Бременно момиче моли за помощ, искат да й вземат бебето

  • 21 461
  • 401
  •   1
Отговори
  • Мнения: 78
Социални служители съветват 21-годишната Ваня да си даде детето за осиновяване, вместо да й дават помощи

21-годишната Ваня Кърджалийска от Гоце Делчев живее в омагьосан кръг - няма работа, няма свой дом, но има нещо безценно, което й дава смисъл да живее. В утробата й расте човешко същество, което обаче държавата иска да «национализира». Служители от Дирекция «Социално подпомагане» посъветвали Ваня да роди детето и да го остави в детски дом, за да не й дават помощи. Тя обаче вярва в Бог и не иска да се откаже от правото да бъде майка. Детето ми не трябва да расте при чужди хора, казва Ваня.
Тя е бременна в петия месец. Въпреки препятствията, пред които е изправена, мисълта за аборт винаги й е била чужда. Сега обаче момичето се нуждае от помощ.

«От две години съм на квартира, защото родителите ми се разведоха. Баща ми живее с друга и мен вече никой не ме иска. Една година имах стабилни доходи, но ме изгониха от работа и не можах да си намеря друга. Приятелят ми пък ме заряза, след като разбра, че ще става татко», споделя момичето, което е орисано от съдбата да бъде самотна майка. Преди няколко дни хазяинът нахлул в стаята й с радостната новина, че държавата ще й помогне. Той говорил със социална служителка, която поискала да се срещне с Ваня. Казала му обаче, че момичето ще получи помощи, но е най-добре то само да се откаже от детето си.
«Служителката от «Социално подпомагане» ми обясни, че трябва да си сменя квартирата, защото там, където сега живея, нямало условия за отглеждане на малко дете. Посъветва ме да си извадя нова лична карта и да си подготвя документите от гинеколога, но аз й казах, че в момента нямам финансовата възможност да го направя. Поне 50 лева са ми необходими, а сега няма от къде да ги взема. Социалната служителка ми повтори няколко пъти, че нищо не може да се направи, законът е такъв», добавя момичето, което от няколко месеца живее в омагьосан кръг. Тя има право на еднократна помощ при бременност, която е в размер на 150 лева, но за да я получи, трябва да си смени документите за самоличност. Няма как да го направи, защото няма пари. 250 лева ще получи Ваня, ако все пак намери 50 лева за нова лична карта и ако детето й се роди живо. До навършването му на една година пък може да получава по 100 лева и още 35 лева месечни добавки. Въпросът дали тези средства ще стигат на една българка, за да е майка, остава на заден план. За бюрократите сега е най-важно тя да им представи лична карта за справка, която може да бъде направена и със старата, макар че срокът за валидност е изтекъл. Това принуждава Ваня Кърджалийска да търси помощ.
Тя е само на 21 години. Има диплома за средно образование, но работа няма. Красива е, но все по-рядко се усмихва, а от болката й се раждат стихове.
Адресът й е: град Гоце Делчев 2900, област Благоевград, ул. «Юрий Гагарин» 14, а телефонът:  0886 359 721
Банкова сметка в Алфа Банк:
IBAN: BG53CRBA98982030130630
Ваня Кърджалийска

Линк към статията http://www.flagman.bg/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/43353 … D0%B5%D1%82%D0%BE

Нека да помогнем на момичето!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 074
Извинявам се, но това е пълен абсурд.

Нямала 50 лв, ще кара сама със 130 на квартира с бебето, без работа, без надежда за развитие. Вярвала била... А знае ли, че едно бебе в процес на захранване излиза приблизително 400 лв на месец? А образование, храна, дрехи? Или важното е да ги родим, пък те някак ще си оцелеят сами?!

# 2
  • Мнения: 1 253
Обаче законите и правилата на социалните служби са много нелогични. Би трябвало да могат да й отуснат 5o лева за документи, щом са я определили като нуждаеща се... Явно социалните работници нямат голяма свобода на действие.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 825
Издаването на нова лична карта струва 18 лв. Peace

# 4
  • Мнения: 860
А защо Ваня не е помислила за тези неща преди да забременее? И как си мисли, че ще гледа това дете без доходи? В въобще- що за безотговорност- ще го родя, защото искам това дете. Ми то само с искане не става. Тя има ли представа какво значи гледане на бебе? Как се гледа бебе? Не само на картинка, а от какво  има нужда... А ако детето е със специални нужди- пак държавата ще е виновна, че не го обгрижва, така ли? ще гледа себе си и детето с 135 лв месечно, че и на квартира ще живее. що за нереални разсъждения! Прави са социалните- няма да може да се справя. Още повече, че дори родителите и не се интересуват от положението и и едва ли ще се втурнат да и помагат.
Направо циганска работа е това- аз ще се размножа, ама вие ще плащате за  детето, 'щот' аз обичам деца, ама нямам пари да ги отглеждам.

# 5
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Цитат
Издаването на нова лична карта струва 18 лв. Peace

Обикновена поръчка.А нали трябва да стана по-бързо от месец,предполагам.Въобще се вторачваме ми се струва прекалено много в детайлите.
За мен лошото е ,че Ваня не е само една-под път и над път съдби,подобни на нейната.
Резултат-пълни домове за сираци.Още нещастни деца.Известен процент от тях-потенциални бъдещи престъпници.
За да се прекъсне този омагьосан кръг трябва да има адекватно социално подпомагане,с адекватни служители.Не казвам ,че държавата е длъжна.Но по -добре да се подпомогне сега майката и да се помъчи да отгледа детето в семейна среда,отколкото да се хвърли в детски дом(където пак е на ръцете на държавата)

# 6
  • София
  • Мнения: 6 798
Ох, ама сте и вие...А уж ще се борим в обратна посока - все по-малко изоставени деца да има. Вместо да запретнат ръкави и социални служби, че и барабар цялото общество, дай да й начукаме канчето.  Confused Невероятно просто!

# 7
  • в рока
  • Мнения: 1 119
В подобни теми това е класика Клеми Wink

# 8
  • Мнения: 599
Супер идиотизъм да карат майката да си остави детето. Все си мисля, че по-евтино ще излезе на държавата да дава пари на майката, за да си го гледа, отколкото да го настанява в дом, който има 100 пъти повече разходи за персонал само, а да не говорим за ежедневните му такива. За детето просто няма спор кое е по-добро за него.
Имам чувството, че тия в социалното ги избират с конкурс за най-мързелив, най-немислещ, най-прост, най-незаинтересован служител ooooh!

# 9
  • в рока
  • Мнения: 1 119
Ами точно-и аз мисля,че няма да излезе по-евтино на държавата да настани детето в дом-това са 18 години ежедневна грижа за отопление,храна ,образование ,дрехи и т.н.
Да не говорим,че какво по-хубаво за едно дете да е до майка си.
Момичето има средно образование,работело е .
Да ,сгрешило е .Кой не е ?

# 10
  • Мнения: 10 547
За мен пък информацията е изкривена, невярна и поднесена абсолютно тенденциозно!
Ако бъде дадено за осиновяване, детето, първо, ще бъде настанено веднага в приемно семейство и второ, ще бъде осиновено немедлено.

# 11
  • в рока
  • Мнения: 1 119
За това не мога да твърдя.
Възможно е да е преувеличено бездушието на социалните работници.Но не са един,или два случаите ,в които се оказват ,че те спят.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 798
И кой гарантира, че дори да го осиновят ще го гледат по-добре от майка му? И изобщо, само материалната страна ли е важна в отглеждането на дете? Да, не споря, че без нея не може. Обаче и да е обградено с диаманти и презадоволено с частни уроци, пак може да не е отглеждано добре. Вярвам, разбирате какво искам да кажа.
Почва да ми се гади от тази "държава".

# 13
  • Мнения: 677
Тази ситуация наистина е много сложна, но пък ваденето на лична карта не струва света. Но пък като няма кой да й помага, дори и родителите може би наистина е по-добре да го остави в дом. Но пък социалните защо ще й дават помощи, като тя ще оставя детето? Тя като го остави и 250 лв ням да й дадат. Cry

# 14
  • Мнения: 10 547
Клеми, ако не подхождаш емоционално, а малко по-рационално, нещата при нея са плачевни. Колкото и да вярвате на разните ФБ статуси, че да гледа едно дете, циганката получава 500 лева месечно, това е пълна фантасмагория. И циганката, и това девойче ще получават около 200-на лева през първата година, после със 110 лева по-малко. Ако с тези пари можеш да отглеждаш нормално дете- браво на теб!
Другото е, че обиждаш осиновителите, не зная дали се усещаш?

Статийки като тази са написани така че да събуждат първосигналността у хората и да провокират блеене. Четете и мислете малко повече. Сигурна съм, можете!

Общи условия

Активация на акаунт