Чуждия успех.

  • 5 962
  • 77
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 291
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?

# 1
  • Мнения: 245
Мале, фразировката на въпроса ме убива Laughing...Еди вид, супер е трудно да се зарадваме на чуждия успех..Нещо като: "можете ли да скочите 4 метра от място". Разбира се, че се радвам на чуждия успех. Под успех не разбирам разни противозаконни и антисоциални дейности, а творчески, професионален или личен успех, който е за добото на човека и подкрепя талантите му и него самия.

Изпитвала съм яд ако мисля, че не съм получила, каквото съм заслужавала, а друг го е получил, но това не е било свързано с лощи чувства към този човек. По-скоро яд към системата или някой конретен човек, заради който е станало това. Не знам дали се нарича завист това чувство.

# 2
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 085
Изпитвала съм завист,да.
Но също така съм се радвала на чуждия успех.Зависи от човека. Peace

# 3
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Да, и с радост го споделям  Grinning Винаги съм се възхижавала на хора постигнали успех в живота си, но не парадират с това.
За завистта имам любима мисъл  Grinning
„По-добре да си обект на завист, отколкото на състрадание.“ — Херодот

# 4
  • Варна
  • Мнения: 801
Абсолютно винаги се радвам
зависта ми е чуждо усещане и чесно казано дори не го разбирам

# 5
  • Мнения: 289
Сега, предусещам, че темата ще се изпълни с отговори "Даа, разбира се, как да не се радвам"..
И мнооого съжалявам, че не ви познавам всичките, защото до днес така и не съм намерила някой, който да се е зарадвал истински на успехите ми  Laughing /имам предвид сред познати, че и приятели, и т.н, изключвам роднините/.

# 6
  • Мнения: 245
Сега, предусещам, че темата ще се изпълни с отговори "Даа, разбира се, как да не се радвам"..
И мнооого съжалявам, че не ви познавам всичките, защото до днес така и не съм намерила някой, който да се е зарадвал истински на успехите ми  Laughing /имам предвид сред познати, че и приятели, и т.н, изключвам роднините/.


В какви среди се движиш? Смени си компанията. Wink

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Понякога се радвам, понякога не - зависи дали чуждият успех е попречил на моя собствен успех. Човещинка, какво да се прави!
Изключително рядко се срещат хора, които действително не изпитват завист. Останалите лъжат.

# 8
  • София
  • Мнения: 291
Мале, фразировката на въпроса ме убива Laughing...
Тя не е случайна.   Wink
Напиши някъде, че детето ти може да прави нещо по - специално, което малко деца на неговата възраст могат да правят и изчакай малко!   Joy

# 9
  • Мнения: 293
На успехите и радостите на най-близките си хора се радвам много.
Може би,защото ги обичам истински.
На останалите - никога не съм завиждала- в смисъла,в който се влага.
По-скоро - ако и аз искам това,което другия има се амбицирам да го постигна.
Успехите на другите ме надъхват.

Последна редакция: чт, 26 яну 2012, 22:40 от *Dreaming

# 10
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 085
Мале, фразировката на въпроса ме убива Laughing...
Тя не е случайна.   Wink
Напиши някъде, че детето ти може да прави нещо по - специално, което малко деца на неговата възраст могат да правят и изчакай малко!   Joy
Пак ще кажа,зависи кой и как го казва.
Имам познати,които го казват язвително 'Моето може еди какво си,а твоето може ли го?" и следва ехидна усмивчица.Има и други,на чиито деца се радвам от сърце. Peace

Последна редакция: чт, 26 яну 2012, 22:29 от Pupitka

# 11
  • Мнения: 96
Чуждият успех ме мотивира повече,отколкото моя собствен.В този ред на мисли,полезен ми е и му се радвам.

# 12
  • Мнения: 245
Мале, фразировката на въпроса ме убива Laughing...
Тя не е случайна.   Wink
Напиши някъде, че детето ти може да прави нещо по - специално, което малко деца на неговата възраст могат да правят и изчакай малко!   Joy

Да, виждала съм реакции на тази тема:lol:
Но това засяга майчиното чувство. Мисля че ако става дума за самия човек е друго.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 061
     Радвам се винаги, на успеха и радостите на околните.
По принцип не съм толкова бяла и добра (трябва да се разпиша в темата за пожелаването на смъртта на някого), но когато на хората около мен се случват неща, които ги правят щастливи, аз се радвам с тях и за тях. Помисляла съм си, т.е. пожелавала съм си понякога и на мен да ми се случи, но никога не съм гледала с присвити очи и стиснати устни на чуждите успехи!
    Имам позната, която има проблеми със забременяването. Доста от женското обкръжение около нея се сдоби с деца. Един ден, на новината, че Х е родила, коментарът беше: "Ейй, всички кофти хора се сдобиха с деца!"  Sick Не мога да си представя какво и е, но пък реакцията и е просто...

# 14
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Радвам се, но и се амбицирам.
Не завиждам, за сметка на това мечтая и се старая да сбъдна мечтите си.

# 15
  • Мнения: 3 066
Радвам се, но и се амбицирам.
Не завиждам, за сметка на това мечтая и се старая да сбъдна мечтите си.
Определено ме амбицира и парира едновременно. Wink
Искам да съм най харесваната ,най красивата ,най богатата, най интелигентната, най успялата Joy  CrazyJoy  CrazyJoy

# 16
  • Мнения: 65
Не мога да го нарека точно завист, но когато някому върви повече, отколкото на мен, винаги си казвам "ееех, с какво съм толкова по-лоша, защо не ми се получава". Но никога не ме е тормозило наистина, по-скоро едно такова примиренчески тъжно, че за нищо не ставам. Това за професионалните успехи основно, в личен план не смятам, че има на кого да завиждам за нещо...
Радвам се на успеха на близки хора, останалите просто са ми безразлични.
А, сега се сетих - наскоро си се издигнах в очите, препоръчвайки колежка за повишение, което аз се надявах да получа. Истината е, че на нея й е много по-нужно и спешно в настоящия момент, отколкото на мен, и когато шефът ме попита за мнение, казах, че е по-добре да е тя...После я изръчках да си подаде документите, защото мислеше, че няма шанс и се дърпаше.
Написано така, изглеждам като една абсолютна глупачка и ме е яд на мен си, но пък от друга страна се радвам за нея, заслужава го.

Завистта е човешка чувство, нормална е, и в малки дози дори здравословна, защото стимулира човек да продължава напред. Прекалената завист, прерастваща в злоба, тормози основно този, който я изпитва, но понякога предполагам, че трудно се обуздава.

# 17
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Е, прекаленият светец и Богу не е драг!
Не може човек да има всичко, уви... човешката природа е алчна - тъкмо когато си постигнал дадена цел, набелязваш по-висок връх за покоряване  Wink

# 18
  • bulgaria
  • Мнения: 309
Да. Много се гордея с няколко бивши съученици и приятелки. Постигнаха високи позиции и като ги видя си казвам "Ето, АЗ съм учила и излизала с тях" . Същото важи и за роднините. Става ми мъчно само когато някой умишлено се самоизтъква и ме поглежда със смесица от съжаление и надменност Wink. Има време. Ще дойде и моят ред за щастие и успех. По един или друг начин. smile3523

# 19
  • Мнения: 245
Цитат
"Става ми мъчно само когато някой умишлено се самоизтъква и ме поглежда със смесица от съжаление и надменност"

Tова ми се е случвало. Вбесява ме Laughing Имах една такава "приятелка", която го правеше и аз някак си не си давах сметка какво става, само усещах, че ми е некомфортно с нея. Тогава бях в много труден период и тя си въобразяваше. че може да ме съди и дава оценки. Като осъзнах ситуацията я поканих на кафе и и казах, че не желая да я виждам повече, понеже е арогантна и няма  да допусна такова отношение. Такива хора не заслужават човек да им отделя време и енергия. Разбира се, после живота ми потръгна по друг начин, но тя не беше допусната в него. Peace

# 20
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Първо цъкам , викам си бряхххх ......  Mr. Green  проявявам любопитство  Laughing
...и да  чуждите успехи ме мотивират  Wink
И азЕ ли па да не мога  Wink

# 21
  • Мнения: 755
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?



Мога да се зарадвам - да. Завист само в случай, че този успех е бил свързан по някакъв начин с мен. Например за сметка на моят да такъв да изгрее нечии друг. Само , когато ме прецакат мога да се подам на завистта.

# 22
  • Мнения: 45
Да разбира се че съм изпитвала завист. Ако не бях, нямаше да съм това което съм. Завист примесена с възхищение и желание и аз да постигна този успех.

Срещала съм се с голяма част от най-богатите хора в страната. Голяма част от тях впечатляват с факта колко обикновени и земни хора са. И в същото време, знаеш че далеч не са обикновени. Те притежават качества каквито "обикновените" нямат. Това буди искрено възхищение.
 И завист. Завист като желание и ти да ги имаш тези качества и да бъдеш толкова необикновена.

Чуждият успех не само ме е амбицирал. Той реално ме е учил как да градя своя собствен. Така че аз се радвам много на чуждите успехи.

# 23
  • Мнения: 85
Смятам, че по-лесно съчувстваме и помагаме на накого, който е изпаднал в беда или е сполетян от нещастие, отколкото да се радваме за успехите му.
Нещастието под формата на дребни несполуки или големи тргедии кара хората  да си казват "Горкия човек, какво го сполетя". И да искат искрено да помагат.
Успехите - напротив, предизвикват завист, търсене на причини - какво е станало, кой какви връзки има и т.н. Обикновено не се допуска, че човек със собствените си качества е постигнал нещо, винаги има друга причина (татко депутат, богат любовник...) Мислим така, защото често действително е така и мисленето ни е изкривено и цинично. Казваме си, че с нашите собствени качества ако имахме гръб...охооо. Всичко това буди неприятни чувства към успехите.
За себе си мога да кажа, че съм завиждала, че се срамувам от това и че бих искала да съм тъй широко скорена, че само да се радвам за чуждия успех - но не мога. Затова се опитвам да не показвам явно какво чувствам и да не вредя, да не злословя, да не преча.

# 24
  • Мнения: 45
Това е реалната простотия на народа Чоколада, която ни залива отвсякъде. Какви ли не причини се изтъкват като обяснение на чуждия успех и оправдание на собствената некадърност.

Но реално докато я има тази простотия, никой няма да погледне по-далеч от носа си и да промени каквото и да било в собствения живот. Така и ще си остане в калта за да плюе от там.

Аз искам да кажа че завист и злоба са две коренно различни неша. У простака завистта предизвиква злоба. За умния и мъдрия- тя е стимул.

# 25
  • Мнения: 10 547
Не съм чела отговорите, предполагам, че са в сферата "Не, не завиждам. Чуждият успех ме радва!".

Аз пък завиждам! С онази завист, която ме амбицира, а не ме кара да се самоизяждам от съжаление, що Х е постигнал това, пък аз не?
Често си и казва: гледай сега, Господи, ми несправедлив си? Този/тази с какво е заслужил и половината от това, което си му дал? А глас свише ми отговаря- компенсира за несгодите в предишен живот; пуснал е фиш, а ти не си. Такива ми ти работи.  Mr. Green

# 26
  • София
  • Мнения: 17 282
За близките си винаги се радвам, за останалите - според зависи Simple Smile Често завиждам.
Най-лошо беше, когато бях в първия си брак и ужасно много исках второ дете, а бившият ми не даваше дума да се издума по въпроса - тогава завиждах като луда на всички около мен, които се сдобиваха с второ дете. Направо болестно беше станало, ужас  ooooh!

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Не позна, Каси! Повечето се оказахме достатъчно наивни, че да си признаем, че се случва да завиждаме.

# 28
  • Мнения: 481
тук пак се връщаме към въпроса каво е "успех"
Това е толкова субективно понятие, че не виждам по какъв начин бих могла да завиждам на някого за нещо, към което аз дори  не се стремя

# 29
  • Мнения: 10 547
Не позна, Каси! Повечето се оказахме достатъчно наивни, че да си признаем, че се случва да завиждаме.

Радвам се, че не съм единствената, която не лети на крилете на белия кон високо в безоблачното море на добротата и съвършенството.

# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
в случая приемам, че е по преценка на завиждащия. Например, като бях малка, вечно ме пращаха да се редя на едни опашки да запазвам ред за зарзавати за туршии, барабар с бабичките от квартала, и много завиждах на комшийското дете, че него никога не го караха, и дори доста го глезеха. За мен неговото си беше успех, на който завиждах.

# 31
  • Колибите
  • Мнения: 357
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?



Мога да се зарадвам на чуждия успех.
Доста често се случва да изпитвам завист.

# 32
  • Мнения: 3 371
за първи път да се съглася с пини Wink

не всеки успех на другите изобщо е в състояние да го забележа, как ли не пък да се тръшна и да завиждам.

само ако мен ме засяга , т. е съм се стремила и аз към същото/подобно/. ако някой е полетял със совалката и това е успех, аз дори няма и да съм научила Wink.

относно останалото - обикновено ме интересува алгоритъмът на успеха на съответния човек.
самата аз нямам никакви успехи/тук не вкл1чвам за успех да си купя ботуши с намаление 90% Mr. Green/.

# 33
  • Мнения: 2 457
.... не виждам по какъв начин бих могла да завиждам на някого за нещо, към което аз дори  не се стремя
И аз така мисля.
Много се радвам на хора, които сбъдват мечтите си, но това са си техните мечти.
Аз по принцип не съм амбициозен човек, изобщо даже. Може би затова ми е все тая, че някой има повече от мен. Не завиждам, още не съм изпитвала това чувство, наистина. Доволна съм от живота си,  За мене е важно да се чувствам удовлетворена от това което имам и не се обръщам след по-големи къщи от нашата, след по-скъпи коли от нашата и в тоя ред... Simple Smile

# 34
  • Мнения: 45
Да...какви ангелчета как крилца не са им поникнали още....Само че с какво се купуват тези ботушки, къщи и коли интересно (нищо че не са най-добрите). Няма човек кому-то не са нужни пари на този свят. Има такива които поради умствени и психически проблеми не го осъзнават. Обикновено те са клошари по кофите или по специализирани заведения.

Така както имате малкото от което сте доволни, така в един момент може да останете и без него ако нямате никакви амбиции за успех.

# 35
  • Мнения: 2 457
Кой казва, че не са нужни пари. Казвам само, че ми е все тая, ако някой има повече от нас. Peace

# 36
  • Мнения: 10 547
Абе, я да те питам, ако имаш 200 лв. за издръжка на месец, дали няма да завиждаш на Х, че си е купила ботуши от 200 лв.? А тази с ботушите от 200 лв. едва ли не завижда /дори и благородно/ на онази, която освен ежедневни ботички от 200 лв. може да си позволи и ежедневна чантичка за същите пари. А тази от своя страна...

# 37
  • Мнения: 45
Аз пък казвам че човек който не се стреми към повече, рано или късно губи всичко.

Целта на живота е развитие.

Ако сега имате благодарение на качествата и амбициите на съпруг, трябва да знаете че нито той е вързан за цял живот към вас, нито парите му истински ви принадлежат.

# 38
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?

Да, мога.
Да, изпитвала съм.

# 39
  • София
  • Мнения: 23 096
Аз по-скоро се възхищавам на чуждия успех. Но зависи и успехът благодарение на какво е постигнат. Няма да скачам от радост, че някой си е забогатял вследствие на подкупи, наркотици и тем подобни.
Всъщност най-много се радвам на успехите на спортистите, както и на някои певци и актьори.  Grinning

# 40
  • Мнения: 2 457
Абе, я да те питам, ако имаш 200 лв. за издръжка на месец, дали няма да завиждаш на Х, че си е купила ботуши от 200 лв.? А тази с ботушите от 200 лв. едва ли не завижда /дори и благородно/ на онази, която освен ежедневни ботички от 200 лв. може да си позволи и ежедневна чантичка за същите пари. А тази от своя страна...
Не знам, честно казано... ThinkingВинаги съм могла да си купя каквото ми харесва. Е, не палати и имения, но такива женски неща и глезотии  никога не са ми  били мираж Peace

# 41
  • Мнения: 116
Радвам се на успехите на близките ми хора.А успехите на чуждите обикновено са ми безразлични-не предизвикват нито радост,нито завист.А и "успехът" е много разтегливо понятие-това,което за някои е успех,за мен може да не е такъв."И аз искам това" почти не ми се е случвало да си помисля от ранна детска възраст.

# 42
  • София
  • Мнения: 1 262
И съм се радвала, и съм завиждала. Никак не съм само бяла и добра.
Но и в двата варианта се амбицирам  Innocent
Не споделям мнението, че успеха/щастието на един се балансира с ощетяване на друг.

Принципно споделям, но зависи много от уменията на жената:

Ако сега имате благодарение на качествата и амбициите на съпруг, трябва да знаете че нито той е вързан за цял живот към вас, нито парите му истински ви принадлежат.

# 43
  • Мнения: 45
Принципно споделям, но зависи много от уменията на жената:


На всяко "женско" умение, винаги ще се намери друго не по-малко женско и по-добро умение. И то точно в момента когато си мислите че ви е в кърпа вързан за цял живот.

Съветвам жените разчитащи на мъжки пари да не смятат това за постоянен доход.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
Като се замисля, всъщност не се възхищавам точно на чуждия успех, а на човека, койтто го е постигнал. Или пък се възхищавам на определен човек, макар да не е постигнал някакъв невиждам успех, а за това, че например е човечен, или заради някакъв комплект от положителни качества и постъпки.

# 45
  • Мнения: 1 567
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?

ако под успех се визира нещо материално (пари, къщи, коли и т.н) - не. и не ме интересува кой, как, колко и какво има.
Аз лично се възхищавам на хора, които са осъзнали собствените си недостъци и са ги преодоляли и премахнали.

# 46
  • Мнения: 373
Никога не съм завиждала. Като казвам никога- имам предвид съвсем никога. Може би заради това ми е ставало много болно и мъчно, разбирайки, че близък мой човек е изпитвал завист към мой успех. А пък завистта към материални придобивки ми е направо смешна.

Другото - винаги съм споделяла радост от успех на близък или не толкова близък. Даже изпитвам гордост от това, че съм приятел/познат на човек,който е постигнал нещо голямо.  Simple Smile

# 47
  • Мнения: 206
И  аз   не   завиждам , по-скоро  се радвам  да имам успели и  заможни познати /  слагам и двете   определения , понеже  не са  еквивалентни/  около  мен. Отгледана  съм с еврейския  мринцип : Че е  по-добре  Моше  да има богат  съсед , отколкото  беден   съсед . И   не   мога    да асимилирам шопския израз  "Аз  не сакам   на мен  да  ми е добре , а  на Вуте  да  му е зле". Но явно евреите са по-умни   в  това    отношение, докато  познавам   българи ,където   злобата  и зависта   е онова  нещо  което  ги храни.

# 48
  • Мнения: 468
Радвам се на чуждия успех. Особено, ако е свързан с истински усилия. Е, и завиждам понякога, но по-скоро благородно.
Всеки си има някакви цели/желания/мечти, към които се стреми. Нека успяват хората!

И мен много ме дразни, когато някой се държи според гореспоменатото мото за Вуте. За съжаление този начин на “мислене“ се среща не само в БГ, и не само при шопите. Май е нещо първично при хора, които постоянно се сравняват с другите и не приемат факта, че всички си имат целите/ежедневието/победите, но и паденията...

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
не разбирам, защо този образ според поговорката,се приписва само на българите! Навсякъде има завистливи хора, няма човешка култура, етнос, държава,  които да са отминати от завистта. Това, че някой на думи ми обяснява колко се радва на моя успех, не е никаква гаранция, че няма да ме спъне в подходящия момент. Не сме деца, такива неща са случват постоянно, и дори от най-близките приятели, колеги. Затова и хората се пазят на работа с кого и как се сближават, броят си приносите, въртят интриги, и то не само по нашенско, а и по света.

# 50
  • Мнения: 3 818
Зависи от успеха и от човека. Възможно е хич да не ме вълнува и да остана безразлична. Ако е нещо, което аз по принцип не мога да правя, като да речем да рисувам и някой направи нещо великолепно - гледам с възхищение и се дивя как е възможно. Ако е успех, постигнат в пряко съревнование с мен - спортната злоба ме кара да не се чувствам особено щастлива от загубата, но заедно с това се амбицирам да се справя по-добре.
Завист съм изпитвала естествено, и изпитвам, но тя по-скоро ме подтиква към повече усилия, а не към чиста злоба, която да ме разяжда отвътре.

# 51
  • Мнения: 468
не разбирам, защо този образ според поговорката,се приписва само на българите! Навсякъде има завистливи хора, няма човешка култура, етнос, държава,  които да са отминати от завистта. Това, че някой на думи ми обяснява колко се радва на моя успех, не е никаква гаранция, че няма да ме спъне в подходящия момент. Не сме деца, такива неща са случват постоянно, и дори от най-близките приятели, колеги. Затова и хората се пазят на работа с кого и как се сближават, броят си приносите, въртят интриги, и то не само по нашенско, а и по света.

Честно казано ми се струва, че ние сами си приписваме този образ.
Другите нации си приписват, че са добри кулинари, танцьори, любовници, джентълмени...
С останалото съм съгласна. Но съм сигурна, че получаваш и искрена радост за успеха си. Не само тази “формалната“ от този, който би могъл да те “спъне“ утре.
Иначе е тъпо, когато някой уж се радва за теб, а в същото време “долавяш“ завист и несъгласието му с успеха ти.

# 52
  • Мнения: 289
Абе..образ, образ, ама има нещо вярно в него.. Аз го отдавам до голяма степен на уравниловката от преди години, когато всички имаха поравно. И сега доста хора, особено от поколението, израснало тогава, не могат или не искат да разберат, че успехът зависи от усилията. И вместо да работят върху себе си, те гледат другите, и се опитват да намерят обяснение за чуждия успех, което им е изгодно - обикновено е "Ааа, той голям мошеник този", "Краде", лъже и незнам кво си още. Но не и примерно "Много работи", "Образован е" и т.н.
В другите народности, не че я няма завистта, но.. е в по-друг вид като че ли  Simple Smile Най-малкото защото от години са с по-добър стандарт на живот, и оцеляването им не е на дневен ред - е, могат да си завиждат за разните "екстри", но не е така показно, злобно, агресивно и т.н, както е тук.

# 53
  • Мнения: 824
Изпитвала съм завист разбира се,но и не съм горда от това.Гледам да не ми личи  Mr. Green
Най-вече за неща,за които и аз се боря и не съм постигнала,но и да амбицирам се в същото време

# 54
  • София
  • Мнения: 62 595
Разбира се, много се радвам на искрената радост, аз също се радвам за успеха на ценни за мен хора (ценни не в стил полезни, а съвсем емоционално ценни), то си личи.

Джули, няма и как да се отрече, че последните двайсет години са точно такива - крадци, мошеници, далавераджии и всякакви подобни индивиди са пример за подражание. Малка държава сме, една шепа хора, не е толкова трудно човек да се сети откъде е тръгнал и къде и как е стигнал комшията му, с когото са расли от деца и продължават да живеят врата до врата.  И в повеччето случаи хората са прави, да знаеш, когато нарекат някого мошеник.

# 55
  • Мнения: 1 629
Винаги завистта ми е по-голяма от радостта.

# 56
  • Мнения: 289
  И в повеччето случаи хората са прави, да знаеш, когато нарекат някого мошеник.

Е да, ако говорим за онези типажи, които не могат да построят едно правилно изречение, но пък се движдат в кортеж от 3 джипа, пазещи един празноглавец и златните му ланци:lol: тогава да, Но, тези времена поотминаха вече като че ли.
Аз имах предвид друго - има много хора днес, които печелят добре благодарение на способностите и образованието си. И около тях винаги групи зяпачи, които, примерно, отдават успеха на дамите на креватни завоевания, или ако не отговарят на критериите за това, на помощ от баща им да речем  Mr. Green Този на мъжете - на съучастие в пирамиди и съмнителен бизнес  Laughing и такива подобни глупости. Защото, една заплата от 2-3 хил. да речем, изглежда като милиони на съседските клюкарки - но пък изобщо не е нещо непостижимо за немалко хора.
Та, това имах предвид  Simple Smile

# 57
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е задължително да са от клишираните типажи, има доста мошеници, които са добре облечени, добре изразяващи се, добре образовани и внушават доверие. Те и на това разчитат, де, това им е номерът. Особено в малките градове всичко се знае.

# 58
  • Мнения: 289
Е, кой им се връзва на номерата, че жънат и успехи даже  Laughing
В малък град би трябвало да е по-лесно. Познават мошеника, и не му се доверяват. Тогава няма как да го направят богат.
Реално погледнато, то цялата ни страна е колкото един по-голям град..така че, няма и къде да избяга далеч.
Та, темата за завистта си е актуална и още как. Каквото и да показват резултатите във форума..

# 59
  • Мнения: 206
не разбирам, защо този образ според поговорката,се приписва само на българите! Навсякъде има завистливи хора, няма човешка култура, етнос, държава,  които да са отминати от завистта. Това, че някой на думи ми обяснява колко се радва на моя успех, не е никаква гаранция, че няма да ме спъне в подходящия момент. Не сме деца, такива неща са случват постоянно, и дори от най-близките приятели, колеги. Затова и хората се пазят на работа с кого и как се сближават, броят си приносите, въртят интриги, и то не само по нашенско, а и по света.

Andariel ,  надявам   се  , че  е случайно  това  , че репликираш   всеки  мой  пост. Това  което съм   написала  не  е  изсмукано от пръстите и   описва много точно  голяма   част  от  българите.  Знам  , че  е  обида  за  нас   , но  поживей  малко  повече време навън / 12 - 15  години /   ище  разбереш  какво се  опитвам да  ти обясня.  Разбира се , че никоя  нация     не е  отмината  от зависта , но  при  българите  е  в  най-големи  проценти  . Живяла   съм в  две  държави  освен  БГ  досега  и мога да те  уверя  в това. Примерът   с  евреите   не  е  случаен- макар  да са най -  мразената   нация   в света ,  т е  се   държат  както никоя   друга  нация. Човек   не  бива да е  кон с капаци  , има какво  да вземе или научи  и от  другите  народи.

# 60
  • София
  • Мнения: 62 595
определено е случайно. Репликирам възгледа, написаното, а не човека.

човешката природа си е все една, не е случайно, че Старият завет отразява доста сериозна част от проявленията й, и то в неособено положителна насока, а това творение е писано от евреи. Просто няма как да са някакво изключение, единствено всяка култура поощрява или потиска в известна степен някакви проявления на човешките особености, и то в интерес на общността. Това, което тук се разиграва през последните двайсет години, се е разигравало в Европа и САЩ преди двеста години, а то е смяна на системата, минаване на нови отношения, много мътна вода и много мошеници при натрупването на първичните капитали в новите условия.

# 61
  • Мнения: 206
определено е случайно. Репликирам възгледа, написаното, а не човека.

човешката природа си е все една, не е случайно, че Старият завет отразява доста сериозна част от проявленията й, и то в неособено положителна насока, а това творение е писано от евреи. Просто няма как да са някакво изключение, единствено всяка култура поощрява или потиска в известна степен някакви проявления на човешките особености, и то в интерес на общността. Това, което тук се разиграва през последните двайсет години, се е разигравало в Европа и САЩ преди двеста години, а то е смяна на системата, минаване на нови отношения, много мътна вода и много мошеници при натрупването на първичните капитали в новите условия.

 E   то , остава   да репликираш  и човека   без  да   го познаваш. А  възгледа- а ми  той си  е отделен   за всеки  човек . Излязлизането  ми   в  чужбина  бе точно преди  20  год, а завръщането  ми преди   5 . Не  мисля  , че   времето на   прехода е  виновно  за  това.  В държавата  където   живеех пак   имаше  малки  дребни   български  душици ,които  не  бяха  живели по времето   на прехода в  бг   и   пак  те ритаха   в кокалчетата и завистта  и злобата   бяха основната  им  храна. Както и  да е няма   да  изпадам  в  подробности    как повече   са ми   помагали   хора  , за които  съм ауслендър / чужденец/, отколкото  калните  номера  на    българи.  Мисли   си   каквото искаш , не  ми   пречиш. И  тук   в бг   се радвам на   чуждия  успех. Да, радвам се  да имам  успяли приятели ,познати , съседи.

# 62
  • Мнения: 483
Искрено се рaдвам на чуждите успехи. На самата мен ми е приятно да съм заобиколена от положителни и усмихнати хора, на които им върви. Които не се оплакват, а решително си следват целите. Така се зареждам и аз с енергия и с положителни емоции.
Това го казвам съвсем чистосърдечно. Уточнявам по повод на една иронична забележка в началото, че сега всички ще се представим като искрени и незавиждащи  Wink...ами да, аз съм такава. Не завиждам. Който иска да вярва  Flutter

# 63
  • Мнения: 206
Искрено се рaдвам на чуждите успехи. На самата мен ми е приятно да съм заобиколена от положителни и усмихнати хора, на които им върви. Които не се оплакват, а решително си следват целите. Така се зареждам и аз с енергия и с положителни емоции.
Това го казвам съвсем чистосърдечно. Уточнявам по повод на една иронична забележка в началото, че сега всички ще се представим като искрени и незавиждащи  Wink...ами да, аз съм такава. Не завиждам. Който иска да вярва  Flutter


+1 Peace

# 64
  • Мнения: 86
Аз съм се сблъсквала със злобата и зависта, защото съм се преборила с доста обстоятелства в живота. Когато си в определена среда и "дръпнеш" нагоре ти неизменно се променяш, ставаш друг човек, с друго ежедневие, с други емоции, с нови приятели, с нови планове и амбиции. Хората от предшното обкръжение е нормално да ревнуват, да омаловажават успеха ти. Особено в България.

Най-голямата злоба съм виждала след като завърших университета. Кой къде се уредил да работи, какви връзки имал и т.н. Злоба, изпуснати коментари, злобно мълчание, отместени погледи и т.н. Особено между жените.

Истински успели хора видях извън България. Всичките са земни, любезни, човечни, гледат да "вземат" нещо от твоя опит, любопитни, със широки усмивки. От такива хора аз само се уча и вдъхновявам.

 Аз лично завиждам на хората със изявен талант за изкуство или спорт - при тях го няма това лутане какво точно да правят с живота си, знаят че имат талант и трябва да го развиват непрекъснато. Знам, че и на тях не им е лесно обаче. Правила съм благородни жестове към злобни хора нарочно, за да ги накарам да се чувстват още по-малки и още по-жалки. Забавно е!

# 65
  • София
  • Мнения: 6 363
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?

един страничен въпрос - какво е възнаграждението за пускането на дискусионни теми?

# 66
  • София
  • Мнения: 291
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?

един страничен въпрос - какво е възнаграждението за пускането на дискусионни теми?
Няма възнаграждение.   Naughty  
Не завиждай!   Joy

# 67
  • София
  • Мнения: 6 363
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?

един страничен въпрос - какво е възнаграждението за пускането на дискусионни теми?
Няма възнаграждение.   Naughty  
Не завиждай!   Joy




не завиждам, опазил ме бог!

но винаги ми е любопитно, когато някой започне да пуска тема след тема - от тип, който предполага голямо чесане на езици и генериране на трафик.

# 68
  • София
  • Мнения: 291
Ами интересно е!
Много хора на едно място, всеки с неговото си мнение ...
Някои го намираме за забавно.
Никой не е виновен, че ти не си от нас.

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 364
Понякога се радвам, понякога ми е безразлично. Ако е близък човек и знам, че се е борил за успеха си - искрено му се радвам. Иначе - безразлично ми е. Много се радвам, когато виждам щастливи хора - обнадеждават ме.
Завистта ми е непозната.

# 70
  • Мнения: 329
Изключително рядко се срещат хора, които действително не изпитват завист. Останалите лъжат.

Не мога да се сетя да съм завиждал. Ако щете.
Никога не ме е дразнил успеха на някого, благополучието му, постигнатите резултати и т.н. Обяснявам си го с това, че не се вглеждам много встрани, а се концентрирам повече върху себе си. (Нарцис)  Mr. Green  Не ми минават мисли "Добре защо Х постигна това и това, а аз - не."  Naughty  Х нека да е жив и здрав. Аз мисля в посока "Какво да направя, че и аз да постигна това и това"...

# 71
  • Мнения: 60
Ако говорим за успеха, като резултат от някакви дейности, качества и труд, не се дразня, дразня се когато някой получава нещо без да си мръдне пръста за него, а пък аз трябва да се трепя за да получа същото.

# 72
  • Мнения: 468
Ако говорим за успеха, като резултат от някакви дейности, качества и труд, не се дразня, дразня се когато някой получава нещо без да си мръдне пръста за него, а пък аз трябва да се трепя за да получа същото.

Обобщено до тук повечето от нас се радват/ вдъхновяват се от/ завиждат с добро чувство на успеха и постиженията на другите.

Хайде да дадем нова насока на темата с предното изказване!

Как се чувствате, какво си мислите, когато някой наистина с чист късмет постигне нещо, за което вие/другите “бачкат като волове“? И понякога това е човек, който иначе с усилия и труд не би успял да постигне “нещото“.

И на мен като на THE_dilian ми е криво в такава ситуация.

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 364
Как се чувствате, какво си мислите, когато някой наистина с чист късмет постигне нещо, за което вие/другите “бачкат като волове“? И понякога това е човек, който иначе с усилия и труд не би успял да постигне “нещото“.

Случвало ми се е да съм свидетел на подобна ситуация. Ами надига се у мен справедлив гняв, но не към "късметлията", а точно към това нещо, което не е сигурно дали го има, но често наричаме "съдба". В крайна сметка човекът не е виновен, че е извадил късмет и обстоятелствата са били благоприятни за него - в случая ми е безразличен. Но някак несправедливостите винаги са ме карали да негодувам, но не и да завиждам. А като цяло - повече се интересувам от това какво правя аз, какво е нужно да направя за да постигна еди какво си, отколкото от това дали другите го имат и как са го получили - не ме вълнува, защото не е моя работа.

# 74
  • Мнения: 637
Повярвайте няма за какво да се завижда на чуждия успех в България. Такова завистливо племе сме, че все ще се намери някой да вгорчи живота на красивите, богатите, талантливите или умните.  Mr. Green

# 75
  • Мнения: 7 947
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?


Да, и двете.
Зависи.

# 76
  • Мнения: 1 432
Можете ли да се зарадвате на чуждия успех?
Изпитвали ли сте някога завист?


Да, и двете.
Зависи.

 Да и аз така.
 Аз не съм никак амбициозна и предприемчива и някак си нямам право да завиждам на чуждия успех.   
На близки и роднини искрено се радвам!!!

# 77
  • Мнения: 7 947
Имаш право на всичко. Въпросът е как се с правяш с негативните усещания  Wink
Нито съм идеална, нито съм безгрешна, нито съм светица. Изпитвам всички земни чувства, всички!

Общи условия

Активация на акаунт