д-р Димитър Марков - едно недоразумение във феталната морфология

  • 104 089
  • 185
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 2 143
Аз съм от тези, които имат само добри впечатления от Марков. И при двете ми бременности ходих при него на ФМ /с първата 3 пъти, с втората 4 пъти/. И при двете бременности ми откри проблеми и ми даде правилни съвети как да постъпя, какви последващи изследвания да направя.

При първата бременност имах ИУРП, открита в 30-та седмица. Лекарката, която ми следеше ЖК даже не беше забелязала, че има проблем и ме уверяваше, че всичко е наред. Tired Благодарение на диагнозата на Марков започнах да се следя по-често в МД до края на бременността и лекарите извадиха бебето веднага щом установиха страдание на плода. Бебето се роди 2,100 два дни преди термин. Не ми се мисли какво щеше да стане, ако не бях сменила следящата ме лекарка.

При втората бременност на ФМ в 5-тия месец Марков откри калцификат в черния дроб на бебето. Веднага ме изпрати в лаборатория, за да ми пуснат необходимите изследвания. Обясни ми от какво може да се е появил калцификатът и за какво трябва да се следи оттук нататък. Изобщо не ми е всявал излишна паника, дори когато го попитах какво ще трябва да направим, ако някое от изследванията е положително той ми каза "предпочитам да не те стряскам излишно, най-вероятно няма да е положително". На следващата ФМ /изследванията бяха отрицателни, слава Богу!/ ми даде насоки какви изследвания да пуснем в Генетичната лаборатория веднага след като се роди бебето, за да сме сигурни, че всичко е наред с черния дроб.

# 106
  • София
  • Мнения: 283
Здравей, много ти благодаря, че сподели с нас по един интелигентен начин без нападки своя позитивен опит и много се радвам, че всичко се е развило нормално при теб Hug
Искам само да кажа, че ако Марков третираше всички свои пациентки по този начин ,сигурно и ние щяхме да сме сред късметлийките, но уви... Cry

# 107
  • София
  • Мнения: 2 143
marushkag Hug
Много ми е мъчно за всичко, което сте преживяли и ти, и останалите пострадали момичета. Направо не мога да повярвам, че става дума за същия лекар, всеки път е бил толкова внимателен и човечен с мен и аз с чиста съвест го препоръчвам на всичките си познати. Но явно всеки си има своите лоши моменти, а за съжаление лошите моменти на лекарите рефлектират върху техните пациенти. Sad

# 108
  • София
  • Мнения: 793
 Бях се насочила към Марков за ФМ, но след прочетените мнения почти се отказах. Може ли да ми препоръчате добър специалист? Първото ми бебе беше с ретардация, явно не много засилена, защото се роди 2150 в 37 г.с. и беше 2 дни в кувиоз, но е с астма и не знам дали нямат връзка тези неща.

# 109
  • София
  • Мнения: 10 698
Д- р Сигридов в Малинов, д- р Михова в клиника Надежда.

# 110
  • Мнения: 1 572
Бях се насочила към Марков за ФМ, но след прочетените мнения почти се отказах. Може ли да ми препоръчате добър специалист? Първото ми бебе беше с ретардация, явно не много засилена, защото се роди 2150 в 37 г.с. и беше 2 дни в кувиоз, но е с астма и не знам дали нямат връзка тези неща.
По-вероятно е от ваксини, които рядко забавят  достатъчно. Бцж и хеп.в слагат веднага преди изписване, въпреки че е редно да се отложат с месци и даже година.

Бих препоръчала и ендокринолог (заради първата ретардация), д-р Катя Тодорова, която следи и бременни.

# 111
  • Варна
  • Мнения: 212
Здравейте на всички бъдещи майки. Реших да пиша, не защото нямам какво да правя или искам да хейтвам, а защото искам да разкажа историята за едно така желано детенце на моя близка приятелка. В момента тя е бременна в седмия месец. Всичко започва преди няколко седмици, когато на редовна женска консултация, лекарката, която следи бременността й ( ще кажа името й, защото тя съшо носи отговорност  - Д - р Анелия Барбова ) й казва, ще вижда някаква сянка около хранопровода на бебчето и се съмнява за атрезия, но не е сигурна какво точно вижда. Оттам момичето отива при друг гинеколог, за второ мнение естествено, и съответния лекар потвърждава диагнозата - атрезия. И я праща при професор - специалист. На този преглед обаче, освен атрезията, професорът вижда и белези отговарящи на синдрома на Даун. И това в седмия месец. Можете да си представите как се чувства тя в момента. Та защо пиша всичко това, ами защото си е правила феталната морфология именно при Д - р Марков и той не е видял нещо толкова важно, че бебчето е със синдром на Даун Sad Нещо, което се вижда с точност още в 12 - 14 седмица на бремеността. И сега я очаква предизвикано раждане и нататък по  - добре да не пиша. Само тя си знае как ще го преживява. Не обиждам никого! Само искам да помогна на бъдещите майки да не преживяват това в толкова напреднала бременност, когато усещат движенията на своето неродено детенце всяка минута, когато са се подготвили за всичко. Всеки сам може да си прави изводите!!!

# 112
  • Sofia
  • Мнения: 4 481
Цитат
Нещо, което се вижда с точност още в 12 - 14 седмица на бремеността.

Това за съжаление не е вярно.  Tired

# 113
  • София
  • Мнения: 23 097
Не е като да не е вярно. Още в 11-та седмица се прави нухална транслуценция именно за хромозомни аномалии. От там насетне, ако има съмнения, се отива на амниоцентеза.

# 114
  • Sofia
  • Мнения: 4 481
Синдром на Даун не може да се види с точност в 11-13 седмица, както цитирам Таня Петрова. Това е синдрома, който се хваща най-трудно и за никаква " точност" не може да става дума. Не й коментирам случая, а неточността на изказването й.
 Една нухална транслуценция сама по себе си не е гаранция за нищо, както вероятно си чела от безброй теми тук.

# 115
  • София
  • Мнения: 23 097
desive78, не съм писала нищо за точност.  Peace
Аз ходих при Марков в 20 г.с. и той беше категоричен, че бебето е здраво.

# 116
  • София
  • Мнения: 23 165
desive78, не съм писала нищо за точност.  Peace
Аз ходих при Марков в 20 г.с. и той беше категоричен, че бебето е здраво.
мен точно категоричност би ме изплашила.
на всичките ми въпроси може ли да гарантира, че бебето ми е здраво, моята лекарка отговаряше, ченяма човек, който би го гарантирал. всичко по прегледите са косвени признаци. раждат се здрави деца с големи гънки и болни с малки, за съжаление. има и едни други хромозомни аномалии, които пък съвсем не се виждат, само амниоцентеза би ги открила.

# 117
  • София
  • Мнения: 10 698
Само да кажа, преди да се маха бебето нека се направи една амниоцентеза, може и в 28 г.с да се прави ако се налага.

# 118
  • Варна
  • Мнения: 212
Кое точно не е вярно, че не мога да рзбера? Че не е видял нещо, което е трябвало да види и да я прати на амниоцентеза. Не желая да споря. Не надападам никой. Просто споделям мнение, което да прочетат бъдещи майки, които си избират лекар. Направена е амниоцентеза миналата седмица, за съжаление резултатът е ясен! Детето има Даун, който ако беше открит на време майката нямаше да преживява това, което преживява в момента!

# 119
  • София
  • Мнения: 10 698
Вижте сега... Даун не винаги има маркери на първия скрининг... Дори с ок нухална и носна костица пак може да има Даун, но това се установява на по - късен етап. Не пиша това за да защитавам Марков- никакъв досег не съм имала до него никога, а това са фактите за съжаление.
Не малко бебета са родени с Даун с перфектно БХС и фетални морфологии..и обратно- с лошо БХС, даже и някои аномалии вътреутробно дори и с меки маркери за даун се раждат здрави деца.

Последна редакция: ср, 17 дек 2014, 14:05 от magnet_for_happiness

Общи условия

Активация на акаунт