Отговори
  • Мнения: 2 222
Покрай новия закон в България, който предвижда задължително обучение на децата от 4 год. възраст в частна или държавна ДГ се замислих и искам да попитам: Откога е задължително обучението на децата там, където сега живеете? Какви са алтернативите - домашно обучение (докога), родителски кооперативи / как са организирани най/общо? Питам от любопитство, самата мен новият закон не ме вълнува пряко. Но понеже е хубаво наистина да има избор, интересно ми е какъв е той в другите държави?

# 1
  • Мнения: 563
Децата тук тръгват на "училище" на 4 години. Всъщност това е по-скоро детска градина според мен, на 4 са в Junior Kindergarten, на 5 в Senior Kindergarten и на 6  по правило са в първи клас. Реално понякога и 3 годишни ходят на градина, защото се гледа дали навършват 4 през годината в която са записани, така че е възможно дете което навършва 4 през декември например да е в Junior Kindergarten през септември на 3 годишна възраст. Предполагам е решение на родителите дали да пуснат детето преди да е навършило 4 години или да изчакат до следващата учебна година, когато детето ще е все още на 4 и близо до 5. Моите са летни бебета и такъв избор не е стоял пред мен, тръгнаха си на навършени 4 години. В JK основно играят, но ги учат и буквите и цифрите до 10 например, после на 5 започват звуковете и се предполага в първи клас да могат да пишат и четат. За мен лично това е прекалено рано, въпреки че някои деца се справят идеално (голямото ми дете четеше на 4 и половина и изобщо е година-две напред в у-ще) , а и виждам, че за други деца е трудно да се справят на тази възраст, за малкия ми син включително Tired Много ми е жал за детето, уж му помагаме и вкъщи, но с четенето не върви и това е Crossing Arms Като родител чиито деца са в двете крайности системата е далеч от съвършена, но това е положението.


Домашното обучение е легално, включително и в последните класове, high school. Не съм привърженик на тази идея и не съм се интересувала в подробности, знам че го има като вариант и толкова. Родителски кооперативи какво са по-точно? Embarassed

# 2
  • Лондон
  • Мнения: 449
Ако детето е родено преди 1.09 тръгва на училище на навършени 4, ако е родено след 1.09 - на 5 или почти 5, зависи от месеца на раждане. Отлагане може по желание на родителя, но никой не го прави, досега за толкова години познавам само едно дете, отложено с година поради хиперактивност Wink

Първата година е reception, но според мен си е истинско училище, моето дете в момента учи да пише, да чете, елементарна математика с малки числа и т.н Ходи с безкрайно удоволствие и желание на училище...

Четох много теми за протестите в БГ и ми е много смешно/жалко, да си призная... Всеки си има мнението, но аз не разбирам как може да се иска майките да си стоят до 7 години да си гледат децата в къщи и някой да им плаща за това през цялото време ooooh! И после да влизат във форума и да се бият в гърдите колко перфектни майки са, а тези, на които децата им ходят на градина, а те работят - те никакви майки не са Confused...

Отделно обаче да си кажа, че не мога да търпя това "задължително"... толкова като през "онова време" ми звучи

# 3
  • Мнения: 563

Четох много теми за протестите в БГ и ми е много смешно/жалко, да си призная... Всеки си има мнението, но аз не разбирам как може да се иска майките да си стоят до 7 години да си гледат децата в къщи и някой да им плаща за това през цялото време ooooh! И после да влизат във форума и да се бият в гърдите колко перфектни майки са, а тези, на които децата им ходят на градина, а те работят - те никакви майки не са Confused...

Отделно обаче да си кажа, че не мога да търпя това "задължително"... толкова като през "онова време" ми звучи

и аз ги четох протестните теми, мисля че в България просто обичаме да си мрънкаме за всичко и да сме все недоволни от "държавата" и "маскарите" Simple Smile  отделно децата ни се гледат като в стъкленица, сакън да не кихне, да не се удари, да не изчака 10 минути на опашка и т.н., а пък ако в градината има дете със сополи, тогава драмата е пълна. Тия определения за никаквите майки дето работят аз съм им свикнала отдавна, бъди над тия неща и не се дразни  Peace

# 4
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
  Тук /САЩ/ задължителното обучение на децата започва от навършени 5 годинки. Тогава тръгват на т.нар Киндергарден или Предучилищна. На 6 г. са в 1ви клас. Повечето деца ги записват на т.нар Прискул, нещо като пред, предучилищна. Там децата се подготвят за Предучилищната, а в Предучилищната за 1ви клас. Така че може да се каже, че децата тръгват тук от 4 годинки, което не е задължително, а всички задължително са на училище от 5 годишна възраст.


# 5
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Само малко пояснение за Англия. Тук задължително тръгват на 4 навършени и 5 ненавършени, разделната дата е 1 септември. Няма деца с навършени 5 в ресепшън клас. А прискула или нърсарито тук започва при 3 навършени години. Може да е в градина или в училище.
Не съм чела темата за задължителното обучение в България, но има огромна разлика от задължително обучение в детска градина и задължително училищно обучение. По всяка вероятност този закон е следствие на някакви изисквания на Европейския съюз и ако наистина е само за задължително обучение в детската градина закона ще е един вид вратичка да не се въвежда задължително ранно обучение в училище.
И малко професионално мнение, като бивш български начален учител и английски начален учител. Според мен, а и доста мои колеги българи учители в Англия, започването на училище на 7 години е най-доброто, което може да се случи на българските деца. Тогава децата вече са достигнали възраста на която могат да бъдат обучавани ефективно и да има някакви трайни резултати. За сравнение в английската система се започва много рано, децата нямат натрупан дори достаъчен речников запас, обучението е съобразено с възрастта и е едно непрекъснато повторение на материала всяка година, но на малко по-високо ниво, без затвърдяване и каквато и да е ефективност. 7 години в началното училище пеят и пляскат и кой каквото научил. И за сравнение в България за 4 години научават много повече и като допълнение основите на доста по-сложната българска граматика.
Мисля, че в България трябва да се наблегне не толкова на задължителното обучение, колкото на организацията на целия образователен процес, да бъде в полза и улеснение на работещите майки.
Още много мога да говоря за обучението в двете страни, но въпроса беше за  задължителното образование, та спирам до тук.

# 6
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
при нас преду4илищната е  от 5 г , може и ненавършени, след това 1-и кл от 6 ,може дори и по-малки- да са родени до май на следващата! тоест във  випуск 2003 има и от  2004! влизат в първи клас  с писане , 4етене много добре на текст с ударенията, елементарно смятане и знаене на изуст на доста неща от задължителните,които надграждат по-нататък!

# 7
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Канада - провинция Квебек - на 5 години се започва матернел и т.нар. предучилищна, а на 6 години са вече в първи клас.
5- години и на мен ми се струваше рано, но сега като нашия батко вече ходи на училище и смятам, че е много добре за децата, много добре му се отразява и ходи с огромно желание, въпреки че е доста палав и непрекъснато имаме бележки от учителката. Даже вчера рева, че ще има зимна ваканция сега, искал да ходи на училище  Grinning В предучилищната не учат толкова материал, колкото просто се учат как да се държат в училище, да седят и да се занимават, моделират, рисуват, учителката им чете, играят, учат се да вдигат ръка, когато имат въпрос и най-вече да се изслушват. Оценките им са базирани на поведението в класа.

Не съм запозната с родителските кооперативи, но не съм привърженик на домашното обучение. Колкото и един родител може да си мисли, че знае най-доброто за детето си, то трябва да е сред връстници и да се учи как да фукционира във една отворена среда.

# 8
  • T"A
  • Мнения: 2 515
В Израел задължителното образование обхваща децата на 5 години, които трябва да посещават предучилищна детска градина (тя дори така се казва - задължителна). На училище тръгват на 6 години.

Домашното обучение е допустимо и за по-големите деца, но има строги критерии, на които трябва да се отговаря.

Родителските кооперативи, имам непреки впечатления (дете на приятели), са страхотна алтернатива и винаги съм си мислила, че биха били много на място в България (даже не знаех до скоро, че ги има вече там). Тук не знам до коя възраст децата могат да посещават тази форма на обучение, ще дописвам, като изясня...  Simple Smile

Как са организирани най-общо родителските кооперативи? Не съм сигурна, че разбрах този въпрос. Знам, че родителите се събират веднъж месечно, за да решат важните към момента въпроси/проблеми, заедно набират деца за групата (примерът, който имам, е градина за деца от 2.5 до 4.5 години, разпределени са в 2 възрастови групи), заедно организират, гласуват и приемат кандидатурите за персонал в градината, меню, доставчик на храна, в см. мн. е демократично. Става въпрос за не повече от 20 деца във въпросната градина. При тях всичко тръгна от няколко родителя със сходни идеи за това как да се гледат децата им, и една начална педагожка.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: X
Детската градина не е задължителна в Германия.
Задължителното обучение започва на ~6 години. Децата, които са родени до определена дата (различна за всяка провинция), тръгват на училище в същата календарна година. Затова децата тръгват най-малко на 5г8м – 6г2м. Преди да тръгнат на училище децата минават специален тест и ако специалистите преценят, че детето не е готово за училище, го отлагат с една година.
Домашното обучение е забранено.

# 10
  • Мнения: X
Детската градина не е задължителна в Германия.
Задължителното обучение започва на ~6 години.

Същото е в Норвегия.

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Холандия : води се училище, но първите две години си е чиста детска градина. Задължително е от 5, но по желание на родителите масово тръгват на 4. Първата година оцветяват, рисуват, пеят, играят и се набляга на развитие на социалните качества.
  Тази година от близо наблюдавам едно детенце, което нямаше търпение да тръгне. Изключително общително дете е и всичките му другарчета са там.

Домашно обучение е възможно в редки случаи. Например, миналата година имах ученичка, която претърпя операция на гръбнака и учител (специален) ходеше да й преподава в къщи.

# 12
  • Мнения: 7 171
Децата тук тръгват на "училище" на 4 години. Всъщност това е по-скоро детска градина според мен, на 4 са в Junior Kindergarten, на 5 в Senior Kindergarten и на 6  по правило са в първи клас. Реално понякога и 3 годишни ходят на градина, защото се гледа дали навършват 4 през годината в която са записани, така че е възможно дете което навършва 4 през декември например да е в Junior Kindergarten през септември на 3 годишна възраст. Предполагам е решение на родителите дали да пуснат детето преди да е навършило 4 години или да изчакат до следващата учебна година, когато детето ще е все още на 4 и близо до 5. Моите са летни бебета и такъв избор не е стоял пред мен, тръгнаха си на навършени 4 години. В JK основно играят, но ги учат и буквите и цифрите до 10 например, после на 5 започват звуковете и се предполага в първи клас да могат да пишат и четат. За мен лично това е прекалено рано, въпреки че някои деца се справят идеално (голямото ми дете четеше на 4 и половина и изобщо е година-две напред в у-ще) , а и виждам, че за други деца е трудно да се справят на тази възраст, за малкия ми син включително Tired Много ми е жал за детето, уж му помагаме и вкъщи, но с четенето не върви и това е Crossing Arms Като родител чиито деца са в двете крайности системата е далеч от съвършена, но това е положението.


Домашното обучение е легално, включително и в последните класове, high school. Не съм привърженик на тази идея и не съм се интересувала в подробности, знам че го има като вариант и толкова. Родителски кооперативи какво са по-точно? Embarassed

Да доуточня поста на Sylvi: JK и SK не са задължителни в Онтарио, но аз лично не познавам родител, чиито дете не е ходило в JK и SK. В JK ходят децата, които на 31 декември навършват четири години. Голямото ми дете беше на три, когато започна "училище".  Доскоро тези две години бяха по половин ден, но от скоро въведоа целодневно обучение. Започвайки първи клас, от децата се очаква да имат основни познания - да четат на определено ниво, да могат да броят, събират, изваждат прости числа. Системата не е идеална и затова се разделихме с нея.

Аз имам представа от родителски кооператив за nursery school. Родителите организират, наемат помещение, учители, за да го посещават децата между две и четири години по няколко часа дневно за социализация.

Финландското образование е всепризнато за ено от най-добрите в света, и там започват на седем години. Това се смята за една от причините за солидните и трайни постижения. 

# 13
  • Португалия
  • Мнения: 3 949
тукашната система е със задължителна подготовка за 5годишните-в градината,която инъче незадължително приема деца,навършили 3г.

една година са в градината и започват първи клас-изключително тежка програма,много се пънат да напреднат по математиа в последните години,че са все на последните места ,в онези широко стъкмени статистики за общите знания на учениците в дадена страна...

но остават и 6годишни в градината/тези,които са „под условие“,т.е не са навършили 6г.до 1 септември или по желание на родителите/

не е условие за влизане в първи клас,но е много желателно да могат да четат и пишат на елементарно ниво,както и прости математически действия да извършват

за кооперативи не съм и чувала,а домашно обучение дори може да е забранено

# 14
  • Мнения: 9 903
без да коментирам държавното образование тук, така или иначе на никого не върши работа - в частните училища тук, където учат 99 процента от чужденците, се ползват чужди системи. Ние сме по IB, тръгва се на 4 години в прискул, то е две години, на 6 години детето е в 1 клас. Принципно може да пропусне прискула, но си е за негова сметка, училището има право на преценка - да го приеме само при условие, че детето се върне година назад. Така или иначе всички минават през асесмънт, така тревожещ бг майки.
в съседното училище, което е по някаква бритиш систем - не са ми ясни - децата се взимат на 3,5. Същото е в Gems academy. Не ми се рови за програмата им, при желание мога да постна сайтовете на училищата.
системата не задължава децата да ходят на училище, няма глоби, но не им дава и възможност да правят нещо друго.

4годишните в нашето училище по мои наблюдения са изключително приятни деца, общителни, умни, единици са тези, които показват че се затрудняват с програмата и режима.

домашно обучение не  е възможно по закон, защото след пропусната година детето трябва да я изкара,преди да продължи. Въпреки това има много хоумскулвани деца, които до края ще си бъдат такива, или след година-две се изнасят към държави, където могат да постъпят в училище с или без изпит. Познавам хоумскулвано момченце, което си отива в Австралия, родителите ме увериха ,че не се изисква изпит, а детето направо ще постъпи в следващ клас, не знам дали е съвсем вярно.

Общи условия

Активация на акаунт