ЗА и ПРОТИВ двойното гражданство

  • 2 609
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 636
Не смятам да се отказвам от Бг гражданство - не ми пре4и. Определено канадски паспорт ще ме облек4и при пътувания разли4ни държави (от опит говоря). Канада разрешава две гражданства, съответно "и вълкът сит, и агнето цяло"  Wink .

При поддържането на двойно гражданство за мен проблема също е само бюрократи4ен. Донякъде породен от емоционални подбуди (или усилията, които отнема ваденето на нови Бг документи  #2gunfire ). Не съм се сблъсквала с други проблеми до сега.

По този повод живо се интересувам дали задължително трябва да влизаш в Бг с български паспорт след като си Бг гражданин? Или може с 4иста съвест да ползваш само паспорта от другото си гражданство?

Моля, ако има "препатили" да споделят.
Благодаря.

# 16
  • Мнения: 1 199
И аз имам двойно гражданство, но от скоро. Но ако отида в друга страна, дори и в България, и там изпадна в някаква неприятна ситуация, за да се застъпят за мен от Канадското посолство трябва да съм влязла в страната с канадски паспорт. Ако се  влиза с българския, от страната от която ти е второто гражданство, в моя случай от Канада, НЯМАТ ПРАВО да се намесват. Единственото възможно усложнение, което виждам тук, е при влизането в България. Ако искам да се ползвам от закрилата на Канада в случай на някакви евентуални неприятности в родината ми (като например предизвикани от дълговете натрупани за здравни осигуровки в България докато съм живяла в Канада), ще трябва да вляза с канадски паспорт. Обаче от друга страна разбрах че ако съм И български гражданин, нямам право да влизам в България с друг паспорт освен с българския. Това последното ми го каза приятелка, работила няколко години в българското консулство в чужда страна, но пак тя ми каза, че е много малко вероятно някой да тръгне да проверява.   

Последна редакция: пн, 09 яну 2006, 03:40 от heureuse

# 17
  • Мнения: 3 491

По този повод живо се интересувам дали задължително трябва да влизаш в Бг с български паспорт след като си Бг гражданин? Или може с 4иста съвест да ползваш само паспорта от другото си гражданство?

Моля, ако има "препатили" да споделят.
Благодаря.

Не съм от препатилите, но на една опашка в консулството чух как консулът каза на жената преди мене, че няма проблем да влезе в България с американски паспорт. Тя беше възрастна и тъкмо си беше подала документи за новия модел български. Веднъж на отиване към България в самолета пътувахме обаче с една баба, която се оплакваше как синът и не се прибирал 10  години в България, накрая решил да се върне за 1 седмица, тръгнал да влиза с американски паспорт, в резултат на което нашите го арестували. Та така едната седмица се поскъсила покрай полицията. Не знам имал ли е български паспорт и какво му е било досието. Бабата обаче доста се беше травматизирала, защото това се беше отразило на бъдещите намерения на сина и да се връща в България. Wink

# 18
  • Мнения: 314
По този повод живо се интересувам дали задължително трябва да влизаш в Бг с български паспорт след като си Бг гражданин? Или може с 4иста съвест да ползваш само паспорта от другото си гражданство?
Според Закона за българските документи за самоличност е задължително. Обаче на практика мисля че до известна степен зависи при кого ще попаднеш на паспортния контрол. Моят мъж, който е с двойно гражданство до сега е влизал без проблем с чуждия паспорт (последно преди 1,5 г), само един път един служител го попита дали има и бг гражданство и му каза, че ако беше попаднал при друг можеше да си има проблеми.
Иначе по въпроса, не се сещам в момента за други плюсове и минуси от вече изброените.

# 19
  • Мнения: 391
Mama Kenga:
Цитат
Шийла, пише се "акъл", а не "Ъкъл". Нищо лично!

А това твойто не е помощ, а се казва гадост и липса на добри маниери.

Нито ме познаваш, нито нищо, защо реши че ти е позволено да се правиш на велика на моя гръб?

Нищо лично!

_________________________


Много хубаво че не трябва да е родителя американец. Аз си спомням някъде го бяха променили закона, но явно не е в САЩ.

# 20
  • Мнения: 3 146
Mama Kenga:
Цитат
Шийла, пише се "акъл", а не "Ъкъл". Нищо лично!

А това твойто не е помощ, а се казва гадост и липса на добри маниери.

Нито ме познаваш, нито нищо, защо реши че ти е позволено да се правиш на велика на моя гръб?

Нищо лично!

_________________________
 Shocked Shocked Shocked Shocked :shock:Towa pyk kakwo znachi?

Много хубаво че не трябва да е родителя американец. Аз си спомням някъде го бяха променили закона, но явно не е в САЩ.

Shocked Shocked Shocked

# 21
  • Мнения: 1 393

Много хубаво че не трябва да е родителя американец. Аз си спомням някъде го бяха променили закона, но явно не е в САЩ.


Знаете ли, че и на мен някой ми го беше казал това (не помня кой обаче  newsm78). Че законът е сменен през последната година, година и нещо и вече наистина дечицата не са автоматично американчета, само защото са родени тук.
Не го твърдя със сигурност, но както споменах, и аз съм го чувала някъде това.

# 22
  • Мнения: 3 491

Много хубаво че не трябва да е родителя американец. Аз си спомням някъде го бяха променили закона, но явно не е в САЩ.


Знаете ли, че и на мен някой ми го беше казал това (не помня кой обаче  newsm78). Че законът е сменен през последната година, година и нещо и вече наистина дечицата не са автоматично американчета, само защото са родени тук.
Не го твърдя със сигурност, но както споменах, и аз съм го чувала някъде това.

Е, тогава значи не ми зачитайте много мнението, моите деца са на 3 и 5 години, може да е влязъл в сила някакъв закон малко по-късно.

# 23
  • Мнения: 1 366
За, без колебание (жалко, че няма и повечко  Wink) - "развърва" ръцете!!

# 24
  • Мнения: 2 952
Аз съм с 2 гражданства, защо да не  се  възползвам?Защо да се отказвам от  едното изобщо? Simple Smile

# 25
  • Мнения: 1 072
И аз съм с две, Марк пък ще е с три. Изцяло съм "за" повечето гражданства. От българското не смятам да се отказвам по патриотични съображения, а другото е за всеки случай или за по-удобно. Не съм имала проблеми от бюрократичен характер.

# 26
  • Мнения: 4 390
Много сложен въпрос ! Като взема канадско гражданство ще ми е ужасно кофти да се отказвам от българското. От друга страна - всички турци с това двойно гражданство подменят вота на хората и си разиграват коня. Не знам какво ми е мнението засега - смесено!


Защо трябва да се отказваш от българското?
Аз съм с двойно гражданство и така смятам да си остана. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 4 390
По този повод живо се интересувам дали задължително трябва да влизаш в Бг с български паспорт след като си Бг гражданин? Или може с 4иста съвест да ползваш само паспорта от другото си гражданство?

Моля, ако има "препатили" да споделят.
Благодаря.

Ти избираш като какъв гражданин да влезеш в България. Ще ти е нужна виза (за България) при просрочване на срока от 30 дни, ако си влязла като канадски гражданин.

# 28
  • Мнения: 7 430
Аз съм ЗА двойно граждансво - за сега си имам само българско, но и то ми стига Party

# 29
За двойното гражданство!  bowuu Бюрократичните проблеми започват и свършват с получаването на второ (трето) гражданство.
Според мен чувството за принадлежност към определена нация/култура/етика/манталитет... се засилва с придобиването на "нова" националност. Това твърдение несъмнено ще предизвика повдигането на нечии вежди!...  Laughing Изказвам личното си мнение, спокойно! И тъй като живея в страна, където се търси консенсус, оставям темата отворена. Peace

Общи условия

Активация на акаунт