • Мнения: 396
Благодаря за бързия отговор:)

# 338
  • Мнения: 311
ако изляза в неплатен отпуск по чл.167а, работодателя ще ми плаща здравните осигуровки и се зачита за стаж до 6 месеца, или?
Счетоводителката на фирмата ми каза, че само 30 дни ще се зачитат за трудов стаж. Това вярно ли е?

# 339
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
ако изляза в неплатен отпуск по чл.167а, работодателя ще ми плаща здравните осигуровки и се зачита за стаж до 6 месеца, или?
Счетоводителката на фирмата ми каза, че само 30 дни ще се зачитат за трудов стаж. Това вярно ли е?

Да, 6 месеца ти се зачитат за стаж.Счетито да отвори и да си прочете закона...

# 340
  • Мнения: 3
Здравейте,
в  средата на септември  месец се върнах на работа, дъщеря ми е на 1г и 8 месеца.По принцип знам от счетоводилката на фирмата ни е че е подала всички документи в НОИ, за да получавам 50% от мйчинството си. В края на септември получих превод от 178лв и повече нищо не съм получавала. Някой може ли да ми каже каква  може да е причината?

# 341
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Провери с ПИК какво и кога е подадено.Ако нямаш, пиши мейл до НОИ.

# 342
  • Мнения: 6
Здравейте.Ситуацията е следната-понеже не знаех,че за 2та година се подава молба,бяхме се разбрали с шефа,че ще си изкарам и 2те години,а счетоводителката нищо не ми каза,молбата ми за 2та година е подадена с 1 месец по-късно.Знам,че аз съм си виновна за декларацията,но наистина не знаех  Embarassed
А,като се обадих на счетоводителката тя ми каза,че аз трябва да си подам документите и ми тръшна телефона,а не е точно така-аз подавам молба към фирмата,а тя се занимава от там нататък с НОИ.ТА....... въпроса ми е следния,ще си получа ли майчинството и за пропуснатия месец или вече от следващия.Ще Ви бъда благодарна,ако някой знае и ми каже Praynig

# 343
  • Мнения: 4
Здравейте.Ситуацията е следната-понеже не знаех,че за 2та година се подава молба,бяхме се разбрали с шефа,че ще си изкарам и 2те години,а счетоводителката нищо не ми каза,молбата ми за 2та година е подадена с 1 месец по-късно.Знам,че аз съм си виновна за декларацията,но наистина не знаех  Embarassed
А,като се обадих на счетоводителката тя ми каза,че аз трябва да си подам документите и ми тръшна телефона,а не е точно така-аз подавам молба към фирмата,а тя се занимава от там нататък с НОИ.ТА....... въпроса ми е следния,ще си получа ли майчинството и за пропуснатия месец или вече от следващия.Ще Ви бъда благодарна,ако някой знае и ми каже Praynig
Аз съм с подобен казус с тази разлика,че съм уведомила един месец по-рано за започването ми на втората година,а счетоводителката е предала документите в нои  доста след като съм предупредила,тоест информирала съм я септември месец,термина ми беше на 05.10.2014,а тя е предала документите на 13.11.2015.
Та правилно ли си мисля,че трябва да ми бъде изплатен месец октомври,като до датата на термина получих пари,но след това до днешна дата не съм получила нищо,тъй като от нои обработването трае 15 работни дни.
Благодаря, предварително

# 344
  • Мнения: 6
Здравейте.Ситуацията е следната-понеже не знаех,че за 2та година се подава молба,бяхме се разбрали с шефа,че ще си изкарам и 2те години,а счетоводителката нищо не ми каза,молбата ми за 2та година е подадена с 1 месец по-късно.Знам,че аз съм си виновна за декларацията,но наистина не знаех  Embarassed
А,като се обадих на счетоводителката тя ми каза,че аз трябва да си подам документите и ми тръшна телефона,а не е точно така-аз подавам молба към фирмата,а тя се занимава от там нататък с НОИ.ТА....... въпроса ми е следния,ще си получа ли майчинството и за пропуснатия месец или вече от следващия.Ще Ви бъда благодарна,ако някой знае и ми каже Praynig
Аз съм с подобен казус с тази разлика,че съм уведомила един месец по-рано за започването ми на втората година,а счетоводителката е предала документите в нои  доста след като съм предупредила,тоест информирала съм я септември месец,термина ми беше на 05.10.2014,а тя е предала документите на 13.11.2015.
Та правилно ли си мисля,че трябва да ми бъде изплатен месец октомври,като до датата на термина получих пари,но след това до днешна дата не съм получила нищо,тъй като от нои обработването трае 15 работни дни.
Благодаря, предварително
до колкото разбрах,УЖ би трябвало да се изплати пропуснатия период,нооооо не мога да кажа със сигурност.И аз още нищо не съм получила,ако ми преведат нещо ще ти кажа.Аз разбрах,че периода за обработване на документите е 10 дена,но и зависело от това кога счетоводителката оправя осигуровките на фирмата.И в крайна сметка,така и нз.със сигурност какво точно се случва.А,да те питам,ти молба за 2та година подавала ли си във фирмата или не ти я искаха,щом сте се разбрали?

Общи условия

Активация на акаунт