Пета тема на чакащите

  • 256 710
  • 2 547
  •   1
Отговори
# 915
  • Мнения: 712
Не съм адвокат на социалните и не ги защитавам. Но ...казала си,че искаш деца без фамилна обремененост и са ди дали тези . Значи или за тях умствената изостаналост на майката е съвсем незначителна и не я мятат за фамилна обремененост . Или нещо премълчават.
Какво мислиш да правиш?

Танюшка, ние бяхме поставили условие за: "здраво дете до 2г., без ограничения за пол и произход". Дори прословутото: "Без характерните за етноса черти" не бяхме писали. И при тази широка рамка първо ни се обадиха за детенце на 4 годинки, със себорален дерматит и с операция на очите (да ни попитат неофициално, дали да ни изпратят официално писмо); а след това получихме и писмо за момиченце, което никога не беше издавало звук, влачеше краче и имаше съмнения за ДЦП... Мисля, че социалните често не се съобразяват с вписаните предпочитания в доклада...

# 916
  • Мнения: 607
     Да, така е, Чандра, често не се съобразяват.  А понякога разбиранията ни се разминават. Затова, според мен, трябва много да питаме, да задаваме въпроси , въобще много да общуваме със социалните дори с риск да станем досадни. Аз например съм правила много гафове при питанията си. Например попитах : Може ли първо да видя едно дете, после да видя второ, но ако реша да взема първото. Сега като разказвам това, дълбоко се срамувам от себе си ooooh!  Но тогава хич не помислих .
    Сега ако кандидатствам за дете, като осиновител или приемен родител направо ще пиша ,че искам болно дете. Като ми предложат конкретно дете с конкретно заболяване,  ще чета и ще търся информация за заболяването, докато ми се язясни картинката мога ли да се справя с това заболяване или не. Проблемът е, че нямаме толкова време.
      А спомняш ли си, това детенцето с ДЦП, какво точно ти казаха за състоянието му? те ли ти казаха,че влачи краче и не говори ?

# 917
  • Мнения: 607
lindt,не съм съгласна,че умствена изостаналост не може да се появи на по късен етап.

Аз също не съм съгласна. Такова е и мнението  на психолога в дома във Варна, където отидохме за да ни предложат второ детенце.

Танюшка никой не очаква от социалните да ни обгрижва, а само да са коректни и навременни в информацията си. В нашия случай, социалните си мълчаха, подхвърлиха нещо с недомлъвки, че психолога на детето ще ни обясни(добре, че имаше такъв, защото при първото ни детенце намаше). И чак след като видяхме детето, поиграхме си с него(точно това можеше да ни бъде спестено!) дойде и въпросния психолог. Той, както вече писах, ни обясни, че има голяма вероятност умствената изостаналост да се прояви на по-късен етап от развитието на детето, особено ако е налице такова заболяване и при другите деца на БМ, както беше в нашия случай.
 

     Ирина, искам да поясня нещо за умствената изостаналост. С което по никакъв начин не целя да повлияя решението ти .
    Сигурно си прочела статии за развитие на детето. Там може би ти е направило впечатление, че има показатели за речта, теглото, физиеската активност, за всички аспекти на развитие на детето.
 Още като се започне от раждането на детето та чак докато стане пълнолетно. Медици, психолози,невролози са обединили усилията си да направят статистики кога е нормално бебето и детето да започне да сяда,кога да проходи, кога да проговори. Това са т.нар. НОРМИ за развитие на детето.
    После -на каква възраст колко думи трябва да казва. На каква възраст как само се самообслужва . Как общува с близки и непознати.Всичко това са показатели за  невропсихическо развитие.

Всиччки тези показатели трябва да се следят. Тоест детето трябва да е наблюдавано.Ако е наблюдавано, със сигурност ще забележиш ако то не отговаря на един или повече показатели, което е сигнал за нарушено развитие, част от което е умственото.
     Тоест умственото развитие следва своята логика и последователност. Естествено че във всеки един момент можеш да забележиш някакви отклонения. Но ако се вземат мерки, те се лекуват, компенсират.

     Не може изведнъж да се появи умствена изостаналост. Може просто късно да бъде забелязана.

# 918
  • Мнения: 712
А спомняш ли си, това детенцето с ДЦП, какво точно ти казаха за състоянието му? те ли ти казаха,че влачи краче и не говори ?
Танюшка, темата ми е болезнена и въобще не ми е за "чесане на езика", но ще ти отговоря, защото понякога, четейки въпросите тук ми се струва, че доста подценяваме събеседниците си. В крайна сметка най-естественото нещо е, в такава важна ситуация повечето от нас да питат, да се интересуват, да се опитват да си създадат една реалистична картина...
И така, относно детето, за което питаш. В социалния доклад беше записано, че то не е издавало звук освен, когато плаче (беше на 1г.2м.). Направен е слухов тест и веднага, след като е установено, че детето чува, е вписано в регистрите. Това, че влачи краче с изкривено (навътре) стъпалце, видяхме ние със съпругът ми още на първата среща. Говорихме с директора по този въпрос и той ни помоли (и нас и социалните) да му дадем време да направи необходимите изследвания. Спомена, че е запознат само, че детенце е с хипотрофични процеси, каквото и да значи това. Освен това детенце на 1г.2м. за последните три месеца не беше наддало и половин грам. Обяснението беше, че персоналът в дома в този период бил недостатъчен (?!?!). Когато отидохме при директора с исковата молба, той ни каза, че детето е със съмнения за ДЦП. Това е..... Танюшка, не знам, защо се интересуваш и дали си получила необходимата информация, но бих искала само да те помоля да не философстваме излишно по този въпрос. Благодаря ти предварително!

# 919
  • Мнения: 607
     Чандра, зададох ти този въпрос от професионален интерес , и второ, защото смятам, че информацията за децата в домовете е важна за всички.
    Благодаря и извинявай, ако съм те засегнала по някакъв начин.
  

Последна редакция: сб, 29 мар 2014, 11:32 от Танюшка

# 920
  • Мнения: 712
Няма проблем... Simple Smile

# 921
  • Варна
  • Мнения: 117
Колко време след заповедта за вписване, получихте писма? Знам, че не всички пращат, но все пак.

# 922
  • Мнения: 268
В рамките на 3 седмици получихме 5/6 писма от различни РДСП- та. След това не сме получавали, но по закон са длъжни да те уведомят само от РДСП - то според мястото на което живееш. Обаждала съм се в почти всички дирекции и няма място, на което да са пропуснали да ни впишат, въпреки, че не сме били уведомени с писмо. 

# 923
  • Варна
  • Мнения: 117
 lgdani, благодаря ти Simple Smile

# 924
  • Мнения: 124
Здравейте! Вписани сме в регистъра зо осиновяващи от март 2013 година. Вече една година чакаме. Дали ще се случи някога?

# 925
  • Мнения: 78
А какви са ти критериите, ако може да споделиш?

# 926
  • Мнения: 268
А какви са ти критериите, ако може да споделиш?
+1

# 927
  • Мнения: 78
Igdani, не мога да разбера точно какво значи това +1???
Но моят въпрос не беше  към теб. Simple Smile

# 928
  • Мнения: 268
Igdani, не мога да разбера точно какво значи това +1???
Но моят въпрос не беше  към теб. Simple Smile
Означава, че и аз бих искала да разбера какви са критериите т.е. "+1" плюс още един, който се присъединява към питането Simple Smile.

# 929
  • Мнения: 78
ОК! Мислех, че е нещо към мене и не можах да го разбера.
Извинявам се за недоразумението! ЛЕК ДЕН! Grinning

Общи условия

Активация на акаунт