Отговори
  • Мнения: X
Добър ден,

Пациентка съм на вашата клиника аз на 38год , съпруга ми на 42 и имаме вече 2 неуспешни опита ИКСИ. С неизяснен стерилитет сме и на  последния опит ( с ко култивиране ) преди 2 седмици  имах 12 фоликула от които 11 оплодени, но се оказа че всички са с фрагментации и от тях в края на крайщата остана 1 фоликул (на който разчитахме) на 3 ден, които бе разделен на 8 клетки и с 5%/10% фрагментации. На първия опит ИКСИ (декември 2011) отново ембрионите ни бяха с фрагментации.

 При следващ опит като гръм от ясно небе  ни препоръчват да направим ИКСИ като оплодим част от яйцеклетките с наши сперматозоиди, др част с донорски и да направим сравнение кои са оплодени по добре . При положение че сме с неизяснен стерилитет, а не с мъжки фактор, мислите ли че трябва да опрем до този вариант.  Аз лично не мисля че са ни направени необходимите възможни изследвания и че няма друг начин преди да стигнем до донор на сперматозоиди.. Затова търся мнение на още един лекар или ембриолог, който да ни посъветва какви изследвания да поискам да направим за да увеличим шанса за качествени наши си ембриони.

Каква спермограма трябва да имаме за да може да направим дефрагментиране на ДНК сперматозоиди. Лекарката ни каза,че не сме били имали достатъчно милиони за такова нещо. Имаме замразена сперма от 22 декември 2011 на името на Лионел Ростаньо ( може да погледнете колко са милионите и подвижността) и юли месец като дойдем за следващ опит можем да дадем и пресен материал и да ги смесим двата материала за да имаме повече на брой сперматозоиди за дефрагментацията.  Мислите ли че това ще увеличи шанса ни за качествени ембриони? Какво още бихте ни посъветвали да направим като изследвания?


 Имунологични и генетични изследвания също не са ни правени. Казаха ни че в нашия случай не било необходимо, наистина ли е така?

Аз имам доверие на лекарката си, но наистина имам нужда от още един съвет, консултация от 2-ри лекар,ембриолог, който да каже какви са възможностите, някой който би могал да даде нови идеи и възможности.

С уважение

18.05.2012г.

Последна редакция: пт, 18 май 2012, 16:21 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 2 496
Здравейте,

Когато се получават ембриони с висок процент фрагментация най-препоръчителната методика е ко-култивирането с ендометриални клетки. Във Вашия случай въпреки прилагането на този метод, не се е получило подобряване на качеството на ембрионите щом за трансфер е имало само 1 добър ембрион.
Методът на магнитно сепариране на ДНК фрагментираните сперматозоиди, за който питате наистина е приложим само в случаите, когато имаме достатъчен изходен брой подвижни сперматозоиди. В конкретния случай при този замразен материал сперматозоидите са със сравнително добрър изходен брой, но намалена подвижност и ниска преживяемост. След размразяването им за да бъдат използвани за ICSI процедура се подлагат на обработка, при която при отстраняването на  семенната плазма и неподвижните сперматозоиди се губят до 50% от подвижните. При прилагането на МАСS техниката също се отстраняват голяма част от активните сперматозоиди и има риск в крайна сметка при инжектирането на яйцеклетките ембриолога да не разполага с достатъчен брой, за да направи добър избор от морфологично най-добрите сперматозоиди. За да бъде приложена тази методика при следващият Ви опит препоръчваме да се работи със свеж материал, за да сме спокойни, че след преминаване през всичките етапи на обработка ще получим пробата, която ни е необходима.
Оплождането на част от яйцектетките с донорски сперматозоиди също би могло да се нарече вид тест.
Предвид данните от предишните Ви неуспешни опити би могло да се предположи, че се касае за мъжки фактор като причина за неуспехите. Главната цел на оплождането на няколко яйцеклетки с донорски материал е да се сравнят качеството на ембрионите и да се установи дали причната за високия процент фрагментации се дължи само на лошото качество на сперматозоидите или има проблем и в качеството на яйцеклетките. След трансфера по желание на двойката тези ембриони биха могли да се замразят или унищожат.
За Вашия следващ опит от ембриологична гледна точка освен прилагането на МАСS (при добри изходни параметри на свежия материал) можем също да ви предложим лазерно изтъняване на обвивките на ембрионите – т.нар. асистиран хетчинг, който се препоръчва при двойки с 2 и повече неуспешни опита, както и при възраст на жената над 37 години.

С пожелание за скорошен успех,
Ирена Антонова, ембриолог
АГ Болница "Д-р Щерев"

# 2
  • Мнения: X
Благодаря за изчерпателната информация.
Имам още един въпрос дали би могло за да имаме по голям брой подвижни сперматозоиди за метода МAСS да използваме замразения материал който имаме и да прибавим и пресен материал в деня на пункцията?

И още нещо вашата клиника използва ли така наречения метод "подбор на морфологично добри сперматозоиди за ICSI (IMSI)"? Ако е възможно при сл. ни опит да ги приложим и двата метода едновременно IMSI +MACS колко ще трябва да платим допълнително. Предварително ви благодаря.

Последна редакция: вт, 22 май 2012, 21:16 от Анонимен

# 3
  • Мнения: X
Мисля си също дали не е добре в нашия случаи да се направи и SDI тест както и генетичен тест микроделеция върху У хромозома.Каква им е цената във Вашата клиника и  как мислите не е ли по добре преди да прибегнем до сл опит ИКСИ да направим някой допълнит. изследвания и кои конкретно бихте ни препоръчали?

# 4
  • Мнения: 2 496
Здравейте!

За това дали е нужно обединяване на свеж и замразен материал при
прилагането на метода МАСS в деня на пункцията се прави преценка от
биолозите в зависимост от спермограмата. По-големият брой
сперматозоиди не подобрява тяхното качество, необходимо е само да има
достатъчно за избор при самата ICSI  процедура. За методиката IMSI в
научната литература все още няма убедителни данни, че подобрява
процента успеваемост. В нашата лаборатория рутинно в хода на ICSI
процедурата прилагаме други методи за избор на морфологично
най-добрите сперматозоиди посредством  различни увеличения и
контрасти, с които нашата техника разполага.
Тест за фрагментация на сперматозоидите може да се направи, но дори и
да покаже отклонения от нормите, методът за отстраняване на тези
сперматозоиди с фрагментирана ДНК е точно МАСS.
У-микроделециите са рядко срещани и са свързани с тежки отклонения от
нормалната спермограма, каквито не се наблюдават при вас.

Поздрави,
Ирена Антонова
Ембриолог
АГ Болница "Д-р Щерев"

Общи условия

Активация на акаунт