~ КУЛТУРА и БАХУР ~ eceHHo след/пред-празнично - юбилейна 50та TR ТЕМА

  • 36 763
  • 735
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 0
А какво означава представката карни-?
Това е много интересно. Понеже думата е съставена от две, наистина: karnı'yarık
карнъ - коремче, ярък - половинка (евентуално, от яръм, или любимо, от любим - яр, ярим - оглеждам се за общия корен...)
така си го обяснявам, понеже представлява ястие от запържен патладжан, в чието "коремче" има кайма и домати, разрязан наполовина надълго патладжан и се счита за специалитет  Flutter
Освен ако "ярък" няма и други значения, за които не се сещам...

http://www.tarifsepeti.com/wp-content/uploads/2008/05/karniyarik-medium.jpg

п.п. Сега гледам тук, че има и други значения:
(турям го в скрит текст заради точка 6. Тоя орган навсякъде се бута да мусеневиди.  #Crazy

Скрит текст:
yarık -ğı
isim
1 . Yarılarak açılmış yer, geniş çatlak:
"Tam öğle vakitleri yüksek kaya yarığının dibinde toplanıyor, bir saat kadar güneşleniyorduk."- A. Gündüz.
2 . İnce bir çizgi durumunda açılmış yara.
3 . mecaz Anlaşmazlık:
"Şimdiden birtakım yarıklar açan siyasi rekabetten başka ne mana verilebilirdi?"- Y. K. Karaosmanoğlu.
4 . fizik Küçük bir ışık demeti elde etmek için ışık kaynağının önüne konulan, saydam olmayan bir düzlem üzerine açılmış, dikdörtgen biçiminde küçük delik.
5 . tıp (***) Çatlak.
6 . argo Dişinin cinsel organı.
7 . sıfat Yarılarak açılmış veya yarılarak oluşmuş

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/x-sozluk/313474-yarik-yarik-nedir-y … tml#ixzz2BCeL51Z7

Та най-общо значи "отвор" това ярък, извън сичките ми лирични опити да му докарам малко поетрика. Хм.

Последна редакция: нд, 04 ное 2012, 00:59 от Secret_rose

# 676
  • Истанбул
  • Мнения: 311
ярмак-разцепвам,разделям чрез сцепване,
Патладжанът се сцепва по дължина ,не до края.Запържва се в мазнина,изважда се и се пъ;ни със смес от лук,пипер ,кайма,домати=и това е леко задушено.Напълнените патладжани се нареждат в тава ,заливат се с малко сос от доматена салца и се поставят във фурната,класика е да се поднесе с ориз и таратор.Коремът му сцепен се превежда в буквален вид,много тачено от мен ястие ,за разлика от Имам байълдъ=в букв превод =Имамът припадна Mr. Green

# 677
  • Варна
  • Мнения: 924
Имам байълдъ=в букв превод =Имамът припадна Mr. Green
А от какво е припаднал имамът-от кеф,или от прилошаване?...Какво казва легендата?  Grinning...Любопитно ми е,защото и аз,преди години,имах една случка с призляване след имам баялдъ (като имама,макар че,не припаднах чак де  Mr. Green)...Тогава в "Янко Костов" правеха консерва имам баялдъ-не беше лоша,но патладжанът беше препържен и ужасно мазен...Та един път бях нагънала една такава консерва,без хляб (моите вечни диетични напъни  Mr. Green) и после  Sick...Баща ми ми каза тогава:"Имамбаялдъ означава на имамът му прилоша и името идва от историята за един имам,който,понеже много харесал тази манджа,изял много от нея,а тя е мазна и трябва да се яде внимателно и по малко."...И аз,в крайна сметка,така и не разбрах,аджеба, туй "Имам байълдъ",хвалба ли е,или предупреждение  newsm78 Mr. Green

Това е много интересно. Понеже думата е съставена от две, наистина: karnı'yarık...
Ей,ще се запаля и аз накрая по този турски език-да го уча...вместо да се изтезавам с немски  Joy
Много ми е интересно това образуване на нови думи от навързване на няколко други ... И също пословиците и поговорките ми харесват много-не мога да намеря най-точната дума ...някак сочни и животрептящи ми се струват  Grinning

# 678
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 486
                           

     

Черпня за днешния ми рожден ден! Благодаря ви че ви има! Hug Hug Hug Heart Eyes

Аз почнах патладжаните. Mr. GreenСега пека няколко за кьопоолуто-туй за ракиджока,много големи червени пипери набарах,и тях изпекох,разцепих други патладжани,малко да им изтече  горчивия сок и ще ги направя пълнени с кайма и гарнитура ориз.Малко ще поиталиянча рецептата като в плънката ши дяна и малко моцарелка.

Ей тъй да сме живи и здрави и за култура и за бахур все да си приказваме! Hug Hug Grinning

# 679
  • Варна
  • Мнения: 924


 Hug  

С пожелания за здраве,щастие,много любов и да си останеш все такава- ентусиазирана и млада,напук на минаващите години !
  bouquet

# 680
# 681
  • Мнения: 0
Носим ежедневнио подарок на двете именнички  Grinning

Глигор, дами:

http://gligor.hulite.net/index.php?p=1

# 682
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Наздраве Редеми, и Честит Рожден Ден!!!

                                 

# 683
  • Истанбул
  • Мнения: 311
ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН ,РАДЕМИ!дА СИ ЖИВА И ЗДРАВА!



# 684
  • Мнения: 113
Редеми, честит рожден ден! Бъди здрава и много щастлива!  Hug

# 685
  • Мнения: 0

ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН  РАДЕМИ  !!!

Здрава и щастлива и все такава лъчезарна и усмихната  Hug Hug Hug

# 686
  • Мнения: 2
ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН, РЕМЕДИ!!!
Много здраве, късмет и хубави моменти!! Наздраве!!



Аз се завърнах преди час и заварвам движение в любимата тема  bouquet  bouquet  bouquet Ииии поговорката ми хареса  Joy  ми тъй си е... Sunglasses  Поздрави на всички турско-български говорящо- четящи Joy hahaha hahaha

# 687
  • Варна
  • Мнения: 924
Розичке,тоз`образ безподобен,Глигор,да не би да е ХуЛитер? ...Много е готин!  Joy ...Аз от ХуЛите съм си харесала поетесата kalina-също сродна душа...Сякаш духът на Чудомир се е въплътил в тях!  Grinning

# 688
  • Мнения: 0
 Grinning нали
това е администратора на Хулите  Grinning
тя и Калина май е една от админките, но не съм сигурна..

# 689
  • Varna
  • Мнения: 2 596
А това от кака ви за Лека нощ Wink

                         

Общи условия

Активация на акаунт