101 заблуди за "Чужбината"

  • 70 505
  • 2 413
  •   1
Отговори
# 15
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Сега като сме в ЕС няма значение къде живеем, навсякъде са длъжни да ни плащат майчинство, детски, помощи за безработни, даже и пенсия - още един мит.
Останах с отворена уста, когато една току що дошла "приятелка", дето няма работа и езика не знае даже, каза че щяла да вземе баба си в Англия та да получавала английска пенсия. По нейната логика щом си в България пенсионер си получаваш бг. пенсия, ама дойдеш ли в Англия трябва да ти "актуализаират" българската пенсия с английска. Пък след това можеш да се върнеш с английската пенсия в България за известно време.

# 16
  • Мнения: 6 274
Да, Дорет, това е безумие!
Не знам как някой може наистина да вярва в подобно нещо!

Още - "На приятели на мои приятели някакъв познат е еди къде си и доколкото разбрах, си е уредил живота перфектно!"
Хора, не вярвайте на "една жена ми каза"!
Намерете информация от първа ръка, четете официални страници на Социални служби, на Бюрата по труда на съответната държава и т.н.
Първо вижте какви закони, изисквания и задължения има там, и чак тогава четете за правата!

# 17
  • Мнения: 6 274
Друго - "Ходих на екскурзия в Холандия (примерно), много ми хареса, страхотно е, хората са много любезни с нас, чужденците, ще се местя да живея и работя там!"

Разликата между екскурзия и постоянно местожителство там, е от земята до небето!
Едното няма нищо общо с другото и ако кажете на същите тези "мили" хора, че искате да работите там (а пък камо ли, че искате помощи!), ще останете неприятно изненадани как милите хора ще се окажат не толкова мили и ще получите... едно голямо нищо!

# 18
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
 Laughing Много забавни неща сте писали, има ли наистина някой, който вярва, че някой раздава подаръци?

За Испания доскоро и самите испанци вярваха, че чужденците не плащат данъци.  hahaha Този слух беше малко и заигравка от националистите, за да изместят фокуса от по-наболели проблеми. Но все още има много хора, които искрено вярват в това, и чужденци и испанци.

Четохте ли отговора на англ.министър на не-знам-си-какво-беше, на писмото, което му беше пратила българска студентка в Англия? Пита я, как бихме реагирали, ако сега приемат Турция в ЕС и 1 милион турци обявят, че ще емигрират в България...  Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 6 274
Лунна Самодива, да, съвсем сериозно е - има хора, които наистина вярват в това!
Не знам защо и как е възможно, и аз не мога да си го обясня, но е факт!

Представи си до къде стигат легендите, щом някои дори си правят сметка по колко ще "печелят", ако не им се налага да плащат наем и да купуват храна, защото в Германия (примерно) само те били чакали да отидеш и да кажеш, че си българин, и веднага те настаняват, дават ти всякакви видове помощи (за тебе и семейството ти), а ти само трябва да посещаваш безплатните им курсове, за да научиш езика, а те после веднага ти намират скъпо платена работа!   ooooh!
Как да го коментирам?!

# 20
  • Мнения: 1 909
Съвсем сериозно започвам да си мисля, се сте платена ПиАр агитка на Камерон   Mr. Green

# 21
  • Мнения: X
такива легенди слушах в края на комунизма в БГ, около 1988
после заминаха няколко познати и действителността се оказа доста по-различна
но хайде, тогава бяхме зад Жел. завеса, интернет нямаше и ЕЖК беше основната осведомителна агенция
а сега не разбирам как при толкова много инфо навсякъде тези легенди продължават да виреят

явно на някои много им се иска да вярват в такова място на мечтите
че и даже се сърдят, ако се опиташ да ги свалиш от облаците
сърдят се и после, като опитат и се окаже, че си бил прав
ни така, ни иначе

# 22
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
ииии....паричките наистина растат по дърветата при нас....тааа, заради това всеки в Шоки-ландия си има по една приват банка....дааааа.... Joy Joy Joy

# 23
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Съвсем сериозно започвам да си мисля, се сте платена ПиАр агитка на Камерон   Mr. Green
А Камерон не плаща, тук на почит е волунтари уорк. Те цяла олимпиада направиха с доброволци, та сега за една мизерна кампания ще палщат.  Laughing
Пък и българите като видят и чуят само Фардж и ще им се отще да идват. Ей го пак цъфнал с "умни" мисли http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1758848
Лунна самодива те кого ще приемат като искат да излизат от ЕС? Още си мислят, че владеят половината свят, а другата половина им е подчинена.

# 24
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
За Англия специално, митовете предполагам, че тръгват от репортажи за млади англичани, които не правят нищо друго, освен да се женят и раждат малки, и получават соц.жилище, помощи и т.н. Скоро четох подобен репортаж по тукашен нац.вестник, който показваше, че има цели поколения, които живеят така.  Thinking

Може да се направи паралел с нашите мургави братя, които също масово ползват соц.помощи, но тънкия момент е, че са си наши, а не чужди. На чуждите надали някой би им подарил същите суми ей така. Същото е и в Англия, предполагам. Само, че там са бели.

# 25
  • Мнения: 1 909
Съвсем сериозно започвам да си мисля, се сте платена ПиАр агитка на Камерон   Mr. Green
А Камерон не плаща, тук на почит е волунтари уорк. Те цяла олимпиада направиха с доброволци, та сега за една мизерна кампания ще палщат.  Laughing

Ей с това трябваше да започнете анти-кампанията: ако толкова ви се работи на доброволни начала, това и в БГ можете да си го правите   Mr. Green

# 26
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Съвсем сериозно започвам да си мисля, се сте платена ПиАр агитка на Камерон   Mr. Green
А Камерон не плаща, тук на почит е волунтари уорк. Те цяла олимпиада направиха с доброволци, та сега за една мизерна кампания ще палщат.  Laughing

Ей с това трябваше да започнете анти-кампанията: ако толкова ви се работи на доброволни начала, това и в БГ можете да си го правите   Mr. Green


А, българин на черно работи, но без пари никога никъде.

# 27
  • Мнения: 6 274
Съвсем сериозно започвам да си мисля, се сте платена ПиАр агитка на Камерон   Mr. Green

Joy Joy Joy

Аааа, аз не съм в Англия.
Аз съм на щат към ирландците - те нали сега поеха председателството. Mr. Green

Друга заблуда - "Работа в чужбина бол, само нас чакат, да я изработим всичката!"
Някои имат късмет и започват бързо, да.
Но има хора, които месеци наред обикалят безуспешно и накрая се връщат в България още по- бедни и отчаяни, отколкото са били.
Това е тъжно. Sad

Ако имате сигурна работа в Бг, НЕ я напускайте, само защото "би могло да намерите нещо навън"!

# 28
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
"всичко е по-евтино, отколкото в България". това е заблудата, с която постоянно се боря, включая и от страна на собствената ми майка  ooooh!
тях са ги настроили, че плащат най-скъпия ток в Европа (примерно) и няма начин да им докажеш със сметка в ръце колко им струва киловатчасът ток, камо ли да ги убедиш, че не употребяват целенасочено електроуредите си  Rolling Eyes
или ми се обяснява цената на спагетите, без оглед на факта, че това са внасяни храни. цените на услуги, държавни, или частни, на данъците и застраховките, изобщо не ги смятат (щото не е удобно)

инак, тук, социалните проплакаха от източени пари от бившите соц. страни, и от арабските. дойде един, оправи си документите, после си регистрира родителите-пенсионери, признаят им социална пенсия, с която си живеят добре в родната страна  Rolling Eyes (едно от изискванията за социалната пенсия тук, е да си резидент в държавата)
сега ги проверяват, ама е късно вече. и особено неприятно, за който си е заслужил такава и тепърва ще трябва да я иска  Rolling Eyes
така че, легенди, легенди, ама за някои са си факт  Confused

# 29
  • Мнения: 6 274
Това за цените също ми е непонятно!
Ако в Бг плащат по €150 на месец, сигурно ще откачат!
Ама - не, там бил най- скъпият!  ooooh!

Друго - като ми запращат едни ЛС - колко била минималната работна заплата.
И като кажа €1300 и няколко, и те вече почват да стягат куфарите!  ooooh!
Как да им обясниш, че тук е почти невъзможно да намериш фул тайм работа за нискоквалифициран персонал?!
И тая МРЗ не може да бъде спрягана изобщо!

Общи условия

Активация на акаунт