Втора година от майчинството

  • 123 574
  • 358
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 200
Здравейте,имам следното питане: На 14 април ми свършва първата година от майчинството. Смятам обаче да се върна на работа,но на ново място,т.е. да напусна настоящата си работа. Та питането ми е ще мога ли да си ползвам натрупания платен отпуск,който да бъде и предизвестие за напускане?
Да, може.

# 31
  • Мнения: 77
Благодаря ви  Simple Smile

# 32
  • Мнения: 35
Здравейте искам да попитам,през втората годинка от майчинството работодателя ли внася осигуровките всеки месец или държавата!Притеснява ме това,че  много мой познати казват че няма да вземат този месец пари,защото не са им внесли от фирмата осигуровките,а аз мислех че държавата ги плаща и неискам и мен да ме сполети!;-)Предварително благодаря за отговора!

# 33
  • Мнения: 2 200
Здравейте искам да попитам,през втората годинка от майчинството работодателя ли внася осигуровките всеки месец или държавата!Притеснява ме това,че  много мой познати казват че няма да вземат този месец пари,защото не са им внесли от фирмата осигуровките,а аз мислех че държавата ги плаща и неискам и мен да ме сполети!;-)Предварително благодаря за отговора!
Работодателя внася здравни осигуровки 20,16лв. месечно.

# 34
  • Мнения: 35
Тоест да смятам,че ако работодателя не ми внесе за дадения месец сумата,няма да взема пари!Защото една жена ми обясни,че не било вярно ако работодателят не ти плати за дадения месец осигуровката,държавата ги плаща ти си взимаш майчинството а когато той отиде в нои те си ги взимат от него!Нещо не ми се връзва!

# 35
  • Мнения: 2 200
Работодателя внася осигуровки, подава декларация обр. 1 за съответния месец и до 15 раб. дни след това от НОИ изплащат обезщетението. Ако работодателя не направи тези неща няма как от НОИ да платят.

# 36
  • Мнения: 35
Ясно,понеге и аз така знам...последен въпрос моля Embarassed,тази декларация всеки месец ли се подава или еднократно!?

# 37
  • Мнения: 2 200
Ясно,понеге и аз така знам...последен въпрос моля Embarassed,тази декларация всеки месец ли се подава или еднократно!?
Всеки месец.

# 38
  • Мнения: 35
Много то благодаря за помоша...наистина ми беше от голяма полза!  bouquet

# 39
  • On the sea
  • Мнения: 1 849
Искам да ви попитам, след като родя и примерно на третият месец напусна държавата, ще продължавам ли да получавам майчинство или ще ми го спрат?

# 40
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
Искам да ви попитам, след като родя и примерно на третият месец напусна държавата, ще продължавам ли да получавам майчинство или ще ми го спрат?

Продължаваш да получаваш.

# 41
  • Мнения: 35
Моля ви,някой да ми прати линк или да ме насочи къде да намеря тук документите които се подават за вторта годинка от майчинството!Много ми е объркано в сайта на НОИ!Предварително благодаря!

# 42
  • Мнения: 2 200
Моля ви,някой да ми прати линк или да ме насочи къде да намеря тук документите които се подават за вторта годинка от майчинството!Много ми е объркано в сайта на НОИ!Предварително благодаря!
Ето това приложение: http://www.nssi.bg/images/bg/users/forms/benefits/Pril3.doc.
Попълнено го носиш на работодателя. При него подаваш и молба, за да ти разрешат отпуск за отглеждане на дете до 2 год.

# 43
  • Мнения: 677
Здравейте! Детето ми е на година и 3 месеца и в момента съм бременна с второ. Принципно това беше неочаквано, но решихме да го оставим. Въпросът ми е каква е процедурата, в смисъл какви документи се подават, трябва ли да ми се спира майчинството, защото все още се гледаме и т.н. Синът ми ще стане на 2 години през януари 2013, а бебето ще се роди през декември 2012. Предварително благодаря Hug

# 44
  • Мнения: 820
Ти ще си в майчинство, докато не влезеш в 45 дни преди термин, когато ще си отново в болничен, изчислен на предишната ти база (защото това вероятно ще е по-благоприятно за теб) и до навършване на 2 годинки на първото ти дете ще получаваш половин майчинство за него и болничен, после ще си продължиш само майчинството. Когато си представиш въпросния болничен ще трябва да попълниш документи при работодтеля за ромяна на обстоятелствата и той ще ги подаде в НОИ.

Общи условия

Активация на акаунт