Мога ли да кърмя чуждо бебе?

  • 1 297
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 129
Здравейте!
Синът ми е на година и един месец. Все още го кърмя сутрин, вечер, през нощта, а понякога си иска и през деня. Винаги му давам когато си пожелае. Имаме голям успех с кърменето и съм много горда с това. Въпросът ми е, мога ли да изцеждам от моята кърма и да храня друго бебе на два месеца, което е на изкуствено хранене? Дали кърмата ми ще е достатъчно полезна за нуждите на новороденото или е по-добре то да получава необходимите му витамини от адаптираното мляко? Знам, че кърмата се променя и е с такъв състав, какъвто има нужда бебето. И ако това е възможно, как е най-добре да я съхранявам, замразена или в хладилник. Със семейството на новороденото бебче сме близки и живеем близо един до друг.
Предварително благодаря за отговора!
Приятна вечер!

# 1
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравей, Amazing!

Поздравявам те за чудесния кърмачески стаж и за благородното желание да даваш от твоята ценна кърма на друго бебе.

Това е много лично решение, което трябва да вземете заедно с другото семейство. Аз бих могла да посоча предимствата и недостатъците на това:

Някои от предимствата:
+ бебето получава видовоспецифично мляко;
+ кърмата е оптималната храна за човешкото бебе;
+ кърмата се усвоява лесно и бързо от организма на бебето, тъй като е пригодена за неговите особености;
+ има имонологични съставки, които подпомагат развиването на имунитета на бебето.

Някои от недостатъците:
- стои въпросът, който сама повдигаш, за състава на кърмата и нуждите на бебето. Кърмата, която произвежда майка за двумесечно бебе, се различава значително от тази, която произвежда майка на едногодишно.
- евентуално предаване на определени инфекциозни агенти като бактерии и вируси, някои от които може да бъдат открити в кърма на майка, която няма симптоми;
- предаване чрез кърмата на лекарства, които майката-донор приема;
- евентуално замърсяване на кърмата при неправилно изцеждане и съхраняване;
- евентуални алергични реакции към храна, приемана от майката-донор;
- неудобство за майката-донор (време и усилия за изцеждане, стерилизация, съхранение);
- евентуална хиперлактация поради по-голямата стимулация, което може да доведе до препълване, запушване на канали и мастит.

Може би ще ти е интересно да погледнеш тази статия (на английски) от страницата на Ла Лече Лига Интернешънъл относно Споделянето на кърма.

Насоките за съхраняване на кърма в домашни условия:
  • на стайна температура (19-26°C) за 4 часа (идеално), до 6 часа (приемливо)
  • в хладилник (< 4°C) за 72 часа (идеално), до 8 дни (приемливо)
  • във хризер (отделен) (-18 to -20°C) за 6 месеца (идеално), до 12 месеца (приемливо)

Изцеждането трябва да става с чисти, измити ръце, с чиста, стерилизирана помпа и да се съхранява в чисти, добре измити съдове.

Смята се, че по възможност е най-добре кърмата да не се замразява, а да се дава прясна, тъй като при замразяването се губят някои от имунологичните ѝ свойства.

Надявам се тази информация да ти помогне да вземете решение с другото семейство.

Последна редакция: пт, 01 юни 2012, 16:08 от mimsat

Общи условия

Активация на акаунт