Лениви черва при кърмаче

  • 3 932
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравейте,

Малчо не се изхожда сам от близо 3 седмици  Sad . Когато се случи за пръв път изчаках 72 часа след което по съвет на педиатърката му, му помогнах със ленено масло и термометър. Тя ми обясни, че най-вероятно са лениви черва. От тогава процедурата е през ден. Коремчето е меко, но ако минат повече от 48 часа става мн нервен.

Бебко тежи около 6,400 кг, 62см сме, пълни около 8 памперса на денонощие и хапва предимно кърма (подсладено чайче от анасон и копър не повече от 50-60 гр на ден). Качва добре - по килограм, килограм и половина на месец. Когато го изходя акото е течно и с нормален цвят.

Въпросът ми е случвало ли ви се е? Кога се оправи проблемът и как? Купих му Дуфалак, но избягвам лекарствата от години - при необходимост използваме билкови и био препарати, вегетарианци сме и мисълта да му давам сиропче малко ме тревожи, защото нито повреме на бременността нито след това бебко е получавал подобни препарати.

Опитахме с БиоГайа но ефектът беше никакъв. Аз самата пия пробиотици, което го спаси от колики, затова след първата опаковка БиоГайа не купих втора.

Благодаря ви предварително

# 1
  • София
  • Мнения: 2 105
Чела съм, че за кърмачета е нормално да не се изхождат по 5-6 дни.
Нека по-компетентните да отговорят, че моите съм ги отгледала с АМ.
Има един чай Бебезан, той съдържа резене- билка, която спомага перисталтиката.
Може да опиташ.

# 2
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
През ден процедура с термометър така ли?Това е меко казано тормоз за бебето... Confused  .
Разтривай коремчето по-посока на часовниковата стрелка,гимнастика с крачетата/имитация на каране на колело/ и никакъв термометър или клизми с ленено семе повече  Stop

Този чай също облекчава подуването на корема и спомага за перисталтиката на червата:

И ти и детето можете да пиете от него  Peace

Опитай да се храниш с такива храни,които имат слабителен ефект/щом кърмиш все още би трябвало да влиаят и на бебето/:
-спанак
-сини сливи
-круши
-тиква

Последна редакция: нд, 23 сеп 2012, 11:24 от devi4ca

# 3
  • Мнения: 27 524
При кърмаче под 2м може да се случи до 3-4 дни. Камелия така се изхожда, изобщо няма нищо притеснително, важното е да не е твърдо (запек) и да е в по-голямо количество съответно, щом е по-рядко (на 3 дни).
За термометъра - трябва да спреш с тази простотия, едно, че е рисковано, грубо и вредно, и второ, че именно по този начин правиш червата лениви и няма да може бебето само да се изхожда изобщо  Naughty
А за кърмаче над 2м е нормално да се изхождат веднъж седмично  Peace

# 4
  • varna
  • Мнения: 404
При изключително кърмените бебета(както е при вас до колкото разбрах)е нормално да не се изхожда 3-4 дни.Когато бебето се храни само с течна храна(кърма) самите изхождания също са течни или най-много кашави,по-тази причина те не правят достатъчен натиск върху ануса и бебето не получава позив за изхождане.Не знам дали го обясних добре,но с една дума бебето не разбира,че трябва да се напъне,за да се изходи,а не че има запек.При много бебета се получава така,но ако бебето се храни добре,спокойно е,няма за какво да се притесняваш!Ако все пак не се изходи 3-4 дни можеш да го стимулираш да се напъне и да се изходи само.Съблечи го от кръста надолу,легнало по гръб,свий му крачетата към коремчето и опитай да му покажеш как да се напъне.Можеш да направиш някаква физиономия или да издадеш звук характерен за напън,ако правиш това всеки ден(например сутрин) само след няколко дни детето ти като усети че му свиваш крачетата и чуе познатия звук ще се изходи.Просто ще му създадеш навик да се напъва,не ти трябват никакви лекарства.
Надявам се да съм била полезна!

# 5
  • Мнения: 89
При изключително кърмените бебета(както е при вас до колкото разбрах)е нормално да не се изхожда 3-4 дни.Когато бебето се храни само с течна храна(кърма) самите изхождания също са течни или най-много кашави,по-тази причина те не правят достатъчен натиск върху ануса и бебето не получава позив за изхождане.Не знам дали го обясних добре,но с една дума бебето не разбира,че трябва да се напъне,за да се изходи,а не че има запек.При много бебета се получава така,но ако бебето се храни добре,спокойно е,няма за какво да се притесняваш!Ако все пак не се изходи 3-4 дни можеш да го стимулираш да се напъне и да се изходи само.Съблечи го от кръста надолу,легнало по гръб,свий му крачетата към коремчето и опитай да му покажеш как да се напъне.Можеш да направиш някаква физиономия или да издадеш звук характерен за напън,ако правиш това всеки ден(например сутрин) само след няколко дни детето ти като усети че му свиваш крачетата и чуе познатия звук ще се изходи.Просто ще му създадеш навик да се напъва,не ти трябват никакви лекарства.
Надявам се да съм била полезна!


Здравейте,

Благодаря на всички за съветите - поуспокоих ме и ми дадоха кураж. Правим масаж на коремчето след всяко къпане и преди изхождането. Аз пия чайче от резене за кърма. Пробвах само с масаж и раздвижвам крачената но не стана. Педиатърката ми каза, че ако станат 72 часа става много време без дефекация и може да се получи интоксикация,заради задържането на фекалиите.   

    Това ме притесни доста. Майка ми и лекарката ми ме успокояваха обяснявайки че са правили същото до 6-ия месец и с двете си деца и проблемът се е оправил едва когато сме прояли плодови пюренца. Ужасно неприятно ми е да го правя, защото ми се струва варварско, но се уплаших да не му се случи нещо.

   Посъветвах се с микропедиатър, който ме отряза още по-зле съветвайки ме да давам по 30 милилитра АМ 3 пъти дневно + мезимфорте и ми обясни, че най-вероятно детенцето усвоява твърде голяма част от храната си, че в кърмата има мн белтък, но също така ми каза, че за бебенце на 2 месеца трябва да се изхожда всеки ден. Нямам никакв намерение да давам на детето си АМ! 2 месеца се борих за кърмата си!

  Когато го правя Малчо се напъва , знае какво е "аки-аки", защото опитваме с ЕБХ. Ще се опитам да направя всичко  без самия термометър утре сутрин - утре на обед стават 72 часа... Апокалиптичните прогнози и обяснения и на двете лекарки доста ме притесниха. Ще видим какво ще се случи утре. Да продължа ли да чакам ако не се справи утре сам?
 Благодаря Ви.

# 6
  • Мнения: 12
Да споделя моя опит.Моето бебе не ходеше по 3,4 дни  и когато се стигнеше до там започваше едно пищене по няколко часа.Нямаше как да издържа детето ми да реве с часове и му слагах свещичка и веднага се изакваше и започваше да се усмихва  Grinning Нашата педиатърка също каза, че е нормално за кърмено бебе, но не виждам кое му беше нормалното като детето пищеше от болка.Заведохме го на детски гастроентеролог и сега пие някакви прахчета за стимулиране на перисталтиката и ходи всеки ден.Дано да се повлияе от тях и след като ги спрем да продължи да ходи самичък и да забавим малко захранването, защото ни казаха , че когато започне да яде и пюрета ще се оправи. Simple Smile

# 7
  • Мнения: 27 524
Посъветвах се с микропедиатър, който ме отряза още по-зле съветвайки ме да давам по 30 милилитра АМ 3 пъти дневно + мезимфорте и ми обясни, че най-вероятно детенцето усвоява твърде голяма част от храната си, че в кърмата има мн белтък, но също така ми каза, че за бебенце на 2 месеца трябва да се изхожда всеки ден. Нямам никакв намерение да давам на детето си АМ! 2 месеца се борих за кърмата си!

Абсолютно всяка дума, болдната от мен, е хипер глупост  Wink Peace

# 8
  • Мнения: 89
Посъветвах се с микропедиатър, който ме отряза още по-зле съветвайки ме да давам по 30 милилитра АМ 3 пъти дневно + мезимфорте и ми обясни, че най-вероятно детенцето усвоява твърде голяма част от храната си, че в кърмата има мн белтък, но също така ми каза, че за бебенце на 2 месеца трябва да се изхожда всеки ден. Нямам никакв намерение да давам на детето си АМ! 2 месеца се борих за кърмата си!

Абсолютно всяка дума, болдната от мен, е хипер глупост  Wink Peace
На смяна днес беше дежурна микропедитърка.
Защо да е глупост, че не искам да храня детето си с АМ?

# 9
  • София
  • Мнения: 139
Шанти, дъщеря ми от 1ви до 5ти месец се изхождаше веднъж на 5-6 дни. Беше само на кърма и педиатърката каза, че е нормално за кърмени бебета. И аз в началото се бях стресирала като тебе - термометри, Дуфалак и т.н., но после осъзнах, че след като няма реално запек, няма смисъл да я изтезавам.

# 10
  • София
  • Мнения: 28 595
Синът ми не е кърмен нито веднъж и въпреки това имаше периоди, в които не беше акал по 3-4 дни. Но нямаше запек, така че не съм се притеснявала особено.

# 11
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Аз не знам що за мода е това да се разправя, че  едно бебе да не ака 7 дни е супер нормално. ooooh!Не е нормално, ама изобщо.Яжте вие 7 дни нон-стоп пък после не ходете до тоалетна и елате ми разкажете колко ви е комфортно и нормално.Правилно е казала педиатърката какви процеци започват  след 72 час в дебелото черво, ак то не е изпразнено.
Заведете детето на детски гастро, за да ви посъветва какво да правите, за да се регулират изхожданията.Може да ви посъветва да направите консултация с хирург.Има хирургични състояния , моито също предизвикват запек, но няма да навлизам в подробности.Желая ви успех и дано скоро се справите с проблема.

# 12
  • Мнения: 27 524
Аз не знам що за мода е това да се разправя, че  едно бебе да не ака 7 дни е супер нормално. ooooh!

Креми, това важи само и единствено за изключително кърмени деца, не по принцип  Hug

# 13
  • Мнения: 513
Синът ми не е кърмен, но до захранването акаше веднъж на 2-3 дни. От втория ден неакане започвах да му правя масаж на коремчето, да му свивам крачетата към коремчето или да правим гимнастика все едно кара колело. Не знам дали е имало ефект, но е факт, че до 24 часа от началото на упражненията се изхождаше.

Сега дъщеря ми е само на кърма, обикновено ака всеки ден само веднъж не беше се изхождала два дни. На третия сутринта започнах масаж и гимнастика и вечерта се изходи.

Ако ни се появи проблем със запек мисля, че по-скоро бих дала някакъв медикамент, отколкото да и бъркам в дупето с каквото и да е.

# 14
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Аз не знам що за мода е това да се разправя, че  едно бебе да не ака 7 дни е супер нормално. ooooh!

Креми, това важи само и единствено за изключително кърмени деца, не по принцип  Hug
Блонди, моите уважения към теб.  bouquetНавсякъде из форума чета , че било нормално.Обаче моя опит с моето кърмено бебе показа друго.Мисълта ми е, че майките не трябва да се доверяват сляпо на това, което четат тук , а винаги да имат 1 наум.Всички лекари и хирурзи , с които съм говорила са на мнение, че независимо кърмено или не бебето трябва да ака всеки ден или поне на 2 дни 1 път.Да ти кажа като прочета, че някое бебе не иска да ака и се връщам към нашите перипетии с неакането и направо изтръпвам.

Общи условия

Активация на акаунт