След 1-месечно отсъсвие?

  • 7 346
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 626
Привет!
Бихте ли ме просветлили по въпроса с изследванията при отсъсвие от ДГ повече от 30 дни необходимо ли е да се прави някакво изследване, или е нужна само контактна бележка от личния лекар на детето.

В нашата детска градина стои бележка, че при отсъсвие повече от 30 дни се прави изследване за потегенни чревни бактерии, а при повече от 2 месеца - и за чревни паразити.

Личния лекар е на мнение, че няма такова нещо, и изследване се прави при отсъствие повече от 2 месеца. Имало нормативни документи, откъде ги измисляли тези глупости. И ако ни върнели, да му се обадим по телефона, или ДГ да ни платяла изследването, което струвало 24лв.

В Наредбата за здравните изисквания в детските градини, намирам следния текст:

Чл.4 ал.3 При отсъствие на детето от детската градина за повече от 30 дни по епидемични показания се представя еднократен отрицателен резултат от изследване за патогенни чревни бактерии, а при отсъствие за повече от 2 месеца – еднократен отрицателен резултат за чревни паразити съгласно Наредба № 5 от 2006 г. за диагностиката, профилактиката и контрола на местните паразитози (ДВ, бр. 40 от 2006 г.).

Пояснявам, че отсъствието не е поради болест, а поради отпуск на детската градина.

Дъщеря ми е посещавала ДГ до 29.06.2012 включително, и на 1.08.2012 отново трябва да тръгне.

Последна редакция: вт, 24 юли 2012, 15:27 от Мацата

# 1
  • Мнения: 9 359
Предлагам ти да питаш на място какви точно изследвания и документи искат при тръгването от септември. В нашата ДГ, ако детето е посещавало до края групата и е отсъствало само месец август/ юли (в зависимост кога почива ДГ) се изисква само Здравно-профилактична карта, удостоверяваща профилактичен преглед от педиатъра и бележка, че детето не е в контакт. Ако обаче детето е отсъствало повече от 1 месец, се изисква и изследването на акото (в момента не съм сигурна какво беше паразити или бактерии). Тъй като дъщеря ми досега винаги е посещавала ДГ до края, не са ми искали такова изследване след първоначалния прием в яслата.

# 2
  • Мнения: 15 379
Маце, трябва да занесеш нова и попълнена от ЛЛ на детето здравно-профилактична карта и бележка от ЛЛ, че детето не е в контакт със заразно болни. Само това.

Ако детето е отсъствало повече от 2 месеца от градина (заради ваканция през лятото например), тогава е нужен еднократен отрицателен резултат за чревни паразити. Във вашият случай е необходимо да представиш само картата и контактната бележка.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 626
А, здравно-профилактичната карта с каква цел е?

# 4
  • Мнения: 15 379
А, здравно-профилактичната карта с каква цел е?

Аз така и не разбрах защо се изисква всяка нова учебна година да се носи този прословут картон, който е досущ като този от предната година, като чак през 6-тата година има нова ваксинация, т.е. реимунизация.
Но такива са разпоредбите - купуваш картона и го попълваш., ЛЛ го подпечатва и подписва, като защипва разпечатка на поставени ваксини и тегло, ръст и обиколка на глава и гърди към конкретната дата на попълване. Последното са актуални данни, които сестрата снема в момента на попълване.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 626
Много благодаря!

А между впрочем се свързах с РЗИ и ми потвърдиха информацията. При отсъствие от един месец поради летен отпуск НЕ СЕ ПРАВЯТ никакви изследвания. Ако се отсъства по болест 1 месец - ДА.

по епидемични показания е много важна част от разпоредбата!

# 6
  • Мнения: 9 359
С попълнената от ЛЛ Здравно-профилактична карта доказваш, че детето е преминало профилактичен преглед. Освен имунизациите и ръст и тегло се вписва в нея се, ако детето е изкарало някоя заразна болест, напр. варицела. (Дъщеря ми я изкара точто през лятото, когато градината не работеше). В Нашата ДГ искат дори 2 пъти в годината попълнена такава карта, тъй като по закон на деца до 7 г. трябва да имат по 2 профилактични прегледа за годината.

# 7
  • София
  • Мнения: 969
Здравейте,
аз искам да попитам как стои въпросът с изследванията при преместване в друга градина. Синът ми е посещавал старата до 31.05. и ще започне на новата на 10.09. По-конкретно ме интересува пак за кръвни изследвания и урина. Каката миналата година като я преместихме не ми искаха кръв, но сега за малкия ми искат. Моля, ако някой знае да ми отговори, или има ли го някъде описано в Наредбата.
Много благодаря.

# 8
  • Мнения: 2 197
Sofy, синът ви има разлика от три месеца между времето, в което е бил в старата градина и това, в което ще тръгне в новата. Съобразно всички разпоредби вие започвате с двете изследвания и със здравно-профилактична карта. Между другото картите се разпечатват от личния лекар, не знам защо си ги купувате, всички педиатри би трябвало да имат бланката.

# 9
  • Мнения: 9 359
Между другото картите се разпечатват от личния лекар, не знам защо си ги купувате, всички педиатри би трябвало да имат бланката.
Не знам дали всички ги имат, но е факт, че доста педиатри в Люлин искат да отидеш при тях със закупена карта от книжарница и попълнена първа страница с имената на детето. Останалите данни се нанасят на ръка от сестрата.

# 10
  • Мнения: 1 350
Sofy, и при нас е почти така, разлика над един месец, а и нова ясла. Искат ни всички изследвания, дори и Васерман на единия родител, ако беше в градина, нямаше да искат.
При Вас е заради периода повече от месец.

# 11
  • Мнения: 15 379
Бото, купувам картона, който струва 0.20 лв., такива са изискванията. Отделно, че готовата бланка от педиатъра се закрепва към картона.

# 12
  • София
  • Мнения: 969
Здравейте,

благодаря за отговорите. Но вижте какво ми отговориха от Обратна връзка на системата. Задала съм същия въпрос като този тук.
"Нашият отговор:
Щом има прекъсване повече от два месеца, трябва да се правят нови медицински изследвания, но без кръвните.Наредба № 3 от 5.ІІ.2007 г. за здравните изисквания в детските градини и ясли."
Няма уточнение за повече от три месеца. Никъде в Наредбата не виждам при смяна на детска градина какво се иска. Т.е. според техния отговор трябва да се направи само чревни паразити.
Колкото до профилактичната карта от 4 стр., такава предадох м. май, когато го записвах. Сега за септември нова ли трябва?  Shocked

# 13
  • Мнения: 15 379

Колкото до профилактичната карта от 4 стр., такава предадох м. май, когато го записвах. Сега за септември нова ли трябва?  Shocked

Да. Купуваш нов картон, попълваш лицевата страница, другото е работа на педиатъра.

# 14
  • Мнения: 1 350
Sofy, и аз съм задала подобни въпроси и чакам отговорите Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт