Каква е вината на Фатмагюл ?(Fatmagül'ün Suçu Ne ?)~ 81

  • 56 179
  • 732
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 8
Проблемът , е че Мустафа си изтърва шанса.Обича ли те някой бъди с него.....,сега на момента ...не като построиш къща.

# 721
  • Разград
  • Мнения: 8 243
Kerim&fatmagül_Aşk Herşeye Değer

# 722
  • София
  • Мнения: 208
Момичета,а забелязвате ли колко много турски думи имаме в нашия речник!!!Аз знаех за някои,но те били много ,ето и изброени под азбучен ред:
http://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%B … D0%B7%D0%B8%D0%BA

# 723
  • Варна
  • Мнения: 2 973
Не отказвам, естествено, но в скрит текст, за да не отегчаваме, тези, на които не им е интересно! Hug
Скрит текст:
Аз обаче съм по-многословна от Зорничка Embarassed Та докато попълвах празнините около традициите и обичаите стъпка по стъпчица, стигнах до това, което вече Зорничка описа.  Аз обаче бях озадачена точно от многобройните случаи, в които момичето се счита за втора ръка СТОКА, ако не е успяло да се омъжи за определеният от родителите и мъж. Да не говорим, че имаше и убийства, които не са се разследвали като престъпления-у нас в България през 60-те и 70-те години!
- Та какво научих аз- нещо, което все още се среща в Турция.
Ако уговореният брак между родителите се провали, защото момчето по някакъв начин е успяло да убеди собствените си родители, че не желае този брак, те могат да откажат на семейството на момичето дори в деня на сватбата. Какво следва?
Щом семейството на момчето отказва се счита, че вина за това има момичето!/защо?Един Господ знае!/, а те- младите може и изобщо да не са се виждали. Тогава този отказ е своеобразен сигнал за семейството на момичето, даже не точно на семейството , а на целия и род, да изчистят това петно. Най-лесно и най-очевидно за обществото било като убият "виновницата" ! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
И сега- при изнасилване /съгласно документалните филми на проф. Джемалоолу и проф. Ак/ Изнаслване най-често става в семейството на момчето, когато вече са женени. И тогава нещата стоят точно както писа Зорничка- убийства, отмъщения за честта на мъжа! Има обаче един интересен момент, който има пряко отношение с нашия сериал. Когато има посегателство/може и да не е точно изнасилване, може да е само задиряне от друг мъж/ над момичето преди сватбата, тя се счита за омърсена! Опетнена е отново честта на бъдещия мъж. Негово задължение е да изчисти това петно, убивайки първо нея, а след това и този, който и е посегнал. Но има и още един път-щом все още няма брак пред имама/демек пред Аллах те не са свързани/  и този път е момчето да се отрече от момичето. Тогава той вече няма нищо общо с това семейство и с този род и е чист пред обществото. Затова и родителите на Мустафа побързаха да развалят годежа и да си вземат пръстена, преди Мустафа да вземе решение да мъсти.
Връщането на пръстена връща топката в родата на момичето и следва, това което вече описах- те трябва да изчистят името си, т.е. най близкия родственик на ФГ брат и трябва да се погрижи за това- в порядките на традицията редно е да я убие.
И малко и за поемането на вина, според традицията! Simple Smile Ако опозорената се омъжи за насилника се счита, че няма престъпление, но..... в очите на обществото мъжът, женен за такава е опетнен, т.е, обществото го сочи с пръст, защото се е оженил за опетнена жена /никой не отчита, че той я е опетнил/ И много често в такива случаи след сватбата/брака, мъжът е убивал жената или я е тормозел непрекъснато- вкл. бой и др. подобни низости. Ако я убие, забележете! ако я убие той изчиства името си и можел да продължи живота си на чисто!
Да им имам правото- хем насилник, хем убиец, ама пред обществото- чист и неопетнен! ooooh! ooooh! ooooh!

# 724
  • На изток от рая...
  • Мнения: 635
Бризче, от последния абзац на поста ти останах  Shocked Shocked Shocked.

Излиза, че според обичаите там, наш Керим не само че няма никаква вина, ами е и чок прецакан...
О, боже... Не стига че се ожени за жена, насилена от трима, ами и на всичкото отгоре се държи с нея като истински джентълмен, без да я тормози и насилва...

Излиза така, че като им опознаеш разбиранията  и традициите, Керим още повече ти се издига в очите.

# 725
  • Варна
  • Мнения: 2 973
Бризче, от последния абзац на поста ти останах  Shocked Shocked Shocked.

Излиза, че според обичаите там, наш Керим не само че няма никаква вина, ами е и чок прецакан...
О, боже... Не стига че се ожени за жена, насилена от трима, ами и на всичкото отгоре се държи с нея като истински джентълмен, без да я тормози и насилва...

Излиза така, че като им опознаеш разбиранията  и традициите, Керим още повече ти се издига в очите.
Между другото точно затова в по-старите варианти на филма Керим я тормози, а някъде бях прочела и че я убива. Типично в духа на традицията!

# 726
  • София
  • Мнения: 335
*¨*morski_briz*¨* ,  много интересни работи разказваш, неща върху които и аз много съм се замисляла. Изобщо турската култура много ме вълнува.
Знаете ли, според мен точно заради тази култура, заради тези рамки, които си слагат,заради закостенелостта и разбиранията, които имат им се получават толкова силни сериалите. Всичко е много изразено и се откроява. Много са провокиращи!
"Каква е вината на ФГ" е сравнително съвременен и "необременен" така да се каже сериал, по-близък ни е някак. Но "Ако бях облак", това е първия сериал в който така откровено виждам чисто турското, традициите им точно такива каквито са, обичаите и нравите. Тръпки ме полазиха...
Исках да видя Адана,но вече не съм съвсем сигурна че ще го направя някога.

# 727
  • Мнения: 1
Бризче, от последния абзац на поста ти останах  Shocked Shocked Shocked.

Излиза, че според обичаите там, наш Керим не само че няма никаква вина, ами е и чок прецакан...
О, боже... Не стига че се ожени за жена, насилена от трима, ами и на всичкото отгоре се държи с нея като истински джентълмен, без да я тормози и насилва...

Излиза така, че като им опознаеш разбиранията  и традициите, Керим още повече ти се издига в очите.
Между другото точно затова в по-старите варианти на филма Керим я тормози, а някъде бях прочела и че я убива. Типично в духа на традицията!

Да, затова и така са направени самите филми. Това отношение към жертвите на насилие не е само нехуманно,ами жестоко. Аз продължавам да разследвам и когато науча или се сетя още нещо ще го споделя с вас. Бризче  Hug , хубава дискусийка си спретнахме, благодаря на всички Ви  Hug

# 728
  • В Града на Липите
  • Мнения: 5 073
Бризче, прочетох ти поста, и направо ми прозвуча като научна фантастика. Но като знам, че е чистата истина, ми стана едно криво. Ние сме възпитани в духа на феминизма и се ползваме с равни права, и ми е толкова чуждо, че направо настръхвам.
Тези жени вероятно няма как и да се борят против това насилие, а най-лошото е, че някои от тях, всъщност повечето, дори не осъзнават, че това не е редно. Че не е правилно, нито нормално.
Въобще темата е много тежка и те оставя с горчив вкус в устата.

Благодаря и на останалите за споделеното  Hug

# 729
  • Разград
  • Мнения: 8 243

# 730
  • Мнения: 1
mustafa: sen benim gelinim olacaktın..
fatmagül: tamam bak şöyle yapalım o zaman...sen beni bırak ben gelinliği biçtim zaten bitirince gel kaçır beni
mustafa: ha sorun gelinlik yanii...
KERİM: işte burdasın ve bu defa seni öldürecem mustafa

MUSTAFA: yalan söyleme lan tüyolarda bu yoktu GrinningVery Happy:D
 Момичета това го видях като подскозка или коментар в  един турски профил.Ако някой може да го преведе??? Ако е нещо ,което знаем вече извинявам се!

# 731
  • София
  • Мнения: 1 541
запис пак да не ви изпусна   bouquet

# 732
  • В Града на Липите
  • Мнения: 5 073
запис пак да не ви изпусна   bouquet

Вече сме към края на 84-та тема.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=644928.msg21325086#msg21325086

Общи условия

Активация на акаунт