Лека конструкция като външна стена: "да" или "не"

  • 1 776
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 173
Предстои ни дострояване на къщата: кухня и санитарен възел към втория етаж на къщата. Предлагат ни това да стане с лека конструкция, аз и съпругът ми сме резервирани към леката конструкция за външна стена. Стената ще е изцяло северна, постоянно изложена на течение, ветрове, дъжд. Въпросът ми е доколко можем да се доверим на леката конструкция, надеждни ли са и при зима като тази как би се държала?

# 1
  • Мнения: 198
Самата конструкция - била тя лека или "тежка" няма топлоизолационни качества. Такива се постигат с материалите с които ще се облече конструкцията. Каква точно е леката конструкция, която ви предлагат - метална, дървена, алуминиева, или някаква друга (то друга май няма). Предполагам, че във вашия случай това е най - лекият вариант (като проект и изпълнение), щом ще пристроявате втория етаж и ще товарите съществуващата конструкция (плоча, греди, зидове, основи), която вероятно е стара и никой не я знае точно каква е.

# 2
  • Мнения: 5 173
Конструкцията, която ни предлагат е дървена, от двете страни ще има кнауф, а между него - 10-сантиметрова вата. Все още не сме питали стъклена или каменна. Ще строим върху гараж с документи и ясен произход, но гоним време, а доколкото съм запозната, за леката конструкция не се изисква Акт 16.

# 3
  • Мнения: 1 842
Най-важното е здравината според мен. Успех.

# 4
  • Мнения: 5 173
И това също ме притеснява.

# 5
  • Мнения: 198
Проблемът не е в здравината на новата конструкция, която от написаното се разбира, че ще си има проект (което означава, че ще бъде изчислена и оразмерена от инженер-конструктор), а в здравината и носимоспособността на старата постройка - гаражът, който ще се надстроява. Тук възникват няколко съществени въпроса: 1) Подали ли сте в Общината молба за скица-виза или писмо разрешително за надстрояване, или за монтиране на слънцезащитно съоръжение, или за каквато и да е строителна дейност. Ако да, какво ви разрешиха? 2) Гаражът самостоятелна постройка ли е, или е част от жилищната сграда (в смисъл, заедно със сградата ли е строен, има ли общи колони и зидове с къщата). Ако е второто(както подозирам че е), една монолитна надстройка ще натовари допълнително колоните и фундаментите в зоната на гаража, и ще увеличи значително масата на етажното ниво. Това предполага цялата конструкция на къщата с гаража да се преизчисли и провери, дали има нужда от някакво усилване, или не.
Най-вероятно, затова са ви предложили лека конструкция, която може да мине не като надстрояване, а като  навес над тераса или слънцезащитно съоръжение, което, обаче не е много коректно, и ви прави уязвими по отношение на ЗУТ.  Не знам за какво населено място става въпрос, и доколко са бдителни контролните органи, и най-вече съседите... Нямам идея какво да ви посъветвам. Ако наистина искате да стане бързо, и по-евтино, изберете дървената конструкция, но с по-дебела топлоизолация (вече върху тухли се слага 8см топлоизолация) и задължително аквапанел на Кнауф от външната страна на стената. НАй-добре, се посъветвайте с конструктор, който на място да прецени нещата, и да ви консултира адекватно.

# 6
  • Мнения: 5 173
Благодаря за изчерпателния отговор.
Гаражът е до къщата, а най-задната му страна е преградена и там е банята със съблекалнята на етаж 1. Къщата е свързана отвътре с мокрото помещение. На 2 етаж мокрите помещения ще си съвпадат като местоположение с тези от първия етаж. Гаражът не пропуска, а миналото лято баща ми му слага и някакво покритие допълнително, така че за там нямаме притеснения. По-скоро ме притеснява топлоизолацията и дали тези 10 см каменна вата (каменна слагат, днес със съпруга  ми ходихме до техен обект да видим как изглежда) ще са достатъчни за добра изолация. Това са главните ни съмнения, а и съпругът ми каза: "Защо не питаш БГ мамма, те там всичко знаят?" и аз като примерна съпруга: слушам и изпълнявам. Странично мнение никога не е излишно! Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 7 990
Шушулче, строителен инженер гледал ли е проекта за новия строеж? Доколкото правилно съм разбрала, Калитко казва, че ако гаражът е съединен със съществуваща къща, той вероятно има общи носещи колони и основи. И препоръчва да се преизчисли натоварването на колоните на гаража, защото натоварването върху тях ще се увеличи с новия строеж.

# 8
  • Мнения: 5 173
Не, следващата седми ще идва.

Общи условия

Активация на акаунт