Базедова болест - тема 2

  • 77 628
  • 746
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2
Току що си видях резултатите от кръвното изследване - FT4 е спаднал още и сега е 4.74 ( 12-22) а TSH е супер висок!!! - 39.050 ( 0.27 - 4.20 ). При Начев съм чак в събота. Направо не мога да повярвам, че TSH  се е качил толкова-миналия месец не беше мръднал от 0.005...а сега 39.....УжасТ  Cry
Междудругото от около 2 седмици усещам някакво подуване...не толкова видимо, колкото като усещане в лицето..но аз го отдавах на факта, че качвам килограми (това радостно го възприемах до момента)...също може би горните клепачи да са ми леко подути..въпреки че според хората около мен - това не било така..но пък усещането ми е такова... Доколкото знам от вас и това, което сте обсъждали най-кофти е да се скача от едното крайно състояние в другото, както аз в момента Cry
Току-що се чух с Начев и той ми каза веднага да спра тирозола-поне до консултацията в събота....

Последна редакция: чт, 14 мар 2013, 16:06 от ciarabella

# 721
  • Мнения: 20 201
А ти как си? Какво ново при теб?
Ще ходя на гинеколог и се депресирам. След като се появи Базеда ми се появиха и кисти в гърдите, пунктират ми ги чат пат, сега и те ме болят, изобщо....... Confused smile3516

# 722
  • Мнения: 11 762
А ти как си? Какво ново при теб?
Ще ходя на гинеколог и се депресирам. След като се появи Базеда ми се появиха и кисти в гърдите, пунктират ми ги чат пат, сега и те ме болят, изобщо....... Confused smile3516
И аз имам.  Rolling Eyes Едната доста голяма.
Боли ли пункцията? За колко време пак се възвръща кистата, долу-горе, при теб?
На някои добре им се слепва и не се пълни повече, ама като чета, на повечето пак им се пълнят.

ciarabella, няма да се притесняваш. И на мен се е случвало. ТСХ ми скочи към 30 за 40 дена. Стоях седмица без хапчета, после минах на по-ниска доза и за още 40 дена всичко беше в норми. Hug

# 723
  • Мнения: 20 201
Първият път ме болеше доста, но тогава е била възпалена обвивката на кистата(така ми го обясни доктора) и след това пих антибиотик. След една година пак пункция, но не разбрах дали е на същата или на друга киста, не ме болеше почти не я усетих. Сега ме боли по-странно от обичайното....и на яйчниците се появиха кисти естествено....
На теб не са ли ти я пунктирали?

# 724
  • Мнения: 2
Ох...как да не ми е притеснено...притеснено ми е доста-ма от опит знам, че с голо притеснение нещата не се оправят...ще чакам да видя в събота какво ще ми каже Начев и след това ще мисля план за действие за по нататък  Thinking
Момичета -Merelenda и Lemy - вие имате фиброзна мастопатия, така ли? Не знам дали правилно съм разбрала  newsm78 Преди заболяването ( щитовидното) - имали ли сте си тази...да кажем - диагноза? Или това се появи след диагностиране/лечение на основното? И още - правили ли сте отделно хормонален мониторинг-освен предполагам-по-честия скрининг на гърдите, който може би се е наложил? Питам всички тези неща, защото първо на мен ми предстои следващата седмица рутинен преглед при мамолог, а пък аз си ходя от векове с резолюция - фиброзно мастопатични гърди..и съм редовна в чековете и до сега не е имало развитие...ще видя другата седмица де...Но се замислих дали да не си пусна един пълен пакет полови хормони...а може би по-нататък и още хормони...за някакъв вид по-точна картина на общото състояние на ендокринната система...... Правили ли сте такова нещо на някакъв етап?
Исках да подкрепя идеята да обсъдим-ако някоя(й) от нас е използвал алтернативни лечения да сподели   bouquet  Аз лично още в момента на диагностирането ми преди 2 месеца, веднага се бях засилила за среща с един хм....да кажем природен лечител в Пловдив (занимава се основно с китайски терапии и билки/хранителни добавки). Обаче някаква инуиция или страх незнам ме спря тогава... Признавам си, че аз съм от типажа, който ще се довери на конвенционалната медицина в почти 100%, НО пък бих следвала предписания за хранителен режим или нещо от сорта..също и бих пила нещо алтернативно, стига да не се налага да избирам между двете лечения, а само да се допълват ако е възможно  Simple Smile Преди време бях чела отзиви за лечебното гладуване и щитовидната жлеза...обаче аз съм леко скептична специално към гладуването (просто имам един много лош пример, с човек с перфориран стомах след едно гладуване при д-р Емилова, и въпреки че този човек никога не се отказа от тези методи, дори и след инцидента...на мен ми свети много силна червена лампа), също за д-р Папазова и този център в който тя работи (тук и доста противоречиви мнения видях; аз имам много близки хора, които са на лечение в този център-съжалявам забравих как се казва - и те са изключително доволни от резултатите, които постигат - става въпрос за заболяване на черен дроб)....аз съм с неокончателно оформено отношение по този вариант за момента.... интересно ще ми е да чуя ако някой с билколечение е съчетавал/или лекувал жлезата? Предполагам специално за моя случай хомеопатията отпада, понеже доколкото съм запозната с принципите й, хомеопатичните препарати, не могат да се смесват с такива с активни(химични) съставки....

Последна редакция: чт, 14 мар 2013, 20:27 от ciarabella

# 725
  • Мнения: 20 201
Аз не съм си правила полови хормони. По принцип си я имам фиброкистозната мастопатия, ходя на мамолог от 10 години и повече, но никога преди базеда не съм имала кисти. В момента съм на 2 тирозола и малко л-тироксин, тсх-то и фт4 са ми в норма повеча от година, а кистите продължават Crossing Arms

# 726
  • Мнения: 11 762
Lemy, не съм правила пункция. Rolling Eyes

ciarabella, аз съм с двустранна фиброзно кистозна мастопатия. Не съм правила никакви изследвания.
Веднъж ме заболя гърдата преди около 6-7 години. Отидох на преглед, установи се мастопатия и някакво мастно топче. Направиха ми мамография, направих и консулт с 3-ма хирурзи тогава и ми казаха, че не е нещо тревожно. Изписаха ми прогестогел. Тогава ми казаха, че това не е заболяване, а състояние на гърдите, което често се среща при нераждали жени и че трябва да правя ехография на 6 месеца.
Започнах да ходя при докторката, която първа ме прегледа и ме препрати при хирурзите. С годините първо се появи една малка киста. После, след като ми се отключи щитовидното заболяване, кистата започна да расте с милиметри за 6 месеца, а преди това растеше с 1 мм годишно. Появи се и втора киста и... така. Големичка е едната, все се надявах, че ще претърпи някакво обратно развитие и още се надявам.
Пих разни хомеопатични, билки и т.н., но нищо не помогна след като се активира това щитовидното заболяване.
А втората киста, която се появи на другата гърда, на последния преглед беше намаляла с 2 мм.
То малко относително казано намаляла, защото те са като капсулки и зависи първия път как е измерена.
И все пак, дано намалеят и изчезнат.
А за мастното топче, докторката каза, че изглежда променено, някак разнесено, като мастна тъкан, а не като липом. Такива бяха първите заключения след мамографа. А и се виждаше ясно очертано на мамографската снимка.

# 727
  • Мнения: 2
Аха...аз мисля да говоря с моята мамоложка и все пак ще ги пусна тия полови...още повече, че видях днес че този пакет в Cibalab има промоция.
Наиситна е така-това не е заболяване, а състояние на гърдите Simple Smile) Моята мамоложка е онколог, и не е толкова мила и нежна в изказванията, но наистина това е течението в последните може би 10 години-като отношение към тази особеност на структурата на женската гърда... Аз също имам няколко малки образувания, които следя. Иначе аз си ги имам години преди да забременея, и при последното ми посещение, което беше 8-9 месеца след раждането, нищо не се беше променило-нито към по-добро, нито към по-зле. Искам да кажа - че на мен също ми бяха обяснявали как след раждане структурата на гърдата може да се промени и бла-бла..истината е, че понякога това състояние - фиборзно/фиброкистозно означава и тесни каналчета, в резултат - аз съм кърмила (силно казано, но се мъчех) около месец само...слава богу, че не ми се получиха запушвания големи-късмет че нямах много като количество кърма....както и да е. Наистина обаче за меренето-и въобще за работата и най-вече разчитане на ехографии - има винаги значение окото/прецизността, с която се прави, и тъй като и лекарите са хора-много често, се измерва/ вижда едно и също нещо с малки отлконения (страшно е като са големи). Аз много искрено се надявам всъщност да се стопяват и да се разнасят и твоите кисти и въобще да се налагат такива инвазивни процедури като пункциите (само като си представя иглите и настръхвам ).
Обаче тези образувания по гърдите, освен че са някаква физиологична предопределеност, са си и чисто хормонални реакции (доколкото си спомням най-вече с нивата на естрогена има връзка)...но пък и мен не ме е карал мамолог да пускам хормони...но това ще го отдам, че съм забелязала, че малко всеки си работи на парче..и някак си малко лекари са свикнали да гледат на пациента (организма му) като на нещо комплексно Simple Smile

# 728
  • Мнения: 20 201
Мереленда, а не са ли ти казвали , че трябва да направят пункция, в смисъл какво са ти казали за тази киста, да я наблюдаваш ли само? На мен мамолога ми каза, че трябва да се пунктира защото течноста вътре може да почне да се сгъстява и да стане по-лошо.
ciarabella, на мен ми казаха, че има значение и накрайника на ехографа с който се гледа защото може да даде грешка в размерите.

# 729
  • Мнения: 11 762
Така, ciarabella, видях че си редактирала поста по-горе. Относно хомеопатията и алтернативната медицина.
Малко ме е страх, казано честно. Пих някакви боаронски гранули предписани от хомеопат. Не ми повлияха на кистите, но на болките определено повлияха.
Бях взела и някакъв илач от билки за кисти: съчетани няколко билки специално за кисти в гърдите, но така и не се престраших да пия. Така стои буркана.
Пробвах рецептата с мед, вино, алое, рани лист (заради кисти на яйчници и кисти в гърдите) и лимон (включва се за стомашно лечение). На рецептата пишеше, че ако се добави зелен орех се лекува и щитовидната.
Това лечение го правих преди щитовидното заболяване. Даде ми рецептата приятелка, на която кистите в гърдите ѝ, няколко на брой изчезнаха всички - до една. Направих рецептата два пъти, с пауза по средата. Отглеждам си вкъщи алое с такава цел, да го пия.
При мен нямаше никакъв ефект.
Края на миналата година мислех да пробвам с Прим Ойл - масло от вечерна иглика. В Канада (мисля) е регистрирано като средство за борба с доброкачествени заболявания на гърдите.
Иначе лекарството е за доста заболявания. Мислех да опитам един 5-6 месечен курс, но така и не си купих. Сега пак се замислих, след като прочетох поста ти.
Друго средство - бях чела много за ползите за невена. Имаше рецепта за отвара от невен (изключително горчива) за лечение на кисти в гърдите. В продължение на 6 месеца се пия всеки ден отварата за лечение. Бях започнала, изкарах един месец и после започнах да забравям, да пропускам и така я спрях. Сега съжалявам. Не знам дали си внушавам, но нямах болки и се чувствах страхотно с нея.
На първо време за това се сещам.

Иначе за гладолечението, доста пъти съм се замисляла. Препоръчват го за излекуване от всякакви болести и около мен също има успешни случаи, без това да се отрази на стомаха. Спира ме това, че аз имам доста проблеми със стомаха, не знам как ще ми се отрази след като приемам и други лекарства за други заболявания. Алтернатива би било да не пия абсолютно никакви лекарства, да карам гладолечение и да чакам да се излекувам от всичко.
Честно казано, вярвам в успеха на метода само дето се страхувам да го приложа.
Сегашната химия, която пием не лекува проблема - тя само го потиска. Било за щитовидна, било за гърди, било за стомах, за каквото и да е.
Много ми се иска, един ден да събера кураж и да направя нещо различно за себе си, защото в момента се получава така, че почнах с едно лекарство, последва друго заболяване и друго лекарство, трето заболяване и трето лекарство и това което се случва реално е да ми се увеличават болестите и лекарствата, а не да се излекувам.

За кистите, гинекологът каза, че прогестеронът който пия реално трябвало да помогне/подобри нещата. То е ясно колко помага един синтетичен хормон. Реално не лекува причината, а просто добавя нещо липсващо си.
Полза от приемът му не съм видяла за гърдите. Реално си го пия за цикъла - там ми помага да ми идва в интервала, в който трябва, защото заради токсикозата започна да подранява, или да се удължава.
Надеждата за цикъла ми беше и включването на Сиофора от ендокринолога, като четях колко момичета са се излекували с противозачатъчни и Сиофор в комбинация и са спрели приемът на лекарствата, но след по-дълъг прием, но...
Та, общо взето за това се сещам за сега.

За това, което си написала в поста си по-горе съм напълно съгласна.

Lemy, първоначално докато беше малка първата киста, докторката каза да я следя. После като почна да расте ми каза, че се пунктират като пораснат над 2 см и повече. Беше ми споменала, че кистите често претърпявали обратно развитие, но аз за такова от никой познат не чух, който има кисти, освен момичето което пи алое с мед и вино и изчезнаха.
Каза ми докторката, че кистата като е по-голяма лесно се хваща с ехо и се пунктира, докато е по-малка това е трудно. Някакви такива, не помня точно.
И понеже кистата ми нарастваше само с мм годишно не ми е споменавала да ходя да я пунктират.
Докторката при която ходя е рентгенолог и прави рентгенови снимки, мамография, ехография и ги разчита. Та, последния път като видя, че за кратко време е пораснала доста ми каза да се консултирам пак с хирург, но аз от страх така и не отидох повече на хирург. Rolling Eyes

Другото което е, ендокринологът при който се лекувам сега има специалност и ехография на млечни жлези и извършва и пункции (прочетох го на страницата му). С техниката която разполага се откривали и формации от 2-3 мм.
Така и не се престраших да му кажа за кистите, да ме прегледа и ако се налага да пунктира.
Страх ме е и от това, че не съм гледала гърдите си при друг доктор откакто имам кисти в тях. В смисъл, чета на доста места, как на едни жени един доктор им казва, че имат кисти, друг че е фиброаденом и т.н. и направо като се сетя и ми става лошо...
Честно казано... много ме е страх от това, което ще ми кажат.

Последна редакция: чт, 14 мар 2013, 21:31 от Merelenda

# 730
  • Мнения: 20 201
Честно казано... много ме е страх от това, което ще ми кажат.
Е то всички сме така.
Аз сега съм на тема гинекологични страхотии, чета в темата за цитонамазките и се притеснявам....
Останала съм обаче с впечатлението, че си силна и оправна жена, та направо ме учудваш Simple Smile
Пък и киста или фиброаденом не е кой знае колко страшна диагноза, така, че какво се шашкаш толкова newsm10
Аз също съм се замисляла за гладолечение още преди, но сега ендото ми каза никакви диети и гладуване, та би ме било страх да го започна.
Гледам рекламите за тази вечерна иглика, замислям се дали да не пробвам.

# 731
  • Мнения: 11 762
Честно казано... много ме е страх от това, което ще ми кажат.
Е то всички сме така.
Аз сега съм на тема гинекологични страхотии, чета в темата за цитонамазките и се притеснявам....
Останала съм обаче с впечатлението, че си силна и оправна жена, та направо ме учудваш Simple Smile
Пък и киста или фиброаденом не е кой знае колко страшна диагноза, така, че какво се шашкаш толкова newsm10
Явно само такова впечатление създавам.  Laughing
Всеки има някакви страхове. Казано честно, щитовидната не я мисля толкова, но пък тия образувания в гърдите ме побъркват направо само като се сетя. Всеки с фобиите си.
Някой изпадат в паника дори само ако ги заболи леко главата.
Но на фона на общата клинична картина, мисля че е нормално да се страхуваме. То не е едно да го мислим, а няколко неща, обикновено всички навързани.
Аз имам и образувания в гушата. Нали казват, че има ли на едно от местата (гуша, гърди, яйчници), то се появява и на друго място по описания ред.  Rolling Eyes

А четохте ли за новия метод за лечение на кисти и фиброаденоми с ултразвук? С нетърпение чакам да започнат и във Варна да лекуват по този метод.
Отдавна чакам и еластограф да се появи във Варна. Най-точен бил в преценката за образуванията и дали е наложително да се премахнат или е безпроблемно да се оставят и да се лекуват.

И, не на последно място - искрено се надявам да ни изчезнат тези образувания от гърдите.  bouquet

# 732
  • Мнения: 20 201
Аз пък живея с проблеми по гърдите от 15 години, та съм посвикнала. Четох, че при проблеми със щитовидната жлеза после се появявали и разни автоимунни заболявания... та сега нещо ми се появяват едни симптоми като на ревматоиден артрит...... smile3516
Леле все едно съм на 100 години....  Rolling Eyes
Новият метод не е ли само за фиброаденоми?

# 733
  • Мнения: 2
Merelenda аз съм абсолютно на същото мнение (изхождайки единствено от собствен опит и наблюдения разбира се) - че преди някаква процедура, която...хм...дупчи тялото ти е хубаво да има потвърждение на тая нужда от поне още един авторитет ( в този случай - лекар-мамолог)... Много е деликатен въпросът-какво и кога трябва/нетрябва да се прави...обаче от лекари (дори хирурзи) знам - че ако може нещо да не се "пипа" е по-добре да не се "пипа". Това разбира се не винаги е възможно..а и винаги така или иначе се опира до преценката на 1,2...n специалисти....и нашето субективно решение.
Много е кофти този извод, който си направила-и който все повече ми се набива в очи - че нашето заболяване е като кълбо прежда, непрекъснато се развива още една намотка с нови изненади....
Сега като спомена това алое се сещам, че наскоро четох за действията на алоето - сок от алое, който няколко фирми предлагат..Единственото, което ме притеснява-и винаги е така в подобни случаи - е като прочета един хипер дълъг списък с "чудеса" които се постигат с десетки пробелми и заболявания (като ми презентираха сока от алое беше майко мила - не стана ясно защо въобще има болен човек на тоя свят, щом има алое Simple Smile...и веднага ми идва асоциацията - че единствената панацея е плацебото  Laughing Не че има лошо разбира се, а и всъщност май ще взема да пробвам това алое - някак си ми се видя и най-безопасно за тест Simple Smile Но и аз съм в търсене на нещо, което да действа по-комплексно върху организма, и е възможно да има благоприятен ефект - отново комплексно-т.е. да работи върху системата, не върху част от нея....
Lemy а твоето щитовидно от кой вид е? Не а автоимунно така ли?

# 734
  • Мнения: 20 201
ciarabella, аз ходя при мамолог от онкологията който сигурно е оперирал голям процент от жените с мамологични проблеми.
Ами за сега диагнозата ми е Базедова болест, но една от лекарките при които ходих се чудеше дали не е Хашимото, та не знам.
Мереленда, чукнахме 50-тата страница, леле..... Simple Smile

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт