Витилиго

  • 224 327
  • 906
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 138
ЗДРАВЕЙТЕ

ОТ ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ (2 МЕСЕЦА) ИМАМ ВИТАЛИГО. ПЕТНОТО СЕ ПОЯВИ ПОД ДОЛНАТА МИ УСТНА И ПОСТЕПЕННО НАРАСТНА. СЛЕД КАТО МИ ПОСТАВИХА ДИАГНОЗА ВИТИЛИГО СЕ ПОЧУВСТВАХ УЖАСНО - НЕ СПЯХ;  НЕ ЯДЯХ. ПОРОВИХ ИЗ ИНТЕРНЕТ И ВИДЯХ РАЗГОВОР МЕЖДУ ДВЕ ЖЕНИ. ЕДНАТА ПРЕПОРЪЧВЕШЕ ЛЕЧЕНИЕТО НА Д-Р ПОРЯЗОВ ОТ ГР. СВОГЕ - БИЛКИ И КРЕМЧЕТА,КОИТО ТОЙ САМ ПРАМИ. ПРИ ТАХ (МЪЖЪТ И СТРАДАЛ ОТ ВИТИЛИГО) ИМАЛО СТАХОТЕН РЕЗУЛТАТ. ЕСТЕСТВЕНО ОБАДЕХ СЕ И СИ ПОРЪЧАХ. ВЕЧЕ 23 ДНИ СЕ ЛЕКУВАМ, НО ВИДИМ РЕЗУЛТАТ ВСЕ ОЩЕ НЯМА.. АКО НЯКОЙ Е ПРОБВАЛ ТОВА ЛЕЧЕНИЕ НЕКА МИ ПИШЕ

# 16
  • Варна
  • Мнения: 138
Здравейте момичета,
Пиши за да ви благодаря за информацията и за надеждата, коята ми вдъхнахте. Вде още имам петно  Cry- дори станахо повече, а старите пораснаха, но някои от ващите публикации ми вдъхнаха страхотна вяра Реших, че няма да оставя и ще продължа да опитвам.  Ако някой иска да ми пише - оля. Чакам с голямо нетърпение и надежда  Sunglasses Sunglasses Sunglasses

# 17
  • Мнения: 4 651
Здравейте момичета,
Пиши за да ви благодаря за информацията и за надеждата, коята ми вдъхнахте. Вде още имам петно  Cry- дори станахо повече, а старите пораснаха, но някои от ващите публикации ми вдъхнаха страхотна вяра Реших, че няма да оставя и ще продължа да опитвам.  Ако някой иска да ми пише - оля. Чакам с голямо нетърпение и надежда  Sunglasses Sunglasses Sunglasses

Най- новите лекартсва са : Vitix (мехлем) - комбинира се със витамин B (инжекции) и Алое (инжекции) - около 3 месеца, инжекците са през ден. Повечето специалисти препоръчват едновременен прием на антиоксиданти, виж в аптеките Neoxid , това пак са комплекс от витамини, пшеничен зародиш и незнам си още какво.
Най- новото е Elidele (Елидел), не съм сигурна точно така ли се пише, но още няма клинични изпитвания за третиране около очите и лигавиците.
В общи линии теорията е, че това е автоимунно заболяване, не е доказано със сигурност, че е наследствено, но според мен има пръст и генетичната предразположеност. Така, че повечето терапии наблягат на укрепване на имунната система и избягване на благоприятстващи фактори /травми на кожата и осбенно важно- СТРЕС!) . В редица от случаите съпътстващи са заболявания на щитовидната жлеза и някакъв вид гастрит /не помня точно/. Съвета ми е да вземеш направление от личния лекар и да идеш и на ендокринолог.
Лични съвети - просто се успокой, да се надяваш, че напълно ще се отървеш от това - ами няма да стане 99%, добра теория за психотерапия е, че си останеш само със сегашните петна. Избягвай стресови ситуации и не се шашкай - само ще си навредиш. Преди всичко това е просто козметичен дефект и ти можеш да го прикриваш успешно, има къде по- лоши неща.
Разбира се има леки "неудобства", откажи се от идеята за тен лятото Simple Smile, подчертава петната и може да изгорят неприятно. Лятото може да ползваш фон дьо тен с висок защитен фактор или слънцезащитен крем за лицето и шията- препоръчвам  La roche -posay 60+SPF - има го във вариант фон дьо тен (по- добре, защото от обикновения много лъщи лицето) и без. За ръцете и тялото пак хубав такъв за тяло.
Малко бабини деветини:
1) режеш един картоф и мажеш петната или настъргваш картоф, слагаш върху петната и стоиш 10-15 мин на слънце
2) не знам дали на всякъде му се вика така, ама аз го знам с две имена това растение - едното е бъз, другото име, което съм чувала от баба ми е "сърчок" или нещо такова. От него се прави сироп обикновенно (от цветовете). Та това нещо като узрее (плодовете са дребни червени) се обира, изронва и се реди в буркани - ред плод (2,3 см), ред захар. Стои затворено 30 дни, през това време леко ферментира, после се прецежда, държи се в хладилника и се пие по 1 ч.л. /3 на ден. От същото нещо се прави и сладко и си го хапваш когато си искаш. Идеята е, че е витаминозно и укрепва имунната система.
Ми за това се сещам в момента, ако имаш въпроси питай.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 138
Здравейте,
Благодаря за писмото!!!!! Ти самата страдаш ли от това заболяване? Ако да, как го преодоля психически? Аз самата не зная кой знае какво за него. Виждала съм хора, които го имат: при някое петната са много бели и личат и през зимата, а при други се виждат предимно лятото. Знаеш ли от какво зависи? Във форума има много хора, които говорят, че е възможно да се излекуваш- силно се надявам това да се случи  Simple Smile Simple Smile Simple Smile Ти защо смяташ, че тази вероятност е твърде малка?

# 19
  • Мнения: 4 651
Здравейте,
Благодаря за писмото!!!!! Ти самата страдаш ли от това заболяване? Ако да, как го преодоля психически? Аз самата не зная кой знае какво за него. Виждала съм хора, които го имат: при някое петната са много бели и личат и през зимата, а при други се виждат предимно лятото. Знаеш ли от какво зависи? Във форума има много хора, които говорят, че е възможно да се излекуваш- силно се надявам това да се случи  Simple Smile Simple Smile Simple Smile Ти защо смяташ, че тази вероятност е твърде малка?
Ами много въпроси в тия няколко реда, от къде да започна? Но е нормално де Simple Smile. Та: имам витилиго от както се помня, май не помня кога съм нямала - може би от 8,9 годишна, сега съм на 25. Е, помня една лекарка, която каза: "ами еди какво си е, не мога да ви помогна, не се лекува". Тогава нямаше кой знае каква информация по темата.
Дали и колко се забелязват петната зависи от цвета на кожата ти и разбира се лятото малко или много, дори да се пазиш хващаш тен така, че се забелязва повече. Аз съм много бяла, а и петната са предимно по краката, така че ако не ме гледаш по бански, на плажа и то от доста близо или ако не си гаджето ми няма да ти направи голямо впечатление. Та индивидуално е, може би имам малко повече късмет от останалите с по- тъмна кожа и витилиго.
Защо смятам, че е малка вероятността? Ами какво да ти кажа:
аз на вероятности не вярвам, а на доказани неща. Вероятността е малка, защото още е не ясен механизма/ причините за възникване, отшумяване, поява на нови петна и запълване на стари. Нито едно от лекарствата на пазара не е универсално, нито някоя от терапиите с природни продукти или комплекс от конвенционални лекове и такива е универсална. Всеки се влиае различно и в различна степен. Лично аз не съм виждала случай на "излекуване от витилиго". Най- доброто, което съм чувала, виждала, и за себе си говоря е репигментиране на част от петната (не напълно), години без нови петна, появяване на нови, пак репигментиране на стари и така. 
В обобщение - смятам, че няма как да се лекува нещо, чийто причинител не е ясен. Ясно е само какво се случва и че "откючващи" причини са стрес, травми и може би наследствена предразположеност. Така, че чакаме в бъдеще някой да измисли нещо Simple SmileSimple SmileSimple Smile.
Разбира се това е моя лична позиция, имаше време в което и аз се надявах на чудеса, но както казах, за себе си съм решила, че е по добре да вярвам, че нещата няма да се влошават, отколкото, че ще стане чудо, просто за мен е по възможно. И така се чувствам по добре.

За това как да се справиш от психологическа гледна точка - ами няма да ти е лесно. При мен най- голямата драма беше в ранната тинейджърска възраст, родителите ми ме убеждаваха, че "какво толкова, това е само козметичен "дефект", аз си мислех, че хората като ми кажат "здрасти" само в краката ми гледат, да не ти говоря като ми цъфна петно и на ъгъла на окото каква драма беше. Според мен не се прави на "мъж", ами няма нищо срамно и на психолог да идеш дори, колкото и само да му изприказваш какво те мъчи. Какво мога да ти дам като съвет.. Ами..
- не си мисли, че хората само това гледат, най- малко, моето гадже рабра какво е витилиго на 2 рата година, след като ми цъфна петно на едно по- интимно място и аз се скъсах от рев докато му обясня, че не просто са ми побеляли космите на странно място. Чесно казно, отне му доста време да ми обясни, че с едно петно повече или по- малко , няма да ме обича повече или по- малко.
- научи се спокойно да обясняваш какво е това, ако някой те попита
- избягвай стресови ситуации и да се "самонавиваш" колко е лошо това, което ти се случва, само помисли как си "пипнала" най- безобидното за сега трудно лечимо нелечимо заболяване. Да не говорим, че няма никакви неприятни проявления - болка, сърбеж, камо ли да застрашава живота ти. Я се загледай по ТВ и виж за колко болни деца и от какви страшни неща събират пари за операции и лечение. Само пример какво може да ти докара самонавиването - след като ми цъфна преди години петното на окото /говоря за петно колкото 1/4 монета от 2 стотинки да речем в такъв шок изпаднах или нервна криза или не знам как да го нарека, че на другата сутрин се събудих с още едно петно.
- каквото и лечение или терапия да избереш не живей с мисълта как ще стане, не стои само пред огледалото да гледаш има ли промяна. Според мен най- добрата терапия е да вярваш, че няма да става "по- лошо"
Това е което мога да кажа на прима виста - на кратко гледай си живота и не си създавай допълнителни проблеми Simple SmileSimple SmileSimple Smile и умната ей.
Ако се притесняваш да пишеш, пиши на лични, но според мен е по- добре да има гласност и хората да знаят какво е това. Природата си прави странни шеги и е по- добре да се знае, че ей така по някаква неизвестна още причина са "решили" да ти измират пигментните клетки Simple Smile Simple Smile

Ауу че дълго стана ........, ама съм и аз писател  Joy

# 20
  • Варна
  • Мнения: 138
Здравей отново!
Радвам се да те "чуя" Simple Smile
А на теб не ти ли се е случвало някои от петната да избледнеят?
Аз самата имам край устата Cry, но ми се струва, че някои от тях избледняват! за това пък се появяват нови.
След като се разболях, започнах да се интересувам повече и знаеш ли - аз самата познавам 3-ма, които го имат! И тримата говорят за чесън. При единия петната се появяват периодична при стрес /той има по лицето/ и се започва мазане, което трае 3-4 чесеца. Изчезват и после пак! При другия /по раменете/ са изчезнали и няма нови от 15 година. Той се е мазал около година! Третие е имал по ръцете - е вече няма  - 3-4 месеца чесън.
От както го научих , освен билките търкам всяка вечер с чесън. Доста щипе по лицето;-)  Единственото, което доста ме притеснява са НОВИТЕ петна.
Всъщност някои от тях не зная дали са витилигозни - малки бели точки по ръцете. Според близките ми, това е нормална пигментация, която всеки човек има. Не зная как да разпознавам витилигото в началото. Имаш ли рецепта? Laughing Мисля, че ако успея да го хвана в началото, то с малко чесън Sunglasses или друго Joy ще успея да ги туширам -поне новите.
Пиши ми!!!!!

# 21
  • Мнения: 4 651
Здравей отново!
Радвам се да те "чуя" Simple Smile
А на теб не ти ли се е случвало някои от петната да избледнеят?
Аз самата имам край устата Cry, но ми се струва, че някои от тях избледняват! за това пък се появяват нови.
След като се разболях, започнах да се интересувам повече и знаеш ли - аз самата познавам 3-ма, които го имат! И тримата говорят за чесън. При единия петната се появяват периодична при стрес /той има по лицето/ и се започва мазане, което трае 3-4 чесеца. Изчезват и после пак! При другия /по раменете/ са изчезнали и няма нови от 15 година. Той се е мазал около година! Третие е имал по ръцете - е вече няма  - 3-4 месеца чесън.
От както го научих , освен билките търкам всяка вечер с чесън. Доста щипе по лицето;-)  Единственото, което доста ме притеснява са НОВИТЕ петна.
Всъщност някои от тях не зная дали са витилигозни - малки бели точки по ръцете. Според близките ми, това е нормална пигментация, която всеки човек има. Не зная как да разпознавам витилигото в началото. Имаш ли рецепта? Laughing Мисля, че ако успея да го хвана в началото, то с малко чесън Sunglasses или друго Joy ще успея да ги туширам -поне новите.
Пиши ми!!!!!
Simple Smile Петна не са ми "изчезвали", тия най- старите през годините се репигментираха частично. Това с чесъна не съм го пробвала, ама защо пък да не - само дано любимия да преживее вонята на чесън в къщи  Joy Joy Joy . Пък и около окото с чесън... , абе ще се въздържа, ще взема да окьоровея, заради едната хубост сега  Joy
За "хващането" на петна, мен ако питаш не прекарвай времето си да изследваш тялото си, ако видиш- видиш. В крайна сметка нали проблема е, че петната са видими, ти ако не го забелязваш познай кой ще забележи Simple Smile

# 22
  • Варна
  • Мнения: 138
Здравей,
Писматат ти ме накараха да се чувствам много добре. След проведената терапия бех могла да кажа "...пациентът ще живее" Laughing
Проблемът с новите петна при мен е, че в началото са малки, но до месец се уголемяват двойно, дори тройно!
Първото се появи в ъгъла, под долната ми устна и за 1 месец стигна до средата на устата ми и средата на брадата. Та затова мисля, че е добре да ги "хвана" в началото.
Пишеш, че старите  ти петна са се репигментирали частично. Това означава ли, че са "избледнели"?
Аз също съм от Варна. Лекарят при когото ходих ми каза да не вярвам особено на приказки, че той от 20 години чете дебели книги и не може да ми даде отговор дали ще има нови и уголемяващи се петна/което се окоза и чистата истина/. Повярвай ми дори и се чувствам неприятно при спомена за отношението му. Та ти при кои лекари се консултираш? Наскоро четох една статия на доктор от Транспортна поликлиника, успешно излекувал 3 пециенти с различна продължителност и тежест на заболяването. Чувала ли си нещо ?
А за тена лятото........
Знаеш ли как ми отива тен по дяволите! Joy

# 23
  • Мнения: 4 651
Simple Smile, ами за съжаление лекаря ти е прав и съм съгласна, че на пациентите трябва да се казва истината. Както ти казах универсални лекарства няма, както и няма 2 ма души повлиали се в еднаква степен и за едно и също време. Нали ти споменах за първата лекарка, която ме преглежда, ей горката жена още я помня със злоба Simple Smile), ама това е по скор реакция, защото нали докторите са доктори, за да знаят как се лекуват нещата, а в случая не знаят и така. Така, че наистина никой лекар нищо не може да ти гарантира - може да ти изпише стандартната терапия, фитотерапия някаква, но не може да ти гарантира нищо.
За тоя лекар в Транспорта болница мисля съм чела във vitiligo.hit.bg , не си спомням, но мисля, че отдавна не я обновяват тази страница. Последно на лекар ходих преди година, за да видя какво ново и дали има нещо ново (да ти кажа аз почти не се интересувам вече редовно, просто ако видя нещо случайно и ми звучи правдоподобно). Името на лекарката ми е трудно да ти кажа, но ще проверя в къщи. Не съм я проучвала, отидох при тази, за която ми даде направление GP - то. Оказа се една млада симпатична лекарка от бившето ДКЦ в Трошево (високите блокове, където е кметство Младост, ако се сещаш). Много мила жена и от типа лекари, които харесвам - истината каквато е. Каза ми това, което ти написах преди това за Vitix и Elidele и ми предложи да пробвам с инжекциите (алое и вит Б12). Надупчиха ми 3 месеца д-то и толкоз. Та въпросната лекарка я "използвах" по скоро като душеизприказчик, а пък най- ценното беше, че се оказа спец по всякаква козметика, та ми каза какво и как да ползвам.
А за увеличаващите се петна, знам че е трудно на този етап, но просто се опитай да се успокоиш и да приемаш без драми нещата. Ако мога да ти кажа нещо със сигурност и от личен опит, то е че ако не спреш да се паникьосваш за всяко петно ще стане по зле.
За репигменираните петна - да някои избледняха, то в случая май потъмняха е по- точна дума.
Пък за тена - ми сорри Simple Smile), аз поне с витилиго или без тен не хващам, ами само изгарям като рак, че съм доста светъл тип Simple Smile. Пък и той тена вече не бил на мода  Joy

# 24
  • Варна
  • Мнения: 138
Здравей,
Отново ще ти задавам въпроси Laughing
Когато ти се появи за първи път - само едно петно ли беше? И за колко време долу -горе се увеличиха? Тези най-старите ти правилно ли разбирам, че вече ги няма?
Според баба ми /която е най-очарователната 80 годишна бабка на света / тази "пущина" ще се "метлоса" в най - скоро време!!! Има няма една седмица. Laughing Тя смята, че за всяка болка си има и билка - просто трябва да я намериш! Доста съм раздвоена - от една страна смятам, че ще успея да се преборя - толкова хора са го сторили, но като се замисля,.........изпитвам ужас от идването на лятото!!! Shocked/пуста суета Laughing/
Виждам, че местата не са толкова бели вече като в началото, но пък за сметка на това са повече и по-големи!!!
Не е ли доста странно, че в 21 век никой няма представа кое кара тези клетки да умират, а в същото време дори се клонират хора!!!!


# 25
  • Мнения: 4 651
Здравей,
Отново ще ти задавам въпроси Laughing
Когато ти се появи за първи път - само едно петно ли беше? И за колко време долу -горе се увеличиха? Тези най-старите ти правилно ли разбирам, че вече ги няма?
Според баба ми /която е най-очарователната 80 годишна бабка на света / тази "пущина" ще се "метлоса" в най - скоро време!!! Има няма една седмица. Laughing Тя смята, че за всяка болка си има и билка - просто трябва да я намериш! Доста съм раздвоена - от една страна смятам, че ще успея да се преборя - толкова хора са го сторили, но като се замисля,.........изпитвам ужас от идването на лятото!!! Shocked/пуста суета Laughing/
Виждам, че местата не са толкова бели вече като в началото, но пък за сметка на това са повече и по-големи!!!
Не е ли доста странно, че в 21 век никой няма представа кое кара тези клетки да умират, а в същото време дори се клонират хора!!!!




Питах майка ми, че вече да ти кажа чесно не си спомням. Първо е било само 1 петно и се е задържало няколко години. Най- големия брой петна "цъфнаха" в пубертета, когато започнах да се тръшкам и да си мисля колко лошо е това и как няма "измъкване". Няма зависимост при мен между това колко са "стари" петната и в каква степен са репигментирали. Права е баба ти, ама от камбанарията на по- големи си "опит" мога да ти кажа, че еднствена сигурна "билка" за мен е спокойствието и това да не се шашкаш. Петната ми почнаха да репигментират чак когато се успокоих и реших, че ще живея съвсем спокойно и с това, пък ако иска да изчезва. Може да ти звучи смешно, но месеци наред след като бях прочела една книжка за лекуване чрез самовнушение заспивах вечер повтаряйки си не помня вече какво ама в смисъл, че нещата ще останат така и всичко ще бъде наред.
Първото лято ще е трудно, да. Не мога да ти кажа, че ще е лесно, затова трябва здраво да се "подковеш" психически и да не си позволяваш паника и самосъжаление.
За това дали е странно, ами първо хора още не могат да клонират Simple Smile Simple Smile Simple Smile, виж за овце твърдят Simple SmileSimple Smile, а само си помисли какви страшни неща още не могат да лекуват, защото не могат да разберат механизма - множествена склероза (заъщо автоимунно заболяване като витилиго), СПИН, РАК ....... И предния път ти казах - просто си си пипнала най- лекото трудно лечимо заболяване.
Приеми нещата така - ако имаше белези от акне например какво щеше да правиш? Ами грим - това е същото. И не забравяй, че ако някой те обича ще те обича с по- бяла кожа тук таме и без. Знам, че в по- тежките случаи изглежда страшно и грозно, но просто повярвай, че това на тебе няма да ти се случи Simple SmileSimple SmileSimple Smile. И пак ти казвам, близките са близки, но те обикновенно казват - какво от това, не се забелязва, жива и здрава си, което не винаги върши работа, така че иди на психолог - няма нищо срамно!

# 26
  • Мнения: 102
МОЛЯ ВИ СПРЕТЕ С ТОЯ ПЕСИМИЗЪМ
лекува се и още как <но просто човек трябва да забрави за проблема и да не се връзва >какво като ги имаш тия петна >всеки си има недостатъци>аз лично като бях малка децата страшно много ми се подиграваха >всеки ден съм се птибирала с рев във вкъши>докато един ден просто се наложи да порастна и да се справя с този проблем просто  всеки път си казвах че коъто ми се подиграва ще го споходи него>с течение на времето спрях дори да ги забелязвам>когато човек спре да се интересува толкова от мнението на другите и да се харесва такув какъвто е ще се махне и проблема >все си мисля че петната спряха д ас е разпространяват и заради това че просто спрях да мисля за тях като проблем>
ТЕ НЕ СА ПРОБЛЕМ
ТОВА СА САМО НЯКАКВИ СИ ПЕТЪНЦА
НЕ ИМ ПОЗВОЛЯВАЙТЕ ДА ВИ СЪСИПВАТ ЖИВОта
НО СЕ ЛЕКУВАЪТЕ НЕ СПИРАЙТЕ И ЩЕ ПОБЕДИТЕ
УСПЕХ НА ВСИЧКИ

# 27
  • Мнения: 4 651
все си мисля че петната спряха д ас е разпространяват и заради това че просто спрях да мисля за тях като проблем>
ТЕ НЕ СА ПРОБЛЕМ
ТОВА СА САМО НЯКАКВИ СИ ПЕТЪНЦА
НЕ ИМ ПОЗВОЛЯВАЙТЕ ДА ВИ СЪСИПВАТ ЖИВОта
НО СЕ ЛЕКУВАЪТЕ НЕ СПИРАЙТЕ И ЩЕ ПОБЕДИТЕ
УСПЕХ НА ВСИЧКИ

Ами прочети внимателно диалога по горе и ще видиш, че нищо по- различно не казах Simple Smile Simple Smile Simple Smile

П.С. Браво и все така!

# 28
  • Варна
  • Мнения: 138
Това, което казвате със сигурност е така!!! След толкова години  с това заболяване, предполагам, че е възможно човек да гледа по-оптимистично и трезво на нещата! Но това едва ли може да стане след няколко месеца......, при това увеличаващо се страшно бързо. Ето тук за има няма 3 дни се сдобих с ново петно - ОГРОМНО при това!!!
Мисля, че ще ми трябва малко време за да се справя........

# 29
  • Мнения: 4 651
Това, което казвате със сигурност е така!!! След толкова години  с това заболяване, предполагам, че е възможно човек да гледа по-оптимистично и трезво на нещата! Но това едва ли може да стане след няколко месеца......, при това увеличаващо се страшно бързо. Ето тук за има няма 3 дни се сдобих с ново петно - ОГРОМНО при това!!!
Мисля, че ще ми трябва малко време за да се справя........

Sad , Хей, само се успокой малко моля те, не мога да знам в какво душевно състояние си, но все си мисля, че хич не си спокойна и може би дори в някакво депресивно състояние, заради случващото се. Да, знам че на нас ни е по- лесно ( sisika, извинявам се, че те включвам в обобщението без да питам), все пак минали са много години и всеки е постигнал душевен мир и има "рецепта" как да се справи.
Какво да ти кажа - ами пак, с риск да потретя - иди на психолог, не се затваряй в къщи, не спирай да общуваш с приятелите си- нека знаят какво ти се случва!!!, ако искаш се обади да пием кафе и да ти хвърля един "бой" по варненски Simple SmileSimple SmileSimple Smile. Шегувам се, ако имаш нужда се обади!!!

Общи условия

Активация на акаунт