Трудно проговаряне -тема 12

  • 63 330
  • 707
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 411
kojo, д-р Мастицка е педиатър - гастроентеролог.

Доника, в Кауфланд не беше скоро, но имаше едни скицници за оцветяване с огромни картинки вътре.

# 691
  • Мнения: 14 004
kojo, ако ще представяш епикризата пред ТЕЛК, то трябва да е до 6м преди комисията.
Колкото до доц. Божинова - сега, след като мина известно време и се замислих - сигурно и аз бих реагирала така. Той беше като подивял, защото не е станало на неговата. Подсъзнателно, аз лично бях против ходенето на невролог, но свеки много държеше. Аз нищо не съм правела за това дете, което тя предложела и за да има мир и се вързах на акъла. Ако бях сама, свеки да тичаше по Гого , а не аз - имах неща, които да я попитам - като това, че казва, че го боли главата и тн...Евала и, че каза, че не намира за необходимо да го тъпчем с пълна упойка само заради едното ЕЕГ...или може би трябваше да идем в Токуда.
Много е тъпо, защото на въпроса кой ви насочи, ами никой конкретно ?!? Интернет. Ей за това се яодсвам, че няма лекар, който да е малко повече на ТИ с нещата. Св. Никола - ее, само диагностицират и толкова. Топли ме тази диагноза.

 в светлината на разговора, защото много ме подразни всичк което се е случило.


Това че тя е доцент не й дава право да говори такива неща, това е непрофесионално. Като й пречи това че детето е подивяло да беше си избрала друга професия,  там тихи и послушни деца не ходят- те си седят в къщи и нямат нужда от обследване. Освен това как можеш да кажеш че детето е за психиатричка клиника , там са шизофреници, имбецили, дебили , олигофрени, хора с маниакални проблеми и други - такива които са със сериозни диагнози и сериозни психични проблеми. Пък и много е добре че детето няма неврологични проблеми една стъпка са по леки проблемите ви. А тя ще го праща в психиатрична клиника  Joy.

Дони
навсякъде е така. Просто ти връчват диагнозата и се спасяваш както можеш. Досега един план не ни беше съставен по работа сдетето от местата където ни диагностират. Само локално, на местата където се терапевтира детето терапевтите сами си съставят планове въз основа да кажем на - обследване на локален психолог, логопед, педагогическа характеристика и така . По този начин  за ресурсното всяка година подписвам нов индивидуален план въз основа характеристиката съставена от учителките- че я и оспорвам като видя че са я написали така все едно че ще го пращаме да кандидатства в оксфорд .Оспорвам и плана ако трябва. На другото място пък си правят локално обследване с реобледване всяка година и там също подписвам индивидуален план. Другите с които работи "на частно" обсъждат с мен нещата на место и прилагат каквото сметнат за необходимо според дефицитите.

# 692
  • Мнения: 2 140
Доника, те и на мен ми казаха, че Хриси е с аутистичен тип поведение и трябва да я прегледа детски психиатър.В Св.Наум имали само психолог.
Ние като родители сме много чувствителни и може би погрешно тълкуваме изказванията им. newsm78

# 693
  • Мнения: 1 763
Здравейте,

моето дете е на почти 2г, но от няколко седмици взе да казва и повтаря някои думи- е казва ги по бебешки, на срички но аз пак се радвам Hug Мислех, да го водя на логопед, но сега не знам дали има смисъл newsm78 А и друго ме притеснява- като се събере с други деца и малко плахо се държи, има такива даже, които му налитат да го удрят и той тича при мен. А вкъщи не е така, много шумен, много див и палав- явно си е свикнал у дома с близките и навън не поддава. Все пак се надявам като тръгне на градина да се пооправи,ама не знам ...то и на какъв специалист да го заведа за такова нещо или си е до дете?!

# 694
  • Мнения: 11 907
Дони ето в тази галерия има много за оцветяване разгледай ги http://picasaweb.google.com/Brusnichka66

ето тези са доста големи, според мен https://picasaweb.google.com/Brusnichka66/eaPCfC#

n_alex76 и нас ни пратиха и ходихме при детски психиатър, но това на Дони е друго според мен, да говориш за психиатрична клиника на мен ми звучи, все едно че трябва да го хоспитализират Rolling Eyes....може би зависи как ти го казват, както и да е, а че сме чувствителни спор няма и мисля че е нормално  Confused.

Аз вчера най после се реших и купих сиропа Ментат, е няма тагава гадост  Sick , като го опитах аз щях да повърна затова и въобще не се и опитах да го дам на детето директно в кофата  Rolling Eyes .

# 695
  • Мнения: 3 453
ednakaka,
чудесно се е получило озвучаването на животните! Peace

mibobo,
пробвала ли си Брейн бустер? Е, няма такава гадост. Дори не съм го опитвала, само от миризмата ми се повдига.  Sick Дребната се мръщеше първите дни, но сега го пие без проблем.

leninka`,
можеш да заведеш детето на логопед, да поговорите.
Бих те посъветвала, да пуснеш детето на ясла/градина възможно най-скоро. Нещото, за което най-много съжалявам е, че не го направих по-рано. Социализацията е много важна.

# 696
  • Мнения: 1 630
И аз мисля като мибобо, че има  други начини   да се каже за проблема на детето.  Все пак ако нямаше проблем нямаше да са там. А изказването, че ще счупи апарата  ooooh!. ЕЕГ не се прави с упойка  newsm78. Както и да е Дони поне знаеш, че не е неврологично, ако можеш да разчиташ на този преглед. Хриси също често има запомнящо се поведение. Никой не ни е пращал в психиатрична клиника или не се е притеснявал, че ще счупим апарата. Възмутена съм...
Много работа имам напоследък и глава ме боли много странно. Само отдясно и ухото от време на време някаква прорязваща болка за секунди и после изчезва и така цял ден  Thinking
Дайте съвет за хубав пробиотик.
 _Hope_, и аз не знам как да го направя. Не че не се включва в такива игри, но не ги измисля спонтанно или не са и интересни Thinking. Но например обича да играе с федербал, измисля си пързалки от големи възглавници и се прави, че се пързаля или люлее. Понякога се прави, че е "Дотол Хриси"и ни прислушва и такива неща. Може би аз не знам какви трябва да са тези ролеви игри.  newsm78
Аз също се притеснявам да давам много добавки заради Ноотропила  newsm78

# 697
  • Мнения: 553
Когато водих Андрей на първия УНГ ми каза, че не може да каже дали чува без да му направи аудиограма и не може да се ангажира да ми каже дали детето чува (пред него детето изпълни команда да отиде да си вземе камиончето от стола), а втората УНГ (жената има глух син) каза, че няма нужда от това изследване и за нея детето си чува. Обясни ми подробно всичко, каза, че когато няма слух има специфично поведение на индивида. Невроложката също ми каза, че за нея е излишно да му се изследва слуха.Много ме хваща яд на специалистите (лекари, логопеди и т.н.) - някак бързо хвърлят диагнози, заключения Confused Може ли от 30-40 минути наблюдение да кажеш дали някой е ок или не. Има дни, които и деца и възрастни "не сме на кеф" и можем да се държим като пълни откачалки, но това не означава, че принципно сме такива Grinning
В събота Андрейчо е при логопедката да видиме дали ще ходи на логопедична занималня или ще си ходи на индивидуални занимания. Говорих с нея за психолог и тя изрази мнение, че психолога е по-добре да работи с родителя Laughing, защото когато детето има проблеми най-ошашавен" и имащ нужда е той - да му се дадат правилните насоки, да му се вдъхне кураж за да може да има сили да помогне на собственото си дете Simple Smile

# 698
  • Мнения: 1 763

leninka`,
можеш да заведеш детето на логопед, да поговорите.
Бих те посъветвала, да пуснеш детето на ясла/градина възможно най-скоро. Нещото, за което най-много съжалявам е, че не го направих по-рано. Социализацията е много важна.

Ами юли става на 2 и от септември е на градина, но ще го заведа и на логопед да чуя какво ще каже Peace
А има ли някакви упражнения или игри, които знаете дали ще му помогнат? Аз го натискам пъзели да реди, но му и харесва де- сутрин става и започва някой, но за рисуване явно емалък, защото само драска Mr. Green

# 699
  • Мнения: 11 907

mibobo,
пробвала ли си Брейн бустер? Е, няма такава гадост. Дори не съм го опитвала, само от миризмата ми се повдига.  Sick Дребната се мръщеше първите дни, но сега го пие без проблем.


то и това е така, като го помиришеш още и  Sick някакъв ужасно натрапчив и тежък вкус, който после не можех да махна от устата си дълго време, че се наложи да лапам дъвка ooooh!. Може да го пробвам моя син, но се съмнявам той не обича по принцип сиропи дори тези за кашлица, а и това трябва да се дава два пъти на ден Tired. Ами ще минем без него, давам си Ескимото и ще взема DMG да пробвам и така.

Ели за това главоболие защо не отидеш на лекар, да не е някаква ушна инфекция  newsm78

leninka` и да драска само детето поощрявай го и го карай да рисува, че моя син не мога да го накарам. Иначе може да разпечаташ логопедични карти (с животни, плодове, предмети...) и да му ги показваш и да ги казваш, да гледате книжки да разказваш и после да го питаш по картинките кое какво е и да посочва, освен пъзели може да вгнездявате , или да редите онези конуси с ринговете и много други неща, просто сега не се сещам като е толкова малко детето какво може да прави  Thinking все ми идват упражнения за по-големи.

# 700
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 080
Доника, те и на мен ми казаха, че Хриси е с аутистичен тип поведение и трябва да я прегледа детски психиатър.В Св.Наум имали само психолог.
Ние като родители сме много чувствителни и може би погрешно тълкуваме изказванията им. newsm78


И аз си мисля, че доц.Божинова се е опитала да каже просто, че детето няма неврологичен проблем, а трябва психиатър да работи с него. Може би просто се е изразила по-рязко. Аз не съм водила малкия при нея, но в групата му има едно момченце, което е неин пациент и майката ми обясняваше, че била много човечна и разбрана и страшно им помогнала /детенцето е с хидроцефалия, подмятано по домовете до 3г и сега за късмет осиновено/.
Така че не се ядосвай, Дони.

# 701
  • Мнения: X
eli82eli, ноотропила няма отношение към пробиотици, ензими и витамини, могат да се дават заедно. Попитах за това гастроентеролога, тъй като тъкмо свършвахме 3-месечен курс с него /да, минахме профилактично и през доц. Божинова../ Аз от този продукт не видях осезаем ефект.
Доника, ами чудесно е, че детето няма показания за правене на специфичните неврологични изследвания. Божинова със сигурност се е вгледала за т.нар. замечтаване, което може да сочи микро-припадъци и е проверила с чукчето мускулния тонус. Така, че, ето - отхвърлили сте още едно евентуално усложнение, гледай на случката по този начин Peace
Каквото и да си говорим, специалистите диагностици имат набито око за дете с проблеми, и го разпознават още щом влезе в стаята. Моето разочарование обаче идва от факта, че не можем да ползваме техния опит за определяне на дефицитите на конкретното дете..в Св. Никола, аз очаквах да го тестват и за сензорни проблеми, реагиране на шум, допир с различни материи, да го съберат с деца и да наблюдават как взаимодейства, да  му предоставят време за да видят към какви точно дейности сам се насочва и да ги анализират за мен, да ми кажат кое е стереотип и кое е нормална игра, да видят някои негови силни страни и да ме поощрят как да ги развивам..., не да ме питат как искам да получа епикризата - лично или от регистратурата Rolling Eyes А за безнадежността на диагнозата, която внушават, не ми се говори Sad
Ей сега например отивам да чета как да се справя, когато на улицата мине мотор и детето ми замръзне на място и си запушва ушите - дали да го подкрепям да се предпазва по този начин или да му купя едно моторче и да бръмчим из вкъщи, за да преодолява усещането, че това е нещо страшно Thinking Ето така ще е явно - непрекъснато взиране в детето и самообразоване.
leninka`, "озвучавай" всички ежедневни дейности, когато сте заедно. Така ще помогнеш да проговори по бързо. Аз съжалявам, че за моето дете не съм започнала да го правя по-рано, мислех си, че е децата попиват с наблюдение и слушане ей така от..въздуха.

# 702
  • София
  • Мнения: 3 249
Стефчица, в св. Никола Гого го наблюдаваха и в "група", заедно с още едно дете. Аз , за да бъда стриктна отидох половин час по-рано, другото семейство закъсня с половин час. След 1 час чакане познай как точно се представи Гого. Вика, рева, тръшка се. Ами то му омръзна да седи на 1 място.
Той определено сега е в някакъв етап странен. Дори и на заниманието днес беше един отнесен, все едно го няма. Изнервен. Дали не се изтормози напоследък, знам ли.
А каква точно ви беше диагнозата?

# 703
  • Мнения: 3 453
leninka`,
има много игри и упражнения, които можете да правите, но първо трябва да предложиш някой, от тях и да наблюдаваш, кои се приемат добре от детето на този етап.
Игри за развитие на общата моторика
Игри за развитие на фината моторика

За рисуване не е малък. Предложи му пастели, дебели моливи и води бои /без флумастри/- нека си избере. Като начало му дръж ръката и много бавно правете кръгчета, може едно върху друго, като гнездо. Следващия етап е, да свързва два обекта с линия. Лепиш два еднакви стикера в двата края на листа и детето да ги свърже с линия /пак държиш ръката/. Може и с рисунки. Ако са стикери, нека детето да си ги лепи само, с твоя помощ, разбира се.
Когато усвои тези умения, разпечатай от Крокотак картинки за оцветяване за най-малките.

Книжките - тези от дебел картон, с големи изображения, са подходящи. Посочвай и назовавай по картинките. Упражнявайте звуците - как правят животните.
Пейте песнички. Пак за животни, тази е много подходяща, също и други подобни, по-прости, като за малки деца.

Може ли от 30-40 минути наблюдение да кажеш дали някой е ок или не. Има дни, които и деца и възрастни "не сме на кеф" и можем да се държим като пълни откачалки, но това не означава, че принципно сме такива Grinning

Абсолютно съгласна съм! Ако трябваше да пътуваме до София за посещение при специалист и се наложи да чакаме, Ема би надминала Гого във всяко отношение.  Mr. Green
И между другото, виждала съм невротипично дете, което такива изпълнения прави, че би сложило в малкия си джоб всички деца на пишещите тук майки. Толкова е субективно всичко.

Психолозите...аз ли не съм попадала на точния специалист, не знам вече.  Tired Малкото, с които съм се срещала, се държат повече, от неадекватно. Едната демонстрираше такова явно превъзходство и пренебрежение, че още побеснявам при спомена. Още повече в момент, в който не знаехме кой път да хванем. Надрънка един куп глупости, които на този етап, от позицията на изчетеното и наблюденията ми над детето ни, са пълна боза. Но тогава сякаш светът ни се срина.
Та така, стегнах се в кръста, виках неволята и се заех сама с проблема. Сили и кураж потърсих и намерих единствено в себе си.

eli82eli,
на този етап просто се включвай в тези и игри. "Дотол Хриси" е чудесна ролева игра. Може да включите кукли, които, след като бъдат прегледани, да нахраните и сложите да спят. Да им сготвите вкусна супа, защото са болни и прочее. Използвай темата и я разшири според въображението си.
Пробиотик - аз давам този
И аз, като mibobo, те съветвам да отидеш на УНГ.

mibobo,
а пробиотици някакви даваш ли?

# 704
  • Мнения: 11 907


mibobo,
а пробиотици някакви даваш ли?

Давала съм на няколко пъти с прекъсване, по няколко месеца главно зимата по-скоро за имунитет и спирам, тази зима давах 3 месеца и специално наблюдавах за някакъв ефект ами не видях Rolling Eyes, даже имам чувство че правеше много газове от него. Той принципно (така си мисля де) няма стомашни проблеми, в смисъл ходи си редовно по голяма нужда, не се оплаква от някакъв дискомфорт, правили сме много пъти изследванията на изпражнения за градината които са, винаги са добре Thinking.

Дони може и да е преуморен Гого  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт