Холандска тема - 41

  • 113 506
  • 764
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 429
Не знам, не бих искала да объркам някога, трябва на място. Ние сме в едно затънтено местенце, но пък училището има групи за хоохбехаф деца, а е и едно от 36 те най добри училища в Холандия. Има и християнско, напливът не е малък, но нямам по вече инфо.

# 586
  • София, България
  • Мнения: 89
 Благодаря ви много за съветите. Когато отидем там са малката ще проучваме пак. Надявам се да се адаптира бързо, тя е много контактна, разбира и говори английски и се надявам да не е много стресиращо за нея. Каква е разликата между общинските и монтесори, те частни ли са?

# 587
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
монтесори не са частни, просто системата им на обучение е много по различна

# 588
  • Мнения: 140
Ние се организирахме около 20 мами и татковци с малки деца в Утрехт (предимно Expats) и се свързахме с дамата която прави ето тази презентация: https://www.facebook.com/events/647751372019182/  върху всички новости в образователната система в Холандия, дори поискахме да има и пряка насоченост за училищата в Утрехт и региона (на английски ще бъде!). Та в края на март ще дойде да ни направи презентация и ще си задаваме въпросите директно. Ако tinitam сте тук тогава мога да те запиша и някой от вас да присъства. Но задължително чуй и мненията на мами които имат опит и може да ти дадат ценен съвет... Успех! А между другото ние наехме обзаведена къща. Е, докарахме си и ние малко покъщина но основното си го имаше (спалня, гардеробно помещение, маси, столове, диван, малко шкафове и малка секция в дневната, пералня, бюра в таванското помещение - което ми стана ателие вече Wink), просто по-малко са тези имоти, но не са всичките необзаведени, а и кухните и баните винаги са оборудвани.
Успех! А детето ще се адаптира бързо Wink

# 589
  • Мнения: 429
Момичета, събота ще ходим за кола до Амстердам, та викам като сме отишли да разгледаме нещо, но ще сме с децата - на 7, 4 и 2 години. Иска ми се мадам Тюсо, но се притеснявам, че ще бутат. Някакви други идеи?Зоологическата градина струва ли си или тази в Ротердам по добре да се отбием да видим?

# 590
  • Варна
  • Мнения: 172
Здравейте, момичета!
След неочаквано забавяне вече и ние сме в Холандия. ММ намери квартира в друго градче до Амстердам, багажът ни тези дни би трябвало да пристигне, така че да се почувстваме напълно уютно тук. Определиха ни дата за регистрация в началото на март. От кметството обаче не можаха да ми кажат дали дъщеря ми може да започне да посещава училище преди регистрацията. Вие знаете ли?

# 591
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Gloxi трябва да попиташ в училище, ние когато пристигнахме ми казаха, че за да започне синът ми училище му трябва адресна регистрация и здравна застраховка, мисля, че в училището най добре
ще ти обяснят и късмет

# 592
  • Варна
  • Мнения: 172
Благодаря ти, Mini Mouse! Явно другата седмица ще отида до училището да проуча как стои въпроса със записването.

# 593
  • Мнения: 2 992
Добро утро! Да е прекрасен денят Ви!  food010  food010

Да простите и да сте простени  Hands Clap

Влизам да си  споделя хубавата новина. Курсът по холандски ми започва на  02 март newsm35  Hands Clap
От понеделник  до четвъртък по 4 часа. Надявам се да се отпусна да говоря след него. Не, че сега нещо ме спира да си плямпам неправилно Embarassed, ама друго си е да не те е срам или да не виждаш насреща си силно съсредоточена физиономия, мъчеща се да прави догатки "Какво ли трябва да значи това" ooooh!
Сега само ми остана да се моля да имаме ваканции , като на учениците, че половинката ще има раб в БГ за малко.

Получих и мартеничките в петък   newsm44

Да Ви е усмихнат деня!

# 594
  • Мнения: 1 740

Получих и мартеничките в петък   newsm44


      И аз чакам моите всеки момент.  Heart Eyes


      С езика съм си все още зле вече трета година. Най- лошото е, че започнах да говоря първо диалекта на южен Лимбург  Laughing , а хич не ми се искаше ,но нали не тръгнах отначало на курс ... Ще трябва да е вкарвам в релси сега, че е срамота  Crossing Arms

       Хубав ден на всички , дано и вие имате прекрасно слънчево време днес и да му се насладите !   bouquet

# 595
  • София, България
  • Мнения: 89
rosss, браво за курса  Peace Този език ми е толкова странен, че ми се струва абсурдно да го проговоря някога Crazy Crazy  Не знам какви варианти ще мисля, но като се установим и дреб тръгне на училище, ще трябва сериозно да се замисля. 

 minkovaki, направили сте много добра организация  и ще е много полезно за всички, които не познават холандската образователна система. Ние наи-рано в края на април ще пътуваме, ако успея да убедя мъжът ми да дойде на сбирката ще ти пиша за подробности Party 

  Аз съвсем забравих да изпратя мартенички, дори е вече късно и по пощата да ги пусна. Нали е сам нашия тати, едва ли ще му е мъчно, че няма да е закичен с мартенички hahaha 
 От тази седмица вече има и BSN номер и нещата малко по малко започват да се подреждат. Надявам се успешно да се справи и с подреждането на къщата, че да идва и да ни прибере  Party

  Има ли групичката страница във фейсбук, търся но не намирам newsm78 newsm78
 

# 596
  • Мнения: 140
..............
 minkovaki, направили сте много добра организация  и ще е много полезно за всички, които не познават холандската образователна система. Ние наи-рано в края на април ще пътуваме, ако успея да убедя мъжът ми да дойде на сбирката ще ти пиша за подробности Party 
......
Да ти кажа само, че презентацията ще е на 29 март (неделя) ранния следобед но е необходимо предварително записване и такса 20 евро а ако си член на ФБ групата ни за родители от града, е 15 евро. ММ се записа а аз ще разходя дребосъка и ще чуя от него после инфото за да не плащаме и двамата.  Embarassed Да не досаждам на другите, ако твоят съпруг се интересува - пиши на лични и ще ти пратя линка с инфото за записване. Знам за сега, че още едни млади български родители от групата, ще са там (поне единият де).
Ти за коя група питаш за ФБ? Тази тук ли? Ако е за нея, нямам си на идея, не съм чувала за еквивалент във ФБ, иначе има някакви 2 групи на българите в Холандия, но аз не членувам в тях.

# 597
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
момичета, можете ли да ми кажете какви капки за колики сте ползвали?

# 598
  • Мнения: 2 992
Дано видят и ти отговорят скоро момичетата. Предполагам, че е спешен въпроса и някой плаче Sad
Моят опит е от преди 20 години. Тогава преварената водичка запарвах леко с анасонче или мента.
Дано отминат бързо коликите!

# 599
  • Варна
  • Мнения: 172
Не си спомням какви капки давах на голямата ми дъщеря, защото просто не помогнаха. Обаче се включвам да споделя моя случайно открит, но безкрайно ефикасен начин за борба с коликите при бебета. След като се нахрани бебето, го слагах да легне на ръката ми като дланта ми се намираше в долната част на корема, а пръстите ми бяха насочени към гръдния кош и по този начин го придържах. Така бебето се изправя до полуизправено положение. Ако не може да държи главата си изправена, тя се придържа с другата свободна ръка. Съжалявам, но нямам нито една снимка да онагледя държането - надявам се да съм ясна. След кратко време се чува мощно оригване и попръцкване Simple Smile и коремчето става меко като пух. Дланта направо си хлътва. Имало е само един или два случаи на върната малко храна, като количеството не се е различавало от това, ако бебето е било на рамото ми. С този метод коликите на голямата ми дъщеря спряха рязко, а при малката дори не се появиха. Даже, тъй като при малката имаше много проблеми и се налагаше да измислям хиляди начини да я будя, за да я нахраня, по този начин съм се пробвала да я будя, а тя заспала хубаво си попръцкваше и заспиваше още по-дълбоко.
Само да предупредя, че оригването е изключително мощно - все едно голям човек се оригва. Аз първия пък като го чух, се поуплаших. Не очаквах, че толкова малко бебе може да е толкова гръмогласно Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт