Частни детски градини - София (6)

  • 78 584
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 30 200
Принудата за частните детски градини при мен идва от там, че в държавните нивото на обучение, на грижи за децата е доста ниско. Това пак е вид принуждаване.

Погледнато от тази гледна точка, си права  Peace

# 691
  • София
  • Мнения: 10 825
Лично мен ме дразни транспорта да е съобразен с удобството на учителките и да е възможно най- изгоден финансово на директорката...
Хъни, в този случай можеш да си решиш въпроса като се договориш детето ти да бъде взимано от такси, което да плащаш ти и да плащаш и някаква такса за придружител на някой от учителите. Иначе няма как да се получи.
Бусовете никъде не са 1, поне до колкото аз знам- във "Вълшебен свят" са 2, в "Чуден свят" до преди 2 години бяха 8, в момента не знам колко са, в " Свети Климент Охридски" са 4, а в "Света софия" са над 20, нямам наблюдение как са нещата в другите градини и училища и въпреки всичко пътуването на децата в крайните точки е по-дълго от час в масовия случай.
Още повече пък се вижда, че някои родители искат децето им да се прибере рано, защото могат да си го посрещнат, други пък настояват тяхното да се прибере по-късно, защото преди това имат други ангажименти и т.н. Или се правят компромиси и си нагаждаш програмата към транспорта, който не е индивидуален, ако ти е възможно или търсиш други алтернативи - такси, сам си взимаш и си караш детето, друга градина/училище. Това е.

# 692
  • sofia
  • Мнения: 2 261
Аз при избора си на частна ясла, я избрах удобна спрямо местоработата ни (в една посока сме с таткото) и сутрин и вечер си се караме тримата. Peace Не бих пуснала детето си с транспорта на която и да е ясла, защото няма да ми е спокойно - как кара шофьора, добри ли столчетата и т.н. Той е на годинка и малко все пак...Вече като стане в градинска възраст бих ползвала транспорт. Но винаги първата опция ще е аз да го карам или баща му. Транспорт в краен случай.

# 693
  • Мнения: 6 319
Разбира се.
Това да е близо до работата е другият добър вариант, но все пак най-добре е да е близо до дома, за да не пътува детето. От толкова крехка възраст ако се лашка по 3 часа дневно в бусовете, да ги разправят на шапката ми колко им било весело на децата и добре се чувствали, в задръстванията в София, на всеки светофар - тръгни-спри, "чистия" въздух по кръстовищата, абе мерси.

# 694
  • София
  • Мнения: 30 200
Разбира се.
Това да е близо до работата е другият добър вариант, но все пак най-добре е да е близо до дома, за да не пътува детето. От толкова крехка възраст ако се лашка по 3 часа дневно в бусовете, да ги разправят на шапката ми колко им било весело на децата и добре се чувствали, в задръстванията в София, на всеки светофар - тръгни-спри, "чистия" въздух по кръстовищата, абе мерси.

При нас по случайност е оптималният вариант- близо до дома и работата ми. Просто работя близо до дома, а градината е близо и до 2-те, но ако трябваше да избирам, не знам кое е по-добре  Thinking
Ако е близо до работата, ще го вземам по-рано, ако е близо до дома- ще пътува по-малко  newsm78

# 695
  • Мнения: 6 319
Все пак и качествата на градината имат голямо значение, може би ако нямаше добра градина близо до нас, щях да се примиря навярно и с пътуване, но...
Затова се отказвам от Слънчогледи, където иначе давали прекрасна подготовка, за да може да влезе детето после, и в Света София, и в НУКК, и в Шилер, обаче градината е практически извън София, близо до ААУ, насред някаква поляна, където има някакъв затворен комплекс...ама мерси, всеки ден да пътува дотам и обратно, и зиме, и лете - не мога да направя такъв компромис.
Другата градина с такава подготовка пък, Сияние, е в Бояна - пак на майна си Райна, аре нема нужда;)
Но ако не беше Веда близо до нас, щях да го дам в една от тези двете сигурно.

# 696
  • София
  • Мнения: 30 200
Все пак и качествата на градината имат голямо значение, може би ако нямаше добра градина близо до нас, щях да се примиря навярно и с пътуване, но...
...

И аз така си мисля. Сигурно щях да се примиря и да пътуваме  Rolling Eyes

# 697
  • sofia
  • Мнения: 2 261
На мен ми харесва градината да е в полите на Витоша пък.  Grinning Wink

# 698
  • Мнения: 6 319
Ама ако не живееш там, не е удобно пък. Laughing

# 699
  • Мнения: 914
Примадона, значи не съм те разбрала Simple Smile
На мен градината ми е на по-малко от 10 мин. пеша с дете и то по посока на работа. Пак казвам - няма такъв рахат. Пък и сумите за транспорт не са никак малки - както вече се каза. Лично аз мисля, че определено има по-добри начини да ги похарча тия пари. А баща ми, който е най-страхотният оптимист, който познавам Joy веднага ми калкулира увеличението на риска от ПТП при ежедневно пътуване Joy (това само на него може да му хрумне, разбира се, но като ми го каза нямаше как да не го взема предвид).
Onna-bugeisha, не е за тази тема, но понеже споменаваш имаш ли лични впечатления от "Свети Кл.Охридски" и мога ли да ти задам въпрос - на лични или в темата за образованието?
Аз съм толкова доволна, че сме в ЧДГ, че сериозно се замислям и за частно училище.

# 700
  • Мнения: 3 659
И аз държа градината да е в полите на Витоша, пък. Въздух, простор, красота. Не ми харесва идеята детето ми да е по цял ден вътре, защото няма въобще двор или ако има  е нещо смешно, заобиколено от шум, високи сиви сгради Crossing Arms

# 701
  • София
  • Мнения: 10 825
инкс, впечатленията ми от "Св. Климент Охридски" са до толкова до колкото съм ходила на среща със собствениците преди 3 години, когато проучвах училищата за големия ми син и от това че сравнително често минавам покрай сградата им. Имам и далечни познати, чието дете учи там, но не знам подробности. В темата за частните училища има 1-2 майки с деца в училището.
Разбира се можеш да ми пишеш въпросите си (на лични за да не разводняваме темата, все пак е градинска все още) и ако мога да дам адекватен отговор ще го направя Simple Smile

# 702
  • София
  • Мнения: 30 200
....
Аз съм толкова доволна, че сме в ЧДГ, че сериозно се замислям и за частно училище.

И ние с мъжа ми все по-често мислим в тази посока  Rolling Eyes Дано, докато дойде време за училище, нещата в образователната ни с-ма се оправят, макар че не съм голям оптимист  Tired

# 703
  • Мнения: 6 319
Няма да се оправят. Аз пък за училището изобщо не се замислям - твърдо съм за частно. Колебая се само за детската градина все още, тъй като в градината не учат кой знае какво, а пък стихчета, песнички ги учат и в държавната. Не знам и за гледането, доколко по-добре ги гледат в частната и дали наистина е толкова по-добре от държавната.
Обаче за училището нямам никакви съмнения. От І до VІІ клас със сигурност е по-добре в частно. И самите класации на НВО го показват, в първите 20 има само 4 държавни, а и средата, сигурността, качеството на обучение е съвсем различно. За частно училище отвсякъде си струва парите. И езици научават, а в съвременния глобален свят без езици си за никъде. И спортове имат.

# 704
  • София
  • Мнения: 30 200
....тъй като в градината не учат кой знае какво, а пък стихчета, песнички ги учат и в държавната. Не знам и за гледането, доколко по-добре ги гледат в частната и дали наистина е толкова по-добре от държавната.
...

Зависи от частна и от държавната градина, но няма как 30 деца (поне в Сф) да ги гледаш качествено. Няма как да обърнеш внимание на всяко, няма как да не им се стреснеш, ако искаш да има някакъв ред. Да не говорим, че в подфорума за детски градини, мине не мине време и се оплакват, че децата се извеждат само следобед, защото сутрин няма как учителката да помогне или да изчака 30 деца да се облекат и обуят.

За езика- те сега натрупват осносно пасивен речник и е много важно да им се говори всеки ден. В държавната градина ни предложиха англ. език 2 пъти седмично по 1 час  Tired

Всичко е строго индивидуално. Зависи от детето, от родителя, от учителките и т.н. Има много субективни фактори. Ние много се двоумихме, но в крайна сметка е важно да се намери подходящото място за всяко дете  Peace

Общи условия

Активация на акаунт