Успеваемост на клиника "Надежда"-София.

  • 6 814
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 344
Прави ми впечатление, че успеваемостта им е по-висока във възрастова група 35 - 37, отколкото във възрастовата група под 35, пък обикновено е обратното (малко странно и ме навежда на мисли).
Няма нищо странно. Такива малки вариации на стойностите са нормално явление. Сравняват се резултатите от два-три различни опита (например в 2010, 2011, 2012 години) и се прави Стандартно отклонение (SD) на средните стойности (автоматична функциа в Excel). После се гледа, дали има области на припокриване в рамките на стандартното отклонение за стойностите между двете възрастови групи, което е за очакване, понеже разликата между двете възрастови групи е много малка. (Под графиката в публикацията пишем: "The values are average of 3 independent experiments +/- SD")

Да кажа, че на мен статистиката в клиника "Надежда" ми хареса и много се радвам, че авторите (вероятно хора от техническите науки) са намерили общ език с медиците.

# 31
  • Мнения: 822
Прави ми впечатление, че успеваемостта им е по-висока във възрастова група 35 - 37, отколкото във възрастовата група под 35, пък обикновено е обратното (малко странно и ме навежда на мисли).
Няма нищо странно. Такива малки вариации на стойностите са нормално явление. Сравняват се резултатите от два-три различни опита (например в 2010, 2011, 2012 години) и се прави Стандартно отклонение (SD) на средните стойности (автоматична функциа в Excel). После се гледа, дали има области на припокриване в рамките на стандартното отклонение за стойностите между двете възрастови групи, което е за очакване, понеже разликата между двете възрастови групи е много малка. (Под графиката в публикацията пишем: "The values are average of 3 independent experiments +/- SD")

Да кажа, че на мен статистиката в клиника "Надежда" ми хареса и много се радвам, че авторите (вероятно хора от техническите науки) са намерили общ език с медиците.

Alexiana това е така, защото са показани данни само за една година, при по- дълъг период от време нещата ще си дойдат на мястото.

mammita2012 в биометрията има 2 вида признаци / измервания/ - количествени, които се измерват с непрекъснад ред от цифри и качествени, които винаги имат дискретни стойности - напр. бяло - зелено, да-не. В този случай се касае за вторите и стандартното отклонение е неприложимо - то е за колич. признаци / измервания/. При качеств. признаци мерило за статист. разсейване е медианата. И ако в такъв случай направим това -  " Под графиката в публикацията пишем: "The values are average of 3 independent experiments +/- SD" - рецензента или научното списание ще отхвърли публикацията. И ще е прав, защото не може да има непрекъснат ред на забременяване  Grinning - т.е. забременели, полузабременели незабременели и всичките числови вариации м/у тях. Има само + и - т.е. да и не.
Ако тези които са правили обработката са ползвали ЕКСЕЛ то тогава са много назад в материята - сега има най-малко 20 софтуера, адаптирани към биологични обекти и работещи много по-коректно.
С измерването на биологични обекти по-никакъв начин не биха могли да се занимават хота с техническо образование, защото те не познават тази материя и биха стигнали до погрешни и изкривени изводи. Има цяла наука - Биометрия, която всеки които има досег до биологични измервания изучава, овладява и ползва според възможностите и способностите си.
За съжаление в Статистиката на " Надежда, в стемежа си за атрактивност, изпъкване и манипулиране има едно " изливане" и дублиране / таблично и графично/ на данни без да има нещо съществено - напротив веднага правят впечатление противоречията - т.е. изнесено без разбиране - т.е. поръчано на някой невещ в материята.

# 32
  • Мнения: 724
При качеств. признаци мерило за статист. разсейване е медианата.
Joy Joy Joy
Велика глупост! Медианата, точно както и средната аритметична, е измерител за централна тенденция. Прочети малко в кои случаи се използва едното, а в кои случаи - другото за охарактеризиране на общото, типичното на дадена извадка (съвкупност).
Що се отнася до количествени и качествени признаци, то при първите можеш да изчислиш всякакви мерки за централна тенденция, разсейване, асиметрия, ексцес, но при вторите има само един-единствен показател, и това е относителен дял. А не както казват журналистите - едните яли свинско, другите зеле, та средно свинско със зеле - при качествени признаци няма средно!

# 33
  • Мнения: 344
Ако тези които са правили обработката са ползвали ЕКСЕЛ, ...
С измерването на биологични обекти по-никакъв начин не биха могли да се занимават хота с техническо образование
Excel е програма в изискванията на международните списания. Важно е не каква програма ползваш, а какво имаш в главата, т.е. по-важен е компютърът в главата, а не компютърът на бюрото.

Всички наши публикации са приети от рецензентите в списания с висок импакт фактор.

Моят шеф е професор с техническо образование и има над 200 публикации в областта на изследване на биологични обекти, както и колегите му във водещи институти в чужбина. Не би могла да правиш изводи за изследователи, които са в групата на десетте най-известни учени в наше време - да, работят на световно ниво с биологични обекти и имат техническо образование.

ddnchv сама си противоречиш, като потвърждаваш моето заключение в обръщението си към Alexiana. Явно разбираш малка част от това, което съм писала, но предпочиташ да противоречиш. Стандартно отклонение (SD) се прави не на това дали има бременност или не, а на стойността на процентите в различни години. Например, 50%, 60%, 70% успеваемост в три различни години за дадена възраст на жените, взема се средната стойност и се прави +/- SD на тези стойности. Тогава всичко в % успеваемост ще си дойде на мястото, както е в клиниките в чужбина, разбира се в рамките на стандартното отклонение.
Добре, че нашата клиника е сравнима с международните, това най-много ми допада в статистиката на клиника "Надежда".



Последна редакция: вт, 12 юни 2012, 18:13 от mammita2012

# 34
  • Мнения: 822
При качеств. признаци мерило за статист. разсейване е медианата.
Joy Joy Joy
Велика глупост! Медианата, точно както и средната аритметична, е измерител за централна тенденция. Прочети малко в кои случаи се използва едното, а в кои случаи - другото за охарактеризиране на общото, типичното на дадена извадка (съвкупност).
Що се отнася до количествени и качествени признаци, то при първите можеш да изчислиш всякакви мерки за централна тенденция, разсейване, асиметрия, ексцес, но при вторите има само един-единствен показател, и това е относителен дял. А не както казват журналистите - едните яли свинско, другите зеле, та средно свинско със зеле - при качествени признаци няма средно!
Може би ти трябва да попрочетеш малко - данните са разделени по възрастови групи и начин на оплождане тогава коя е величината за оценка на успеваемостта? Иначе по твоите обяснения ще стане известния хибрид - ориз с пипирки и накрая берем направо пълнени чушки.  Grinning

# 35
  • Мнения: 724
Може би ти трябва да попрочетеш малко - данните са разделени по възрастови групи и начин на оплождане тогава коя е величината за оценка на успеваемостта? Иначе по твоите обяснения ще стане известния хибрид - ориз с пипирки и накрая берем направо пълнени чушки.  Grinning

Пипирки  Laughing
Скъпа, ти написа велика глупост, изобрети нова величина в статистиката. И продължаваш да произвеждаш бисери.
Написах ти коя е величината, измерваща категорийни данни - относителен дял. Така е дадено и в успеваемостта на клиниката. Хайде сега се върни там, където са те учили на статистика и им кажи, че не разбираш смисъла на тази наука. Ти не успяваш да разбереш кой е изследвания признак и по кой се стратифицират данните. Чула си, но недочела.

Последна редакция: ср, 13 юни 2012, 09:04 от little_rabbit

Общи условия

Активация на акаунт