Идеи за стартиране и развитие на бизнес 19

  • 84 761
  • 795
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
Кой кандидатсваше по европейски програми? Нещо съм си навила на пръста да пробвам. Разглеждах документи и процедури - не е лесно признавам, но все пак искам да ви питам:
Абсурдно ли е да те одобрят като си подал самостоятелно документите или трябва задължително да мина през фирма за писане на проекта?


Аз имам такива проекти. Ако искаш ми пиши на лични, ако искаш тук. Надявам се да си наясно как стоят нещата с финансирането? Защото мн хора се заблуждават, че им се дават едни пари и те си реализират идеята- да, ама не е точно така. И точно там е ключът за палатката, а не толкова одобряването или самият проект. Иначе вече значително бързо се одобряват и успеваемостта е висока. Ако не си се занимавала с това е хубаво да си наемеш консултанска фирма за разработване на БП и цялата документация.  Тя взема м/у 4%-8% от общата стойност на проекта и иска авансово плащане около 50% от стойността на комисионната. Има мн подробности според зависи по коя мярка ще кандидатстваш.

# 31
  • Мнения: 1 541
Ще пиша тук, за да е полезно и за другите, пък ако много задълбаем ще мина на лични.
Надявам се да си наясно как стоят нещата с финансирането?  - Какво имаш в предвид? Само съм чела по сайтовете и съм гледала докумените, което е далеч от истината предполагам. Затова и питам за някой с повече опит. Иначе ме устройват ОПРР и ПРСП. За догодина иде реч разбира се.
По принцип едната идея е вече работеща дори, а другата е стартираща.
На какъв принцип да избера фирма консултант? Какво се случва с палщането ако не бъдем одобрени. Предполагам просто си губя предплатата.
Казаха ми, че задължително трябва да кандидатсвам с партнъор и с браншова организация, защото печеля повече точки... Това така ли е?  За сферата на туризма става въпрос.

# 32
  • Мнения: 165
Цитат
Ще пиша тук, за да е полезно и за другите,
Със сигурност ще бъде полезно за много от нас  Peace

# 33
  • Мнения: 1 071
Аз също сега кандидатствах по един проект. Този за предприемчивите българи Simple Smile) Сама си направих документите. Не е трудно. Но и парите са малко. Преди, докато работех съм изпълнявала европроекти - доста по-мащабни, там беше голям зор. Но програмата, по която кандидатствах сега е ок. Лошото е, че не се знае кога ще излязат резултатите. Има тема тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=681912.0

# 34
  • Мнения: X
Моля ви, всички, които имате опит, да споделите. Така ще можем да систематизираме полезното инфо.
- европроекти - консултантите какво правят, как стои въпросът със съфинансирането и т.н.
- малки проекти на местно ниво - Бюра по труда, за предприемчиви българи и т.н.
- изпълнение на проекти и участие в търгове и подобни

Може и да пропускам нещо или да не изброявам в правилния ред, но по-опитните ще ме коригирате.  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 1 251
Аз също с удоволствие бих прочела повечко полезна информация за европрограмите.
Имам подчертан интерес към мерките за насърчаване на селския туризъм, макар че в момента съм мнооого далеч от този вид дейност, но ми се въртят някои неща.

# 36
  • Мнения: 452
Здравейте,извинявам се,че така нахълтам при вас,но ми трябва съвет от по опитни.
Става въпрос,за разработване на хранителен магазин(действащ в момента),но без контрол и оставен изцяло на персонала.Предизвикателството към мен е,да ми го дадат под наем и аз да се занимавам с него.Магазина не е малък,но не мога да ви кажа точно квадратура,не е квартален гараж.Предполагам около 60кв.и повече с 5 човека персонал.Моля да ме посъветватвате от къде и с какво да започна в размислите.И с какъв процент надценка работят хранителните магазини?
Темата за евро проектите и страшно интересна и любопитна Peace

# 37
  • Мнения: X
Ще пиша по-общо, а според идеята на всеки трябва да се избере точната мярка по програмата, за да се видят конкретните условия. В началото имате право на 20% авансово плащане от стойността на проекта. За някой проекти има максимален бюджет, за други няма. След това по някой мерки имате възможност и на междинни плащания, но по други няма, но имат право могат да ви откажат междинното плащане. Вие инвестирате парите, реализирате етапа от проекта и всичко трябва да съвпада на 100% по БП, след това ви се прави одит, който е много сериозен и се проверява всичко обстойно, чак след това ви се превеждат парите от субсидията. Това става точно до 30-тия ден.  За всяка мярка са указани нормативно признатите разходи. Повече мерки по които мисля, че са вашите идея са в програмата за Конкуретноспособнот. Някой важат за вече съществуващи и работещи фирми, за други изрично условия е фирмата да е новосъздадена. Ето, тук можете да видите отворените програми:

http://www.opcompetitiveness.bg/

Принципът за финансиране е, че по дадена мярка има рамков бюджет, който е до изразходване на средствата. Когато те свършат мярката се затваря и повече проекти не се приемат или ако са постъпили повече е на принципа първи влязъл. Ако обаче са останали средства и няма интерес към мярката парите се пренасочват в друга. На всеки 6 месеца има преразглеждане на бюджетите по мерките. Най-общо е това. По-лесно ще ми е, ако питате конкретно.

За консултанска фирма, ако нямате позната в интернет има мн информация и можете от там да си избере, аз не искам да препоръчвам. Но първият въпрос, който ви задават дали имате осигурено финансиране- лични средства или банков кредит.

# 38
  • Мнения: X
Аз също с удоволствие бих прочела повечко полезна информация за европрограмите.
Имам подчертан интерес към мерките за насърчаване на селския туризъм, макар че в момента съм мнооого далеч от този вид дейност, но ми се въртят някои неща.

Това влиза в мярката за Развитие на селските райони. В момента е затворена. Започват от 2013г. да приемат по:
 
Мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства”
Мярка 311 "Разнообразяване към неземеделски дейности"


# 39
  • Мнения: 5 462
В продължение на старата тема и вместо запис:
Всичко зависи от това каква работа имате и дали е добре платена, дали работната атмосфера е добра. Ако смятате, че според вашите професионални способности или хоби можете да равиете бизнес от който да печелите доволно няма лошо да се пробвате. Имайте предвид, че да развивате собствен бизнес не е като да работите при нормирано работно време. Личният бизнес е 24 часа, 7 дни в седмицата, особено когато е малък и прохождащ. До преди 10 години имах собствен бизнес, след завършването на висшето си образование и беше в професионалната ми област. Само, който не се е занимавал с това не знае за какъв къртовски труд става на въпрос. За последните 2 години се нагледах на хора, които с голям ентусиазъм, но малка подготовка, дори и теоретична в областта на бизнеса започнаха някакъв бизнес и фалираха с гръм и трясък, оставайки след себе си кредити и липса на всякакви доходи. Не знам защо хората масово подценяват знанията и уменията за търговия. Това е нещо, което се учи с години и на човек трябва да му се отдава. Колкото и добър специалист да си в областта, с която си тръгнал да правиш бизнес, трябва да имаш и търговски усет, финансова култура, умения за организиране и ръководене и най-вече да умееш да работиш с клиенти.

И е абсолютно вярно, че нещата за малкия бизнес се случават много по-трудно, понякога дори невъзможно, от колкото за някоя мутра с мулти бизнес.
Подписвам се с две ръце под мнението ти !!!
Дума по дума съм на същото мнение.
 Peace  bouquet

# 40
  • Пазарджик
  • Мнения: 1 060
Запис и от мен
Аз също бих искала да узная повече за тези евро програми и  пр.
EliMery благодаря за дадената информация за много от нас ще е доста полезна.Аз лично съм се загледала към тези за селското стопанство защото от пролетта започнахме да се занимаваме с отглеждането на земеделска земя та ще видим. За сега само мислим но не сме решили още дали ще кандидатства ме.
А аз имам нова идея и тя е за количка за царевица  на пара.В нашия град няма много (май са само 2 ) та за сега проучвам нещата.Ако някой има наблюдения в тази област може да сподели.

# 41
  • София
  • Мнения: 311
Записвам се да ви чета, защото вярвам, че споделяте полезни неща. Наскоро се оказахме собственици на земя и започнах и аз да оглеждам земеделските програми. Много ми се иска да започнем някакво органично производство, но още само си приказвам.

# 42
  • Мнения: 6 443
И аз да не ви изпускам.
Благодаря за новата тема!   bouquet

# 43
  • Балчик
  • Мнения: 752
Здравейте,извинявам се,че така нахълтам при вас,но ми трябва съвет от по опитни.
Става въпрос,за разработване на хранителен магазин(действащ в момента),но без контрол и оставен изцяло на персонала.Предизвикателството към мен е,да ми го дадат под наем и аз да се занимавам с него.Магазина не е малък,но не мога да ви кажа точно квадратура,не е квартален гараж.Предполагам около 60кв.и повече с 5 човека персонал.Моля да ме посъветватвате от къде и с какво да започна в размислите.И с какъв процент надценка работят хранителните магазини?
Темата за евро проектите и страшно интересна и любопитна Peace
Как ще ти го дадат под наем ? Остава старата фирма , която притежава магазина , или всичко ще мине при теб , а ти само наем на помещението ще плащаш?

# 44
  • Мнения: 452
спондж боб ще мине към моя фирма,ще се опише стоката и във времето ще я изплащам,и ще плащам наем.Работата ми се струва доста и не знам от сега на кое на наблегна.Магазина се намира около много блокове,но също в близост има лидл(но не мисля,че асортимента ,ще се дублира)

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт