СТРАСТИ - градините в София начало на кампания 2012/2013

  • 11 297
  • 752
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 202
Един гол запис от мен  Embarassed

# 46
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 506
Драго ми е като чета последните постове на paulieM и Jacket  Peace
И в СНБМ очакваме офиц отговор от МОМН на писмото ни за децата с ХЗ. Вчера проверявах в деловодството, все още не бил изготвен.

# 47
  • Мнения: 20
Съгласен съм че нарушенията трябва да бъдат наказвани, правят се злоупотреби с тази схема и това не е редно.
Какво обаче се случва с децата под 3 години, които наистина имат проблем?
Повтарям се, но ще напиша накратко отново моят случай - дете с АБКМ, което до септември едва ли ще бъде захранено със всички необходими продукти, които се дават в яслите, майката не може да го гледа трета година, няма баби. Класирано е в гранична група с не много голям шанс в едно единствено ОДЗ, но след разговор с директорките в района, имаме уверението, че към детето ще се грижат добре и то няма да яде забранени продукти само в едно друго ОДЗ, където обаче точките не достигат.
Разбирате каква ни е целта...

# 48
  • Мнения: 9 381

 Аз разчитам на 2 заведения... и тази сутрин се чудех как ще се променят нещата в края на април и възложно ли е в рамките на часове да се променят драстично. Все ми се иска да мисля, че до април хората са решили и разместванията са почти окончателни,
Vache,
моля те, аз на това се надявам. Някой да вземе да се махне от нашата градина от соц. опашка, да се уплашат, че ще се въртят и там в гран. група за 1 желание и да остане някое място Joy

# 49
  • Мнения: 20
Благодаря за инфото. И аз ще чакам отговора.
А иначе днес ще си взема протокола. Пък дали ще го използвам, ще видя.

Обадиха ми се от СО (много са учтиви, държа да отбележа!) и ми казаха че са пуснали официално запитване до по-висока инстанция (защото и те нямат категоричен отговор на този етап) и да им се обадя отново другата седмица за резултат.

# 50
  • Мнения: 4 465
Моето мнение за приемът извън класиране по общия ред е че за СДЯ и яслени групи в ОДЗ е категорично сигурно че предимство в законовата уредба не е предвидено. За децата над 3 години трябва КОМПЕТЕНТНО правно становище за това дали се прилагат Правилата, т.е. прием по общия ред (без право на отказ от директор ако родителите коректно заявят статуса на детето) или се ползва предимство.

Когато е приемана нормативната уредба, приемът на деца с ХЗ е регламентиран като задължителен, на място. В момента не се нарушава нормативната уредба ако детето се класира по общия ред, директорът е задължен и го приеме на място. Та ако това не е нарушение - дали записване на деца с ХЗ извън общия ред е нарушение.

ЗНП и ППЗНП не регламентират новата част от процеса наречена класиране. Когато са писани, това не е било актуална тема и в този смисъл Правилата ги допълват, но не противоречат.

Според мен СО изрично може да регламентира в Правилата случаите и документите, с които се доказват, в които случаи се получават допълнителни точки или абсолютно предимство. И съответно точка 2.2.4 трябва да отпадне. Тя реферира към нормативната уредба, а нормативната уредба нищичко не казва за класирането на тези деца. Само указва как се приемат, а това е следващ процес. Поне никъде не пише че обхваща и класирането.

Но едно е сигурно - независимо от писмото на РИО, Наредбата за работата на ЕКПО не прави разграничение между СОП и ХЗ. И в двата случай те подлежат на една и съща процедура, т.е. директор следва да изисква становище от ЕКПО при записване. Инструкцията на РИО не отменя Наредбата, а Наредбата е пределно ясна по въпроса.

Това е моето мнение. Без да съм юрист.

# 51
  • Мнения: 4 465
Благодаря за инфото. И аз ще чакам отговора.
А иначе днес ще си взема протокола. Пък дали ще го използвам, ще видя.

Обадиха ми се от СО (много са учтиви, държа да отбележа!) и ми казаха че са пуснали официално запитване до по-висока инстанция (защото и те нямат категоричен отговор на този етап) и да им се обадя отново другата седмица за резултат.

Интересно като нямат категоричен отговор как са записвали децата до сега  newsm78.

# 52
  • Мнения: 1 825
Съгласен съм че нарушенията трябва да бъдат наказвани, правят се злоупотреби с тази схема и това не е редно.
Какво обаче се случва с децата под 3 години, които наистина имат проблем?
Повтарям се, но ще напиша накратко отново моят случай - дете с АБКМ, което до септември едва ли ще бъде захранено със всички необходими продукти, които се дават в яслите, майката не може да го гледа трета година, няма баби. Класирано е в гранична група с не много голям шанс в едно единствено ОДЗ, но след разговор с директорките в района, имаме уверението, че към детето ще се грижат добре и то няма да яде забранени продукти само в едно друго ОДЗ, където обаче точките не достигат.
Разбирате каква ни е целта...
Рззбирам ви и повярвайте ми за 2-3 деца с ХЗ в група, това въобще нямаше да се прави на проблем. Но 40 ??? от които 90% имат измислени ХЗ Simple Smile Разберете, че и вашето дете щеше да има реален шанс за прием по каналния ред, ако бройките не бяха заети от такива деца.

# 53
  • Мнения: 151
. То май сигналът трябваше да е за това как се интегрират нормалните деца в това ОДЗ и не се ли нарушават техните права, но ...

 Paulie M децата със СОП и ХЗ също са нормални.

# 54
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 506
Благодаря за инфото. И аз ще чакам отговора.
А иначе днес ще си взема протокола. Пък дали ще го използвам, ще видя.

Обадиха ми се от СО (много са учтиви, държа да отбележа!) и ми казаха че са пуснали официално запитване до по-висока инстанция (защото и те нямат категоричен отговор на този етап) и да им се обадя отново другата седмица за резултат.

Интересно като нямат категоричен отговор как са записвали децата до сега  newsm78.

Хубав риторичен въпрос  Ели Laughing

Jacket , радвам се да прочета за любезно отношение при телефонната ти комуникация. Кой служител от ДО те уведоми, че са отправили запитване и коя е тази "по-висока инстанция"? Намирисва на лека промяна в положителна посока.

# 55
  • Мнения: 32
Хайде и аз да се отчета с малко социална дейност Simple Smile
След като писах на кого ли не от нашата прекрасна Столична община, най-накрая ми отговориха за детската градина в Бояна. В момента се уреждат документите и най-вероятно строежа ще започне през втората половина на 2012. Ще е малка, само с 2 групи. Което ме навежда на мисълта, че ще е ЦДГ, а не ОДЗ. Но пак е нещо.
А по отношение на вилните зони, нека хората не се изказват неподготвени, защото около мен има поне 50 дечица, които се чудят как и къде да ги запишат. Даже миналата година от Нова телевизия правиха репортаж по този повод! Като гледам места няма никъде, или поне аз вече чета 4 или 5 тема и никой не се похвали някъде да има места в София  Laughing

# 56
  • Мнения: 3 695
Като гледам места няма никъде, или поне аз вече чета 4 или 5 тема и никой не се похвали някъде да има места в София  Laughing
Не си напълно права - има места, примерно в Панчарево и Кремиковци и то за по-големите набори /2006, 2007, 2008/, даже няма чакащи.  Wink

# 57
  • София
  • Мнения: 1 163
Добре де, нали имаше някаква идея всички деца от 4 г. нагоре задължително да посещават градина. Как ще стане това като няма места? Или пак нещо не съм разбрала.

# 58
  • София
  • Мнения: 969
Като гледам места няма никъде, или поне аз вече чета 4 или 5 тема и никой не се похвали някъде да има места в София  Laughing
Не си напълно права - има места, примерно в Панчарево и Кремиковци и то за по-големите набори /2006, 2007, 2008/, даже няма чакащи.  Wink
Да, но тук става въпрос за части от община Панчарево и Кремиковци, защото съответно в Лозен, Герман и Панчарево (община Панчарево) също местата са недостатъчни. За Панчарево места има в Железница и Долни Пасарел (които са доста извън пределите на София, без да искам да обидя някой), за Кремивкоци - с. Яна, Кремикови и Ботунец и мисля новата градина в Горни Богров Simple Smile. Иначе община Искър не включва само Дружбите, а и кв. Бусманци (също нова градина), където са своб. места, а забележете в община Младост (кв. Горубляне) също има места  Peace
За тези имам наблюдения и знам със сигурност, някой друг ако има желание може да сподели Simple Smile

Някой писа, че няма значение какви хора пишат в темата. Не е така, според мен сме тук да обсъждаме и да си помагаме с инфо, а не като някои, които са тук само, за да се заяждат и да се присмиват и прочели недочели да обиждат майки, които споделят мнение или информация. Това за мен е грозно и не ми е все едно кой пише в темата, но явно трябва  Peace
Браво на paulieM и Jacket за усилията, които полагат  Hug

Последна редакция: ср, 14 мар 2012, 12:46 от sofy

# 59
  • Мнения: 2 231
Като гледам места няма никъде, или поне аз вече чета 4 или 5 тема и никой не се похвали някъде да има места в София  Laughing
Не си напълно права - има места, примерно в Панчарево и Кремиковци и то за по-големите набори /2006, 2007, 2008/, даже няма чакащи.  Wink
Да и в Бусманци вече втора година има детска градина. И долкото знам има места, а и записването не е по интернет  Wink

Общи условия

Активация на акаунт