Истанбул 9

  • 60 468
  • 731
  •   1
Отговори
# 675
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Наскоро ми разказваха как е организирано сметосъбирането в жилищните райони на Истанбул... и за мотото, че като няма контейнери, няма да има и боклук - много вярно. Разбира се, това означава много добра организация и много труд, но наистина има ефект. Другото, което ме впечатли, е причината, или по-скоро причините, поради които павират улиците... има си мисъл във всичко. А ние тук покрихме паветата с асфалт...

# 676
  • София
  • Мнения: 2 623
На тази екскурзия, научих много за членството на Турция в ЕС.
Вече не са толкова ентусиазирани, колкото преди няколко години.
Ердуан е много добър политик и икономиката на страната процъфтява,
като вече е 15-та икономическа сила в света. Членството в ЕС вече
ще бъде за престиж, въпреки, че не могат да се отрекат и финансовите ползи
и възможностите, които ще се отворят, но точно заради числеността
и местоположението й, подозирам, че няма да бъдат приети.
Това, което разбрах от моята приятелка е, че дадат ли им зелена светлина,
в европейския парламент ще се изравнят с Германия, а те не биха го допуснали.
Също така ще станат външна граница на ЕС, а и квотите ще паднат.
Тогава, за отрицателно време ще надминат и Германия и ще станат най-голямата
икономическа сила в Европа.

# 677
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
За Турция интерес да се присъединяват в момента към ЕС няма. Не стои на дневен ред по ред причини , основно са засегнати правата на човека, кюрдския въпрос, други такива. Вярвайте , погледът на сегашния им министър председател е насочен много повече на изток, отколкото към Европа. Нито пазарите на Европа са толкова привлекателни, колкото на европейците им се иска , нито Европа може да предложи ресурси, които в Турция липсват.
Сега се замислих за контейнерите. Вярно,че не съм виждала из жилищните квартали.

# 678
  • Варна
  • Мнения: 4 221
 Laughing Всяка сутрин, между 7 и 8, поне за този блок, за който ми разказваха, живеещите изкарват боклука на стълбищната площадка в специални торби, завързани, разбира се. Никой не смее да ги изкара дори 5 мин. преди 7, без да се знае ще има ли проверки и глоби, просто мислене и навици. Точно след 8 служител на сметосъбирането минава и обира торбите и на определеното за целта място на площадката оставя същия брой нови торби... Елементарно, Уотсън! (за разделно изхвърляне не чух, но и не питах) За обслужването се плаща такса от около 30 лири месечно, което изглежда включва и поддръжката. При нужда от ремонт на фасадата се вика човек от общината, който изпраща необходимите специалисти. Няма тоя остъклил с винкел, другия - с PVC, третия направо удължил стаята, онзи боядисал в пембе, а пък съседа му - в резеда... Става дума за среден клас квартал, а не за Ориндж каунти.
А паветата... не замръзват, не се напукват и съответно не зейват дупки, при необходимост от ремонт на тръби или друга инфраструктура не се налага да се реже асфалт и да се кърпи, а просто се вдигат павета и отново се редят същите, и не на последно място представляват естествен ограничител на скоростта.  Naughty
За ЕС са си напълно прави вече да не искат, наистина ще е само за престиж, ама най-вероятно и това няма да е, те сами си градят всичко.

# 679
  • Мнения: 137
 Бях за първи път на гости в жилищен квартал за 24 май 2007год и страшно много се впечатлих от липсата на контейнери. Вечер след 8 часа хората си изхвърляха боклука на ъгъла на блока, / а беше периода на дините/ смрад да не ви говоря и за няколко минути става камара, отидох до магазина на ъгъла и докато се върнах обърках блока защото по-нищо не личеше че камарата е била там.Всичко беше почистено и измито Peace
А знаете ли ,че в малките кооперации има портиер, това е семейство преселници от провинцията, на което се дава жилище на приземния етаж.Задълженията са 2-3 пъти седмично да събира боклука на съседите,звънейки от врата на врата, да почиства входа и ако някой си е забравил ключа за входа/ както нас/ да стане в 2-3 часа посред нощ и да отключи с такава усмивка беше жената, все едно цяла вечер ни е чакала Grinning  
beljata  писали сме едновременно явно има график на кварталите Peace

# 680
  • Мнения: 3 242
Не съм... ясно ми е какво е, обаче като им сложат един Найденов (или както и да се казва), който да се опитва да ги направи по светци от папата (разбирай по европейци от европейците), само ще си спомняме за балък екмек от гемии и подправки, сирена и риба на улицата, на съседни щандове. Набързо ще им спретнат нов вид пазар, от типа "погледнал се, Илия, пак в тия", с нова рибна борса (справка тези във Варна, например)... какво разбират англичаните от Европа...
Това в сферата на шегата, разбира се, но наистина комшиите са си в Европа, и по европейци от това няма да станат като ги приемат. На мен Египетския пазар ми харесва много, за три дни ходя поне два пъти и просто гледам цветове и вдъхвам ухания, и искам да си остане такъв.

Нима мислиш че са толкова тъпи, че да си сложат някой като Найденов ? пък и да го сложат няма да изкара дълго Simple Smile Кой между другото е тоя Найденов  Mr. Green
Извинявам се за офтопика ама не мога да се сдържа Simple Smile искам само да ви покажа няколко снимки от събота вечер в Великобритания ... дълбоко се съмнявам да видиш  нещо подобно в Истанбул, макар и града да е многомилионен  Mr. Green






# 681
  • София
  • Мнения: 13 173
А паветата... не замръзват, не се напукват и съответно не зейват дупки, при необходимост от ремонт на тръби или друга инфраструктура не се налага да се реже асфалт и да се кърпи, а просто се вдигат павета и отново се редят същите, и не на последно място представляват естествен ограничител на скоростта.  Naughty

Явно не живееш на улица с павета. Повярвай, не е за завиждане. Шумът е безумен, дупки стават непрекъснато, улицата пропада (от това шума от колите и трамваите се увеличава), пешеходните пътеки се изтриват на третия ден, а прахолякът е безумен. Дори при нас и скоростта не ограничават, защото "състезателите" минават по трамвайната линия. От години се моля да ги махнат, но в този живот май няма да ни огрее. А в частност за жълти павета и киша не ми се говори!  Sad  Доста счупени крайници са видели.  Wink  Но те поне са емблематични.

Като се замисля не мога да се сетя за голяма павирана улица в Истанбул.  newsm78  Все пак съм видяла такава малка частица от града, че едва ли моите впечатления са верни.

Тroy, имам подобни снимки от Дюселдорф.  hahaha  И от Истанбул също  hahaha.  Какво остава след току-що хапналите в парковете след вечерята по време на Рамазан...  ooooh!  Все пак не може да се отрече, че и на двете места на сутринта нямаше и следа от боклука, а около Александър Невски боклуците си стоят с дни след всяко мероприятие.

# 682
  • Мнения: 3 242

Тroy, имам подобни снимки от Дюселдорф.  hahaha  И от Истанбул също  hahaha.  Какво остава след току-що хапналите в парковете след вечерята по време на Рамазан...  ooooh!  Все пак не може да се отрече, че и на двете места на сутринта нямаше и следа от боклука, а около Александър Невски боклуците си стоят с дни след всяко мероприятие.

И сега какво излиза? че в Бг сме най големие ''европейци''?    Mr. Green
Преди 15-20 години бяха в Истанбул за 3 дена и останах очарована от града. Предполагам че в момента е много по различен , но и това което видях тогава ми стига Simple Smile
Спомням си че бяхме в някакъв малък ресторант и един мъж от групата поиска от сервитьора цигари, момчето донесе кутия Малборо след 5 мин и помоли мъжът да му плати веднага , тъй като в ресторанта не продавали цигари и сервитьора ги е купил е съседния магазин с собствените си пари... всички го погледнахме ей така  Shocked Shocked Shocked
На връщане в Бг спряхме в хотел България в Бургас и решихме да пием по нещо освежително и седнахме в лятната градина на ресторанта и си поръчахме кока кола , а сервитьорката ни каза " тука не сервираме кола , сервираме само вътре в ресторанта'' ....в този момент всички се сетихме за сервитьора  Wink

# 683
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Да ви кажа всичко си е до желание и патриотизъм. Турците са големи патриоти и държат на страната си. Преди дни гледах научно-популярен филм за управлението на Ердоан и една от статистиките е, че в последните 10 години броя на младите хора непрекъснато нараства. Те стават най-голямата част от населението, вече са повече от хората в трудоспособна възраст и тройно повече от хората над 65 години. А това е много добре за страната. За тях образованието не е само документ, а учат яко и използват всяка възможност да натрупат нови знания. Изключения има разбира се и това са синовете и дъщерите на богаташите, които учат по Европа и Америка, платено без стипендии. Само те не си дават зор да постигнат нещо, защото си имат наследство. Но и сред тях има много съвестни хора.

А с вчерашното скорострелно почистване на Таксим ни дадоха да разберем, че няма невъзможни неща, когато има добра организация и всеки си гледа съвестно работата....както общината, така и хората, които живеят в нея.

# 684
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Не много с темата, но и не съвсем извън нея. В Пловдив са открили заведение за бързо хранене с турски вкусотии - пидета, лахмаджун, адана кебап, урфа кебап и други.
Вчера опитахме лахмаджуна и айрана (сервират го с пяна, наливен). Много добри бяха.

Явно не е мн. отдавна. Ще ходим да пробваме е адана кебапа. Намира се на Железарска, точно с/у писоарите. Преди беше някаква дюнерджийница и пица на парче.

Да не се счита за реклама, нищо общо нямам със заведението.

# 685
  • Мнения: 972
Да се изкажа и аз за контейнерите за смет.Когато ходихме първия път в Истанбул,Ахмед-водачът ни,ни разказа,че от няколко години насам нямат контейнери,защото често са били използвани от терористите за поставяне на взривни устройства.
Но и без контейнери си е достатъчно чисто!
А за ЕС,много им е нужно да влизат в него! При тази страхотна социална,икономическа и всякаква там организация,която си имат ,защо ще им е притрябвало да се бутат в шамарите!
Само като си помислите,че Турция е една от малкото държави,в които почти няма внос-почти всичко си е местно производство.Имат много износ за Русия.А руският пазар е необятен!
А Европа какво-едно голямо нищо и това е!!!

# 686
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Имат много износ за Русия.А руският пазар е необятен!
А Европа какво-едно голямо нищо и това е!!!

Дааа, каква ирония на съдбата. Русия ни хлопна кепенците...на нас братушките, които в последствие станахме гъзоблизци и сега е на ТИ с Турция. Руски туристи масово се насочват към почивка в Турция. Поради липса на достатъчно учебници по турски скоро открих руски форуми, в които има материали за изучаване на турски от руснаци, в тах има безвъзмездни консултанти, които обучават руснаците. Ами какво да кажа, турците много добре преценяват кой може да им е полезен и кой не. И наистина руския пазар е необятен, откъдето и да го погледнеш.

# 687
  • Варна
  • Мнения: 4 221
     Troy, говорим за едно и също, именно това казвам, че подобно нещо не може да се види в Истанбул, за което овации към съседите... Все си мисля, че подобна кочина и у нас няма, макар, че Таня е на друго мнение. И мащабите са различни, но хората цапат много, ама чистят още повече. И не, не са тъпи... затова са на това дередже, пък Найденов е министърът, дето измисли стандарта Стара планина и прочие "европейски" стандарти (а отдолу написах, че това е в сферата на шегата) Peace
     Таня67, може би трябваше да уточня, че става дума за малките квартални улички, всички знаем булевардите им. Разказваха ми за квартала, в който има много български преселници, сега не се сещам за името му, новият кмет е предприел това павиране и това е неговата философия. Подобна е практиката и в Лалели, и изобщо в малките улички, например тази с музикалните инструменти под кулата Галата, която павираха миналата година. Има и една немаловажна подробност... паветата в Истанбул не са като вашите, а и трамбоването отдолу не е като софийското (асфалт или паве, ако не е добре поставено, проблемите са неизбежни), та не вярвам скоро да зейнат подобни дупки. Колкото до това, че не живея на павирана улица... да, така е, но живея на централен варненски булевард и, повярвай ми, шумът е доволно много. Асфалтът след всеки дъжд става на дупки, а след като онзи ден подновиха кармазяното червено на местата за пешеходни пътеки, то вече сивее и скоро и помен няма да има, за самите пешеходни пътеки да не говорим. Определено смятам, че ако вашите трамваи бяха като истанбулския, нямаше така да дрънчат, ужасно е, не споря. За жълтите павета... идвалите във Варна, особено преди години, знаят каква бе настилката на целия площад от Катедралата, покрай Операта и надолу. Част от нея бе заменена с нова за милиони, която не е по-добра. Гарантирам, че вероятността за падане не е по-малка, а и дали ще паднеш на жълто паве, или на потрошен тротоар, болката е еднаква. Тук всички тротоари са такива и, надявам се, не са емблема на града. Wink
     Сисссс, и на нас така ни обясниха за контейнерите и кошчетата първия път, но ако от това лошо е станало нещо добро, като липсата на места за контейнери, смърдящи под прозорците и представляващи център на бунище, значи добре се е получило.

Последна редакция: ср, 02 май 2012, 16:43 от beljata

# 688
  • Мнения: 10
                                   Първи опити за постване на снимки - сватбена снимка на Златния рог, 23.04.2012

# 689
  • Мнения: 10
                                        Булката беше по джапанки

Общи условия

Активация на акаунт