Дали не сбърках - моля за съвет

  • 1 402
  • 5
  •   1
Отговори
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Значи в ситуция съм след счупване на лакътна става  (радиален кондил на десен хумерус, за разбиращите), ползвах един път 14 дни болнични, още 2 месеца болнични. Предлагаха ми да продължа с болничните - отказах и започнах работа. Но ръката ми не е възстановена (а и по мое мнение няма да се възстанови, ще си остане недоизпъната и много работи няма да мога да върша). Ако се наложи в последствие някаква инвалидност (защото сто на сто няма да се възстановя) дали това, че съм отказала болничен ще окаже влияние?

# 1
  • Мнения: 1 217
Не би трябвало да окаже влияние отказът ти, не си медицинско лице и не си преценила добре рисковете явно. Щади си ръката, мисля, че с правилна рехабилитация и лечение ще се оправи.

# 2
  • София
  • Мнения: 11 721
Съжалявам, че имаш неприятности.  Задължително рехабилитация и не един път, а няколко т.е. през няколко месеца.  Ще ти помогне. Може и с направление издадено от лич.лекар. Добра рехабилитация правят в б-ца "Токуда". /София/.

# 3
  • София
  • Мнения: 15 473
    Сесили, мисля,че пращат на ТЕЛК след 6 месеца непрекъснати болнични и ако не си се възстановила.Племенника беше с такова счупване и си мислехме,че никога няма да му се оправи ръката, но сега само белега от операцията показва,че е имало нещо.

# 4
  • Мнения: 24 467
...Ако се наложи в последствие някаква инвалидност (защото сто на сто няма да се възстановя) дали това, че съм отказала болничен ще окаже влияние?

Не би следвало да окаже влияние. Следва да се цени състоянието ти към момента на освидетелстване.

Сега е в сила НАРЕДБА за медицинската експертиза от 2010 г., можеш да я потърсиш в нета като цял текст.

Чл. 64. Критериите за оценка на трайно намалената работоспособност (вида и степента на увреждане) са еднакви независимо от повода, за който се освидетелства лицето (пенсиониране, социално подпомагане, освобождаване от такси и данъци и др.).

Чл. 69. (1) Срокът на инвалидността е от една до 3 години в зависимост от характера на увреждането, динамиката на неговото развитие и възможностите за възстановяване на работоспособността (степента на увреждане).

Чл. 70. (1) Дата на инвалидизиране се определя, когато се определя процент трайно намалена работоспособност (вид и степен на увреждане).

(2) Когато лицето е било във временна неработоспособност и е преминало непосредствено в инвалидност, за дата на инвалидизиране се приема денят, от който е приключила временната неработоспособност по болничните листове.
"когато" означава, че не е задължително да си била непременно във временна неработоспособност преди определяне на трайно намалена такава. Също така не е нужно директно винаги да се преминава от състояние на временна неработоспособност в инвалидност.

(4) Когато лицето не е ползвало отпуск по болест или не работи, датата на инвалидизиране се определя въз основа на медицинските документи и здравословното му състояние при освидетелстването. Когато липсва медицинска документация и здравословното състояние на лицето не дава достатъчно основание, за дата на инвалидизиране се определя датата на издаване протокола на ЛКК.
Потвърждение, че не е задължително да е бил ползван преди това отпуск по болест. Има състояния, при които е очевидно, че е налице трайно намалена такава и следва да се определи процента от комисията. Дали ще ти определят, обаче, и какъв- това ние няма как да кажем.
ххххххххххххххххххххххххххх

А отделен е въпросът за лечението- следва да потърсите и начини, може да е поправимо. Тук аз не знам. Не съм лекар.

# 5
  • BG
  • Мнения: 2 458
    Сесили, мисля,че пращат на ТЕЛК след 6 месеца непрекъснати болнични и ако не си се възстановила.

Да, ако има нужда от още болнични след изтичането на 6 месеца. Иначе може да се яви, след като ОПЛ-то представи документите и в ТЕЛК, което може да стане по всяко време. За ТЕЛК-а няма значение броя на болничните, макар че в производствената характеристика, която ще ти поискат, ако отидеш на ТЕЛК и ако работиш на трудов договор, се вписват и дните в болнични. Там повече важи естеството на работата ти, епикризи, изследвания, снимки, скенери, със сигурност ще поискат поне актуална рентгенова снимка. Няма как да знаят дали ти си отказала БЛ или просто специалистът-ортопед е преценил, че вече си добре и не ти е предложил повече.

Общи условия

Активация на акаунт