Базедова болест - тема 3

  • 57 069
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 59
Под нормата ми е ТСХ - 0.009 (0.27-4.20).
Над нормата са ми: ТАТ- 180 (0-115); МАТ- 208 (0-34); TRAB- 2.04 (0-1.75).
Диагнозата от два месеца е базет, но за сега без лечение. След две седмици ще трябвя отново да се изследвам.
А защо си без лечение?

Докторът иска след десетина дни отново да ми изследва тсх и фт4 и да види какви са ми показателите. Не мога да го разбера този лекар накараме в определена лаборатория да оставя за 400 лв изследвания, а от тук видях че голяма част от тях са безплантни, а той ми каза че са безплатни само предстоящите два които имам да изследвам

# 706
  • Мнения: 636
Здравейте, отдавна не съм писала. Вече се чувствам по-добре, пия по 1 хапче Пропицил на ден, обаче исках да ви питам, какво трябва да значи, когаго и TSH и FT4 са ниски. Нали трябва, когато едното е високо, другото да е ниско, има ли определено тълкуване, когато и двете са ниски.

# 707
  • Мнения: 2
Здравейте!
И аз не съм се разписвала скоро... Вече 4 месеца не пия нищо, хормоните ми уж са в норма, но на последните изследвания се оказа TSH - то над нормата. Лошото е, че качих много килограми и задържам течности. Подула съм се като балон  Sad Така като гледам лекарите тук идея си нямат какво да ме правят и съм решила да търся съвет от друг доктор.
Та на въпроса: Бихте ли ми казали д-р Начев къде и кога преглежда и как мога да си запиша час. Благодаря предварително!

# 708
  • Мнения: 2
Здравейте!
И аз не съм се разписвала скоро... Вече 4 месеца не пия нищо, хормоните ми уж са в норма, но на последните изследвания се оказа TSH - то над нормата. Лошото е, че качих много килограми и задържам течности. Подула съм се като балон  Sad Така като гледам лекарите тук идея си нямат какво да ме правят и съм решила да търся съвет от друг доктор.
Та на въпроса: Бихте ли ми казали д-р Начев къде и кога преглежда и как мога да си запиша час. Благодаря предварително!

Здравей   bouquet Аз се следя при д-р Начев. Първоначално ходех в Панацея (координати и цени на първа страница), в последните два месеца обаче, започнах да ходя в Ендокринологията в Майчин дом. Ако решиш за Панацея - задължително се записва час на регистратура предварително по телефона. Ако решиш да пробваш в Майчин дом (консултация там е 10лв, първоначален преглед по-скъп, но не помня) - задължително му звъниш предния ден по телефона, за да каже може ли да те приеме ( че и там стават струпвания големи и съм виждала, че връща, когато няма уговорка).
mama Megi - незнам какви хормони си си изследвала, но сумата, която цитираш ми се вижда крупна..може би много хормони са проверявани наведнъж  newsm78 Също незнам какво имаш предвид под "голяма част от хормоните са безплатни", нос пециално за щитовидната имаш право от 2 ТСХ и едно ФТ4 годишно, ако си диспансеризирана на още- на 2 ТСХ и 2 ФТ4 годишно + 4 посещения при ендо. Всичко останало си го плащам като поп ( на консултации при ендокринолог съм средно на 30-45 дни; на всеки 2-3 седмици си правя пълна кръвна картина за следене на левкоцити; и на всеки 30-45 дни - хормоните  Crazy Crazy Crazy)
Нищо нямам да казвам за мен, защото още не съм била на контрола след старта на комбинираното лечение, след 10ина дни ми предстои  Hug Hug

# 709
  • Мнения: 2
ciarabella , сърдечно благодаря!   bouquet

# 710
  • Мнения: 2
ciarabella , сърдечно благодаря!   bouquet
Hug

# 711
  • Мнения: 2
Гледам последно аз съм писала - и пак мой ред  Mr. Green Едва открих темата на Н-та страница Simple Smile) Дано това значи, че всичко при всички тече по мед и масло с леченията  Hug Аз сега ще се пооплаквам..
Миналата седмица си пуснах ТСХ и кръвна картина, за първи път след старта на новото ми комбинирано лечение, което Начев ми назначи, след като в два последователни месеца скачах отново от хипер в хипо функция, съответно при 1т. и 2т. тирозол. Включи ми 50мг Л тироксин. Резултат сега (след около 50дни лечение) - ТСХ от 16-19 (не помня точно в момента, а не е пред мен папката), слезе на 6.9. При което днес Начев за 35 секунди (засякох ги!) отсече - увеличаваме дозата на 75мг Л тироксин...Отново бързаше и го бяха разпънали на 100 страни - пациенти чакащи, звънящи по телефона, и колеги за консултация...Незнам, но днес си тръгнах с недостатъчна увереност и доверие в преценката му в момента към моя случай. Мисля, че при условие, че има такива скоци от едната крайност в другата на функциите на жлезата, се налага обзор на поведението й ( всичко си е описано в таблица, която нося всеки път чинно, ясно ми е че не може да се помнят тези неща - нито от него, нито от мен, нито от кой да е друг)..и на фона на този обзор, да се взима решение за промени в дозата...Незнам..сигурно малко еретично звуча - от позицията на лаик, да поставям под съмнение решението на очевидно един от най-добрите специалисти в областта...но мисля, че прекалената заетост и претовареност на д-р Начев, може би понякога повлиява не най-доброто вземане на решение за действие с медикаментите  newsm78 (този извод правя на база наблюденията ми - колко време и внимание отделя на пациент ( на мен имам предвид, не знам как е при други), също и реакцията му след първото ми хвръкване в от хипер в хипо функция, когато ме попита кой ми е назначил тогавашната доза и с каква обосновка (негова беше и някак си се учуди сам на решението си)...Както и да е - незнам защо толкова подробно разказвам всичко това, може би за да се самодоубедя (леле каква дума  Joy), че ми е нужно още едно мнение преди да продължавам с увеличаване/намаляване на дозите всеки месец-45 дни.
Както и да е - писах в темата за Хашимото да питам момичетата там за актуална информация за д-р Катя Тодорова, но ако някой от тук четящите знае за графика й - моля да сподели също   bouquet
Имам спомени, че и за д-р Еленкова в нашата тема бяха изказани доста добри отзиви, така че тя също ми е алтернатива... Въобще се върнах на изходна позиция - издирвам отново "моя" лекар   ooooh!

# 712
  • Мнения: 20 238
ciarabella, на мен също ми комбинираха тирозол с 1/2 таблетка 3 пъти седмично л-тироксин "защото са ми били нестабилни хормоните" по думите на ендото. И после хормоните бяха по във час. Ще ти пиша и на лични.

# 713
  • Мнения: 11 779
ciarabella, независимо кой е докторът, при който се лекуваш, много е важно ти да се чувстваш спокойна с назначеното лечение и да нямаш съмнения в адекватността и преценката на доктора за твоя случай.
Има доктори, които подхождат различно при всеки пациент. На едни се обръща много внимание, на други не.
Всеки пациент има нужда от доктор, който въпреки наплива на пациенти да отделя нужното време, за да ти обясни защо подхожда така, да знае случая ти в детайли и да прави оценка на цялата терапия и поведение на щитовидната жлеза през периода.
Знам, че много хора ще кажат, че не съм права, че докторите не помнят всички, че имат много пациенти, че на добрият доктор от пръв поглед му се изясняват нещата и знае какво говори, макар да е отделил минута за преглед, но не съм съгласна. Пациентът си е пациент и всеки случай е индивидуален, макар заболяванията да са едни и същи и да ги дели хиперфункция и хипофункция, но пациентът си иска вниманието и така и трябва. Naughty
Плащаш, за да те лекуват и да ти обясняват всичко относно заболяването - или поне аз това очаквам и искам.
Щом имаш съмнения и не се чувстваш спокойна, потърси друг доктор. Hug

# 714
  • Мнения: 2
ciarabella, независимо кой е докторът, при който се лекуваш, много е важно ти да се чувстваш спокойна с назначеното лечение и да нямаш съмнения в адекватността и преценката на доктора за твоя случай.
Има доктори, които подхождат различно при всеки пациент. На едни се обръща много внимание, на други не.
Всеки пациент има нужда от доктор, който въпреки наплива на пациенти да отделя нужното време, за да ти обясни защо подхожда така, да знае случая ти в детайли и да прави оценка на цялата терапия и поведение на щитовидната жлеза през периода.
Знам, че много хора ще кажат, че не съм права, че докторите не помнят всички, че имат много пациенти, че на добрият доктор от пръв поглед му се изясняват нещата и знае какво говори, макар да е отделил минута за преглед, но не съм съгласна. Пациентът си е пациент и всеки случай е индивидуален, макар заболяванията да са едни и същи и да ги дели хиперфункция и хипофункция, но пациентът си иска вниманието и така и трябва. Naughty
Плащаш, за да те лекуват и да ти обясняват всичко относно заболяването - или поне аз това очаквам и искам.
Щом имаш съмнения и не се чувстваш спокойна, потърси друг доктор. Hug
Lemy  Hug пиша ти на лични  Hug
Merelenda Точно същите са и моите разсъждения и разбирания...затова ще потърся още едно мнение сега преди да коригирам дозата според последното назначение на Начев от днес...Защото колкото е важно да се установи "твоята"доза при нашето заболяване, толкова според мен е важно и да се има доверие и комфорт в общуването лекар/пациент..Наистина може би и аз на някой ще прозвуча много капризна, но не си представям консултации по 1 час рутинни, но някак си ..под минута...също не ми звучат сериозно...
Пак казвам - нека никой не чете моето мнение като да поставям под съмнение компетенциите и професионализма на д-р Начев, аз просто смятам, че той е изключително претоварен, а това от един момент нататък започва да афектира пълноценната комуникация лекар-пациент - и всичко останало оттам нататък (лично мнение)  Peace

# 715
  • Варна
  • Мнения: 256
Здравейте,
И аз да се разпиша със закъснение. За 30 дни - FT 4 7.85 pmol/l 9.15 - 23.86
TSH 2.22 mU/l 0.35 - 5.00. Сега док каза, че вече е автоимунен тиреоидит на хашимото и 30-45 дни, пак съм на 1*1 тирозол + 0.25 л-тироксин. Мисля преди 40-ия ден да си пусна изследванията и да отида да се видим. Иначе каза, че поне с това мога да си живея нормално, не се налага операция, няма възли (да чукам на дърво  Praynig). Мислех да се запиша при някое ендо за изследвания и по-евтини хапове, ама не виждам при кого , а и не ми се ходи при всеки срещнат да се моля. Та сега да видим какъв ще ми е подаръка за РД Wink

ciarabella,
И аз мисля, че след като си на преглед, независимо дали плащаш ти или касата, трябва да ти се обърне внимание. Няма как на всеки да се отделят 30-40 минути, но поне 10 минути качествен преглед и малко разяснения. И аз всеки път си ходя с една папка с всички изследвания , които съм правила последните 2 години. Е, немога да се оплача от невнимание, той знае за какво става въпрос, всеки път си преснема новите изследвания. Дори по телефона винаги първо ме пита как съм и как са изследванията. Но пък последния път бях мъжа ми и той успя да изнерви док с глупави въпроси, на които аз казвах "После ще ти обясня!", ама не , той пак пита. Искал да ходим до София при нз кого и да ми направели пълни изследвания, сякаш ще му кажат нещо по-различно.
Да ти кажа затова се кефя на личната ни. Мога да й звънна независимо от деня и часа. И Когато влезеш при нея, можеш да си обясниш всичко, жената преглежда, мисли, говори ...

# 716
  • Мнения: 11 779
Скрит текст:
Христозов е от докторите, които отделят 10 мин и преглежда бързо пациентите, но никога не съм останала със съмнение относно терапията или нещо да ме притесни. При него си имах репертоар. Влизам, изстрелвам за 30 секунди диагнозата, как сме започнали лечение и докъде сме стигнали, а той през това време преглежда папката, с която си ходя и аз - неговите ехографии, диагнози и изследванията. И докато погледне и вика: Ааа да, еди какво си беше и т.н. Както казваш Тони: първо пита дали си добре, как се чувстваш. На мен ми мери всеки път пулса, гледа ме на ехограф, обсъждаме колко месеца се лекувам и на какви дози съм била, ако е нужна корекция на дозата и чао. Laughing
Сега при доктор Райков се задържам повече на преглед. При него ми направи много добро впечатление именно това, че ме беше запомнил още от първия преглед и като влязох на следващия преглед и вика: А, да, на Христозов пациентката дето сте за операция.  Embarassed

Наближава ми контролата на мен. Да видим в студа как са хормоните. Мисля си, че доста са спаднали от лятото, или поне аз така ги усещам. Последно бях с ТСХ 4,74 при доза 1 и 1/2 тирозол. На същата доза съм, ама се усещам с ниско ТСХ. Пък може и да бъркам.
И ТРАК ще изследвам. Мина година и половина.

Тони, резултатите ти са чудесни с тези дози.
Т4 е малко на долна граница, ама сега в студа може да се покачи без да се пипа дозата.

# 717
  • Варна
  • Мнения: 256
Ще видим ще се качи ли , как ще е. Ама втора седмица съм в кашляща маймунка вкъщи и нервите ми почти на края  #Crazy
Иначе да , док ме помни и не припомням нищо, дори по телефона знае какво, защо и как.

# 718
  • Bulgaria/Pakistan/Germania
  • Мнения: 765
Здравейте момичета,аз вече минах прегледа при Пандев и малко ме успокои, страхотен човек и лекар и така това което ми каза е следното / Ляв и Десен лоб  Увеличени размери,на двата лоба с нехоможенна на места хипоехогенна структура,в средата на ляв лоб хипоехогенна огнишна лезия с размери 11*8 мм.Дискретно повишен кръвоток по капсулата на възела и паранхима на глежата.В ляв и десн лоб малки хипоехогенни зони вероятно псевдонодулерна хиперплазия.Липсват данни на шийна аденопатия.
Предложи ми включване на тиреостатик / тирозол /съобразен с хормоналният статус на TSH,FТ4,FТ3,ТАТ,МАТ,ТРАК

При еутиреоидно състояние следва обсаждане на оперативно лечение .

При хипертиреоидно състояние терапия с тиреостатик.

TSH 0.005   ;  FT3 1.86 ;  FT4  1.25 ;TAT 8.5   ;  MAT 96.24  ; TRAK 2.43 
 

# 719
  • Мнения: 70
ciarabella,аз също като теб не се съмнявам в компетентността на Начев,но това,че е прекалено зает .гледа ми изследванията(прилежно направени в табличен вид) и говори по тел-а с други пациенти...е..леко ме разочарова...При един от прегледите в Майчин дом каза -трябва да се направи сцинтиграфия(отидох във ВМА,нямаха изотоп...после се отказах)..Пак отивам при Начев и му казвам,че не съм направила все още..и той ми казва-каква сцинтиграфия,във вашия случай не се  налага..и аз  #Crazy...ами вече посещавам редовно д-р Шинков и 1 път в годината Пандев..

Общи условия

Активация на акаунт