Понеже напоследък няма тема за захранването....

  • 2 563
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 121
- за захранване сурова ли трябва да е ябълката? - аз я давам сурова за да го разхлаби (но още не е акал сам). Казаха ми че на гладно суровата ябълка дразни корема ... как да разбера дали е така?
- сладкия картоф разхлабва ли или запича?
Да му дам ли овесена каша или да изчакам и засега да давам само тези храни които съм дала дотук, за да не стане много като за начало?
Имам и круша, но не знам кога е редно да я дам и нея за разхлабване - нали трябва да се изчака няколко дена преди да се даде нова храна за 1ви път??

Ябълката аз в началото давах леко сварена, точно за да не дразни стомаха. Предполагам коремчето ще го боли, не знам как би изглеждало бебе с раздразнен стомах. Тя регулира, но не винаги разхлабва, ако е силно запечно бебето използвай нещо друго - сини сливи, круша, овесени ядки.
Сладкия картоф гълта доста вода при варенето, като тиквата е, така че не мисля, че запича като нашия.
Принципно би могла да изчакаш няколко дни, но това което си изброила са все неща, които не са алергени. Ти с и решаваш обаче. Ако направи реакция ще изключваш храните една по една и така.
Успех!

# 31
  • София
  • Мнения: 2 164
И аз имам няколко въпроса във връзка със захранването.
Захраних Емма на шест навършени месеца. Дотук съм въвела оризова каша, пюре от круша, пюре от морков, пюре от ябълка, като спазвам интервал от 2-3 дни преди новата храна. Докога трябва да има интервал между новите храни?
След като се въведат 5-6 храни трябва ли да се направи някаква почивка и детето да се храни само с тях, примерно една седмица, за да не се "бомбардира" с нови вкусове?
Хемоглобинът и е 124. Мога ли да изчакам с месото до осмия месец и кое първо да въведа - жълтък или месо?
Откога мога да давам кашите на Хип за "Лека нощ"?

# 32
  • София
  • Мнения: 1 121
По принцип винаги би трябвало да правиш интервал между въведените храни, за да изключиш по-лесно храна, която е дала алергична реакция. Сега ти се вижда бавно това въвеждане и няма търпение да разнообразиш менюто, но точно след два месеца ще се чудиш какво, по дяволите, още да въведеш.  Mr. Green Почивка не е необходима, само ако се разболеете е препоръчитено да си минете на кърма, стига да му стига на детето.
Поздравления за хемоглубина! Аз месо също май дадох 8я месец, не е проблем, особено при тези резултати. За жълтъка аз лично съм против - при нас това е единственото, което даде реакция. Желязо има в още много храни. Ако обаче не сте предразположени към алергия можеш да дадеш. Не е задължително жълтъка да е пръв, няма такова правило.
Въпросните каши не са ли с мляко, захар, шоколад в големи количества? Аз не бих дала не за друго, а за да не свиква с такъв вкус. Сега се оформя фкуса на детето, предлагай пълнозърнести продукти, разнообразни зеленчуци, за шоколад и бисквити има време. И без това никой не се е измъкнал от периода "Яде ми се само шоколад!", защо да не го отдалечиш във времето? За бебетата върха на сладоледа е броколито примерно, карфиола, моята си пада и по брюкселско зеле, макарони от коприва, такива неща. Неща, които аз не бих яла, но да цитирам майка си - "Ти като бебе много обичаше бисквити, само тях ръфаше!" Wink

# 33
  • София
  • Мнения: 6 296
Ани много добре го е казала!  Wink Само да добавя за жълтъка - аз също не съм го въвела, въпреки че месо дадох на 6 м. (четвъртата храна) - имам спомени като малка, че се обривах от яйца затова не искам да рискувам.

# 34
  • Мнения: 36 053
кажете още какво да дам, защото май не ми хрумва
за сега е опитала: картоф, морков, лук, целина, тиква, ябълка, банан, ориз, круша, слива и май това
за корените казвате, че са по-нитратни и за това за сега алабаша и цвеклото ще ги отложа
спанакът по същата причина няма да го давам сега, а месото ще изчака още месец
тормозят ме за сирене и за глутенови неща, но и те ще чакат

# 35
  • София
  • Мнения: 2 164
Ани и Ваня, благодаря!   bouquet
Бубанка, тиквички, чушка, праскова, елда. Домашно ли ги приготвяш, защото няма много разнообразие сега на пазара. Аз съм на Хип-ски пюрета за момента, имат едно Календарче на купувача и горе-долу по него се ориентирам.

# 36
  • Мнения: 36 053
домашни ги правя
забравила съм горе - и каши с елда и царевица
чушка - ще пробвам, а праскова - не смея за сега, защото тати е алергичен към всичко мъхнато

# 37
  • Мнения: 36 053
а олио кога сложихте в пюрето за първи път? и кое е по-добре - олио или зехтин /какъв/?

# 38
  • Мнения: 663
Аз от миналия месец почнах да добавям зехтин-студено пресован.Бубанка,  давам същите неща, които си изброила , но освен тях съм въвела-карфиол, авокадо(много го обича),тиквички,грах,(имах замразени), пащърнак,  месо от 7мия месец и по-малко  кисело мляко в храната.А и глутена от 7ми месец.А просо пробвала ли си да даваш , при нас е много харесвано.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 296
кажете още какво да дам, защото май не ми хрумва
за сега е опитала: картоф, морков, лук, целина, тиква, ябълка, банан, ориз, круша, слива и май това
карфиол, грах, зелен боб, броколи, брюкселско зеле, тиквичка, чесън (по съвсем мъничко)

# 40
  • Мнения: 4 161
Преди 2 месеца ни поставиха диагноза АБКМ - оттогава съм на диета, а бебка ще яде мляко и мл. продукти чак след като навърши годинка, като ще избягваме и някои алергени.
Поради тази причина попарата отпада при нас като закуска - не искам да й давам хляб, накиснат във вода. Дайте идея за нещо подходящо за закуска (ама да е и полезно, и да не напомпва - "забраниха" ни кашите, понеже е 9100 гр., въпреки че до 7 м. и половина беше само на кърма). Само да кажа, че не трябва да ядем и всякакви бисквити и храни, съдържащи консервнати и в общи линии съм в шах какво ще давам сутрин. Скоро ще въвеждам глутена, така че той не е проблем. Сега яде 120 гр. зеленчуково/месно пюре на обяд и около 100 гр оризово - ябълкова каша привечер (30 на 70 в полза на плода). Сутрин й давам да гризе ябълка (по-скоро за гимнастика на зъбите) ... и това ни е менюто...

# 41
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Овесени ядки,просо,пълнозърнести оризови,елдени,царевични макарони (както са си в плика,ги минаваш с точилката да се натрошат на дребно),кускус...

# 42
  • Мнения: 5 713
Steisi, аз с рибите само в на4алото внимавах. То не 4е много видове риби съм дала де: скумрия, хек, сьомга; треска с кралски скариди от семперско пюре.

# 43
  • Мнения: 3 550
Steisi, аз с рибите само в на4алото внимавах. То не 4е много видове риби съм дала де: скумрия, хек, сьомга; треска с кралски скариди от семперско пюре.
Мерси за отговора! Аз сега си давам сметка, че не всички тия риби, които ядем са подходящи за бебе. Херингата е с много кости, цацата "вирее" в доста мръсни води и т.н. Значи, все пак трябва да се внимава с всеки отделен вид.

# 44
  • Мнения: 192
Здравейте!
Понеже още съм начинаеща в захранването и съвети не смея да давам Embarassed,то поне да попитам де Wink
Нашият случай е такъв,че в началото захранването (на 5,5 мес) потръгна доста добре.Дори повече отколкото съм очаквала.Изяждаше на обяд по 100-150-200 гр. пюре и после си досукваше Shocked.Давам твърдото преди течното и то веднъж на ден.
Обаче в поледно време от няколко дни отказва да хапне повече от няколко грамчета,само близва.. Rolling Eyes
Моля за съвет какво да правя в тази ситуация.Да предложа ли и следобяд нещо твърдичко,за да се събере за деня някакво нормално количество като преди?То като цяло това не се брои за втопо ядене,защото обедното го е отказала кажи-речи?Или да чакам чак следващия ден на обяд за да предложа нещо,което евентуално би и харесало?
Другият ми въпрос е може ли да се смесват плод с каша,т.е в плодовото пюре да добавя няколко лъжички брашното от кашата?И това става ли за обедно блюдо или на обяд трябва да е зеленчуково?
Аз досега съм въвела ябълка,круша,морков,картов,чушка,тиква,авокадо,оризова каша та се чудя как да ги смесвам,че да ги харесва... newsm78

Също така много се чудя дали не й слагат захар на безмлечната каша на Нестле,че е съмнително сладка,а на съдържанието не пише захар? newsm78

Аз пак се изръсих с много въпроси Crazy,но моля да ми помогнете кой с каквото може.Благодаря ви!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт