Македония и Албания

  • 35 995
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 97
Здравейте,
За майските празници замислям екскурзия по тази оферта:
http://www.odessostour.com/offers.php?l=bg&cat=2&sub=8&a … sub=29&id=953

Четох някъде, че македонците се държали лошо, чувайки българска реч, не обслужвали българите в заведенията и др.
Моля споделете всякакви отзиви по темата. Стандарт, цени, заведения, забележителности. В България ли да обменя валута или на място? Колко ще ми струват допълнително обядите и вечерите в ресторанти от вида малка кръчма или улични сергии. Пуши ли се в техните заведения? Цени в музеи и църкви? Кои забележителности си заслужават и кои - не? Всичко, което се сетите.
Предварително благодаря на отзовалите се.

# 1
  • Мнения: 119
Бях , но преди 3 години.
В Скопие определено не е добре да се афишираш говорейки на български , но в Охрид си като у дома си.
В Скопие само македонски денари , но в Охрид приемат всичко - български левове , евро , денари , като дори може да ги комбинираш Simple Smile
Цените са съпоставими с тези у нас , но намирам храната особено месните неща много по-качествени. Изборът на алкохол обаче не е голям - два вида ракия ( бяла и жолта) и няколко вида бири.

Тогава се пушеше навсякъде , но от няколко години има забрана за пушене ,  която мисля е пълна като в България.

# 2
  • Мнения: 1 848
За  местата близо до границата мога да кажа че добре се отнасят с нас българите, както и че ават да се пуши по кръчмите, взимат левове и храната е доста вкусна.

# 3
  • Мнения: 805
Привет.
Ето две теми, които има съществуващи за Охрид и Македония:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=660406.15
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=613640.30

Като цяло ние не сме останали с лоши впечетления - и в Охрид и в Скопие и в районите около границата, където сме ходили(Крива паланка и осоговски манастир) са се държали хората много любезно и приятелски. Специално за Охрид, цените в кръчмите са нормални ( горе-долу като в София). Естествено е да очаквате ресторантите, които са на брега на езерото да са една идея по-скъпи, което е напълно нормално. Всичко обаче е адски вкусно. Когато ходихме се пушеше в заведенията ( доколкото си спомням). Имайте в предвид, че във всяка една църква ( или поне в повечето църкви се заплаща вход ( равностойността на 2 до 5 лв), входа на Самуиловата крепост, мисля, че беше около 10 лв. на човек. Препоръката ми е да си обените денари тук в София ( в бюрата на Тавекс имат). Там, особено по заведенията и на Св. Наум приемат и БГ левове и евро, но курсовете са неизгодни.

# 4
  • Мнения: 97
Благодаря на всички, които се включиха до тук   bouquet.
Чакам отзиви и за Албания.

# 5
  • Мнения: 186
Да побутна темичката малко.
И аз замислям за майските празници да сме по тези земи. Реших да преспим в Скопие и после -към Охрид. Резервирала съм вече в Охрид апартамент, но в Скопие още търся.
Мои близки ходиха ноември по същия маршрут и останаха много доволни и възхитени от красотата и топлото отношение в Охрид специално.
Аз имам известни притеснения за пътуването, защото сме с малки деца и ми се вижда много за един ден да се вземе пътят. Чудя се какъв различен маршрут да планирам за връщането, може би пак с едно преспиване. Ако не, то просто да минем през различни градове.

Ако някой ми помогне с идея, ще съм благодарна, защото слабо познавам региона.

След почивката ни ще пиша подробно, за да мога и аз да съм от помощ.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 603
В Охрид за няколкото дни през които бяхме там, срещах само сърдечни, услужливи и приятни хора. Отношението - топло и гостоприемно  във всяко заведение, магазин и в хотела /приятелско, не нетрапчиво/. В Битоля също.
За Скопие - не знам какво да кажа, грозен град ми се стори, но може и аз да не съм се постарала да му открия хубавините /изключая едно чудно малко заведение, сякаш извадено от миналия век някъде из стария град /.
Храната в Македония е вкусна и някак истинска, цените са си като тук, а порциите големи. 
За пушенето - ние сме пушачи, но пък бяхме там май месец и като се замисля сме сядали само на външни маси, та май не съм много актуална. Иначе цигарите са по 1,50лв. Wink .
Албания я видях само отдалеч, така и не стигнахме до там.
Инфото ми е от миналата година.

# 7
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
А там скъпо ли е по магазините?Например,една дрешка,блузка или играчка колко вървят,храната?

# 8
  • Мнения: 805
А там скъпо ли е по магазините?Например,една дрешка,блузка или играчка колко вървят,храната?
Цените в магазините не се различават драстично от тези в BG. Разбира се,в най-централните туристически зони цените са малко по-воски. Но като цяло, цените са нормални, както за дрехи, така и за храна.

# 9
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
Благодаря! Simple Smile

# 10
  • Мнения: 186
На връщане, забелязвам, че с повечето екскурзии се минава през Битоля. Има ли какво да се види там? Спира ли се и през други интересни места след това? Как е пътят по-нататък и от къде се влиза в Б-я? Колко часа приблизително е връщането от Охрид до София?
Извинявам се предварително за пълното си невежество, но дано скоро да се поправя  Embarassed

# 11
  • Мнения: 805
През Битоля не сме минавали и немога да коментирам. Иначе от София до Охрид се пътува около 5 часа ( при спазване на ограниченията и едно спиране за около 15-20 мин. за кафе) и общо са около 470 км в едната посока - през Скопие.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 735
В Охрид е много хубаво и наистина хората са любезни и сърдечни.Преди 3 години направихме пълна обиколка на Македония.Минахме и през Битоля,там вървяха също български левове.Иначе мъжа ми ходи и миналия месец и на границата още като се премине има чейндж и от там сме си купували техните денари ли бяха вече съм забравила.Около Крива паланка може да си плащате също с левове.Там има приятни заведения и си ходим на кулинарен туризъм.Храната наистина е много по-вкусна от нашата,не са още по европейските стандарти StopПреди 3 години минахме и разгледахме и Преспанското езеро и беше много приятно,разстоянията са малки в Македония.
Цените са по-ниски от нашите.Наши приятели ходят до Крива паланка на разходка и пазар-прах за пране,месо и друго.Бяхме предупредени да не минаваме през Тетово или Куманово/преди 3 години/,че не обичат никак българи,а и в Скопие бяхме няколко часа да се мотаем по центъра,но не ми хареса.Най си е хубаво в Охрид и на манастира Св. Наум.
Маршрутът ни беше първия ден манастир преди Крива паланка-Прилеп-Битоля-Преспанско езеро-Охрид и два, три дни там.На връщане маршрута беше Струга-Дебър-Гостивар, през Скопие и София,т.е направихме нещо като кръг да не повтаряме градовете.

Последна редакция: ср, 06 мар 2013, 14:56 от Inkа

# 13
  • Мнения: 76
5 часа е оптимистичния вариант. По-реалния е около 7 часа. Предвидете чакане на границата, в зависимост от натоварването може да отнеме до 20-30мин, може и повече. Пътят след границата, почти до до Куманово си е тесен, хълмисто е. След това от Скопие до Гостивар е магистрала. На три или четири  места мисля бяха, се плаша по 1-2Е такса за магистралата. После до Охрид отново влизате в планината . Пътя е хубав, но е тесничък на места. Обаче е красиво.... През Битоля не сме минавали, минахме през Дебър.

# 14
  • Мнения: 186
Хей, благодаря!
Значи, доколкото разбирам и в двете посоки през Крива Паланка сте влизали в БГ. Аз си мислех дали  като минем на връщане през Битоля и Прилеп, нямаше КПП някъде при Струмица - Петрич и после да преспим в Сандански или Мелник. Нещо такова, защото и аз останах с впечатление, че пътя е към 7-8ч, а ние сме с пълна кола с дребосъци и ще е добре да накъсам на две части това изпитание.
Друг вариант е да се върнем пак през Скопие, да преспим и да отидем да видим езерото Матка, което ми се стори също много живописно.
Някой би ли споделил впечатления от Битоля, Прилеп, Струга? Дали ще е интересно за малките? Или да предпочета още едно езеро?
Всякакви идеи извън стандартните маршрути също ще са много ценни - градове, църкви, места за хапване, еднодневни екскузии от Охрид ...

Общи условия

Активация на акаунт