Огледален свят/Нарекох те Фериха/ по БТВ ~ тема 24 ~

  • 49 782
  • 743
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 1 786
Flo-wer,  Hug Hug Hug къде се изгуби? Много ми е приятно да те "видя".


Последна редакция: сб, 02 фев 2013, 19:19 от k_kiara3

# 136
  • Мнения: 1 952
Здравейте, нахлувам в темата, но сериалът ми хареса, изгледах сериите във войо и край, няма повече. Няма ги никъде качени разбрах, препоръчайте поне подобен сериал. От турските съм гледала Малки тайни, иска ми се нещо подобно, по-младежко  Peace

# 137
  • Мнения: 180
Скрит текст:
Емир: "Срещнах момиче, което не приличаше на другите, които познавах - раздразнителна, сърдита, инатлива. Колко странно: може би цялата история започна с "Довиждане." Харесваше ми да излизам вечер, да гледам филми с приятели и да се забавлявам. Но нищо не може да я замени. Да обичаш жена. Не съм вярвал, че може да обичам някого толкова много. Разбрах, че да обичаш значи да живееш. Да чувстваш, че си жив"
[/b]
Философията на живота  bouquet

# 138
  • Мнения: 16 938
http://www.youtube.com/watch?v=5B_0y2TqWdc  
Ето и нещо ободряващо.

# 139
  • Мнения: 2 116
Да дам предимство на темата за родителите предложена от Ива, после и другите ми запланувани мнения.

Разлики между всички има и това е съвсем логично не само защото условията и качеството на живот, стандарт е различно, а защото и всеки един от тях притежава индивидуално виждане и разбиране за света на база своето възпитание, образование, среда и опит.

На този етап не разполагаме с много информация от към факти, но и те като едно начало спокойно служат за едно мнение малко по-общо за тях като преценка какви са и до колко това е повлияло на децата им като характери и поведения, поне които виждаме до тук.

Какво мисля за тях, как ги виждам аз:

Фериха, Мехмет и Юмер-двама родители живеещи заедно, семейството е бедно, особено и специално място заема традицията и към религията и към патриархалния модел за семейство който е в своя най-крайна и абсолютна визия.

Тук основният стереотип в разбиранията е не само що се отнася до равенството между двата пола но и, че мъжът трябва да работи и да изхранва семейството, а жената, макар и да работи, основно трябва да се грижи за домакинството и децата и да изпълнява желанията на съпруга си.
Това до голяма степен се отразява върху взаимоотношенията между членовете в семейството като позиции и роли в него, като изисквания и очаквания от и към тях.

По-прогресивна в това отношение е единствено Зехра, желанието й за промяна на статуквото са по-скоро отразени в мечтите и целите й към дъщеря й /Фериха / като разбира се намират своето отражение и към останалите в семейството във вид на по-либерално разбиране и приемане на всеки.

В семейството на преден план е уважението и зачитането на родителя, на неговата дума, авторитета е силен и по-скоро авторитарен.
Липсва свободно споделяне, липсва и взаимно търсене на решения, те, решенията и изборите се налагат готови и без право на коментар, следва единствено да се изпълнят.

Визията за образа и мястото на жената е не равнопоставено, такова е и мястото на децата като членове на семейството.

И от това до тук нима е чудно защо Фериха, Мехмет и Юмер са това което са?
За мен-не.
Продукт са на средата която ги отглежда и възпитава вътре в семейството.

Няма как да изключим и влиянието на средата от вън /извън семейството/ в случая на децата и отражението й върху характерите им -да, макар че и тази среда от вън е с посока и граници до голяма степен определени от статуса на семейството.
Затвореният и силно консервативен характер вътре неминуемо води до конфликти с моделите на света навън. Липсват и схеми за адекватна адаптация навън както и намиране на един разумен баланс между средата навън и тази у дома. Това поражда объркване и несигурност, съмнения и от там невъзможност да се използва потенциала на всеки.

Емир...двама родители, разведени, майката с втори брак, баща му-доста освободен в начина си на живот. Разполагат със средства, висок стандарт на живот.
Сега това на пръв поглед са факти които до голяма степен предполагат как е бил отгледан и възпитан Емир, това как вижда, разбира и приема света и хората в него.
Не бива обаче да подминаваме и факта, че всеки един човек в определен момент разполага с механизми да компенсира и балансира известни липси или пропуски.
При него/Емир/ като че ли средата от вън е изиграла и играе по-голяма формираща роля, която пак е с посока зададена от стила на живот родителите му, макар и без да са семейство.

Доста либерално е отношението и на двамата му родители, не само заради средата им, но и заради това, че всеки един от тях бе зает повече с внимание за себе си. Баща му-много и различни момичета, в стил "плейбой" Докато майка му с новото си семейство, което навярно до някъде търсеше нов опит за реванш за самата себе си като човек.
Тази липса на семейство като единна единица също води до трудности в споделянето и общите взаимни решения.


Корай...до тук знаем само, че баща му е дипломат/нещо такова, сега не се сещам буквално/
Предполагам родителите му също са разделени, което и обяснява самостоятелността му и това, че се справя сам с живота си.
Като прибавим към това средата му, стандарта й, ето го и Корай.
При него като че ли влиянието на средата не е е така силно, усещат се личните му качества, по отношение на поведението му или позиция на това на хората до него.

Невъзможността да се споделя се усеща и при него и също е последица от липсата на близост в семейството му и преди и сега.

Ханде...останала рано без баща само с майка си, затова и образа на силната жена е модела й, той е изиграл до голяма степен роля за формирането на характера й.
Възможностите които й дават парите, социалната среда която предполагат те, ето я и Ханде.

Джансу...останала без един родител и то майка си твърде рано, баща й създал ново семейство, но вечно зает и отсъстващ.
Оформила се е огромна празнина при един млад все още съзряваш човек като личност, от друга страна Санем която с присъствието си засилва и увеличава пагубното влияние на тази дистанция на Джансу със света навън. Не случайно и тя гради свой собствен навътре в себе си, където се чувства добре, свят който е нейната защита и сигурност от самотата и не разбирането което среща навън, сред близките си, дори и семейството.

Лара...за нея и семейството й няма да се спирам в момента, защото имам нещо в предвид за нея, ще споделя скоро. Peace

И така, като зная това което зная, напълно разбирам част от обективни причини героите ни да са това което са-и като характери и като държание.

Различни са профилите на семействата им затова и те самите са различни, макар и една част от тях да са от сходна среда-и финансово и социално. /Емир, Ханде, Корай/

Различни са били голяма част от моделите които са получили в семействата си, схемите на това как да възприемат света, този навън и своя собствен.

Но при всички наблюдавам едно-липса на реална емоционална близост, липса на споделяне, липса на доверие, липса на взаимоотношения/наблюдавам само отношения, което е различно/
Наблюдавам една бездна между родители и деца не само заради различия в поколенията, различията в статуса /бедни-богати/
Бездна породена от грешки в родителските стратегии на всички, без изключение. Rolling Eyes

Никой не знае как да бъде родител, преди да стане такъв. И никой родител не желае да се случи нещо лошо с детето му, това не е сред целите му като родител.
Родителството не е професия за да се обучиш, то е умение и нюх който всеки има у себе си и трябва да открие и сподели със своето дете.
Може би родителите трябва да израстват в родителството заедно с децата си, с много обич и любов, показана и усетена взаимно.

Една мисъл за финал, макар че малко минах в страни от темата... newsm78

“Добрите родители дават на децата си корени и криле. Корени, за да знаят къде е домът им, и криле, за да летят надалеч и да правят онова, на което са били научени. " Дж. Солк


Виждам, че Ели е тук, Ели особено ми е приятно, че си отново сред нас! Hug Grinning

Не знам помниш ли, че точно с теб имахме такъв диспут/малко задочен newsm78 Joy / за семействата?

Последна редакция: сб, 02 фев 2013, 20:57 от margita9

# 140
  • Мнения: 5 591
Рении,благодаря за темата.  bouquet
Връщам се назад,че имам цели 10 страници за четене....

# 141
  • Мнения: 1 786
По повод Айсун и Юнал поствам един диалог, който много силно ми въздейства:
Скрит текст:
А: Затворил си заведението.
Ю: Тази вечер реших така - да бъда сам в сарая си.
А: Не си сам, Юнал.
Ю: Колко години минаха откакто се разделихме? Откакто разрушихме семейството си? Аз да кажа - точно 17 години. Ето това аз го направих. С всеки стол, с всяка маса те изгубвах. Сега съм го затворил и съм тъжен.
А: Колкото и  да ме отблъскваше, толкова се приближаваше към тъгата.
Ю: Спах с различни жена... защото знаех, че един ден... знаех, че ще си тръгнеш.
А: Нямаше право. Нямаше право да ме изпратиш така.
Ю: Във всяка една жена търсих теб, Айсун.
[/b]

И още един, на този плаках със сълзи.
Скрит текст:
А: Сина ми. Знаеш ли какво направи. Днеска нашият, моят син, беше пак на пет години. Днеска моят син ми разказа как го изоставих...
...
А: Аз избрах своя живот, себе си. Избрах да разбия сърцето на детето си...
Ю: Хайде, иди си вкъщи, много пи.
А: Кога ще признаеш -  не можа да бъдеш баща.
Ю: Ние направихме най-доброто.
А: Най-доброто е детето да е щастливо, а Емир израстна нещастен...

http://www.youtube.com/watch?v=PXv-x0sv_jg
[/b]

Последна редакция: сб, 02 фев 2013, 20:17 от k_kiara3

# 142
  • Стара Загора
  • Мнения: 33
Скрит текст:
Емир: "Срещнах момиче, което не приличаше на другите, които познавах - раздразнителна, сърдита, инатлива. Колко странно: може би цялата история започна с "Довиждане." Харесваше ми да излизам вечер, да гледам филми с приятели и да се забавлявам. Но нищо не може да я замени. Да обичаш жена. Не съм вярвал, че може да обичам някого толкова много. Разбрах, че да обичаш значи да живееш. Да чувстваш, че си жив"
[/b]
Философията на живота  bouquet

От кой епизод са тези реплики ?

# 143
  • Мнения: 1 786
Дени от 46-ти е.  Peace

# 144
  • Мнения: 180
Скрит текст:
Емир: "Срещнах момиче, което не приличаше на другите, които познавах - раздразнителна, сърдита, инатлива. Колко странно: може би цялата история започна с "Довиждане." Харесваше ми да излизам вечер, да гледам филми с приятели и да се забавлявам. Но нищо не може да я замени. Да обичаш жена. Не съм вярвал, че може да обичам някого толкова много. Разбрах, че да обичаш значи да живееш. Да чувстваш, че си жив"
[/b]
Философията на живота  bouquet
Дени не мога да си спомня ,за което съжалявам.Дали не беше,когато се обясняваха,когато бяха в чифлика newsm78Киара може би ще каже Peace

От кой епизод са тези реплики ?

# 145
# 146
  • Мнения: 256
Оххххххххх  Чаги smile3505  smile3556
галя, благодаря за ободряването  Joy

# 147
  • Мнения: 21 201
Първо валидола  Joyи после Чаги.


# 148
  • Стара Загора
  • Мнения: 33

Благодаря      bouquet

# 149
  • Мнения: 0

И още един, на този плаках със сълзи.
Скрит текст:
А: Сина ми. Знаеш ли какво направи. Днеска нашият, моят син беше пак на пет години. Днеска моят син ми разказа как го изоставих...
...
А: Аз избрах своя живот, себе си. Избрах да разбия сърцето на детето си...
Ю: Хайде, иди си вкъщи, много пи.
А: Кога ще признаеш -  не беше баща.
Ю: Ние направихме най-доброто.
А: Най-доброто е детето да е щастливо, а Емир израстна нещастен...
[/b]
Това за мен беше кратък проблясък Rolling Eyesи то може би защото беше наранена от сина си Rolling Eyesи после пак Айсун в действие против Фемир #2gunfire #2gunfire
Тя и Джансу са ми най гадни и по никакъв начин не мога да ги оправдая Rolling Eyes А кат се сетя за Айсун в началото на 3 сезон и издивявам #Cussing out никога не разбра какво е Фериха за Емир #CrazyКато видя Айсун и тръпката ми се връща на моменти #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт