Плодово или зеленчуково пюре?

  • 4 866
  • 63
  •   1
Отговори
  • Мнения: 274
Плодово пюре или зеленчуково дадохте при захранването ,защото четох че плодовото пюре и сок не се смятали за захранващи храни! Такива били зеленчуковото пюре и кашата!

# 1
  • Мнения: 27 524
Всяка нова храна, различна от млякото, Е захранване. Независимо каква. Отделен е въпросът коя е удачна и подходяща, а сокът категорично не е.
Подходящите са плодово или зеленчуково пюре или оризова каша. И трите са правилни, няма по-предпочитана, по преценка на майката е. Оризовата каша е най-щадяща и най-лесно смилаема.
Плодовото пюренце е сладко и се приема добре от бебоците. Някои майки твърдят, че ако са захранили първо с плодово, след това детето отказва зеленчуковото, но не смятам, че е правило и има задължителна връзка.
Аз лично бих започнала така - на 6 навършени месеца с оризова каша, след това зеленчукови пюрета, а заедно с тях - пресни пасирани плодове, подходящи за тази възраст.

# 2
  • Мнения: 68
А дали ще е правилно ако се въвеждат и плодови и зеленчукови пюрета едно след друго, например в този ред:
тиква, картоф, ябълка морков, круша, пащърнак и т. н.
или трябва да се въведат първо няколко зенчукови и после плодови пюрета?

# 3
  • Мнения: 27 524
Не е проблем да се редуват. Просто трябва да има поне 4-5 дни захранване само с един вид. Към вече даден зеленчук може да се добави новият.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Сокът изобщо не е храна. Но сок от плод, който не е даван до сега е захранване.
Аз дадох плодово пюре първо. Не знам защо, такава беше схемата тогава. Дадох 4-5 вида плодове и после минах на зеленчуковите. Но ако ти предпочиташ няма никакъв проблем да даеш първо зеленчуково или да ги редуваш. Според мен няма голямо значение кое първо, кое второ. Важното е всяко начало да е внимателно.

# 5
  • Мнения: 1 567
Плодово пюре или зеленчуково дадохте при захранването ,защото четох че плодовото пюре и сок не се смятали за захранващи храни! Такива били зеленчуковото пюре и кашата!

Всяка нова храна, различна от млякото Е захранване. Аз лично захраних с ябълка. После с картоф. В началото на 7 месец.

# 6
  • Мнения: 2 926
Всичко е захранване.
Аз започнах със зеленчукови пюрета.

# 7
  • Мнения: 2 231
аз ще почна с плодово- ябълки, банан. После морковено, зеленчуково, местно и чак тогава каши Peace
Разликата е че плодовото никога не замества млечно хранене. то се дава сутрин и следобед по малко между храненията /кърменията. Доколкото зеленчуковото пюре  замества едно цяло млечно хранене (обедното)
Затова донякъде е истина, че макар и да е захраване, плодовото пюре не е захранваща храна. То не се брои за самостоятелно хранене при бебетата  Rolling Eyes

# 8
  • Мнения: 11 840
Аз лично започнах първо с плодови, после може би след около седмица въведох зеленчуковите. Плодово давах по няколко лъжички след обед, след кашата. После когато захраних и със зеленчуковите, почнах да давам плодово като десерт за обяда.
Плодови сокове започнах да давам късно (след 7-8 месец) и то по малко.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Започнах със зеленчуково пюре.

# 10
  • на последния етаж
  • Мнения: 8 753
Аз започнах с пюре от тиква (някои я водят плод, други зеленчук).  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 86
Аз започнах и с двете.Давах по малко плодово два пъти на ден и на обяд зеленчуково.В началото само картоф,морков,тиква и ябълка.

# 12
  • Мнения: 1 897
Аз започнах с пюре от тиква (някои я водят плод, други зеленчук).  Mr. Green
И аз така.
Аз започнах и с двете.
А така не е правилно Naughty

# 13
  • Мнения: 86
Аз не мисля така Peace.По съвет на педиатър, започнах по малко и с двете като наблягах на зеленчуковото.Сега бебчо си хапва и двете и не съм имала проблеми... Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 27 524
И ако беше направило реакция детето, как щеше да разбереш от кое е точно?  Thinking
Именно заради това се започва само с един вид нова храна в продължение на няколко дни, не за друго  Simple Smile
А това, че не си имала проблеми не го прави по-правилно.
Все бях чувала тъпотии от педиатри, ама да се започне с две нови храни наведнъж е новост  Crazy

# 15
  • Мнения: 86
Блонди започнах с морков,картоф и ябълка,който са ниско алергени.Предвид факта, че ни залива толкова много информация,преди да захраня отдавна бях прочела и чула,че по принцип трябва да се започне с един вид храна.Когато педиатърката ми каза да започна и с плодово и със зеленчуково и се доверих, защото съм много доволна от нея и за мен тя е професионалист.Не давам на никои съвет да го прави,просто споделям Hug

# 16
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Аз лично започнах със зеленчуково. Сокът също е захранване.

# 17
  • Мнения: 15 379
Започнах с плодово пюре.
Ако сега ми предстоеше захранване със сигурност щях да стартирам с каша - оризова.
После зеленчук.

# 18
  • Мнения: 2 216
Започнах с оризова каша, след това зеленчуци, а плодовете след тях.

# 19
  • Мнения: 1 897
Меги,при започването с няколко храни накуп,не е само в алергията проблема,а самият организъм от мляко трябва да се "настрои"към нова храна и след като се дават няколко храни,според мен се натоварва организма на бебето,може да не е така,но аз така го разбирам и за мен не правилно.

Какъв и е аргумента на педиатъра ви да започнеш с 3 храни едновременно?

# 20
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз започнах с плодово пюре. След това зеленчуково и каша.

# 21
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 750
Започнах с картофено пюре. Чувала съм че е хубаво първо бебето да свикне с вкуса на зеленчуците. Ако опита първо плодове, а те са по-сладки, няма да му харесат зеленчуците.

# 22
  • София
  • Мнения: 12 554
Започнах с картофено пюре. Чувала съм че е хубаво първо бебето да свикне с вкуса на зеленчуците. Ако опита първо плодове, а те са по-сладки, няма да му харесат зеленчуците.

При сина ми нямаше такъв проблем

# 23
  • Berlin
  • Мнения: 11 260
Аз започнах с оризова каша. Simple Smile После тиква, картоф, морков, круша и т.н. Мога да кажа, че не му хареса само тиквичка с картоф, много гадни муцки правеше, когато му предлагах. Не съм забелязала да предпочита плод пред зеленчук, но аз не давам само плодово пюре, а слагам по малко в кашата му следобед.

# 24
  • Мнения: 2 231
Започнах с картофено пюре. Чувала съм че е хубаво първо бебето да свикне с вкуса на зеленчуците. Ако опита първо плодове, а те са по-сладки, няма да му харесат зеленчуците.

При сина ми нямаше такъв проблем
При каката също  Peace Аз дори не виждам връзка и логично обяснение, за това. Просто децата са различни и някои по-трудно възприемат вкуса на зеленчуковото пюре, независимо дали преди това са яли плодове или не  Rolling Eyes

# 25
  • София
  • Мнения: 12 554
Започнах с картофено пюре. Чувала съм че е хубаво първо бебето да свикне с вкуса на зеленчуците. Ако опита първо плодове, а те са по-сладки, няма да му харесат зеленчуците.

При сина ми нямаше такъв проблем
При каката също  Peace Аз дори не виждам връзка и логично обяснение, за това. Просто децата са различни и някои по-трудно възприемат вкуса на зеленчуковото пюре, независимо дали преди това са яли плодове или не  Rolling Eyes

Да, а и все пак не може да се очаква, че макар и малки, нямат вкус. Синът ми изплю броколите още щом ги опита, не ги яде и сега.

# 26
  • Мнения: 2 231
да де аз това имах впредвид, че според няма връзка дали е плодово или зеленчуково пюрето. Едни деца го харесват други не.
Дъщеря ми обожаваше пуешко с броколи на Бейбивита  Mr. Green. Сега не близва  Tired
Рибно пюре не близваше. Направо прояде печена скумрия на морето около 1г. И до сега обича много печена риба  Laughing

# 27
  • София
  • Мнения: 12 554
Абсолютно същото. Рибно пюре така и не можах да го накарам да опита. Риба прояде - макар че е силно казано прояде - преди няколко месеца.

# 28
  • Мнения: 1 402
Аз започнах с оризова каша, после картоф, после морков и останалите подходящи зеленчуци, после въведох глутен чрез различни кашички. Плодовите пюрета ги оставих малко на заден план, не ги приемаше особено добре, и все още се мръщи на плодовете, с изключение на бананите. За това пък сега няма зеленчук на който да се мръщи - хапва си всичко, което му сготвя. Предполагам, че плодовете не се приеха добре, понеже в началото на захранването наблегнах на зеленчуците. Надявам се на лято, като има пресни плодове в изобилие, да прояде  Simple Smile.

# 29
  • София
  • Мнения: 69
Аз опитах да започна с картофено пюре, но не му хареса. Изчаках няколко дни и дадох тиква- нея я яде. Другата седмица ще сложа пак малко картофи при тиквата.

# 30
  • Мнения: 1 402
Аз опитах да започна с картофено пюре, но не му хареса. Изчаках няколко дни и дадох тиква- нея я яде. Другата седмица ще сложа пак малко картофи при тиквата.
Само да ти кажа, че те на тази възраст не ядат, а само опитват, а пък моят син даже и плюеше, така повече от един месец. Когато стана готов за захранване започна да си хапва. И аз започнах да захранвам на 4 месеца, но се оказа, че му е било раничко, давах само да опитва. На 5 месеца и половина беше като започна да му харесва храната.  Wink

# 31
  • Мнения: 27 524
Аз опитах да започна с картофено пюре, но не му хареса. Изчаках няколко дни и дадох тиква- нея я яде. Другата седмица ще сложа пак малко картофи при тиквата.

Раничко му е, затова.  Simple Smile Преди 6-ти месец бебетата инстинктивно избутват с езиче всичко. Аз бих изчакала да започне 6-ти месец и тогава пак да опитам.
Добавяй към пюрето кърма/АМ.  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 69
Аз опитах да започна с картофено пюре, но не му хареса. Изчаках няколко дни и дадох тиква- нея я яде. Другата седмица ще сложа пак малко картофи при тиквата.

Раничко му е, затова.  Simple Smile Преди 6-ти месец бебетата инстинктивно избутват с езиче всичко. Аз бих изчакала да започне 6-ти месец и тогава пак да опитам.
Добавяй към пюрето кърма/АМ.  Peace
Тиквата доста си му харесва. Добавам АМ, даже доста слагам.
Ще си продължим да си хапваме, даже и по малко да е.

# 33
  • Мнения: 348
Започнах със зеленчуково пюре.

# 34
  • Мнения: 1 262
АЗ започнах с плодови пюрета, но малкия много не ги хареса. Сега започнах му давам зеленчукови и ги харесва много повече от плодовите. Явно това дето казват, че ако се захрани с плодови пюрета, бебето няма да иска да яде зеленчукови, не е вярно. Явно си зависи от вкуса не бебето - едни бебета предпочитат плодовите, други зеленчуковите пюрета.  Grinning

# 35
  • Мнения: 1 262
Аз опитах да започна с картофено пюре, но не му хареса. Изчаках няколко дни и дадох тиква- нея я яде. Другата седмица ще сложа пак малко картофи при тиквата.
Само да ти кажа, че те на тази възраст не ядат, а само опитват, а пък моят син даже и плюеше, така повече от един месец. Когато стана готов за захранване започна да си хапва. И аз започнах да захранвам на 4 месеца, но се оказа, че му е било раничко, давах само да опитва. На 5 месеца и половина беше като започна да му харесва храната.  Wink
Това мисля, че не важи за всички бебета - моя си яде с апетит зеленчуковите пюрета, аз му давам по няколко лъжички, но имам чувството че и цялото бурканче да му дам, ще го омете.  Grinning

# 36
  • Berlin
  • Мнения: 11 260
А защо не му даваш цяло бурканче тогава? Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 262
Ми де да знам защо, защото сега ги въвеждам, макар че давам малко по-смело де.  Rolling Eyes Може би другия месец ще почна по цяло бурканче да давам.

# 38
  • Мнения: 255
Започнах с оризова каша, после пюре от тиква.

# 39
  • España (Плевен)
  • Мнения: 862
Ние започнахме със зеленчуково пюре - морков.  Peace

# 40
  • Мнения: 653
Започнах с тиква, после морков... Т.е. със зеленчук.
Сокове изобщо не давам.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 609
Аз започнах със зеленчукови пюрета (картоф, морков, тиква, пащърнак), после оризова каша и някъде заедно с нея въведох плодови пюрета. Сокове не съм давала.

# 42
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Последните няколко поста ме хвърлиха в смут - тиквата не е ли плод?
По времето, когато захранвах дъщеря ми (преди 3 години), масово се приемаше, че пюрето от тиква е плодово. Да не е имало революция в биологията, която съм пропуснала?  Laughing

# 43
  • София
  • Мнения: 15 219
Дали тиквата е плод или зеленчук е дискусионно почти толкова, колкото и това дали кокошката е първа или яйцето.  Simple Smile
Има доводи и за едното, и за другото.

# 44
  • Мнения: 15 379
Тиквата е плодов зеленчук, също като домата.

# 45
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Тиквата е плодов зеленчук, също като домата.
А пюрето от тиква какво е тогава - плодово или зеленчуково?

# 46
  • Мнения: 15 379
А пюрето от тиква какво е тогава - плодово или зеленчуково?

И двете. Самостоятелно чистото пюре от тиква може да се даде между храненията като плод, в добавка с АМ и други зеленчуци - като обяд или вечеря.
От тиква може да се направят десерти, но може да се предложи и с месо, най-често пилешко или да се добави тиква в супа, наравно с друг зеленчук.

# 47
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Мерси. Наистина ми стана интересно. Когато захранвах, съм давала тиква и самостоятелно, и в комбинация, но не съм се замисляла много.

# 48
  • Мнения: 15 379
Вероятно не си обръщала внимание, но готовите пюрета с тиква за бебета са комбинация от тиква+плод или тиква с ориз и месо.
Тиквата е благодатна, от гледна точка на комбинациите, които може да се направят. От особено значение е и разхлабващият ефект, както и превъзходното й влияние върху бъбреците.
От тиква се прави чудна крем-супа, също и крем-карамел.

# 49
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Да, точно защото обикновено съм я виждала в комбинация с плодове, съм приела за даденост, че и тя е плод.

# 50
  • Мнения: 55
Започнах в третия месец с плодови после зеленчукови сега сме на почти шест месеца и давам и месни. Така захранвах и големия шестия месец беше на кухня

# 51
  • Мнения: 27 524
Започнах в третия месец с плодови после зеленчукови сега сме на почти шест месеца и давам и месни. Така захранвах и големия шестия месец беше на кухня

Надявам се никой да не приеме споделеното от теб за нещо правилно и добро  Rolling Eyes

# 52
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Каква е тази кухня, която приема деца на 6 месеца? Мисля, че по закон се изискват минимум навършени 10.  Thinking

# 53
  • София
  • Мнения: 12 554
Каква е тази кухня, която приема деца на 6 месеца? Мисля, че по закон се изискват минимум навършени 10.  Thinking

В провинцията има кухни и за бебета под 10 месечна възраст. Не знам защо ги няма в София.

# 54
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Може. За първи път чувам.

# 55
  • Мнения: 27 524
В провинцията има кухни и за бебета под 10 месечна възраст. Не знам защо ги няма в София.

Може би са чели малко повече в София  Laughing

# 56
  • София
  • Мнения: 15 219
Не. Храната е разделена на групи - според възрастта на детето. За разлика от софийските, в които храната е една и съща за всички записани деца - от 10м. до 3г.

# 57
  • Мнения: 1 897
Има кухни за 4м.,но не си спомнам в кой град беше,като попитах какава е тази кухня,отговора беше,пюрета и кисел. Rolling Eyes

# 58
  • София
  • Мнения: 12 554
Има кухни за 4м.,но не си спомнам в кой град беше,като попитах какава е тази кухня,отговора беше,пюрета и кисел. Rolling Eyes

Ами има майки, които захранват рано, съответно си ползват тези кухни.

# 59
  • Мнения: 1 897
Ясно ми е,аз също съм захранила рано,но чак пък кухня.. newsm78

# 60
  • София
  • Мнения: 12 554
Ясно ми е,аз също съм захранила рано,но чак пък кухня.. newsm78

Каква е разликата между приготвеното в кухнята пюре и купеното от магазина?
Както каза Виви храната се съобразява спрямо възрастта на бебето, следователно като е захранено едно бебе рано, може да му се дава.

# 61
  • Мнения: 1 897
За някой може да няма разлика,за мен кухнята е за майки,които нямат възможност да готвят разнообразно на децата си,какво разнообразие трябва за бебе на 4-5м?

Това все пак си е мое мнение,ние тук кухня нямаме,но и да имахме нямаше да взимам едно пюре от картоф или морков.

# 62
  • Мнения: 1 262
Каква е тази кухня, която приема деца на 6 месеца? Мисля, че по закон се изискват минимум навършени 10.  Thinking
Има, има, ама в прованс. Едно време при ранното захранване бебетата са били записвани на ДК от 6-ти месец.
 Предполагам, че тази кухня с пюретата не е много актуална вече, защото има достатъчно разнообразие в магазина. Но може преди години да не е било така. А може и не всички пюрета да ги има във всички населени места.  Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 80
Аз захраних на 4 месеца навършени с безмлечна оризова каша на Хип и след 1 седмица започнахме и със зеленчуково пюре еднокомпонентно, плодовите ги включих доста по-късно.

Общи условия

Активация на акаунт