След хранене-плач,хапане на ръчички и връщане на мляко

  • 13 966
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Здравейте момичета.Изчетох какво ли не,говорих с педиатърката но не намирам решение на нашия случай и незнам къде бъркам,затова ви моля за съдействие.Почти след всяко хранене,храним се с АМ,детенцето започва да плаче,да се гърчи,хапе си ръчичките или търси биберона.Давам му грамаж според указанията,сега се храни на около 4-5 часа,наддава нормално,но мъката е ужасна особено през деня.Почти не спи,ако заспи е за час,после се буди с плач,въпреки,че се е оригнал понякога връща храна,не на фонтан,изтича от устата.Бях увеличила малко храната,защото като си хапе ръчичките мислех,че остава гладен.Да но връщането на храна пък ме кара да мисля,че пък го прехранвам...Лекарката казва,че са колики,но коликите мисля,че са до обяд,поне тогава пръцка и се оригва стабилно.След това вече не чувам нищо от коремчето,но продължава да се гърчи и да плаче.Тя ни посъветва към млякото да слагам по една лъжичка Фризовом заради повръщането,давам,но няма ефект,а и той не повръща силно както казах.Другото е,че в ръцете ми заспива,навън като сме с количката спи,дори и да се размрънка лапва биберона и продължаваме.Драмата е като сме в нас и като не го гушкам...Бебето ни е дълго чакано и нямам нищо против да си го гушкам много но пък незнам дали и това не е нож с две остриета занапред,но само така заспива дълбоко,само вечер обаче,както казах денем почти не спи...Мислим да сменим млякото,дали може там да е проблема,дали наистина са колики,моля дайте ми някакъв съвет.Другата седмица сме пак на лекар,ще и кажа,че проблема продължава ако трябва допълнителни изследвания някакви но моля и вас за мнение.Доколкото се запознах с времето нещата се регулират,но ме е страх,че се мъчи.Ще съм благодарна на всякакви съвети Wink

# 1
  • Мнения: 27 524
Какво мляко даваш? И по колко мл?
4-5 часа интервал за толкова малко бебенце е много.
Връщането по малко мляко е съвсем нормално, не означава, че му идва много млякото.

# 2
  • тук
  • Мнения: 510
Аз не разбрах - когато го гушкаш, пак ли се гьрчи? Защото ако проблемът е в отказа му да лежи спокойно след хра, значи просто е като моите деца Simple Smile Този Фризовом по 1 л към какво АМ го добавяш?

# 3
  • Русе
  • Мнения: 178
Наистина ли имате 4-5 часа интервал на хранене ? Бебето е само на месец и половина . Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 89
Храним се с Аптамил,според упътването слагам по 90мл вода и 3 лъжички мляко,като 1 лъжичка е Фризовом-а.Като сложа млякото цялата течност ми идва 110мл,а не 100 както би трябвало според упътването.Давала съм и по 120мл и не е връщал,но пак си хапе ръчичките.През деня се храни вече на 4 часа,нощно време се случва да изкара и по 5 часа,според мен защото е изморен от плача през деня.Не го будя вече за хранене,като ни изписаха даже навивах аларма нощно време,защото се хранеше на 3 часа.Като го гушна заспива,но и тогава не  е веднага,около час някъде си се разнасяме на ръце,може и 2 часа,а през деня както казах,като цяло не спи.В общи линии имам чувството,че непрекъснато е гладен...Ето сега яде в 14,00,по чудо заспа и вече мрънка отново...

# 5
  • тук
  • Мнения: 510
Храним се с Аптамил,според упътването слагам по 90мл вода и 3 лъжички мляко,като 1 лъжичка е Фризовом-а.Като сложа млякото цялата течност ми идва 110мл,а не 100 както би трябвало според упътването.Давала съм и по 120мл и не е връщал,но пак си хапе ръчичките.През деня се храни вече на 4 часа,нощно време се случва да изкара и по 5 часа,според мен защото е изморен от плача през деня.Не го будя вече за хранене,като ни изписаха даже навивах аларма нощно време,защото се хранеше на 3 часа.Като го гушна заспива,но и тогава не  е веднага,около час някъде си се разнасяме на ръце,може и 2 часа,а през деня както казах,като цяло не спи.В общи линии имам чувството,че непрекъснато е гладен...Ето сега яде в 14,00,по чудо заспа и вече мрънка отново...

Аз се обърках съвсем, честно. 1. Как хем "не го будиш да го храниш", хем той не заспива през деня. Ако е ял в 14:00, то е съвсем нормално към 16:30 отново да дава знак, че е гладен. Ако държиш на 3 часовия интервал, нормален за този период от живота му, то можеш малко да го гушнеш и към без 15 да го нахраниш, а ти защо чакаш да станат 4 часа? Той пригладнява жеастоко, после ти му даваш мляко, което той бърза да изгълта, то не му стига, естествено, че няма да спи спокойно. Бебе на тази възраст се храни на 3 часа, а ако е на кърма - на поискване. Ти защо го мъчиш по 4 часа гладен?

# 6
  • Мнения: 27 524
Аз се обърках съвсем, честно. 1. Как хем "не го будиш да го храниш", хем той не заспива през деня. Ако е ял в 14:00, то е съвсем нормално към 16:30 отново да дава знак, че е гладен. Ако държиш на 3 часовия интервал, нормален за този период от живота му, то можеш малко да го гушнеш и към без 15 да го нахраниш, а ти защо чакаш да станат 4 часа? Той пригладнява жеастоко, после ти му даваш мляко, което той бърза да изгълта, то не му стига, естествено, че няма да спи спокойно. Бебе на тази възраст се храни на 3 часа, а ако е на кърма - на поискване. Ти защо го мъчиш по 4 часа гладен?

Отново напълно подкрепям. Иванова, храни си детето, когато е гладно, не се вглеждай в часове и интервали и най-важното! - не дръж бебето гладно!!!

# 7
  • София
  • Мнения: 28 722
И аз ще се присъединя към мненията на другите - увеличи млякото с 1 лъжица и виж дали си го изпива. Това, че връща, а не повръща, малко мляко в никакъв случай не е показател, че преяжда.

# 8
  • Русе
  • Мнения: 178
.... като си хапе ръчичките мислех,че остава гладен.Да но връщането на храна пък ме кара да мисля,че пък го прехранвам...Лекарката казва,че са колики,но коликите мисля,че са до обяд,поне тогава пръцка и се оригва стабилно...
Ivanova13, най-вероятно имате колики, засилват се следобед и привечер, при нас бяха като по часовник 19 - 21 часа ( плюс-минус 15 мин. ). Ползвахме Colief ( горе-долу помагаха, при всеки различно...). Пускай на бебето хубава мелодична музика - действа им успокояващо . Прочети в нета за признаците на глад при бебета, оставам с впечатление ,че не уцелваш кога да нахраниш бебо и той прегладнява. Успех !

# 9
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Щом храниш бебето с Аптамил, по добре добавяй Аптамил АР, вместо този Фризовом. Макар че, доколкото разбрах бебето връща съвсем малко мляко, т.е. не повръща. Давай му нещо против колики. И наистина го храни по-често. На мен 4-5 часа ми се виждат много. Аз моето го хранех на 2 часа. Най-много 3 часа са нормален интервал за бебе на тази възраст. Може да пробваш като нахраниш бебето да го подържиш и после да го сложиш върху корема и гърдите си, като ти си полулегнала и бебето да е легнало с лице към теб. Т.е. корема му да е върху твоя корем, а главичката върху гърдите ти. От топлината на тялото ти, стомаха на бебето ще се затопли, което облекчава, а като чува сърцето ти се успокоява. Моето така заспиваше за секунди.

# 10
  • Белгия
  • Мнения: 303
След няколко консултации с двама педиатри, детски гастроентеролог и консултант по кърмене мога да кажа, че при бебета на АМ трябва да се внимава както да не гладува бебето, така и да не се прехранва. Храненето на поискване с АМ не е най-добрия вариант.
При кърменото бебе не се знае колко е изяло и за колко време се е преработила кърмата, но тя се усвоява много лесно, така че се разчита бебето да подаде сигнал кога иска пак да яде. При прием на 100 мл. АМ са необходими три часа и половина за преработка. Ако не се изчака поне толкова, стомахчето се претоварва, бебето става още по-неспокойно, иска пак да яде, за да се успокои и става един затворен кръг, при който то се прехранва и все не му е добре.
Моето мнение (като се има предвид че кърмя и дохранвам с АМ близнаци и е голямо чудене дали се хранят добре) е, че при хранене с АМ е доста лесно да се прецени колко да се дава: изчислява се необходимата дневна доза, 150-160 гр. АМ на 1 кг. тегло на бебето. Примерно, ако бебето е 5 кг, се нуждае от 750-800 гр. АМ за денонощие. Количеството се разделя на 5-6-7 хранения, зависи от режима и се дава по колкото се пада. Ако бебето иска да яде преди да са минали 3,5 часа, трябва да се залъже с люшкане и каквото друго измислите.
Така че бебчето на Иванова13 може и да гладува, а може и друго да е. Зависи колко кг. е и колко мляко пие за 24 часа. По отношение на 5 часа пауза през нощта, на мен също ми се вижда голяма, моите близнаци са на 2 месеца и правят 4-часови паузи, но в отчетните теми постоянно пишат за бебета, които не се будят по 5-6 часа през нощта.

# 11
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
След няколко консултации с двама педиатри, детски гастроентеролог и консултант по кърмене мога да кажа, че при бебета на АМ трябва да се внимава както да не гладува бебето, така и да не се прехранва. Храненето на поискване с АМ не е най-добрия вариант.
При кърменото бебе не се знае колко е изяло и за колко време се е преработила кърмата, но тя се усвоява много лесно, така че се разчита бебето да подаде сигнал кога иска пак да яде. При прием на 100 мл. АМ са необходими три часа и половина за преработка. Ако не се изчака поне толкова, стомахчето се претоварва, бебето става още по-неспокойно, иска пак да яде, за да се успокои и става един затворен кръг, при който то се прехранва и все не му е добре.
Моето мнение (като се има предвид че кърмя и дохранвам с АМ близнаци и е голямо чудене дали се хранят добре) е, че при хранене с АМ е доста лесно да се прецени колко да се дава: изчислява се необходимата дневна доза, 150-160 гр. АМ на 1 кг. тегло на бебето. Примерно, ако бебето е 5 кг, се нуждае от 750-800 гр. АМ за денонощие. Количеството се разделя на 5-6-7 хранения, зависи от режима и се дава по колкото се пада. Ако бебето иска да яде преди да са минали 3,5 часа, трябва да се залъже с люшкане и каквото друго измислите.
Така че бебчето на Иванова13 може и да гладува, а може и друго да е. Зависи колко кг. е и колко мляко пие за 24 часа. По отношение на 5 часа пауза през нощта, на мен също ми се вижда голяма, моите близнаци са на 2 месеца и правят 4-часови паузи, но в отчетните теми постоянно пишат за бебета, които не се будят по 5-6 часа през нощта.

Аз това не го разбирам. На мен са ми казвали да не правя АМ по указаните количества на кутията, а да правя винаги повече, така че в шишето да остава мляко, за да съм сигурна, че бебето се е нахранило. Аз нещо тази формула не мога да я разбера - как има определено количество мляко на кг тегло? Все пак бебето на 1м. изразходва определено количество енергия, а на 6м. повече енергия. Как ще се засища от едно и също количество мляко на кг?
Аз всъщност никога не съм кърмила и не знам каква е разликата при двата вида хранене. Но моето бебе ядеше колкото му се яде, винаги оставаше мляко, после спеше 2-3 часа, после пак яде и беше най-спокойното бебе на света - докато направи една година не е плакал повече от 10 пъти. Това последното то казвам сериозно. Laughing

# 12
  • Белгия
  • Мнения: 303
Тези изчисления 160 гр.на килограм тегло и т.н. дават ориентир колко трябва да яде бебето, за да расте добре. Предполагам, че е взето под внимание как се променя активността през различните месеци. Аз лично, за двата месеца опит в хранене на бебета, успях няколко пъти да прехраня моите с АМ. Те търсят да сучат/пият, не отказват шише, а после ми повръщат количеството и ме шашкат. След като установих някакъв режим и горе-долу какво количество им трябват, нещата се нормализираха. Имат дни с голям апетит, скокове на растежа, тогава е нормално да ядат повече.
Моя много близка си хранеше бебето с АМ на поискване, той си беше лакомник:) и на 7 месеца беше истински дебелак, ама наистина огромен. Съответно педиатърката и беше казала да престане с това хранене и да контролира количествата. Трябваха 5-6 месеца, за да се върне към нормалната пухкавост на бебе. Говоря за бебета на АМ, макар че съм виждала *затлъстяло*Simple Smile кърмено бебе, което също майка му трябваше да ограничи в храненията.
Явно има такъв проблем в по-голям мащаб, защото в Белгия, където живея, започва програма за контролиране на затлъстялостта на бебетата. http://www.expatica.com/be/news/belgian-news/Better-screening-to … bies-_262479.html
 

# 13
  • Мнения: 89
Относно паузата между храненията давам следния пример,като незнам дали греша,затова питам вас,като по-опитни.Вечер са спокойните ни часове и обикновено се храни към 18,00ч,оригваме се,гушкаме се и той заспива след 15-20 минути.След това се буди сам около 22,00ч,къпане,защото в 18,00ч съм още сама и ме е страх да го къпя все още самичка,хранене и пак заспива бързо.След това се буди към 2-2,30ч като почва с леко мрънкане,което не чакам да се засили и се храним и обикновено пак заспива,разбира се има и изключения които продължават от по 2 часа гушкане,разходки,рев и още гушкане.Мъката почва след сутрешното хранене,хапва и след час почва да плаче.Гушкаме се,говорим си,пеем си и ако заспи евентуално пак се буди след около 4 часа,така,че не му налагам аз този режим.До преди 2 седмици си ядеще твърдо на 3 часа.Някак през нощта да го будя насила ми е жал...Снощи след храненето в 18ч не заспа,с баща му 3 часа се редувахме да го разнасяме и залъгваме и към 21,00 реших да го нахраня,изяде си всичко и въпреки,че се оригна 3 пъти и то яко накрая повърна,но си повърна доста,не просто връщане.Като повърна заспа пак до 2,00ч.Гледам да се водя по него,правя повече мляко,не винаги изпива всичко,но ще гледам през деня да го храня по-често щом казвате,че правим големи паузи.Според вас като спи през деня и са минали 3 часа,а той продължава да спи,да го будя ли за хранене или да го чакам сам да се събуди?За коликите даваме Инфакол,донесоха ни от Англия,въпреки,че не виждам разлика с този от България,но най-много си го успокоява като го повия хубаво и го гушна разбира се,веднага почва да пръцка и се успокоява WinkПедиатърката ни изписа Фризовом затова го даваме него,четох за Аптамил АР но незнам дали на своя глава да го сменя и да мине само на него,ще я питам другата седмица.Понеже доста време се мъчихме да си имаме детенце и си мислех,че като забременея вече ще е лесно,после си мислех,че като родя вече ще е лесно,сега виждам,че всъщност никак не  е лесно и искам  само детенцето да е добре и да знам,че правя всичко по силите си затова.

# 14
  • Мнения: 27 524
Ако 100мл АМ се преработват за 3.5 часа, какво да кажем за бебетата, дето пият по 250мл. Значи трябва да ги храним на 9 часа  Crazy

Иванова, както те чета ми се струва, че ти очакваш бебето ти да лежи спокойно и да спи и да гледка, без да те закача, освен в часовете за хранене. То си иска гушкане, близост. Не го оставяй, спете заедно, ако трябва.  Simple Smile

# 15
  • Мнения: 89
Блонди,въобще не очаквам такова нещо,по цял ден почти ми е в ръцете,даже готвим заедно вече и ядем заедно ,мисля,че лявата ръка вече ми е по-дълга от дясната,дори и сега спи в мен.Дори до тоалетна да отида и почва наново,но никога не го оставям да се дере от рев.Това,което не очаквах е да плаче неудържимо веднага след хранене или час след това и така по цял ден....

# 16
  • Мнения: 27 524
Ами на твое място аз лично ще взема Милумил мляко, ще храня на поискване и количество такова, че да остава в шишето, когато той се откаже  Hug

# 17
  • Мнения: 158
Здравей,
Описаното от теб поведение може да е признак на гастроезофагеален рефлукс (гер) и езофагеит. Ако в продължение на месеци детето връща мляко, дори не на фонтан, но много пъти на ден, киселинността на повръщанията може да възпали хранопровода.  При синът ми, имаше съмнение за възпаление на хранопровода, когато беше на около 6 м.  Педиатърът го изключи в последствие, но първо му беше изписал гел, който намалява киселиността на стомаха след всяко хранене.
Не искам да те плаша и не казвам, че 100 процента е това причината, но е хубаво да се изключи като възможност, защото ако не се лекува навреме, може да стане опасно.

# 18
  • Мнения: 275
Честно да си призная до сега не съм срещала новородено или бебе до 6 месеца, което да не връща храна. Моите и двете са връщали и малката още връща, но вече доста рядко. Не си притеснявай бебето ти е малко като попорасне малко и ще започне да си стои самичко повече. И моята малка госпожица почти не ми слизаше от ръцете по едно време пък почти не съм я държала и сега пак сме в период, в които сме все на ръце. Храни си бебчето, когато ти покаже признаци за глад, лапа си ръчичките видимо е неспокойно и търси да яде. Каката ми е била на АМ и съм я хранила на 2.5-3 часа малката е на смесено хранене и пак така на 2.5-3 часа хапва.

# 19
  • Мнения: 89
Ticket именно затова се притеснявам и аз.На предния преглед като описах състоянието на детенцето на педиатърката тя каза,че са колики.Сега на този преглед ще видим какво ще каже.Не ме плаши връщането на храна,а и не го прави на всяко хранене,но плача след хранене е доста сърцераздирателен,рита много силно,почервенява,очевидно има дискомфорт.Ще видим,може да отмине както казвате с времето и всичко да е наред,но засега ми иде и аз да ревна с него...От сутринта го храня на 3 часа,гладен или не,не е връщал,плака много отново след храненето но поне сега спи.Успях даже и аз да ям,че и да сготвя и изгладя Grinning

# 20
  • Мнения: 275
 Може и колики да са малката я болеше коремчето по обяд, вечер никакви проблеми не сме имали. Ако искаш пробвай за коликите със Еспумизан Л или Инфакол на голямата помагаше Еспумизана на малката Инфакол-а нищо, че и двете съдържат едно и също.

# 21
  • Мнения: 89
KaapriZ,бяхме на Еспумизан,после на Инфакол и останахме на него,по-добре му е,яде и пръцка едновременно WinkДнес му давам чист Аптамил ,без лъжичката Фризовом и май му е по-добре,въпреки,че не виждам с какво може да го е дразнела тази храна,но пък знам ли.Благодаря за съветите ви,увеличих и млякото,а не както е по указанията пък ако иска да връща,поне да знам,че не е гладен.

# 22
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
KaapriZ,бяхме на Еспумизан,после на Инфакол и останахме на него,по-добре му е,яде и пръцка едновременно WinkДнес му давам чист Аптамил ,без лъжичката Фризовом и май му е по-добре,въпреки,че не виждам с какво може да го е дразнела тази храна,но пък знам ли.Благодаря за съветите ви,увеличих и млякото,а не както е по указанията пък ако иска да връща,поне да знам,че не е гладен.
Възможно е и от Фризото да получава по-силни колики. Млеката си имат разлика в състава и всяко мляко се отразява различно на различните бебета. Ако повръща, както писах по-скоро бих добавяла Аптамил АР, ако вече знам че Атамила го приема добре.

# 23
  • Мнения: 158
За повръщането - честотата и количеството на повръщане не винаги са единствения параметър за установяване на рефлукса. Съществува т.нар. вътрешен рефлукс, при който стомашното съдържимо се качва по хранопровода, но не излиза от устата (като киселини), тоест няма външни признаци. Обикновено се чува как млякото се покачва в хранопровода, а бебето издава чести звуци на преглъщане и "предъвква" или примлясква с уста.
Ако няма тези признаци, може и да са колики. При някои бебета продължават до 7-8 месеца.

Но описаното от теб състояние на детето не е нормално. Бебето изпитва някакъв дискомфорт и трябва да се установи причината.
Говоря от опит, защото заради рефлукса, синът ми беше трудно бебе. Не спеше повече от 30 минути, събуждаше се с плач, плачеше след всеки биберон, по цял ден го носех на ръце, беше закачен непрекъснато с мен в кенгуруто, за да не плаче, и мислех, че всички бебета са така, и че просто моето бебе има нужда от повече гушкане. Едва сега с дъщеря ми разбрах, че когато не изпитват дискомфорт бебетата могат да спят по 3-4 часа подред, да понасят легналото положение без да пищят, да са непрекъснато усмихнати и да не изискват непрекъснато носене. Не е само въпрос на характер.

# 24
  • Белгия
  • Мнения: 303
Ако 100мл АМ се преработват за 3.5 часа, какво да кажем за бебетата, дето пият по 250мл. Значи трябва да ги храним на 9 часа  Crazy


 Simple Smile
Е, като почнат да пият по 250 мл, стомахчетата им ще са с по-голям капацитет, ще поемат повече и ще преработват по-бързо храната.

# 25
  • Белгия
  • Мнения: 303

Но описаното от теб състояние на детето не е нормално. Бебето изпитва някакъв дискомфорт и трябва да се установи причината.
Говоря от опит, защото заради рефлукса, синът ми беше трудно бебе. Не спеше повече от 30 минути, събуждаше се с плач, плачеше след всеки биберон, по цял ден го носех на ръце, беше закачен непрекъснато с мен в кенгуруто, за да не плаче, и мислех, че всички бебета са така, и че просто моето бебе има нужда от повече гушкане. Едва сега с дъщеря ми разбрах, че когато не изпитват дискомфорт бебетата могат да спят по 3-4 часа подред, да понасят легналото положение без да пищят, да са непрекъснато усмихнати и да не изискват непрекъснато носене. Не е само въпрос на характер.

Точно това видях с моите бебета. След като две седмици си мислех, че всички бебета са така и просто трябва да ги гушкаме и да чакаме да израстат периода, лекарите им откриха проблема, взехме мерки и станаха усмихнати, спокойни и спящи по 4 часа, без рев и без храносмилателни проблеми. 

# 26
  • Мнения: 89
За повръщането - честотата и количеството на повръщане не винаги са единствения параметър за установяване на рефлукса. Съществува т.нар. вътрешен рефлукс, при който стомашното съдържимо се качва по хранопровода, но не излиза от устата (като киселини), тоест няма външни признаци. Обикновено се чува как млякото се покачва в хранопровода, а бебето издава чести звуци на преглъщане и "предъвква" или примлясква с уста.
Ако няма тези признаци, може и да са колики. При някои бебета продължават до 7-8 месеца.
Примлясква и има повече слюнка,започва да изпъва крачетата и да извива гръбнака,като издава звуци все едно иска до повърне или да се изкашля но не може.Тогава почва и оглушителния плач.Успокоявам го някак и отново всичко се повтаря.Връщането на храна понякога ми се струва,че е от самото напъване.При вас кой откри проблема,педиатъра на детето или ви насочиха към специалист?Утре ще отида да питам лекарката,защото ако това е проблема не искам да се мъчи повече и той и ние

# 27
  • Мнения: 438
Примлясква и има повече слюнка,започва да изпъва крачетата и да извива гръбнака,като издава звуци все едно иска до повърне или да се изкашля но не може.Тогава почва и оглушителния плач.Успокоявам го някак и отново всичко се повтаря.Връщането на храна понякога ми се струва,че е от самото напъване.

най-добре да направите консултация с гастроентеролог . при нас се оказа , че имаме повишена киселинност в стомахчето /както киселини при възрастните/ . изписахани едни прахчета , които се приготвят в аптеката . още след второто прахче нещата се промениха коренно , все едно никога не е имало проблем . давах ги 10 дена и след като ги спрях , на вторият ден отново започна гърчене , извиване, неспокойство . и така сега си пием прахчетата и всико е ок .
 

# 28
  • Мнения: 158

[/quote]
Примлясква и има повече слюнка,започва да изпъва крачетата и да извива гръбнака,като издава звуци все едно иска до повърне или да се изкашля но не може.Тогава почва и оглушителния плач.Успокоявам го някак и отново всичко се повтаря.Връщането на храна понякога ми се струва,че е от самото напъване.При вас кой откри проблема,педиатъра на детето или ви насочиха към специалист?Утре ще отида да питам лекарката,защото ако това е проблема не искам да се мъчи повече и той и ние
[/quote]

Задължително направи консултация с педиатър, и ако не вземе проблемът насериозно, заведи детето при специалист. Извиването на гърба назад, на дъга, и държането на глава, извита настрани (обикновено на дясно) е един от признаците на възпаление на хранопровода. При синът ми този признак го нямаше, но си спомням, че педиатърът ми беше питал дали детето се извива така и дори позата има специално наименование, което за съжаление не си спомням.
Аз се усъмних, че има проблем, защото бебето ми връщаше често малки количества мляко (10-15мл), плачеше след и по време на хранене, не понасяше легнало положение, всичко това в продължение на месеци. Педиатърът реши да не го изпраща на фиброскопия, защото процедурата бе прекалено тежка за бебе на 6 месеца, а ми изписа лекарство за намаляване на киселинността в стомаха (Ранифлекс мисля, че се казваше), Мотилиум против повръщане и гел за облекчаване на хранопровода (Полизилан), но не живея в България, така че сигурно лекарствата са с други имена. Повръщането не се повлия от никакво лечение. Започна да намалява след 10 -11 месец на детето.
Желая ти причината бебето ти да реагира така да е съвсем банална, като непонасяне на млякото например, и всичко, изброено по-горе да се отхвърли от специалиста. Успех и ни дръж в течение.

# 29
  • Мнения: 89
Ticket,благодаря ти много за изчерпателната информация.Лекарката ни я няма  тази седмица,но другата сме на ваксина,така,че ще видим тогава какво ще каже.От спирането на Фризовом-а като добавка към Аптамил-а нещата леко се подобриха,пак се извива и напъва,плаче но се успокоява доста по-бързо.Все пак дискомфорта видимо продължава,така,че непременно ще търсим причината при лекар.Знаеш ли дали твоето детенце се е родило с този проблем или в последствие се появи,защото при нас не беше така в началото,хапваше и заспиваше доста бързо и спокойно.

# 30
  • Мнения: 158
Повръщането се появи, когато беше на около 3 седмици. Рефлуксът обикновено е вродена аномалия или недоразвиване на сфинктера между стомаха и хранопровода, чиято функция е да възспира качването на поетата храна в хранопровода. С възрастта, обикновено след 6 месеца на бебето, тази клапа започва да функционира нормално. Понякога рефлуксът може да се появи по-късно, заради големите дози мляко, които поема бебето и легналото положение, което пък предразполага към покачването на млякото в хранопровода. При синът ми предполагам, че е било смесица от двата фактора - недоразвита клапа и големи дози мляко (беше доста лакомо бебе и още на 2 месеца пиеше по 150мл)
Самото повръщане/ връщане на мляко не е притеснително, освен ако няма други симптоми като видим дискомфорт, плач, или в по-тежките случаи недостатъчно наддаване на бебето.

# 31
  • Мнения: 89
Днес ходихме на частен преглед,защото вчера и нощес направо се раздра от плач.Според лекарката при която ходихме дискомфорта се дължи на коликите,както беше казала и нашата педиатърка.Препоръча ни да сменим млякото с Нан или Фризолак или другото предположение и беше,че може да е направил алергия към млечния белтък,но за да се потвърди или отхвърли трябва да си вземем направление за специалист.Това с алергията ми дойде малко пресилено и силно се надявам да няма нищо такова.Сменихме млякото засега на Нан,препоръча ни и чай Бебезан допълнително за коликите,в четвъртък на консултацията при неговата си педиатърка ще видим колко е наддал за втория си месец и дали ще има подобрение.За рефлукс според нея не може да става дума.Дано наистина проблема е само в коликите,поне скоро може да им се види края.Вчера наистина цял ден му пукаше коремчето,нощес също много пръцка,може би просто си има дни ,в които са по-силни...Това е засега от второто мнение на лекар по нашия въпрос,днес е малко по-спокоен дано така се задържи Confused

# 32
  • Мнения: 158
Радвам се, че лекар е отхвърлил възможността за рефлукс. Значи остава коликите да отминат. Според мен алергията към белтъка на кравето мляко е тежка диагноза за твоя случай, защото обикновено има обриви по тялото на детето и почти никакво наддаване на тегло. Прави се кожен тест, за да се види дали има алергична реакция.
При всички положения бебето ти ще израсте коликите (обикновено изчезват към третия месец), но дотогава ще трябва да се въоражиш с търпение и много да гушкаш малкото човече. Успех!

# 33
  • тук
  • Мнения: 510

Ivanova13, раздвам се, че няма сериозен здравословен проблем. Гушкане, затопляне на коремчето и търпение ще ви спасят. Макар че изглежда безнадеждно понякога, на колити им се вижда края в един момент  Hug

# 34
  • Мнения: 54
Днес ходихме на частен преглед,защото вчера и нощес направо се раздра от плач.Според лекарката при която ходихме дискомфорта се дължи на коликите,както беше казала и нашата педиатърка.Препоръча ни да сменим млякото с Нан или Фризолак или другото предположение и беше,че може да е направил алергия към млечния белтък,но за да се потвърди или отхвърли трябва да си вземем направление за специалист.Това с алергията ми дойде малко пресилено и силно се надявам да няма нищо такова.Сменихме млякото засега на Нан,препоръча ни и чай Бебезан допълнително за коликите,в четвъртък на консултацията при неговата си педиатърка ще видим колко е наддал за втория си месец и дали ще има подобрение.За рефлукс според нея не може да става дума.Дано наистина проблема е само в коликите,поне скоро може да им се види края.Вчера наистина цял ден му пукаше коремчето,нощес също много пръцка,може би просто си има дни ,в които са по-силни...Това е засега от второто мнение на лекар по нашия въпрос,днес е малко по-спокоен дано така се задържи Confused

Добре сте направили като сте отишли на педиатър!
Поне специалист ви е успокоил, че проблема е колики! Е, неприятно е, но поне си спокойна, че не е нещо страшно!😃
Четох, че сте смесвали и два различни вида мляко....това усложнява нещата.
Надявам се, че вече ще сте по-добре!!! Упех!

# 35
  • Мнения: 89
Благодаря,днес сме по-добре,защото до обяд бяхме навън,следобяд спи на терасата в количката та кажи-речи  цял ден си отспа.Навън забравя за коликите,но вчера като беше лошо времето направо беше кошмар.Нищо не го успокои през целия ден,дори и любимата му поза за гушкане с мама на спалнята.....Освен сутрин обаче не чувам през останалото време да му пука коремчето,затова се чудех дали плаче от колики ThinkingСвекърва ми му взе и някакви хомеопатични хапчета за колики,които се разтварят във вода,давам и от тях,но честно казано единственото спасение и облекчение е "чистия" софийски въздух  GrinningНан-а го спряхме и се върнахме на Аптамил,лекарката препоръча да пробваме различни млека,но той се запече и  ревеше още повече,защото се напъваше много.С Аптамил-а поне си ходи нормално до тоалетна,пък и доколкото четох и съм питала си го водят най-доброто мляко на пазара ни

# 36
  • Мнения: 94
Не мисля, че смяната на млеката през няколко дни ще облекчи коликите на детето. С тези промени само се дразни допълнително стомахчето и се провокират допълнителни проблеми. При вас се е получил запек, при друг може да реагира с диария. Мисля, че при смяна трябва да се изчака, за да се даде време на гастроинтестиналния тракт да привикне към новата храна Peace

# 37
  • тук
  • Мнения: 510
Благодаря,днес сме по-добре,защото до обяд бяхме навън,следобяд спи на терасата в количката та кажи-речи  цял ден си отспа.Навън забравя за коликите,но вчера като беше лошо времето направо беше кошмар.Нищо не го успокои през целия ден,дори и любимата му поза за гушкане с мама на спалнята.....Освен сутрин обаче не чувам през останалото време да му пука коремчето,затова се чудех дали плаче от колики ThinkingСвекърва ми му взе и някакви хомеопатични хапчета за колики,които се разтварят във вода,давам и от тях,но честно казано единственото спасение и облекчение е "чистия" софийски въздух  GrinningНан-а го спряхме и се върнахме на Аптамил,лекарката препоръча да пробваме различни млека,но той се запече и  ревеше още повече,защото се напъваше много.С Аптамил-а поне си ходи нормално до тоалетна,пък и доколкото четох и съм питала си го водят най-доброто мляко на пазара ни

Или просто най-скъпото, а това в Бг някак без доводи значи "най-доброто" Simple Smile Каквото и да си решила, по-добре спри да сменяш наистина. А "лошо време" за бебе е мъгла или температура под 0 градуса  - т.е. от днес до късна есен нямаш повод да спираш разходките.

# 38
  • Мнения: 556
Аз съм фен на фризолака. Но наистина не е добре да ги сменяш непрекъснато.

# 39
  • Мнения: 89
Ами това ни беше първата смяна и то по съвет на педиатър,но нямам намерение да сменям отново.Днес на прегледа неговата педиатърка ни препоръча да мине на Аптамил АР,щял да се чувства по-добре и да намали дискомфорта след хранене.Дано смяната от обикновен към АР да не го подразни.Качили сме 900гр за 1 месец,вече е 4600гр,а ни изписаха от болницата 2800гр, каза,че е добре и сме се издължили с 5см GrinningНа слушалката като го слуша каза,че има много колики,но това е положението,разхождаме се,гушкаме се и чакаме да отминат.Препоръча да съм почнела да давам сокчета вече,но тук във форума четох,че май е рано за такива неща особено за бебе с такива зверски колики,та мисля да изчакам някой и друг месец още.

# 40
  • Италия
  • Мнения: 490
Ivanova13, от лентичката ми се вижда колко голяма е дъщеря ми - тя още няма идея, какво е това сокче  Peace, а не е имала такива силни колики като вас.

# 41
  • Мнения: 54
Ivanova13, от лентичката ми се вижда колко голяма е дъщеря ми - тя още няма идея, какво е това сокче  Peace, а не е имала такива силни колики като вас.

mirena2000 от лентичката виждам, че дъщеря ти е на 8 месеца... и не знае какво е това сокче. newsm78
И аз съм против късното включване на сокче и не съветвам Иванова да го дава още /особено когато малкия има колики и все още има незрял гастроинтестинален тракт/, но ми се струва, че ти трябва да даваш сокчето вече, освен ако малката ти няма някакви съпътстващи проблеми.
Аз включих много рано сокчето и започна една диария.... smile3511

# 42
  • Италия
  • Мнения: 490
Griga, нямаме здравословни проблеми и слава Богу! Сокчета обаче няма да дам преди годинката. За сега са й напълно достатъчни плодовете, които си хапва  Simple Smile

# 43
  • тук
  • Мнения: 510
Griga, нямаме здравословни проблеми и слава Богу! Сокчета обаче няма да дам преди годинката. За сега са й напълно достатъчни плодовете, които си хапва  Simple Smile

 newsm10 / сокът е лукс, от който бебето не се нуждае. Много по-добре е да дъвче  плодове, колкото може и иска, а фрешът да почака, докато започне да говори и да си поръчва сок по заведенията  Grinning
Извън шегата, фрешът е спорен и за зъбите и за стомаха, по-добре да се изчака с него.

# 44
  • Мнения: 54
Griga, нямаме здравословни проблеми и слава Богу! Сокчета обаче няма да дам преди годинката. За сега са й напълно достатъчни плодовете, които си хапва  Simple Smile

Не разбирам защо си против даването на сокчета, а даваш плодове без проблем??? Би ли ми обяснила, защото не ми е ясно...

# 45
  • тук
  • Мнения: 510
Griga, нямаме здравословни проблеми и слава Богу! Сокчета обаче няма да дам преди годинката. За сега са й напълно достатъчни плодовете, които си хапва  Simple Smile

Не разбирам защо си против даването на сокчета, а даваш плодове без проблем??? Би ли ми обяснила, защото не ми е ясно...

Имам две основни причини -(1) по време на изцеждането се унищожава изключително голям процент от витамините на плодовете/зеленчуците  (2) природата е създала плодовете с високо съдържание на фруктоза / вид захар/, но и с пулпа, която е предимно целулоза, така организмът балансира при преработката, докато с фреша вкарваш висока концентрация на въглехидрати, при преработването им се създава киселинна среда, а високата киселинност дава почва за развитието на лошите бактерии. Дано съм обяснила добре / за мотивите на стоматолога няма да говоря, според моя "фреш трябва да се пие винаги разреден с малко вода и със сламка, за да има минимално съприкосновение със зъбите." В процес на израстване на зъбите, това е още по-важно.

# 46
  • Италия
  • Мнения: 490
Karry, благодаря, много точно си го обяснила!   bouquet  Hug

И още нещо...още ми е пред очите опита със сина ми. От лентичката също се вижда на колко години е той, сиреч захранван е по старите схеми - със сокчета в третия месец. Преди това той беше изключително спокойно бебе без колики никакви.  Peace Започнахме със сокчета и започнаха зверски колики, които продължиха до към шестия месец. Ако не бях толкова млада тогава и без никакъв житейски опит, щях да си затворя ушите за всякакви педиатри и нямаше да подлагам бебето си на такова изтезание. А да не казвам, че сега, на почти 18 години стомаха му е супер капризен - един боб да хапне и се започва. Е, сега определено няма да повторя такава грешка.

Последна редакция: вт, 23 апр 2013, 10:48 от mirena2000

# 47
  • Мнения: 89
Ето ме отново с още малко допълнения към нашия случай.Педиатърката ни ни беше дала Аптамил АР за да намали коликите,да но те хем не намаляха,хем детето се запече зверски.Както ходеше по 4-5 пъти на ден,така спря и не беше ходил  3 дни,като накрая изака една зелена топка след половин час писъци.Направо се ужасих!Върнахме нормалния Аптамил но пак не искаше да ходи,последва отново 3 дни пауза,но поне не беше топка,а с нормална консистенция...Звъниме на лекарката му-давайте сок от круша!?! или Дуфалак-10мл еднократно ?!? и после 2х5мл.Добре но на листовката за деца под 1г дават макс доза 5мл,в аптеката също казаха,че 10мл е много-дадох 5мл вечерта,на другия ден на обяд-радост.Да но за малко....Последва пак тридневна пауза,като днес е трети ден.Видях,че няма смисъл,записах детето отново на частен преглед.Там за запека ни дадоха Биогайа,за коликите-Колийф и ми казаха,че има начални признаци на рахит,заради "разлятото"му коремче,потенето по вратлето,раздразнението.Препоръчаха ни увеличаване на Вигантола за 2 седмици-2х2 на ден,после отново по 1к на ден и разбира се много време навън..Направо се бях втрещила ,но се надявам с новите капки да се успокои детето.За пореден път се убеждавам,че 90% от педиатрите по поликлиниките ни стават само за биене на ваксини,за какво плащаме осигуровки незнам просто.Та това е от нас,стискайте палци за подобрение.

# 48
  • Мнения: 89
 PartyНе съм вярвала,че така ще се радвам,но Ники се изака....супеееер,само преди час дадох Биогайа,ох олекна ми ,а на него сигурно 10 пъти повече Wink

# 49
  • Италия
  • Мнения: 490
Иванова, радвам се, че ви е олекнало - на теб и на бебето  Hug Това му е работата на пробиотика - да регулира функцията на чревцата. Занапред да си знаеш, че ако имате /не дай си Боже/ и разстройство, пробиотик със съответната хранителна диета /след началото на захранването/ вършат чудеса  Simple Smile

# 50
  • Мнения: 158
Съжалявам да прочета, че имате друг проблем. От опит знам, че АР млеката са гъсти и често са причина за запек (синът ми също имаше същия проблем до захранването). Пробиотици не съм давала, но предлагах вода между храненията и от това проблемът почти изчезна. Възможно е толкова малко бебе да откаже вода, ако е така - не го насилвай, но предлагай редовно, дори няколко милилитра са от значение. Успех.

# 51
  • Мнения: 89
Ticket,давам му вода,обича си я,но просто този път тя не можа да помогне,въпреки,че правих и масажи на коремчето,"караше" колело с крачетата-не и не.Mirena2000,пробиотика ще нормализира ли нещата занапред или всеки път като не иска да ходи сам ще трябва да му давам,защото забравих да питам доктора,а и на рецептата специално за него не е написал продължителност.

# 52
  • Италия
  • Мнения: 490
Иванова, най-добре е да си питаш доктора, който го е изписал. Аз ще ти дам само един пример от моя опит с пробиотик. В рамките на последния месец дъщеря ми получи два пъти разстройство. Първия път педиатъра ни изписа пробиотик с продължителност на прием 4 дни по 1 път на ден. Тъй като дъщеря ми е захранена, имам възможност да регулирам и диетата й с по-стягащи храни. Тези дни отново изхожда нещо като наченки на разстройство. Пак започнах да й давам пробиотика и пак ще го направя за 4 дни като първия път. Пак казвам, че същевременно предлагам и подходящата хранителна диета.
Вие сте още мънички и няма как да предлагаш затягащи храни на този етап. Та затова най-добре попитай си лекаря, че да ти е мирна главата  Simple Smile Успех!  Hug

# 53
  • Мнения: 54
И аз съм ЗА да питаш педиатъра, който ти е изписал пробиотика, колко време да го даваш.
Много се радвам, че си открила панацеята за проблема на детето.
Аз съм си фенка на даването на пробиотици и съм чела, че даването на пробиотици не може да се предозира, защото организма изхвърля излишното количество.

# 54
  • Мнения: 89
Другата седмица ще ходим пак при този педиатър,но определено ефекта е много добър (пу пу).Ходи си по голяма нужда,не му пука коремчето като преди,газовете намаляха значително,все по-често спи по 6,даже и 7ч се е случвало през нощта,което по едно време не вярвах,че е възможно  Grinning В 3тия месец съм чела по форумите,че трябвало да се дават по 130мл мляко на хранене,но аз и 200мл да му дам пак ще ги изпие.На Аптамил-а пък за 3м дават по 150мл вода и 5 лъжички мляко,та незнам ....Педиатъра каза-колкото му се яде.Аз през деня му давам на 3ч кажи-речи по 120-130мл,вечер след къпането към 22ч хапва 150мл и спи до към 5-6ч сутринта.Дали правя добре?Пробвах да му давам по 150мл два дена както пише на кутията,но през деня пак си търси през 3ч храна.Дали е от навик или не му стигат?След два дена сме на ваксина та ще питам и неговата педиатърка,но тя предния път каза,че 120мл са много за него,та сега сигурно ще каже по 125мл да давам Confused

# 55
  • Италия
  • Мнения: 490
Иванова, аз бих те посъветвала да следваш инструкциите на кутията на АМ-то. Според мен 120 мл за тази възраст са малко, още повече, че бебето ти изпива 150 без да се замисли  Simple Smile Аз съм си запазила кутии от нашето АМ, което не е Аптамил, но мисля, че грамажите са сходни  Peace, та на нея пише в трети месец /а не на 3 месеца  Peace/ - 150 мл вода плюс 5 мерителни лъжички АМ, в четвърти месец - 180 мл вода плюс 6 м.л. АМ. Разбира се има значение и колко са храненията за 24 часа. В нашия случай те са били съответно трети месец - 5, четвърти месец - 5 или 4. Това са указанията на опаковката и моята дъщеря тогава си ги спазваше стриктно без аз да съм й налагала нещо, просто се водех по нея.
Та в този ред на мисли, погледни какво пише на кутията на АМ и разбира се наблюдавай реакциите на бебето.

# 56
  • Мнения: 89
Същите са и инструкциите на Аптамил-а.Като сипя 150мл вода и 5л мляко готовата смес става 160мл.Хапва си ги без да се замисли.Значи увеличаваме и дневната доза веднага Peace Наистина като се водим по тях май е най-лесно.Майка ми ми се караше,че го хранех 2 пъти през нощта (че и повече ако е искал)че аз съм пиела само вода нощно време дрън дрън...но ето,че нещата започват да се нареждат сами и си спинка детето GrinningБлагодаря Mirena Peace

# 57
  • Мнения: X
След няколко консултации с двама педиатри, детски гастроентеролог и консултант по кърмене мога да кажа, че при бебета на АМ трябва да се внимава както да не гладува бебето, така и да не се прехранва. Храненето на поискване с АМ не е най-добрия вариант.
При кърменото бебе не се знае колко е изяло и за колко време се е преработила кърмата, но тя се усвоява много лесно, така че се разчита бебето да подаде сигнал кога иска пак да яде. При прием на 100 мл. АМ са необходими три часа и половина за преработка. Ако не се изчака поне толкова, стомахчето се претоварва, бебето става още по-неспокойно, иска пак да яде, за да се успокои и става един затворен кръг, при който то се прехранва и все не му е добре.
Моето мнение (като се има предвид че кърмя и дохранвам с АМ близнаци и е голямо чудене дали се хранят добре) е, че при хранене с АМ е доста лесно да се прецени колко да се дава: изчислява се необходимата дневна доза, 150-160 гр. АМ на 1 кг. тегло на бебето. Примерно, ако бебето е 5 кг, се нуждае от 750-800 гр. АМ за денонощие. Количеството се разделя на 5-6-7 хранения, зависи от режима и се дава по колкото се пада. Ако бебето иска да яде преди да са минали 3,5 часа, трябва да се залъже с люшкане и каквото друго измислите.
Така че бебчето на Иванова13 може и да гладува, а може и друго да е. Зависи колко кг. е и колко мляко пие за 24 часа. По отношение на 5 часа пауза през нощта, на мен също ми се вижда голяма, моите близнаци са на 2 месеца и правят 4-часови паузи, но в отчетните теми постоянно пишат за бебета, които не се будят по 5-6 часа през нощта.
Много си права, че където е намесено ам се налага график на хранене и да се внимава.
Според мен са колики и най добре да се дава нещо

# 58
  • Мнения: 89
За последния месец малкия е качил 1300гр и от 4600гр вече е 5900гр,така,че според мен определено не е гладувал.Педиатърката каза,че изглеждал даже по-голям за месеците си,но той доста дръпна на дължина.Настоява си да му давам вече сокове,но ще изчакам още малко,тамън свеки да изкара реколтата градински моркови WinkГърченето след хранене го няма вече,коликите още ги има но не така силни,така,че не разбрах от какво беше този рев и дискомфорт,продължил повече от месец,но се радвам,че отмина.Вече се храним на 4 часа през деня,къпем го към 22ч,хапва и спи до към 5,30ч сутринта.Рядко се буди вече за хранене през нощта,като се отказа сам,не е имало и нощ да го залъгвам с вода.За коликите освен времето и гушкането май никакви капки не помогнаха,нито Инфакол,нито така скъпия Колийф,но определено се радвам,че открих ползите на пробиотика.Нормализира си ходенето до тоалетна,е не е като преди по 4-5 пъти на денонощие,а по веднъж дневно но поне няма запек.Вече се радваме определено на едно усмихнато бебче,поплаква си но е нищо в сравнение с преди GrinningДа  са ни живи и здрави пък другото са бели кахъри нали така Peace

# 59
  • Мнения: X
След няколко консултации с двама педиатри, детски гастроентеролог и консултант по кърмене мога да кажа, че при бебета на АМ трябва да се внимава както да не гладува бебето, така и да не се прехранва. Храненето на поискване с АМ не е най-добрия вариант.
При кърменото бебе не се знае колко е изяло и за колко време се е преработила кърмата, но тя се усвоява много лесно, така че се разчита бебето да подаде сигнал кога иска пак да яде. При прием на 100 мл. АМ са необходими три часа и половина за преработка. Ако не се изчака поне толкова, стомахчето се претоварва, бебето става още по-неспокойно, иска пак да яде, за да се успокои и става един затворен кръг, при който то се прехранва и все не му е добре.
Моето мнение (като се има предвид че кърмя и дохранвам с АМ близнаци и е голямо чудене дали се хранят добре) е, че при хранене с АМ е доста лесно да се прецени колко да се дава: изчислява се необходимата дневна доза, 150-160 гр. АМ на 1 кг. тегло на бебето. Примерно, ако бебето е 5 кг, се нуждае от 750-800 гр. АМ за денонощие. Количеството се разделя на 5-6-7 хранения, зависи от режима и се дава по колкото се пада. Ако бебето иска да яде преди да са минали 3,5 часа, трябва да се залъже с люшкане и каквото друго измислите.
Така че бебчето на Иванова13 може и да гладува, а може и друго да е. Зависи колко кг. е и колко мляко пие за 24 часа. По отношение на 5 часа пауза през нощта, на мен също ми се вижда голяма, моите близнаци са на 2 месеца и правят 4-часови паузи, но в отчетните теми постоянно пишат за бебета, които не се будят по 5-6 часа през нощта.
Моето дете е почти седем килограма и яде това количество ам коео ти даваш за пет килограмово бебе. Аз ако го мислех толкова, да го храня под час и дали е изяло точен грамаж, по добре да хвана да се гръмна

# 60
  • Белгия
  • Мнения: 303

Моето дете е почти седем килограма и яде това количество ам коео ти даваш за пет килограмово бебе. Аз ако го мислех толкова, да го храня под час и дали е изяло точен грамаж, по добре да хвана да се гръмна
[/quote]

Няма нужда от гърмежи, просто се радвай, че не ти се е налагало да се запознаваш с такива схеми. Майки, на които им се налага, може да намерят някаква полза в написаното.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт