Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 4 578
vesi-evi, и аз бях така с Лора. Имаше един период, в който направо настръхвах като се прибирахме в нас - с какво точно да я занимавам.

С нея се учихме да рисуваме около 2-рата годинка. Може ималко след това да е било, губи ми се вече. Не й харесаха в началото моливите и фулмастрите и затова взех боички за рисуване с ръце. Голямо мазало, но и голям кеф. Още си ги търси и периодично купувам нови.
Почна и с водни бои да рисува, но това към 3г.

Сега за РД й подариха такава дъска - http://katinatoys.com/390-thickbox/-.jpg
И двамата много я харесват и вече 2-ра седмица като се приберем вечер почват да драскат отгоре.

Друго - аз режех цветни хартийки на малки парчета, мажех с лепило и карах да лепи на лист хартия. Хубави творения ставаха. Постепенно и с ножица се научи да реже.

Легото е на почит при нея, имаме към 10-ина различни комплекта и като почнехме да редим - можеше и час да откараме с нея. В началото тя само ми подаваш частите, после почна и сама да ги слага.

Включвала съм я да прави сладки или да меси тесто. Повече си играе с брашното, но пак си е забавление.

Имаме едни магнити за хладилник - представляват момиченца на 'части' т.е. всяко магнитче е ръка, крак, глава, рокля, чанта, пола, блуза. И с това много се забавляваше - да ги реди. Сега и Сами виси там и слага и маха.

Сега за съжаление много малко неща мога да правя заедно с двамата - Лора иска да прави нещо - да рисува, да строи/реди конструктор, Сами ходи и разваля...
Чакам го да поотрастне още малко и да почнем и него да включваме.

# 76
  • Щастлива мама на 3 слънца
  • Мнения: 2 169
здравейте мили мами ,виждам 4е говорите за хващането и вървенето ръка за ръка .Ще споделя моя отговор докато малката беше малка гледах едно предаване за кучета ,който не искали да ходят с каишка и се дърпали или нещо от сорта.Тогава дадоха съвет ,4е кучето трябва да се сложи за каишка и водача да е уверен ,4е кучето ще върви с него и леко предърпване да прави горди крачки.Мислех ,4е това трябва да го приложа на малката ми дивачка. Като тръгвахме я хващах много здраво казах и айде за ръката на мама отиваме до магазина и няма да се пускаш и тругваш бързо уверена и без да я поглеждам или да и говоря. Изпълвах се с гордост 4е ме слуша и върви с мен, разбира се имаше моменти в който я вкарвах в училището и я пусках да бяга ,но постоянно и повтарях ,4е трябва мн здраво да държи на мама ръката.ДО сега нямаме проблем но кто виждам другите мамита как търчат по беб4о и то си мисли ,4е всичко е гоненка ми призлява. Моята се научила да ми целува ръката дори като се хванем ,задължително след разходка обяснявам на висок глас на татко и колко много е слушала и как здраво е държала мама за ръката Simple Smile) дано съм помогнала малко мили мам4ета
velizarka_8  малките са страхотни сладурковци

Последна редакция: вт, 26 юни 2012, 09:27 от *АДРЕНАЛИНКА*

# 77
  • София
  • Мнения: 1 193
Малееее явно ние сме най-големите скитници, все сме навън ние. Сутрин излизаме към 11ч, прибираме се за обяд, т,е, към 14, следобяд излизаме към 18.30, прибираме се към 21.30,
А нееее ,не сте вие или поне само вие  Grinning .Много рядко ,когато много ме мързи (като днес) по това време все още не сме излезнали.Прибираме се и ние към 2 ,после щом се наспи ,което е към 5, сме пак на вън и до вечерта така.То вкъщи не се трае .През повечето време ,когато сме вкъщи,  Йоана е в ужасно настроение и ми изпилява нервичките до краен предел.Честно казано предпочитам да ми е лудница в къщи ,но поне да сме спокойни и двете.Не че с пищящо дете ,което се катери където свари можеш да свършиш нещо.

Мъниче ,jos ,хайде скоро да се похвалите с добри новини  Grinning !
И на мен на моменти ми се приисква бебче ,че от нашия комплекс през последния месец се родиха доста и така като ги гледам ми е едно носталкично  Heart Eyes .Винаги съм искала породени деца или поне с малка разлика ,но Йоана е доста буйна и ще почакам докато не се кротне малко или започне да разбира поне толкова ,колкото да не пречи .

# 78
  • София
  • Мнения: 4 578
Гери, ако чакаш да се кротне, може и да не дочакаш  Mr. Green
Лора постоянно тичаше преди, и сега е така.
Когато направи 2г6м, спря да спи на обяд. Каквото и да я правя, колкото и да се опитвам да я 'изморя' - не спи. Може да заспи, само ако е в кола на по-дълъг път. Ние затова все по обяд пътуваме, че тогава и 2-мата се лъжат да спят.

Но свикна, макар и бавно, че не мога да съм все след нея.
А аз пък свикнах да ги следя и двамата - обикновено са в различни посоки. Не сядам по пейките, не говоря много с др. майки по простата причнина, че съм постоянно в движение. Някои може да ме мислят за темерут, ама няма как  Flutter

# 79
  • на североизток
  • Мнения: 460
Ох, момичета, тоя памперс май скоро няма да го махнем  Sad  Цяла седмица вече ходи по гащи вкъщи и единственото, което научи е след като се напикае, да седне на гърнето ooooh! Иначе през 10-15 мин я слагам и нито веднъж не е пикнала вътре #Cussing out Тя просто не знае защо я слагам там. А съм убедена, че ако два пъти уцелим да свърши работата там, веднага ще схване, другите работи толкова бързо ги схваща и имитира всичко. Освен това няма никаква зависимост на пишкането й, дето казвате през 15-20мин, че пишкат вашите деца. Тя когато и както и дойде, някой път по час и половина не пишва, а ей сега за 10 мин два пъти  Crossing Arms Дали да я оставя намира за сега или да продължавам с опитите да я "уцеля"? Иначе без проблем си сяда на гърнето, но го ползва само като столче Laughing

За воденето за ръчичка, май си е до характера на детето. Някои без да ги учиш (като кучета) си се водят, а други никакви дресировки не им помагат Mr. Green Моя големия хайванин, и като бебе не се водеше и сега не се спира да върви с големите. В най-добрия случай ще е две крачки напред или назад, но никога с нас. А малката върви до мен(вече), но не дава ръка, иска да е самостоятелна Grinning

Нашата паста за зъби е на Чико и е без флуор. Уча я да плюе, но тя най-сладко си я преглъща и тогава "плюе" Laughing Ползваме я откакто има повече от 8 зъба, дотогава само с вода и четка.

# 80
  • Мнения: 2 274
Здравейте момичета, не успях да изчета последните 3 страници, но за гърнето да ви кажа нещо. И при нас, както при Ивчи, няколко дни нищо не се получаваше. Само опишкахме апартамента.

Тогава предприех нова стратегия, временно върнахме памперса, но за сметка на това всеки път, когато аз ходя до тоалетната, взимам и малката с мен. През деня това прави баща й, който засега е детегледачка. Тя на гърнето, ние на "голямото гърне". И има доста добър ефект, много попадения! Всяко дете си иска различен подход, явно моето обича да прави нещата, които правят родителите й. За нея е важно да яде храната, която ние ядем, и тн...

Дано съм полезна с моя опит на другите, отказващи памперса!

# 81
  • Мнения: 287
Здравейте отново  Hug
Мина ми уплахата от "катастрофата" на Ади и сега докато спи да се включа отново  Crazy
Наистина всяко дете си изисква индивидуален подход и всяка майка най-добре може да прецени кое ще "действа" при нейното. Все пак никой не познава характера на децата ни по-добре от нас самите.
Ади все по-често започва да казва като има "пиш", което за мен е напредък, но нямам намерение да сваля памперс в близко време. Ще следя как напредваме и тогава  Rolling Eyes
Ние мием зъбки с Ненидент и четка ultra soft на colgate. От 2 дни не дава да ги мия, но му е ранена и устната и предполагам го боли, затова не настоявам. Като заздравее тогава.
Лек ден на всички   bouquet

# 82
  • Мнения: 2 274
vesi_evi, аз не съм много богата на домашни игри, но имаме 3 -4 любими песни. Аз пея, а Николета танцува - първо дълго време гледаше клипчетата, а после изведнъж почна да имитира танците на децата от клипчетата. Те са: The wheels on the bus, Itsy Bitsy Spider, Пеят-скачат палците, Балонът се надува. Всяка песен си върви с различни жестове.
Дайте ми идеи за други подобни песнички, моля ви! Не друго, ами на мен почна да ми омръзва този репертоар.

# 83
  • Мнения: 104
Спасова, Джада, благодаря за включването с идеи, горе долу сходни неща правим и ние. За труд и творчество се пробваме от време на време, но много бързо и омръзва, то май на този етап с всичко е така, ще пробвам това с цветните листчета, но когато съм мазала с лепило да и правя разни неща и да дам и тя да пробва, тя не лепи по листа, а почва да маже с ръцете по лепилото да мачка хартийката да я изучава, тя всъщност рядко прави нещо, защото аз така го правя, първо тя си ги изучава по неин начин и в случая знам какво ще стане ръце в лепило и хартийки и нищо на листа, но не пречи да пробвам. Иначе с бои рисува, но само на двора, защото и там е същото, всичко е навсякъде, но не и по листа, в този ред на мисли вижте това уникално филмче, детето е истински талант на 5г е, но разбира се талант, който родителите са позволили да се развие Wink : http://www.youtube.com/watch?v=ccPoUrLv4wo
Джада и ние сме фенове на първите две песнички, любима ние също и No More Monkeys Jumping On The Bed, тя няма някакво особено разиграване с жестове, но то ти можеш да си ги измисляш, в смисъл да си разиграваш текста на която и да е песен, Мая много обича да и ги играя, ние имаме много такива на бг и на английски, че нали ходихме на английски и там едно от основните занимания е именно това, песнички, на които се разиграва текста, така хем научават думите, изразите, хем им е забавно, но няма как нито да ти ги кажа кои са, че те са ни на дискове, а и няма как да ти покажа разиграването им Wink Но така или иначе пробвай, става с всяка, ние от бг песничките си правим така и Чело коте книжки и....ох, изплуваха ми сега.....а между другото Инци Бинци на бг е по-актуален у нас, то и на мен по ми харесва де Wink
А пък да ви кажа все по малко сили имам за тези игри, от което се чувствам гузна, не ми е интересно, не ми е забавно, рядко ми е искрено, усещам че се напъвам Sad а това е гадно....вие как сте в това отношение, по колко време успявате да играете така с детето си.....аз за това исках две, че да се занимават по между си, близнаци най-добре Wink
Спасова, разбирам те за неговоренто и тези неща...аз се чувствам по същия начин, по простата причина, че може да съм с едно, ама съм все по дире му, а другите си седят, пият кафета, говорят си....всъщност не че много ми се седи по кафета и ми се говори с квартални майки Wink но определно това, което ми се прави, а все още не мога не само физически, но и психически някак си, са мои неща....да мога пак да съм малко повече себе си, да имам мои интереси и начин и време да ги следвам....надявам се да не се изгубя съвсем, докато дойде момента.....иначе и аз искам скоро още едно дете, така и така яко съм затъпяла, хахахаха, но мъжът ми се дърпа Sad
Айде изписах си писането днес....

# 84
  • Мнения: 11
Еей, момичета, как се разписахте, браво! Направо си спомних периода, в който бременеехме, а и няколко месеца след това Simple Smile.

Уф, мина днеска и тоя зор със взимането на кръв! Наканихме се най-накрая! Взеха й доста бързо от вената. Лаборанта каза, че са вече големи да им се взима от петичките, че няма да има достатъчно. Порева, порева, ама мина де. Сега на двете годинки ще има една ваксина и после затишие май до след една година, ако не се лъжа.

aissa80, Дара е с 12 зъба от четири месеца някъде, в момента я мъчат кучешките. Ама честно казано не ми е хрумнало да се притеснявам, че не са повече. Не мисля, че има някакви срокове за израстването на всички зъби. Или поне не толкова рано. На нея първия й изкара на десет месеца и нещо, и все така бавно излизат и другите.
Аз ходих онзи ден на зъболекар, и между другото си питах зъболекарката да ми препоръча някой неин колега, който работи с деца. Тя ми каза за един-двама, но каза, че тя работи и с деца, въпреки че малко по-големички, а е била и училищен зъболекар. Аз й казах, че не виждам как дъщеря ми ще стои доброволно на стола, дори и само за проверка. Тя ме посъветва да я доведа с мене следващия път като ходя, да погледа. Но не знам, чудя се. Изобщо самата мисъл за такива прегледи и манипулации ме ужасява! А ще трябва да се отиде в един момент. Някой от вас вече водил ли е малките?
aissa80, представям си колко ти е трудно, докато таткото не може да помага. Недей да се упрекваш, че не можеш да се справиш с детето си - те сега са си в такава възраст - можем да очакваме да правят някои неща, като им кажем, но общо взето си е напълно нормално да не "слушат" (хич не я обичам тая дума!). Като знаем, че всичко е част от нормалното им развитие и че повечето деца минават през тези периоди, е по-лесно да приемаме тяхното поведение.
Аз сега се опитвам да прилагам някои неща, които ми допаднаха и научих от прочетени книги. Но ми е трудно и несвойствено на моменти, защото нас не са ни възпитавали така, а ние само това знаем. Той мъжа ми един ден ми разправя: "А! Какви подходи, какви техники! С говорене всичко става". Аз много се радвам, че и той дойде на мойто по отношение на наказанията - аз съм против тях (било физически, било разни други), ама го попитах как само с говорене ще успее да убеждава едно дете да направи или да не прави дадено нещо, и изобщо да прилагаме някаква дисциплина. На мен много ми помага като се информирам какво точно е нормално за дадена възраст - така нямам нереални очаквания и да се ядосвам излишно, а и нея също.

Gergan_ka
, и аз мисля, че докато те няма, ще се гледат добре с баба си. Те децата бързо схващат с кой какво се прави, не е проблем, че има разлики. Майка ти щом я боли кръста и няма да я вдига много, Матея просто ще знае, че баба не я вдига, и толкова. Предполагам, че не е лошо до тогава да й я оставиш един-два пъти през деня, да посвикнат малко, но и иначе ще свикнат бързо сигурно.

Велизарче, зарадва ме с тези снимки на Ники и на Рони!

jos, и при нас са големи жеги, и като е така, я извеждаме Дара сутрин за 2-3 часа, а следобяд не, защото става поносимо чак към 7 примерно, а тогава вече ни е малко късно и се занимаваме вкъщи. На сянка предполагам е ок да играят децата и по обяд, ама те щъкат навсякъде, та как да ги спреш да не ходят на слънце.
За зъбките - ползваме паста без флуор и ще е така, докато се научи да плюе. Първите месеци като изникна първото зъбче, ги търкахме без паста.

За ходенето без количка - според мен като трябва да се вършат задачи, няма какво да се мъчим взаимно да се водим за ръчичка - в количката и това е! Но определено трябва да се излиза чат-пат и без. Ние до парка си я водим с количката, защото ни е на десет минути път, което е много за без количка, но на няколко пъти ходихме с рейса до зоологическата градина тук, и не ми е проблем - от нас до спирката е малко. А тя пък толкова се чувства на сигурно в количката, че единия път ми се разказа играта - не искаше да ходи, страх я беше от минаващи хора, колелета!, и се носихме през повечето от времето. Ама ще го правим пак понякога, за да свиква.

Giada
, щом обичате такива песнички, тук сигурно ще намериш още като тях http://www.myvoxsongs.com/ - а ги има и текстовете, щом ги пеете.
vesy_evi, при нас напоследък е хит да разиграваме театър с една нейна любима кукличка, редовно ме води някъде да седнем и да си играем с Ани Laughing - то не че голям театър разиграваме, но аз си преправям гласа, и водим диалози с Дара и с кукличката, пързалям я Ани по моите крака примерно, тя пада, лепим й уж лепенка, че се е ударила, танцуваме с нея, правим й столче или къщичка от един конструктор, разни ей такива много забавни за Дара моменти. Но това е част от времето, все пак съм на работа 4 дни в седмицата. Но го дадох като идея де. А съм намислила да й взема и фигурки за куклено шоу - или за ръката или за пръстите.

# 85
  • Мнения: 2 274
Люляк, веси-еви, благодаря за коментарите. Ще се опитам да използвам тези песнички. Сега мама трябва да разучи партитурите Mr. Green. Уф, затрупала ме е служебна работа, не би трябвало да вися във форума....

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 6 651
Giada, теб те е затрупала работата, мен - въпросите за държавния изпит Whistling
Направо главата ми е бръмнала, а аз пак "наминавам" насам Crazy Naughty

Люляче, аз съм два пъти съм водила малкия на зъбар - единия път - още в самото начало, като му избиха първите зъбчета, а втория път беше преди няколко седмици - падна от спалнята и малка част от зъбчето му се отчупи #Crazy ooooh!
За щастие - частта е много малка и нямало опасност от развитие на кариес Simple Smile
Ние зъбките ги мием все още само с четчица със силиконови влакънца, но май скоро ще взимаме и паста (по препоръка на зъболекаря - Elgydium). Все още го учим дребния, че като плакнем зъбките, водата се плюе, но няма особен ефект Rolling Eyes

# 87
  • Мнения: 104
Малееее като ви чета с това миене на зъби и се депресирам, няма сила, която да накара моята дъщеря да ми позволи подобна интервенция, тя по принцип никакви интервенции не търпи, но това много ме тревожи и все се чудя какво да измисля. Значи тя има почти всички зъби иможе да се каже, че почти никога не са и мити, за паста и дума не може да става, по едно време ми даваше за няколко секунди нещо да тръкна само с четката, но сега и това е абсурд. Какви ле не игри и забавления и предлагам, да мие тя моите зъби, да си ги мие тя сама, но не ще и не ще да ми даде аз да и ги мия...направо съм се отчаяла вече, много дълго време я чаках, викам си ще и мине, ще ми даде....никога не съм я насилва, но вече се замислям реве не реве да взема да мия. Аз до сега все се пазех като ревне и се дърпа не я закачам, че тя е такава, за нещо като се дръпне повече не я търси, не се и лъже хич, никакви хитрини не минават  :ooooh
Какво мислите, какво да правя, вече се притеснявам за зъбите и, да взема да и ги мия, тя да си реве, аз да мия...друго вече не мога да измисля...
То това си е до характера, от съвсем малко бебе не дава нищо да и се прави, такива неща като мерене на Т в дупето например са немислими, помня че беше още някакво новородено, на 2 ли 3 месеца беше като се пробвахме за първи път, лелеееее, ад под небето, после като малко по-голяма пак съм правила 1-2 опита и приключих, не дава да я пипне човек, за всичко се дърпа и трябва да се залъгва, да се правиш на маймуна, много е изморително. Като и взимаха наскоро кръв от пръстчето такива драми бяха, такава борба, все едно със стадо мечки се бориш, двама човека я държим и пак я изпуснахме и се омазахме с кръв, а сестрата вика, лелееее от къде толкова сила в това малко човече...мен да пита  ooooh! по цял ден я боря  Mr. Green Та така това си е по принцип така винаги, но сегаааааа, сега ни е тръшнал някакви бебешки пубертет и всичко е на "n"-та степен, тръшканици за всичко, не искам това, искам онова и след малко обратното и това до безкрай, нооооо аз съм желязната лейди Wink даже вече не мога и да се ядосам, чакам бурята да отмине, в най-добрия случай се опитвам да обяснявам, което не винаги е възможно, защото тя доста силно врещи  Mr. Green
Та ако и на вас ви се стори, че детето ви започва да се инати повече от обикновено, не му се сърдете, част от порастването е и обикновено около 2г има такъв много силен бум, налага им се от бебета да станат дечица, а това хич не е лесно....и аз като Люляк като съм информирана за периода на развитие и съм споко  Party е, изперквам на моменти де  #Crazy
http://-spam070-/2011/04/11/%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%88%D0%BA … 2-1/#.T-sSmvXhcYI

Последна редакция: ср, 27 юни 2012, 17:05 от vesy_evi

# 88
  • Мнения: 7
Здравейте и от нас с Ивито, отдавна не съм писала, но някакси не успявам да седна на компютъра, с работата и Ивайла не ми позволява да правя нищо без нейно участие когато съм в къщи хихи Simple Smile Ако не и харесва какво става почва да вика "Дуго!" и така докато не угодя Simple Smile И тя е доста палавичка, но й се радваме на пакостите - в повечето време Grinning .
За гърнето, успеха е почти винаги като я сложа, но някой път не иска да седи. Иначе започна да казва все повече и повече Simple Smile Слагам памперси когато сме навън още и докато спи. Но скоро мисля да спра. Сега съм отпуска близо месец Simple Smile)) и ще мога да обърна повече внимание на гърнето, че септември на яслата искам да сме без пампи Simple Smile Ще ходим ние в Бургас при родителите на  мъжа ми и се надявам там да успея да я отбия, защото като се опитам да обяснявам почва един рев...Кърмим се само през нощта, но си е задължително, аз и обяснявам че кравичката която дава млякото вече няма да дава на нас понеже Ивито е пораснала и вече е кака, и че трябва да има за малките бебенца да пият понеже нямат зъбки, но моето момиченце си знае нейното : "Ам, АМ, АМ" и рев... Мисля да я оставя на свекървата да спи с нея - да видим какво ще се получи.
За ръчичка не ме хваща - иска сама, а мен ме е страх особено като отиваме към парка и вървим по улиците...та я гушкам и нося. Или излизам с количката, но тогава се чудя кое да гоня.
Имаме си 14 зъбчета, но сега не иска много да яде, може и от жегата да е , може и от долните кучешки които са тръгнали...
И аз искам да се включа във файсбук, но линка не работи Sad Monika Kirova съм там, ако може да ме добавите ? Simple Smile Хубаво лято на всички и здравички и усмихнати дечица!

# 89
  • Мнения: 4

betonche, как си във Фейс-а, какво име? Иначе ето го адреса:
http://www.facebook.com/groups/130849686982862/
[/quote]
Във фейса съм Teodora Krasteva, но линка, който ми даде не се отваря:-(

Общи условия

Активация на акаунт