Документ за трудов стаж

  • 3 326
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 758
Здравейте,
Проблема ми е следния: В момента работя, но искам да кандидантствам за нова работа в държавната администрация. Искат ми документи за удостоверяване на трудовия стаж. Копирам:  трудова книжка, служебна книжка, обр.УП-3. При положение, че трудовата ми книжка е при сегашния работодател, какво мога да направя? Не знам също и каква е тази служебна книжка. Образец УП3 го намерих в нета, но не мога да разбера от кого се издава.
Ще съм благодарна, ако някой е знае нещо по въпроса да обясни.

# 1
  • Germany
  • Мнения: 7 941
За трудовата книжка, доколкото си спомням, приеха че трябва да се съхранява у работника, така че можеш да си я поискаш. УПтата се издават от работодателя при напускане. За служебна книжка, чувам за 1ви път... Няма ли посочени телефони за връзка да попиташ?

# 2
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Трудовата книжка се съхранява от работника - чл. 1, ал. 2 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж. Работникът е длъжен да я представя на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея. В тази връзка можеш спокойно да си я поискаш и да си направиш копие, за да удостовериш стажа си.
УП-3 се издава от работодателя и удостоверява дали трудовия е равен на осигурителния стаж.
Служебна книжка имат държавните служители. Ако започнеш работа в държавна администрация като държавен служител, ще ти издадат такава.
Успех!


 
 

# 3
  • Мнения: 758
Благодаря за отговорите. Ако си взема трудовата книжка, там ще е нанесен стажа от предишните ми работи. При сегашния работодател съм от 5-6 години. Как ще докажа стажа при него? С УП3 ли?

# 4
  • Мнения: 47 981
Ами трябва да има вписана дата на започване на работа при настоящия работодател, както и всякакви изменения в трудовия договор
Също така с УП 3 се доказва стажа

Общи условия

Активация на акаунт