Холандска тема - 41

  • 113 576
  • 764
  •   1
Отговори
# 645
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Благодаря ви Момичета!
Поизясниха ми се нещата. Разгледах в Ден Хелдер има 5-6 училища, даже много харесах едно, но да ли не е частно  newsm78 (понеже холандския за сега го разбирам чрез комбинация от познанията ми от английски и немски Wink 

http://bs-kon-julianaschool.nl/index.php

# 646
  • Мнения: 17
Здравейте  Hug

minkovaki, благодаря ти за допълването.  Flowers Rose

В Consultatiebureau винаги има лекар. Всяко второ твое посещение там ти е при лекар. Просто схемата е такава: веднъж със сестра, следващия път- с лекар. Смених си адреса сто пъти из Холандия и винаги е било така. Затова най- добре е да попиташ, когато ти дават дата за следваща детска консултация, кога ще има лекар. Понякога е възможно да ти предложат веднага да те приеме такъв, понеже винаги има по един дежурен за деня във всяко Consultatiebureau. Точно с лекар стават най- важните консултации в нашето Consultatiebureau и съм много доволна от тази жена, защото не само всичко, каквото ми е обяснила е станало, а и защото слага ли тя ваксини на детето ми, то никога не плаче. Какви ваксини слагат в България или другаде по света, аз не зная. Моето дете се роди тук и имам ваксинационен (имунизационен) календар, който преведох и написах тук, за да отговоря на поставения въпрос.

За личния ти лекар: всички тук сме го преживяли. Дори да отидеш в Спешния център, ще е същото. Това за температурата е вярно, но никога не изчаквай, ако детето ти има 39,5 - 40 градуса температура. Ако ще да ти обещават чудеса. Никога. Не искам да обяснявам защо, а и няма нужда, ти разбираш.

За Peuterspeelzaal : тази препоръка за увеличаване часовете се дава от учителките, след като детето вече е посещавало до 3 месеца съответната зала и след като е минала първата самостоятелна среща между учители и родители, за да се обсъди как детето се чувства там и т.н. И аз бих искала да го водя по- често, ама не позволиха. След края на месец май в моя случай ще стане ясно Simple Smile

rosss, обожавам това място в Холандия! Завиждам ти, че точно по това време си била там. Далече ми е за разходка, но преди няколко години по това пролетно време и аз бях в Кьокенхоф. Незабравимо вълшебство, наистина!

Хубава пролетна седмица ви пожелавам   bouquet

# 647
  • Мнения: 140
Благодаря ви Момичета!
Поизясниха ми се нещата. Разгледах в Ден Хелдер има 5-6 училища, даже много харесах едно, но да ли не е частно  newsm78 (понеже холандския за сега го разбирам чрез комбинация от познанията ми от английски и немски Wink 

http://bs-kon-julianaschool.nl/index.php

Аз все още не говоря добре холандски, но се ориентирам в четене и ползвам речник и онлайн преводач. Simple Smile Виж като отвориш инфото за училището: http://www.bs-kon-julianaschool.nl/informatie/over-ons се вижда че то е протестантско християнско училище. Имиджът като цяло на тези училища и на католическите е много добър, не се заблуждавай - те не преподават религия, а само в обучението залагат и на основните духовни ценности, като почитат и общите християнски празници. Системата на обучението в този вид училища е по-скоро класическа и по-консервативна както е в БГ и в много други страни, в сравнение с Монтесори например, които са на принципа на взаимообучението.
Да се коригирам за нещо което не формулирах правилно в предишния си пост: като казах че безплатно образование тук няма, трябваше да уточня че нищо не е напълно безплатно, а винаги има нещо макар и минимално което родителите дължат (особено в пред училищната възраст, където е най-скъпо, ако не броим частните училища). Та относно таксите, в обществените училища в Холандия образованието се води безплатно, но винаги има една годишна такса (parent's submission), която може да варира в различните видове училища, но средното е между около 70-200 евро. Аз от мнения на други expats с по-голкеми деца, от четене на инфо и от презентацията за образователната система ги знам тези неща, но личен опит още нямам. Ако някоя мама тук има опит с тях, нека да сподели Simple Smile

Горчива луна, Наистина ви завиждам. Явно ние не сме случили на Consultatiebureau Sad Попитах за лекар дори веднъж когато трябваше да й се сложи ваксина, а тя не беше добре и аз поисках да сменим датата, те казаха: ОК, ще я сменим, но лекарят е много зает и само когато е важно тогава детето се приема от нея (!?). Както и да е. Там ходя по задължение само заради котролните измервания и ваксините. А всъщност холандци ни настроиха негативно относно още преди да отидем за първи път и казаха, че ще ми намерят много недостатъци в отглеждането на детето но аз да кимам с глава и да казвам само: О, така ли, добре, така ще правим, ОК.". Но всъщност никой досега за нищо не ми е правил забележка и за всичко казваха че е точно така. Единствено се надявам да не е твърде късно през юли когато сме за контролна среща (отказаха да е по-рано) да ми дадат индикации за Peuterspeelzaal (Peuteropvang) защото в нашия огромен квартал е само 1 и е с малък капацитет, да не стане така че да няма място за малката...
А за ДжиПи-то днес пак се обадихме и настояхме та ни дадоха час за следобед защото 3-ти ден е с 40'С и само за няколко часа спада ако дадем бебешки парацетамол свещичка. Днес вече и не иска да яде нищо (само суче и пие много вода, което е добре, Слава Богу!)

Последна редакция: ср, 22 апр 2015, 13:24 от minkovaki

# 648
  • Мнения: 2 993
minkovaki,
Стискам силно палци това вече да е отминало. Би трябвало да са предприели нещо лекарите. Направо настръхнах, докато те четях.
Ще чакам да се появиш с добри новини скоро Praynig Hug

# 649
  • Варна
  • Мнения: 172
minkovaki,

това вдигане на висока температура без друго симптоми ми напомни, че на възрастта на дъщеря ти моята голямата  имаше 39,5 без никакво повлияване от температуропонижаващи лекарства. Личната лекарка искаше да ѝ изписва антибиотик, ама не знаела защо   Shocked ("Ако подейства"), за който аз въобще не се съгласих и добре постъпих, защото лекарката в спешното каза, че е някаква шарка и температурата ще спадне на четвъртия ден заедно с избиването на пъпчици. Така и стана. Стискам палци и дъщеря ти да се отърве така леко.

# 650
  • Мнения: 140
Благодаря ви rosss, GloxiHug
Е, ходихме вчера при ДжиПи-то с малката. Все пак говорим за холандско ДжиПи  Mr. Green прегледа я, преслуша я, погледна ушите й за възпаление (без да й погледне гърлото или корема), изследвания каза че не са нужни за сега. Попита нас дали се оплаква, че има болки някъде. Каза да не й даваме дори и свещичка бебешки парацетамол само заради 40'С докато не видим, че не се чувства добре или е неадекватна, а ако е така да им се обадим пак или направо ако е извън работно време да я водим в болницата. Каза ни, че е най-добре да я оставим да се пребори. Да продължава да си пие течности и да изчакаме и до ден-два ще мине температурата. Никаква диагноза но не изглеждало притеснително. Дай Боже така да стане, чакаме сега.
Така беше и предния път с ротавируса, Слава Богу: пак в понеделник вечерта почна и в петък беше все едно нищо не е било. Разликата този път беше че не повръща изобщо и никакво разстройство, а и по някоя хапка на ден си хапваше. Днес наистина ми изглежда по-добре, хапна палачинки за закуска, сега обядва и една порция готвено... Моят мъж трябваше да лети вчера за Гърция, но си изпусна полета за да остане още един ден с нас, че се притесняваше за малката и взе билет за днес и замина. Дай Боже да сме пак като нови утре!  Simple Smile  

# 651
  • Мнения: 17
Здравейте, момичета   bouquet

medimed, присъединявам се към казаното от minkovaki, много добре е обяснила. И аз избрах католическо начално училище. През февруари трябваше да прочета рекламните проспекти на различните училища в града ни, защото имаше ден на отворените врати през месец март и беше време и аз да избирам училище за детето си. Основната разлика е тази: в обикновеното училище т.нар. Vrije School децата се обучават според нуждата им от знания, (което веднага ме отказа). Католическите и протестантските Basisschool описваха, че държат на дисциплината и образованието на подрастващите. Лесен избор направих. Светкавичен.  Laughing Разговарях с други родители, приятели или роднини, чиито деца учат в такива един вид религиозни училища. Оказа се, че са училища с висок рейтинг. Избрах догодина да запиша детето си в католическо начално училище. Това, което minkovaki е обяснила, е вярно: "Имиджът като цяло на тези училища и на католическите е много добър, не се заблуждавай - те не преподават религия, а само в обучението залагат и на основните духовни ценности, като почитат и общите християнски празници..."

minkovaki, за съжаление и по отношение на бюрата за детски консултации си права. Наистина забележките понякога са неадекватни и изумяващи, ама какво от това? Ето, че и ти знаеш какво да правиш с тях.  hahaha Контролната среща може да е в по- късна дата (дори с месец или повече), но по- рано- наистина не приемат. На срещата ще им кажеш, че желаеш детето ти да посещава Peuterspeelzaal, (не знаех, че вече е Peuteropvang). Ще настояваш още там на място този, при когото си на консултация да подготви документа, защото се подписваш и ти дават един екземпляр и за теб. От Consultatiebureau ще пратят този документ с препоръка за детето ти в Peuteropvang, а те от своя страна в рамките на един месец, ще ти пратят една папка документи за попълване. Приготви си едно извлечение за годишните заплати на родителите, което се прилага към тези попълнени документи и се праща по пощата обратно в Peuteropvang. И пак до един месец ще имаш отговор за това как и от кога детето ти ще може да посещава детското заведение и каква ще ти е месечната такса за Peuterspeelzaal. В самите документи за попълване има цял километър въпросник, един от въпросите е дали би се съгласила да посещаваш друга Peuterspeelzaal, ако в тази, за която кандидатстваш няма места. Ако напишеш, че нямаш възможност, ще приемат детето ти там, където ти е близо, бъди спокойна. Тази размяна на документи може да отнеме до 3 месеца. Ако имаш въпроси- с удоволствие ще отговоря. Стискам палци и от все сърце пожелавам на детето ти бързо оздравяване.

Приятен и слънчев ден на всички  Hug

# 652
  • Мнения: 140
Горчива Луна, прекрасна си!  Hug Толкова подробности които не знаех за процедурата по записването в Peuterspeelzaal/ Peuteropvang ми изясни...!  bouquet
Аз за първи път научих за тях, когато ни посети служителката от нашето Consultatiebureau и каза че ще получим индикации за там тъй като сме нови в Холандия и двамата сме чужденци и малката трябва да се подготви преди да тръгне на 4 год на училище. Преди 2 месеца отидох в Consultatiebureau-то и ги попитах към кого да се обърна за да поискам да говорим за това, казаха ми със същата служителка, защото тя ни е зачислена (нещо като лична медицинска сестра, макар че не е сестра де). Посиках тогава с нея да се срещна и ми казаха че няма нужда щом имаме за юли месец насрочена дата и среща с нея, тогава ще говорим. Аз затова се притеснявам да не е късно. Ама и за това Господ ще има грижата да подреди нещата както е най-добре за детето.  Simple Smile Тъкмо като тръгне там кашата с 4-те езика ще е пълна но знам, че ще е въпрос на време и ще се справи малката.
Малката днес сутринта се събуди с 40, после спадна на 38,5 но беше все в настроение, а от преди обед днес няма вече никаква температура, Слава Богу!  newsm44 Храни се нормално, подскача наоколо, дивее, следобед я "опънах" на 2 часова разходка из квартала и пазар, да изхаби малко енергия.
За училищата, ние също клоним към протестантско или католическо училище след като направихме едно повърхностно проучване, но до догодина ще го уточним. Монтесори и другите по системата на взаимообучението не са ми много по вкуса. Така или иначе тук нямат домашни първите 5-6 години никакви и отвсякъде гледат да не подлагат децата на "излишен стрес и натоварване" не мисля, че мъничко дисциплина и ред ще навреди  Wink Освен това сме в страна с доста освободени нрави (да не използвам други думи) и според мен има нужда и от едно рамо отвън за изграждане на ценостната система на детето - ние сме православни християни и двамата, но след като не наблягат на религията католическо или протестантско ще е ок (за съжаление няма "православно" училище Simple Smile ).
  

# 653
  • Мнения: 2 883
Здравейте,

много ви моля, имам нужда от съвет, информация. Много ми е трудно да си намерим жилище в Амстердам и околията. Непрекъснато гледам сайтовете, пиша - във формата за контакт, на имейл, но нямам до сега нито един отговор. Вие как намерихте вашите жилища? Вече взех да се страхувам, че няма да успея да  намеря нищо на време. Имаме още месец до заминаването ни, а май ще се наложи да спим на улицата  Laughing Търсим апартамент, двустаен (с още едно момиче се уговорихме да живеем заедно за да делим наема), цена ~1000Е. За обзавеждането нямаме претенции, стига да има основните неща - кухня, легло, диван... по - големите мебели и техника.

Много моля за съвети  Praynig

# 654
  • Мнения: 140
Здравейте,

много ви моля, имам нужда от съвет, информация. Много ми е трудно да си намерим жилище в Амстердам и околията. Непрекъснато гледам сайтовете, пиша - във формата за контакт, на имейл, но нямам до сега нито един отговор. Вие как намерихте вашите жилища? Вече взех да се страхувам, че няма да успея да  намеря нищо на време. Имаме още месец до заминаването ни, а май ще се наложи да спим на улицата  Laughing Търсим апартамент, двустаен (с още едно момиче се уговорихме да живеем заедно за да делим наема), цена ~1000Е. За обзавеждането нямаме претенции, стига да има основните неща - кухня, легло, диван... по - големите мебели и техника.

Много моля за съвети  Praynig

Здравейте, RainDanceMaggie. От други познати чух, че и те не получават отговори при запитвания през тези форми за контакт... Аз не съм в Амстердам а на 30-тина километра от него. Но ние миналата година се преместихме тук и мога да споделя как беше при нас. Аз намерих няколко къщи, които ни устройваха като цена и условия (основно търсех в тези 3 сайтa: http://www.pararius.nl/  http://www.funda.nl/ и https://www.onlyexpats.nl/ и някои не толкова известни). Ние обаче ползвахме посредник "консултант по релокация" и аз й изпратих линковете към конкретните имоти и тя се свърза директно с брокерите, които ги предлагат, а не през формите за контакт и насрочи дати за оглед през седмицата през която дойдохме да си открием сметки в банка и да изберем и да наемем къщата и така направихме.
Иначе за временен вариант ако е спешно, има групи във фейсбук за expats или направо за обяви наеми на жилища в конкретни градове (има и за Амстерсам) и често собственици и наематели които освобождават жилища предлагат без посредници - например в нашия град често отсъстващи за по 2-3 месеца студенти или специализанти дават временно квартирите си за да не се набутват с наеми докато отсъстват.
Като цена не знам в Амстердам може ли да се намери лесно жилище за 1000 евро, при нас е много трудно. Освен това дългосрочни отдаваните имоти (по-добрите и на по-изгодна цена) не са обзаведени изобщо имат само оборудвана кухня. Затова групите в ФБ и сайтовете за expats са пълни с обяви за препродаване на евтини използвани или почти не използвани мебели...
Успех!

# 655
  • Мнения: 146
Привет, момичета, опитвам се да преместя част от покъщнината си от Холандия в България, но не ми се получава. Отправих запитване към Орбит (Минковаки, благодаря ти  bouquet), но нямам отговор.
Ако имате координати на надежден превозвач, моля да ги споделите. Благодаря ви   bouquet

# 656
  • Almelo
  • Мнения: 13
Здравейте, съпругът ми работи в холандия на трудов договор от скоро, иначе без договор отппреди 5 години. Има банкова сметка и софи номер вече 4 години но без адрес. Сестра му е там вече 12 години и казва, че неможе да наеме квартира от бюро преди да има 6 месеца стаж на трудов договор! Дали някой може да даде компетентен отговор? Благодаря предварително!

# 657
  • Варна
  • Мнения: 172
mariyal, ако под бюро имаш предвид агенция, съпругът ми нае жилище от такава през първия месец на работата си. Дори договор не му е бил искан, но може би това зависи от самата агенция, защото има и такива, които изискват.

# 658
  • Мнения: 2 883
Благодаря на minkovaki за мнението и съветите  Hug

# 659
  • Almelo
  • Мнения: 13
Благодаря, Gloxi.

Общи условия

Активация на акаунт