бедствието "ДЕКОЛИН"

  • 10 222
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте всички!
От доста време един проблем измъчва семейството ми... и да, както сте разбрали от заглавието, това е деколина в коридорите.
Лепен е преди доста години с C200 (огромна грешка в името на бъдещите ремонти според мен). От доста време го отлагаме, но сега с майка ми най-после решихме да "пооправим" апартамента, но въпреки ентусиазма, с който разполагаме ни липсват други две важни неща - пари и време. Отдавна сме се отказали от идеята да си даваме зор да го махаме, макар да сме наясно, че това би било най-доброто решение. Мислихме просто да го боядисаме, но поради множество причини (лични  и професионални) и това го отхвърлихме. Най-накрая решихме да сложим на въпросните стени ПВЦ плоскости за стени. Предимствата, които ни доведоха до това решение са следните: една мокра кърпа и праха и мръсотията ще изчезнат, имат най-различни десени, а основната причина да искаме тази промяна е да направим коридора по светъл и уютен (с този керемиден деколин гледката е ужасна, а и лампите не помагат), няма да се налага да шпакловаме, защото плоскостите ще са над деколина и прочее.
Въпросът е, че и двете не разбираме много от такива работи, а няма кой да попитаме за по.. да кажем професионално мнение. Има ли някой, който да има същия проблем? Как ви се струва идеята? Възможно ли е да я реализираме?

# 1
  • Мнения: 5 178
Деколина го махнете, такова нещо видяхме само веднъж- това е все едно да имаш одеяло, което не си прал с години.. така само ще затворите мизерията зад облицовката, но прахоляка ще си е там
Иначе знам, че се маха лесно с вода- откъде ли, ами беше паднал от теч на съседите

Ако живеете в панел са го ползвали и за още нещо- да скрива дупките в панела Mr. Green

Успех с ремонтите

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 5 021
И ние имаме такъв проблем - но не можем да го махнем - под наем сме.

Има ли някакъв начин да го освежим или нещо такова, без да го махаме?

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 0
Аз също те съветвам да го свалите. Предполагам, че плоскостите ще ги поставя майстор, а той би могъл да свали и деколина. Може да използвате също и ламинат за стени, изглежда доста добре. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 241
...
 Има ли някой, който да има същия проблем? Как ви се струва идеята? Възможно ли е да я реализираме?
Точно това е и идеята на всички предстенни обшивки — не се занимавате със стената. Те не зависят от вида на стената:  груб строеж, деколин, тапети, плочки, варосана замазка...., а са сами за себе си. Едно единствено нещо трябва да съблюдавате. Когато се поставят, на места където има опасност от влага или конденз (стената да се пада външна,  в бани, тоалетни, кухни...), да има възможност, пространството между стената и обшивката да се проветрява, за да няма мухъл. Консултирайте се на място в магазина от където ще купувате обшивката (трябва да имат каталози с начини на монтаж), или с майстора, който  ще я слага. Най-хубаво е да посетите някой с такава обшивка, за да научите и видите кое-как от първа ръка.  Peace Да знаете, че ще ви се стесни малко помещението, а и по-трудно ще поставяте стенни шкафчета, етажерки, закачалки... всичко, което иска захващане към стената.

# 5
  • София
  • Мнения: 38 484
Махайте я тая гадост.
При нас все още седи, за съжаление, в антрето, но скоро ще се маха.
Пробвахме да го боядисаме - гадно е!

# 6
  • София
  • Мнения: 10 825
"Да,разбира се,трябва да може да се свали!Дори да е в/у панел(бетон),пак става!Лепилото C-200 е на водна основа и се ползва главно в дървообработката,тъй като е с много добра проникваща способност в дървесината и оттам добрата му слава(напълно заслужена)!За стени,особено бетонни,дори да е използвано по-гъста консистенция (с по-малко разреждане) едва ли е толкова здраво захванало,че да не може да се свали!Ако подхванеш от единия край и с помощта на по-здрава шпакла започнеш да стържеш,или пък с макетно ножче,малко по малко,все ще има резултат!Няма как да не стане - пробвай!"

От тук

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Да допълня горния пост за свалянето на деколина. Има едни шпакли, които по цялата ширина имат режеща лента, като на самобръсначките, но на голяма площ и доста по- издържливи. С една такава махнахме мокета в едната стая на новия ни апартамент, който не успяхме да свалим по никакъв друг начин.

Последна редакция: ср, 03 апр 2013, 10:18 от Северина

# 8
  • Варна
  • Мнения: 448
Маха се деколина , и у нас коридора беше в такова след свекитата , кафяво и гадно
сама го савлях , дърпах късах и шпатола ползвах отне ми седмица но успях да го махна
и понеже не ми стигнаха паричките за облицовка после , купих едни тапети
немски които задължително се боядисват после с латекс , 20 лв мисля беше ролката
като се боядисат и едни ситни като оризчета по тях се надуват и изглежда като мазилка !
ама че го обясних Embarassed
но определено едни ден ще го облицовам от гледна точка а подръжка !

# 9
  • Мнения: 15
благодаря много за съветите! Embarassed Наистина ако имаме възможност ще махнем деколина преди да покрием стената. Благодаря ви наистина много на всички и особено на гост22 . Ще гледам да изпълня съветите ти и живот и здраве може да ви пиша какво е станало в крайна сметка! Simple Smile Hug

Общи условия

Активация на акаунт