Холандска тема - 41

  • 113 545
  • 764
  •   1
Отговори
# 675
  • София, България
  • Мнения: 89
 Привет и от мен  Hug Не съм се включвала и аз мнооого отдавна, но и нямаше за какво. В началото на август и ние ще пристигнем с малката в Холандия, по-точно в едно от предградията на Утрехт. Малко се забавихме с местенето, но решихме да изчакаме и юли и август, та поне да си починем и отидем на море.  Аз също съм на тема избор на училище и ще избираме между 3, които са най-близко до вкъщи. Съседите ни /холандци/ са препоръчали едното от тях и ще започнем първо от него.  Кога започва учебната година, на 01/09 ли ? Малката е на 4.5 години и мисля, че бързичко ще се адаптира.

  За записване на час в общината за BSN номер на моя съпруг му трябваше само един ден, т.е на единия ден си взе номер и на другия беше регистриран. Цялта процедура от сключването на договора за наем, до регистрирането в общината и банковата сметка му отне не повече от 4-5 дни. Това при условие, че имаше от преди това сключен трудов договор.

 Сега съм по-притеснена от опаковането на багажите, какви дрехи да взема и т.н. Температурите са доста по-ниски отколкото в БГ, а аз съм маниак на тема дрехи  ooooh! Ако имам възможност ще взема сто куфара от бански до ски обувки #Crazy

# 676
  • Мнения: 2 883
Здравейте

Не съм писала отдавна, но исках много да благодаря за всеки един съвет и препоръка, който получих. Пиша ви вече от Алмере Simple Smile Намерихме си жилище тук, много близо до местоработата на моя приятел. Сега аз самата съм в процес на търсене. В петък имаме среща в Общината, може ли някой да даде информация какво точно представляват тези срещи? И дали бързо ще ни дадат BSN? Вече нямам търпение да си прекараме домашен интернет, че в момента сме с една предплатена карта на водафон и е ужасно. Макар, че според сайтовете на доставчиците по - рано от Август няма да стане заради отпуските по това време на годината (макар, че за какво лято говорим, като в момента вали и е 20 градуса Grinning )

Има ли някой от вас, който да живее в Алмере?

# 677
  • София, България
  • Мнения: 89
Здравейте

Не съм писала отдавна, но исках много да благодаря за всеки един съвет и препоръка, който получих. Пиша ви вече от Алмере Simple Smile Намерихме си жилище тук, много близо до местоработата на моя приятел. Сега аз самата съм в процес на търсене. В петък имаме среща в Общината, може ли някой да даде информация какво точно представляват тези срещи? И дали бързо ще ни дадат BSN? Вече нямам търпение да си прекараме домашен интернет, че в момента сме с една предплатена карта на водафон и е ужасно. Макар, че според сайтовете на доставчиците по - рано от Август няма да стане заради отпуските по това време на годината (макар, че за какво лято говорим, като в момента вали и е 20 градуса Grinning )

Има ли някой от вас, който да живее в Алмере?

  Не се притеснявай, няма никаква среща в общината, попълва се формуляр и ако искаш веднага ти се дава нещо като удостоверение за регистрацията, а официалните документи ти ги изпращат по пощата след известно време.  За сключване на договор за интернет моя мъж чака около две седмици, за тогава му дадоха час от доставчика, който си беше избрал.

  Искам да направя фейсбук група на бг мами, които са в Холандия Simple Smile Моля, който иска да се включи да ми изпрати никнейма си в bg-mamma и името от профила във фейсбук. Мисля, че ще можем доста по-спокойно да се опознаем и да споделяме радости и тревоги около пребиваването ни в тази красива страна  Peace
 

# 678
  • Мнения: 140
Здравейте и от мен!  bouquet
 Върнхме се от почти 2 мес. ваканция първо в БГ после и в Гърция. За съжаление освен прекрасното време, истинска храна и диви места за почивка, която имахме в изобилие, накрая ни стана гадно в Гърция от това, че откъдето и да си тръгвахме (и в Атина и особено на острова) избухнаха страшни пожари, които съсипаха поминъка (маслинови дървета, къщи и малки ферми) на много хора в околността защото например електричеството на острова се черпи от сушата и естествено го прекъснаха за 2 дни а колко хора, магазини и заведения имат генератори издържащи повече от 24 часа?!...
Да не ви товаря с нашите неща. Да не дава Господ никому!

Привет и от мен  Hug Не съм се включвала и аз мнооого отдавна, но и нямаше за какво. В началото на август и ние ще пристигнем с малката в Холандия, по-точно в едно от предградията на Утрехт.
.................
 Сега съм по-притеснена от опаковането на багажите, какви дрехи да взема и т.н. Температурите са доста по-ниски отколкото в БГ, а аз съм маниак на тема дрехи  ooooh! Ако имам възможност ще взема сто куфара от бански до ски обувки #Crazy
Здравей и добре дошла (в Холандия и в Утрехт!)  Hug
Успех за избора на училището!
Относно багажа - не знам откъде ти са вчечатленията за много по-ниските температури от БГ но ние за 2 зими не сме видели под -7 градуса и то инцидентно броени за часове. Гадното са мъглата, вятъра и постоянните дъждове почти целогодишно - но това си е нормално за Ниски земи. През изминалата зима валя точно 3 пъти сняг който само веднъж успя да "пренощува". За трите сезона без краткото холандско лято ти трябват непромокаемо яке и обувки. Тук има както скъпи тка и евтини магазини и разпродажби на стоки с добро качество така че което не си го имаш предварително не го купувай от БГ за да си го носиш тук. За детето особено, както расте, ще си набавиш за идущата зима всичко оттук. Не знам как ще се придвижвате но ние и бебето сме на колелета постоянно и едното си го имахме, а другото го купихме оттук както и обезопасените детски столчета.
Има няколко групи на българи в Холандия във ФБ но аз лично не членувам в никоя защото при повърхностния преглед не ми допаднаха а и малкото познати които имам тук не членуват по същите причини. Това което мога да ти препоръчам горещо и от сърце са групите на мами (и татковци) на деца в съответния град - тази за Утрехт е много голяма група и работи много добре и сме си страшно полезни със съвети и идеи, родителите са не само холандци, а преобладаващо expats от цял свят живеещи и работещи в района на Утрехт. Освен това има и групи за семейна размяна на вещи, продажба, подаряване, покупка както и бизнес групи за родители за имащи малък бизнес тук... Условието е да сме толерантни един към друг и само да поискаш да те добавят и като те приемат с няколко думи да се представиш на другите в групата. Ако те интересува ще ти пратя имената им Simple Smile

# 679
  • Мнения: 1 072
 Simple SmileЗдравейте. Има ли тук мама на близнаци, които в момента са на лагер в Бьлгария, моля , нека ми пише на ли4но.

# 680
  • Мнения: 33
Здравейте Hug,надявам се да бъда приета в групата.Живея в Хага от година и половина в момента съм бременна има доста време до раждането,но имам мнооого въпроси.Първо аз и бащата на детето нямаме сключен брак,тук имаме обща фирма-трябва ли да излизам в болнични прди раждането,как ще ми бъде изчислено майчинството,това че нямаме брак може ли да бъде проблем и най-важното е че аз искам да родя в България и след това с бебо да се върнем тук,как сте трябва да регистрирам детето,ще има ли право на всички ваксини,охххх много въпроси.Ще бъда благодарна на всякаква информация  Hug

# 681
  • Мнения: 140
Здравейте Hug,надявам се да бъда приета в групата.Живея в Хага от година и половина в момента съм бременна има доста време до раждането,но имам мнооого въпроси.Първо аз и бащата на детето нямаме сключен брак,тук имаме обща фирма-трябва ли да излизам в болнични прди раждането,как ще ми бъде изчислено майчинството,това че нямаме брак може ли да бъде проблем и най-важното е че аз искам да родя в България и след това с бебо да се върнем тук,как сте трябва да регистрирам детето,ще има ли право на всички ваксини,охххх много въпроси.Ще бъда благодарна на всякаква информация  Hug
Добре дошла в темата! Чудесна новина! Лека бременност, здрави да сте и дълго кърмене след това ви пожелавам!
Не мога да Ви отоговоря на всички въпроси - започвам отзад напред: когато родите в България след като се снабдите с акт за раждане на детенцето (където фигурирате двамата с таткото) ще поискате да ви издадат и дубликат но Европейския образец който струва само 2,50 лв. не подлежи на легализация и превод и директно важи във страните от ЕС. След това и паспорт ще извадите веднага на детенцето (за него трябва да присъствате и двамата когато го заявите!) и ведно с епикризата от раждането (където са описани поставените първи ваксини) и медицинския му картон от БГ ще дойдете в Холандия да го регистрирате и да му се издаде BSN номер и на него. Относно медицинските документи на нашето бебе миналата година когато пристигнахме - аз не ги давах за превод и легализации, още повече че бяхме сменили и 2 държави и педиатри вече, а направих на английски една справка в табличен вид с описание на всички ваксини поставени досега - наименование и дата и държава. Това ми послужи и бяха доволни от него. Та копие от всичките медицински документи на детето се изпращат на един адрес който ще ви дадат, след регистрирането на детето, ще получите писмо от специален отдел към Министерството на здравеопазването. Освен това с писмо ще ви кажат да се свържете с consultatiebureau за да уговорите посещение на зачисления ви соц. работник защото всички ваксини и прегледи и консултации тук се водят от това бюро (за тях не искам да коментирам сега - или добро или нищо зато за умрелите  Mr. Green ). Тук в Холандия децата на всички осигурени родители се водят безплатно обслужвани и имат право на личен лекар заедно вас, както и на всички ваксини.
Относно майчинството - основното е уредено от холандския Work and Care Act (знам го как се казва само на английски защото още не говоря холандски), има много конкретно инфо в интернет в холандските сайтове за Expats, мога да препратя линковете ако не ги намирате. Щом имате фирма в Холандия, вие сте осигурени, Вашият счетоводител трябва да знае или поне ще Ви насочи къде конкретно да прочетете което Ви интересува. При всички случаи от България ще трябва да ви издадат по европейски образец формуляр "Е... ", сега не помня номера му, с който тук ще могат да ви оформят майчинството, което знаете е много по-кратко отколкото в БГ.
Един друг съвет мога да ви дам: ако имате FB влезте в Групата на мамите в Хага. Ще се изнеадате колко полезно инфо можете да получите от другите майки там.

# 682
  • Мнения: 33
Сърдечно благодаря  Hug

# 683
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
Slanceto 1 като току що минала по този път - тук няма т.н. болничен преди раждане, освен ако работата ти не е много тежка и по лекарско предписание не трябва да си стоиш в къщи. Ако случая е такъв, то се обаждаш на UWV от където ще ти бъде оформен болничния. Майчинството се изчислява на база заплата (в твоя случай процент печалба на фирмата) и е 16 седмици, като не повече от 4 седмици могат да са преди раждането. В твоя случай след като ще раждаш в БГ не мога да ти кажа как ще стои въпроса с майчинските.
Другото вече ти е добре обяснено.

# 684
# 685
  • Мнения: 799
Файнъли, целият цирк с все катуна се премести и настани. Вече сме жители на Амстердам, само 2 години след старта на проекта  Joy
Децата са записани на училище и чакат първия учебен ден. В тази връзка да попитам прави ли се нещо специално тогава? Носят ли се китки, бонбони...
Предстои ни записване и за личен лекар - избрала съм един в близост, дано да има места. Зъболекарят също ли е този принцип?
Поздрави на всички и прекрасни летни дни  Mr. Green

# 686
  • Мнения: 140
Файнъли, целият цирк с все катуна се премести и настани. Вече сме жители на Амстердам, само 2 години след старта на проекта  Joy
Децата са записани на училище и чакат първия учебен ден. В тази връзка да попитам прави ли се нещо специално тогава? Носят ли се китки, бонбони...
Предстои ни записване и за личен лекар - избрала съм един в близост, дано да има места. Зъболекарят също ли е този принцип?
Поздрави на всички и прекрасни летни дни  Mr. Green


Честито и добре дошли! Здраве и бързо свикване ви пожелавам!
За китките и бонбоните не мога да помогна, другите мами с опит ще кажат, но доколкото вече ги познавам, клоня към отговор: НЕ! Но да нека мамите които знаят да споделят.
Дано да има места в най-близката до вас практика на Джи Пи-та, ще е най-удобно. Стига да имат свободни места, става лесно, само занесете картите за здравните осигуровки, документите си за самоличност, BSN номерата и попълнете формите за регистрация там, посочвате и аптеката в близост която сте си избрали защото недай си боже изпишат ли ви антибиотик или друго лекарство - вие не получавате рецепта на ръка а тя се изпраща по електронен път в избраната от вас аптека и вие само отивате там. Иначе сте видели, че лекарствата за които не се изисква аптека се продават във всички дрогери и в големите супермаркети, включително обикновените болкоуспокояващи. Което ми напомня  Mr. Green че имаме приятели от Германия, които винаги като дойдат до Холандско се отбиват в AH или Etos до нас да си заредят аптечката с парацетамоли и Ибупрофени... че  в Германия им искат винаги рецепта за тях, а те за съжаление са ползватели на лекарства, не са като нас... За зъболекарите също се избира (пак носите картите за здравните осигуровки, документ за самоличнност и се регистрирате при в практиката с попълване на формуляр.

Аз след като се оплаквах преди време че за година и половина тук само веднъж съм срещала педиатър (въобще лекар) при всички задължителни прегледи и ваксинации на дребосъчето, сега пък се ядосвам със зъболекарите... последния хит е че след 4 месеца лекуване на корените на 2 зъба дойде време да им се сложат нови коронки и ми казаха че практиката тук била да се изчака 1 година, да се направят нови рентгенови снимки (тях ги нямат за нищо тук, на всеки лекуван зъб до сега са ми правили мин. по 5-6 снимки) и ако още са си ок, тогава да се обличат, като през тази една година да не натоварвам тези зъби, което ще рече едва-едва да ползвам лявата си страна...!!! Та се очаква да стоя с оголени 2 съседни зъба една година. При едно от предстоящите ми няколко пътувания до БГ ще посетя моите зъболекари там и няма да стоя така. Извинявам се за "лиричното отклонение".  Laughing
Между другото при една от последните ни уикендни обиколки ходихме до Мадуродам - за децата е страхотно забавление, но и на нас ни беше забавно. Та го препоръчвам на който има деца и не е ходил още...
Приятна неделна вечер, дами!   bouquet

# 687
  • Мнения: 799
minkovaki, благодаря   bouquet
Това за аптеката е много полезна информация, ще я имам предвид.
А какво е Мадуродам?
Ние днес посетихме IJ Hallen - гигантския битак в Noord и съм доста ...хм... шокирана от нещата, които се продават там. Много съм ЗА за идеята reuse и recycle, ама някои неща си имат граници  Naughty
Но беше забавно. Прибрах се с една пекарна за хляб за 10 евро...
Утре започват учебните вълнения (не знам дали аз или децата се вълнуваме повече, но май аз  Mr. Green ).
Успешна седмица на всички!

# 688
  • София, България
  • Мнения: 89
  Ето ме и мен, вече от 8 дни на холандска земя  Party  Първото впечатление беше : много вода и много зелено GrinningVery Happy Малката не беше пътувала със самолет от две години и й беше много интересно и малко страшно при първото излитане.  Днес сме в общината за BSN номер, от там нататък следва здравното и училището на детето. Набелязали сме две близки на около 10 минути пеша от вкъщи, дано да има места и да я приемат.
    Малко ме притеснява неяснотата с лекаря. Прочетох minkovaki как е обяснила, че ще чакаме писмо от consultatiebureau, но не разбрах от общината ли ни посочват към кое да се обърнем или самите те ще ни пратат писмо без да търсим ние, семейният лекар само за нас възрастните ли е или и детето ще е записано също там?  От БГ пристигнах с половин куфар лекарства Sad , малката прави едни хубави ларингити, когато се разболее, стигали сме и до урбазон в спешното.  В този ред на мисли, когато се случи нещо подобно и ми трябва спешно лекар, защото трябва веднага да се започне лечение с инхалации и противоалергични лекарства, къде се ходи? В спешното към най-близката болнца, при семейния лекар, в това consultatiebureau? Много, ама много се притеснявам Sad  В БГ ми беше лесно, имахме си денонощно абонамент към частна педиатрична клиника и това, което чета за холандското здравеопазване ме ужасява Sad За мен не се страхувам, страхувам се от това да не сме прехвърляни от асистент на асистент без да видим педиатър за диагноза или лечение Sad Сега, когато малката започне училище, ще се започне и с болестите, а тя боледува наистина често и то все "като по учебник". Вече съм почти лекар, може да ме вземат на работа без проблем към някоя практика Crazy Crazy Crazy

# 689
  • Мнения: 140
  Ето ме и мен, вече от 8 дни на холандска земя  Party  Първото впечатление беше : много вода и много зелено GrinningVery Happy Малката не беше пътувала със самолет от две години и й беше много интересно и малко страшно при първото излитане.  Днес сме в общината за BSN номер, от там нататък следва здравното и училището на детето. Набелязали сме две близки на около 10 минути пеша от вкъщи, дано да има места и да я приемат.
    Малко ме притеснява неяснотата с лекаря. Прочетох minkovaki как е обяснила, че ще чакаме писмо от consultatiebureau, но не разбрах от общината ли ни посочват към кое да се обърнем или самите те ще ни пратат писмо без да търсим ние, семейният лекар само за нас възрастните ли е или и детето ще е записано също там?  От БГ пристигнах с половин куфар лекарства Sad , малката прави едни хубави ларингити, когато се разболее, стигали сме и до урбазон в спешното.  В този ред на мисли, когато се случи нещо подобно и ми трябва спешно лекар, защото трябва веднага да се започне лечение с инхалации и противоалергични лекарства, къде се ходи? В спешното към най-близката болнца, при семейния лекар, в това consultatiebureau? Много, ама много се притеснявам Sad  В БГ ми беше лесно, имахме си денонощно абонамент към частна педиатрична клиника и това, което чета за холандското здравеопазване ме ужасява Sad За мен не се страхувам, страхувам се от това да не сме прехвърляни от асистент на асистент без да видим педиатър за диагноза или лечение Sad Сега, когато малката започне училище, ще се започне и с болестите, а тя боледува наистина често и то все "като по учебник". Вече съм почти лекар, може да ме вземат на работа без проблем към някоя практика Crazy Crazy Crazy
Здравей  tinitam!
След като се регистрирате в общината - влизате автоматично в регистри и затова знаят че имате дете и ви изпращат това писмо за което бях споменала. Всъщност са 2 и двете касаят детето. Едното писмо е да се изпрати копие до специален отдел в Министерството на здравеопазването на здравните документи за постоавените досега ваксини (в моя случай изпратих копие от епикризата от болницата в която е родена защото първите 2 ваксини са поставени там + както бях писала вече извадка в табличен вид направена от мен на компютър на английски в която по дати, наименование, за кои болести и в кои държави са поставени съм описала ваксините досега, защото тя има 2 картона в 2 различни държави преди Холандия и нищо няма да разберат от тях). В плика обикновено има адресиран плик с адрес на който марка не се поставя и се слагат документите в него. Другото писмо касае т. нар. consultatiebureau и е с един телефон на който трябва да се обадите, за да се уговорите кога да дойде служителят/-лката consultatiebureau, който ще отговаря за вашето дете (те са социални работници минали някакви медицински обучения) и ще ви посети в удобно за вас време в къщи. Ще се запознаете и ще го питате за всичко което искате, освен това ще ви каже точно къде е вашето бюро и кога да отидете там (защото става с уговорен час и ден).
Относно личния лекар (ДжиПи) - да, като регистрирате вас, регистрирате и детето. Обикновено цялото семейство е в една и съща практика (те никога не са само с 1 лекар, мин. 2-ма ДжиПи работят в 1 мед. практика). Носите паспортите и ако има  някой предходни заболявания както казваш или операции и имате документи някакви давате копия и ги посочвате във формулярите.
Относно спешните случаи, както и вечер и през почивните дни - да, само в болницата отивате като звънвате по телефона преди да тръгнете, защото дори да е спешно искат да ви запишат Sad Вие ако не знаете, може да си попитате ДжиПи коя е болницата в близост към която да се обръщате, а също телефона на болницата го има и на телефонния секретар на ДжиПи-то. Съветвам ви да си я намерите на живо или на картата за дазнаете как да стигнете бързо до нея ако недай Боже ви се наложи някога.
За училището - щом сте набелязали близо до вас, това е добре но им вижте в сайтовете по коя система работят Монтесори, Далтон и т.н. (всички имат сайт) и какви методи прилагат и направо им се обадете кога да отидете на място да видите ако имате избор.

Успех!

P.S. В кой район на Утрехт се установихте, извинявай ако си написала вече, но не съм обърнала внимание

Общи условия

Активация на акаунт