Холандска тема - 41

  • 113 511
  • 764
  •   1
Отговори
# 480
  • Nederland
  • Мнения: 856
мама 3, няма такова нещо! Тук непрекъснато има разни промоции,намаления на всичко. Нека дъщеря ти да си вземе само най-необходимата козметика за на първо време, лекарства и да кажем нещо специфично българско ако ползва, като крем Здраве да речем. После тя ще се ориентира съвсем добре тук и ще си купува каквото и е необходимо! Не се притеснявайте в това отношение! Grinning
Успех на студентката!  bouquet

# 481
  • Мнения: 17
Благодаря !
 Simple Smile

# 482
  • Мнения: 4
Благодаря за подкрепата момичета , съжалявам , че толкова късно се включвам, но е поради липса на Интернет у дома.Надявам се скоро да решим и този проблем.С регистрацията ни  в общината всичко е наред,вече имаме такава . Беше много забавно с моя "добър английски ", но служителите бяха изключително любезни и с тяхна помощ се справихме.Имаме здравна осигуровка, личен лекар  , но с училището тепърва ще се случват нещата, казаха ни да отидем след 20 август ,до тогава са в почивка. Та това ни предстои тази седмица. Децата свикнаха(или поне така казват ), дори им харесва , определено мислех ,че ще им е по-трудно в началото . На такава възраст са ,че промените са най-страшното за тях ,а приятелите най-важното много бързо и непланирано  им се случиха нещата ,но за сега няма драми. Ако можеше и времето да е малко по-топло всичко ще ок.
Желая Ви хубав и усмихнат ден, дано да бъде и поне малко слънчев !!! Hug

# 483
  • Варна
  • Мнения: 172
Здравейте!

От известно време надничам в темата, защото ни предстои преместване в Амстердам - мъжът ми започва работа в края на месеца, а аз и децата ще отидем малко по-късно. За много неща имаме притеснения и се надявам да ми помогнете да си ги изясним. На първо време ме интересуват два основни въпроса:
Какъв доход гарантира нормален живот на четиричленно семейство? Децата ни са на 6,5 и 2 години. Имаме приятели, работещи там, които ни уверяват, че няма да имаме проблеми, но те са без деца и съответно разходите и приоритетите им са други. Гледах из сайтове предложения за квартири и цените са малко притеснителни.
Другият ми въпрос е свързан с децата. Малкото ми дете е доста емоционално, инатесто и ревливо - за всяко нещо, което не става на нейното на момента, реве та се къса (гласови възможности има  Mr. Green), даже много често се захласва. Има ли вероятност социалните да се опитат да ми го вземат под предлог, че не го гледам както трябва? Преди време случайно бях говорила с една майка, чието семейство беше изоставило мечтана работа в Норвегия от страх да не им вземат детето поради подобни причини. Там службите можели да ти вземат детето дори и ако изглеждаш неприветлива и уморена на площадката, защото явно не ти стигат сили да се грижиш за него. Не искам да изпадам в подобна ситуация.

# 484
  • Мнения: 1
Здравейте българи от провинциите Грьонинген, Фрислан и Дренте!
Искате ли да си имаме близка изборна секция в Грьониген?
Тогава побързайте!
Остават само 6 дни до крайния срок - 9 септември т.г.- за подаване на заявление за гласуване в сайта на ЦИК
https://www.cik.bg/foreign_register_pi2014?
Става бързо и лесно! Само трябва много точно да попълните данните си от личната карта, особено адресната регистрация - тя трябва да се напише точно както я виждате, като копие. Ако системата Ви отхвърли, пробвайте отново, не се отказвайте!
Нека докажем на всички, че можем да бъдем единни и сплотени!
Ако имате нужда от помощ или информация, обадете ми
Bече имаме 30 заявления! Остават още 10, за да станат 40. Така ще да ни разрешат отварянето на изборна секция в Грьонинген.
Желая успех на всички българи!

Централна избирателна комисия :: Подаване на заявление за гласуване в секция извън страната
www.cik.bg

Централна избирателна комисия :: Подаване на заявление за гласуване в секция извън страната
www.cik.bg

Централна избирателна комисия :: Подаване на заявление за гласуване в секция извън страната
www.cik.bg

# 485
  • Мнения: 140
Здравейте, мили дами!   bouquet
Успях да ви изчета бързо, мислех, че ще заваря дълги пътеписи и няма да ми стигне времето за един следобед да ви изчета. Явно и вие сте във вихъра на ангажиментите...Радвам се че сте все пак намирате време да сте активни и тук.
Срам - не срам, признавам си, покрай офанзивата около кръщенето на острова забравих да си пусна заявлението и няма да мога да гласувам  Embarassed
Не съм влизала отдавна поради изключително сгъстената програма. Ние се върнахме обратно в Холандия с малкото християнче от  3-седмичното приключение в Гърция. На детето му беше забавно в цeлия калабалък по приготовленията,  кисненето в морето, a за приятелите ни от  BG беше незабравимо пребиваването на острова и мини-екскурзийките, които си направиха там. Купих на всички по една карта на острова и им набелязах по нея какво да видят докато са там. Които се допитаха до мен къде да пренощуват по пътя - сега като мен са влюбени в старата столица на Гърция - Нафплион и района (планина - море) около Волос...  Сега мъжът ми на работа се възстановява от отпуската  Laughing  E, поне донесохме с нас слънцето в Холандия и до вчера тук бешее нетипично лято, съседите които ми наглеждаха градинките казаха че от няколко седмици не е валял нормалния за тук дъжд. A малката ме изненада - позна къщата, развика се превъзбудено, подскачаше и мина на оглед да види всичко на място л иси е, а понеже си бе забравила за 1 месец играчките тук - как им се радва наново една по една...  Grinning
Да дам на кратко, както обещах, отчет за Кръщенето на острова (понеже преди месец коментирахме и ме подкрепяхте тук): Стана разкошен празник, изцяло по моя план  (но в общи линии съобразено с гръцките традиции), роклите, обувките и шапката, които купих от Холандия бяха разкошни (само беше твърде горещо и веднага щом излязохме от църквата я разсъблякох), украсата на ламбадата,  кутията,  бутилката за масло, бонбониерите и поканите си ги направих аз  (с малко техническа помощ и хамалогия от мъжа ми и част от материалите за изработката донесени от Холандия пак), с братовчедка ми направихме мечтаната украса с бели и кремави помпони на целите дървета в градината в която бе обядът след кръщавката. Общо гости  + нас:   61 човека и доста тънък в сравнение с опасенията ни. Сега събирам овации във ФБ със снимки на творенията ми подкрепени с коментари на някои от присъствалите. ...Ама съм и скромна....!!  Mr. Green Единствен недостатък: през двете седмици в Гърция преди кръщенето мъжът ми бе се притеснил и стресирал и бе кълбо от нерви, а моята собствена майка ми стопи нервичките за 1 седмица... но това ще се забрави някак.  ooooh!
Сега се подготвям за интервю в една фирма защото нямам търпение да започна работа и да напусна досегашната (в отпуск за отглежбдане на дете съм),  но мъжът ми не му се иска да почна още, че се притеснява какво ще стане с дребосъка защото преди да стане на 2 год никъде не можем да я дадем и не знаем кой ще я гледа докато стане готова за DayCare... но ще го мислим. Убедих го в крайна сметка. Не съм свикнала да не работя, а цените на детските градини в Холандия са още една основателна причина да искам да почна работа. Нямаме на разположение свободни и здрави, а и не сме свикнали баби (или други роднини) да ни гледат детето и вероятно докато стане готова за детска градина ще търся целодневна добра детегледачка (холандка искаме заради езика) за 4-6 месеца и съм се настроила че заплатата ми първите месеци ще отива изцяло за това ”удоволствие” но така ще е най добре за малката. Освен това смятам както едни съседи тук процедират но за ”училище” – пускат малката веднъж седмично от 3 год. възраст докато навърши 4 год. за по половин ден на училище (почнали са с по 1-2 часа) и ще увеличават докато свикне и другия месец става на 4 и няма да се стресира отсега знае какво е там и щерка им въодушевено ми разказва за там, но аз нищо почти не й разбирам (super и mooi) ... Sad
Хайде, че ви отегчих!
Лека нощ!


# 486
  • Nederland
  • Мнения: 856
minkovaki, така хубаво разказваш,че и аз се пренесох на вашия празник! Hug
За работата не се колебай, щом имаш възможност да започнеш. Много е важен холандския опит, а и ще си разшириш контактите и ще ти е по-лесно да научиш езика. Ти предполагам с английски ще работиш. Успех ти желая и да се похвалиш после! Wink

# 487
  • Мнения: 5
Здравейте и от мен. Включвам се тук, защото живея от една година в Холандия и това което прочетох до болка ми е познато. Живея около Гронинген. Сега видях тази тема като се рових да видя избирателните секции за гласуване в чужбина. Разбрах, че дори и да не сме подали заявление за гласуване в деня на изборите ако отидем ще ни допишат в списъка. И така ние имаме това желание, но ако може да ми кажите къде е адреса на секцията в Гронинген. Благодаря Ви.

# 488
  • Мнения: 24
Minkovaki, добре дошла обратно в Холандия! Наистина супер разказваш! Успех на интервюто!

Gloxi, откакто си публикува поста си се чудя как да ти отговоря. Въпросите ти са малко общи. Разбиранията на хората относно нормален живот се различават много - няма как да ти се отговори на този въпрос. За малката не мисля, че имаш основание да се притесняваш. Самите тези приказки за Норвегия са ми малко смешни. Просто много хора се шашкат от ангажираността на обществото в западните държави. Крясъци и шамари не се приемат много много както е в България, а тук хората си се обаждат на социалните, ако забележат малтретиране на дете. Хубаво е, че се информираш все пак де - виждала съм не особено приветливи майки на площадката и никой не им взима децата Simple Smile.
Веднага щом дойдете и се регистрирате в общината ще получите по пощата покана да се явите на детска консултация. Там дават всякакви съвети, в.т. и как да се справят родителите с тръшкания и тн. Поне в провинцията, в която аз живея е така и не ми се вярва да е много по различно в Амстердам.
Успех!

# 489
  • Варна
  • Мнения: 172
aurabel, съжалявам, че съм те вкарала в такива размисли  Embarassed. Напълно съм съгласна с теб относно вижданията на нормален живот, но все пак съществува някакъв минимум, под който е трудно да се справиш. Той ме интересуваше. Може би не формулирах правилно въпроса си и поради това останах неразбрана от много от вас.  Но бих желала още веднъж да благодаря на две потребителки, които ми писаха лични, за изчерпателната информация, която ми предоставиха. Изобщо не очаквах толкова подробни разбивки. В крайна сметка, важното е, че се успокоих, че ще се справим. А относно Норвегия: бях споменала този мой разговор пред няколко приятели и се оказа, че доста от тях са чули или чели в интернет подобни неща. Не знам наистина дали е така, но съм на мнение, че щом за нещо научаваш от няколко места, може би има доза истина в него. Живеещите в Норвегия знаят обаче най-добре  Simple Smile. А най-хубавото е, че дъщеря ми от известно време има небивал напредък в поведението и развитието си, което безумно много ме радва. Надявам се да продължава така.

# 490
  • Мнения: 2 992
Я какво раздвижване в темичката Simple Smile Simple Smile

Gloxi, радвам се, че са те ориентирали момичетата. Аз все не смеех да отговоря на поста ти, твърде зелена съм още тук и не исках да вкарвам някого в заблуда. Но наблюденията ми сочат, че не са оставили никой да живее в недоимък, особено пък работещи и плащащи си данъците тук хора . Дори гледах по новините как се грижат за социално слаби чужденци / не че вие имате връзка с тях, само исках да кажа, че тук наистина прави впечатление отношението към хората  в нужда. Не разбрах много с моя холандски, но бяха настанили чужденци в къщички в къмпинг и дадоха интервю с поляци и показаха как общината изпраща шофьор с автобусче, за да откарва и прибира три деца от/до училище.

Petya78,
Предлагам ти да пишеш на ЛС на жената, която се бореше за разкриване на секция в Грьонинген. Което ме навежда на мисълта, че и аз трябва да проверя къде е секцията за гласуване в Ротердам.

Minkovaki,
Празникът Ви явно наистина е бил вълшебен и ти явно имаш не само дар слово,но и златни ръце. Ще се радвам, ако качиш снимки на някое от твоите творения, описанията им звучат прекрасно!
А децата са, като попивателни и ти ще научиш езика покрай детето, а то в градина или с гледачка ще го проговори за отрицателно време.

Аз най-накрая си намерих курс в Ротердам, който да не е във вечерни часове. Оказва се, че някой общини са се раздвижили  и пак са пуснали безплатни езикови курсове. Със сигурност община Ротердам е сред тях, но мен не ме огрява, защото адресната ми регистрация е в съседна община, която за съжаление няма бюджет за курсове. Вписаха ме в лист на чакащи, ако им отпуснат бюджет догодина. Но аз докато чакам, ще започна.

  food010 smile3529 Изпих кафенцето и е време да се захвана с учебниците. Прекрасен и слънчев ден Ви желая. Тук е поредния огрян и приятен септемврийски ден

# 491
  • Мнения: 24
Gloxi, няма проблем. Радвам  се, че са те ориентирали и най-вече за малката ви госпожица, че й е преминал революционния период (моята дъщеря сега влиза в този период Simple Smile)) А за Норвегия и аз четох,  но в интернет пишат какви ли не глупости и някой като се върже и разпространява все едно го е видял с очите си  Grinning

Ross, успех с езика! Аз научих основите от Delsfte Methode _ Nederlands voor buitenlanders - интензивен курс за чужденци. За първия беше малко прецакване с онлайн версия  - хем по-скъпо хем изтича абонамента след една година. Първите уроци бяха голям смях - повтарях едно изречение около 20 пъти Simple Smile), но пък съм доволна от резултата. После свекъра ми подари учебника (с дискове) за напреднали и друг курс май не трябва - слушам радио и разбирам повечето хора - ако говорят на диалект не, но тях и холандци не ги разбирали съвсем хахах.

# 492
  • Мнения: 140
Здравейте момичета!
Petya78 права си, зарадвах се че нищо не е изпуснато, още повече имаме място за гласуване и тук.
Остава в неделя на 5-ти да направя правилния избор, да излезем с гръцкия остатък от семейството и те да се поразходят и съберат листата отвън, а аз да се отбия и да дам гласа си.  Simple Smile

Благодаря за поздравленията и пожеланията за успех, но интервюто се оказа че ще бъде края на ноември някъде чак...  Confused ще почакаме. Междувременно се ослушвам и проучвам DayCare в района как вървят като цени и мисля да се спра на вариант в началото ако не намеря детегледачка (щото тази която искам може само почасово следобед, а не ми харесва вариантът: Здравейте, приятно ми е... ето ви детето ми, оставям ви), да дам малката на домашния вариант на DayCare. Не че е по-евтино, но в домашни условия мисля че ще се чувства по-добре, с по-малко деца за да свикне и там броят на часовете е абсолютно, колкото искаш и се договаряш с гледачите. Само че посредничеството на Агенциите е неизбежно излиза, а те също събират такса... Набелязах 3 различни варианта и ще ги проверя един по един тия 2 седмици.

За норвежките случки -те витаят из интернет от няколко години. Дай боже да са преувеличени! Аз също не се чувствам притеснена въпреки, че дребосъкът е много емоционален и особено ако е огладняла или е време за спане, от всяко наше: "НЕ" прави голяяяма катастрофа, рев и тръшкане които траят 5 минути, но е супер гласовита. И според мен ако не се касае за насилие или малтретиране, никой няма да стори нищо.

Аз досега имам само едно единствено съществено разочарование тук. Ще споделя и ще опитам да съм кратка. Малката от миналия вторник следобед беше без настроение и мрънкаше или плачеше постоянно, сънлива, никакъв апетит и сили за нищо нямаше и всяка вечер (и нощем) температура около 38,5'С но два пъти вдигна до 39,5’С. Само вода пиеше, сучеше (Слава богу още се кърмим!) и сутрин закусваше наполовина и обядваше чат-пат. Сега е на година и 3 месеца, а от както се е родила това за втори път се случва - предния път само за 2 дни изкара т. нар. Fifth Disease с температурата, обрива и всичко за рекордните 2 дни отшумя. Ние иначе сме като холандците - за такива неща не даваме никакви лекарства и не държим детето навлечено и затворено в къщи както по бабешки се практикува в нашите географски ширини. Тук до 39'С изобщо не предприемат нищо и не дават за щяло и нещяло на децата лекарства дори сиропи и свещички. А антибиотик - абсурд, лекарите много рядко изписват такова нещо. При 38'С и сополи казват: "Изведете го на разходка на въздух, вземете му сладоледче...". В петък се обадих се на GP -то ни по настояване на съпруга ми и по чудо имаше свободен час за същия ден след час (обикновено чакаш 2 дни). Отидохме в офиса на GP (те са 3 лекари и работят заедно, който свариш на смяна). Погледна й ушите - нищо, погледна й дробовете нищо. И ни даде торбички за урина за бебета и да му да я върнем после в кабинета за изследвания. Че като се прибрах четох в интернет как се слага това чудо. След 2 неуспешни опита (пълен памперс и нито капка в контейнерчето) успях да хвана малко материал и отидох да го занеса в кабинета на GP-то и там асистентката на администрация извади от шкафа над кафемашината некакви лентички сложи ги вътре в контейнерчето и след минута скоропостижното изследване бе готово, не знам и за какво беше (сигурно само за утайки и белтък, щото за бактерии са нужни няколко дни за растеж) и ми вика: А, няма нищо. Питам: "докторът няма ли да ни види и да насрочи нещо друго?" Тя ми казва: "А, не, но ако се влоши идете направо в болницата. Ако пък вдигне много висока температура? - както Ви каза докторът - дайте детски парацетамол свещичка, но по принцип не е нужно и това." В петък само вечерта за 1 час имаше ниска температура 37,5 и спадна и повече не е имала температура. Само продължи в събота да е крива и отмаляла и само обед и малко закуска яде (и сука, тя това не го отказва никога). Та в събота сутринта й избиха червени пъпчици и петънца по лицето малко и по тялото отпред и отзад и особено вече много я дразнеше. В неделя Слава Богу вече постепенно й дойде настроението и се разигра, ходихме да се разходим, яде закуска, обяд и вечеря. По четеното преди реших че може би е така нар. roseola infantum ("sixth disease"). Срещу 5-тата и 6-тата нищо не се предприема, сами си минават (Е, в БГ е друго - там тия двете болести първо ги диагностицират грешно, а после тъпчат децата с антибиотици и сиропи). Нощем се буди по 3-4 пъти да суче и да пие вода. Но в понеделник обривът бе много блед и може би изчезваше вече. Обадих се пак сутринта на в кабинета на нашето GP и поисках час, обясних как се развиват нещата след петък и онази вуйна на рецепцията ми вика: за такива дребни неща госпожо не се ходи на лекар, бебе е - боледува, това са елементарни болести, нормално е. Казах й че само искам да знам със сигурност дали е болестта, която аз си диагностицирах или не но ми каза че няма нужда. Ужас! Много ме ядоса. Отидох веднага в така нар. Consultatiebureau защото освен всичко имаме за след 3 дни час за ваксини там. Отивам с малката и казвам на жената която е в приемната (една стая която хем е повивално за бебета, хем игрална зала и занималня за по-големи, хем хладилниците с ваксините са там, мивка, тоалетна, хем чай и кафе на самообслужване за посетителите, хем оттам са вратите за две стаи за консултации и един лекарски кабинет, хем и там на един комп стои тази леля и записва часове за следващата консултация на която си длъжен да заведеш детето или за ваксина, но освен това мери теглото, обиколките на главите на бебетата и ръста им. Обяснявам че имаме за тази седмица след 3 дена час за ваксини, но е била 3-4 дена с висока темп, как се е чувствала, че през уикенда бе с обрив и питам: може ли докторът да я прегледа? Отговаря ми: О, за такова нещо някой от колегите консултанти ще ви погледне, достатъчно е. И почаках малко, прие ме едната от консултантките която като й разказах историята и какво предполагам че е, отвори на компа да прочете симптомите на шестата болест пред мен защото не била сигурна какви са и се съгласи, че е точно това. Отложихме ваксините за след седмица пак. Направо здравната система в Холандия какво толкоз я хвалят извън Холандия не мога да разбера изобщо. В “западналите” източно европейски страни с кофти здравни системи /като България и Гърция/ дори и да е маловажно състоянието на детето, ми го казва лекар и то след като я е видял на живо, а не секретарка по телефона след като аз си я диагностицирам да ми го потвърди...
Е, не е ли естествено като ни е първо дете и сефте откакто се е родила се разболява и 3 нощи вдига до 38,5-39,5’С да се притесняваме и да търсим лекар?! Добре че сме вярващи хора и Слава на Бога че я лекува и пази. Тук в Холандия, е много хубаво да си вярващ човек защото само Господ ти е личен лекар и никой друг.
Ох, пак станах досадна, извинете, емоции...   bouquet

За снимки, няма проблем да споделя някоя, но гледам че правилата тук са да са качени в сайт за споделяне на снимки и оттам да се шернат, а аз не ползвам такива, освен Linkedin i Facebook но са ограничени за "външни наблюдатели". АКо има друг вариант...?

# 493
  • Мнения: 1 132
miniovaki, много интересен разказ за кръщенето. Аз съм влюбена в Гърция, от няколко години задължително отскачаме за по седмица, но и цяло лято бих прекарала там.😄
Детските ясли приемат деца от 3 месечна възраст, това от 2 години е друго, мисля, че сега се казва пеутераранжимент и е само по 2,5-3 часа на ден. А за основното  училище (холандско) детето може да ходи максимум 10 пъти преди да започне официално.
Заради това, че толкова рано напълниха магазините с пейпърнотен, моите девойки решиха, че е време да избират подаръци за Синтърклаас.  Laughing

# 494
  • Мнения: 2 992
minkovaki,
На твое място бих разровила форум за лекари в района и бих ги сменила! Да си кажат и майките с дечица,гледани тук, че мойто не е лекувано тук, но такъв ужас не бих изтърпяла.

Наложи ми се да ползвам един път тукашната здравна система и се благодарих на Бога, че съм в Холандия, а не в България. Мъжът ми сподели какво са предприели тукашните лекари с негов приятел, който е доктор в БГ, та и неговата реакция беше, че съм била късметлийка, че не сме си били в БГ в този момент.

Мопси, и аз протестирам срещу пейпърнотен - опустошавам един голям пакет за три дни без да се усетя Embarassed Embarassed

aurabel,
 и аз се самообучавам по De Delftse Methode, но аз нямам  с кой да се упражнявам и с кой да комуникирам на холандски

Общи условия

Активация на акаунт