Проблем със съседите - към кого да се обърна?

  • 8 022
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Здравейте,

Става дума за следното: родителите ми живеят в панелен блок, а преди една година съседите от горния етаж закупиха още един апартамент /т.е. съседите живеят в два апартамента един до друг/. Дотук добре, но се оказа че трябва да обновят новото си жилище и от миналото лято започнаха кардинални ремонти. Къртене, пробиване, чукане..... непрестанен шум и тормоз, без спазване на тих час през деня, като най-интензивно се работи от 11 ч. преди обед до към 17 ч.  Confused Няма събота, няма неделя. И досега...

Всички съседи кротко търпяха, като се надяваха че до есента-зимата това ще приключи. Ако искате вярвайте, ВСЕКИ ДЕН се пробива или чука нещо, чудя се, стени останаха ли (жилищата обаче не са обединени, т.е. не знам какво е това постоянно къртене и рушене newsm78). Ремонтите продължават и в момента.... За следобедна почивка и дума не може да става.

По-големият проблем, обаче, се оказаха пукнатините и течовете, които въпросните съседи вече причиниха (по думите и на други обитатели на блока), както и постоянни проблеми с ел. инсталацията. Съседката отстреща, чийто съпруг е ел.техник, каза, че досега такова чудо не е виждала и чувала, имат пукнатини из целия апартамент, бушоните им непрекъснато изгарят, имат и течове и според тях, проблемът идва от ремонтите на съседите. Оплакват се дори живущите на първия етаж (за справка - проблемите са на четвъртия)... #Cussing out

Разговори с ремонтиращите са провеждани няколко пъти, но ефект няма никакъв... Не са хора, с които можеш да се разбереш по нормален начин - с разговор, обсъждане и т.н. Перат си килимите на терасата и всичката мръсотия се излива върху прането на живущите на долните етажи, без никакво предупреждение. Да не говорим, че е недопустимо това да се прави на балкона...  ooooh! Примери имам много, но няма смисъл да ви занимавам с това сега.

Въпросът ми е: какво трябва да се направи и към кого да се обърнат живущите във входа, за да се инициират някакви проверки, ограничения, глоби или обезщетения и т.н. Събранието на входа е на първо място, предполагам, но после.... какво? Община, ХЕИ, проверки?

# 1
  • Мнения: 520
Доста сте търпеливи. Една година си е време.
Като начало не се бавете а директно към общината да проверят за какво преустройство става дума.
Може да бутат стени а при панелите не е полезно премахването.
При мен отдолу се бяха засилили да махнат стената на хола и да обединят кухнята коридора и хола, но едно обаждане до общината ги спря. Добре че бяха в начална фаза.

Също така не ги бавете, а стане ли 14.00 часа и продължават с къртенето звънете на компетентните органи.  Няма друг начин.
Особено за събота и неделя.
Иначе ОС може да приеме правилник за вътрешния ред и при неспазване  да се опита да ги санкционира.

Успех...

# 2
  • Мнения: 63
Dikobraz, благодаря ти  bouquet. Ще се наложи кварталния или общината да бъдат уведомени, една от живущите във входа вече се е заела да проучи нещата.

Снощи имаше разговори между част от съседите и проблемните такива. Стигна се до обиди и показване на кой е по-по-най - съседът заяви, че ще пробива точно в 14 часа напук и пет пари не дава, дали ще подадем жалба до кварталния. Пожарникар е и може би си мисли,че ще може да пусне връзки Thinking. Или просто се държи като келеш и се прави на непукист.... Ужасно арогантни хора, какво повече да кажа....
Снощи чистачката тъкмо беше измила стълбището и още, докато беше мокро, те взеха да изнасят чували с натрошен цимент, който се сипеше по стълбите на пътечка. След скандала съпругата на пожарникаря трябваше все пак да почисти и мина с метлата. Нямаше как. Същата особа изчаква в събота или неделя майка ми да простре прането и започва да си изтръсква непраните чаршафи отгоре. При въпрос от моя страна защо го прави ми беше заявено, че нямало какво толкова да стане от няколко детски косъмчета, паднали върху изпраните дрехи. А и тя не перяла, защото детето й било алергично?! Shocked Ами да пере, тъкмо ще унищожи и акарите, след като си изглади спалното бельо!

Има обявена дата за събрание на входа тази седмица, да видим какво ще излезе...

# 3
  • Мнения: 303
Здравейте,

Става дума за следното: родителите ми живеят в панелен блок, а преди една година съседите от горния етаж закупиха още един апартамент /т.е. съседите живеят в два апартамента един до друг/. Дотук добре, но се оказа че трябва да обновят новото си жилище и от миналото лято започнаха кардинални ремонти. Къртене, пробиване, чукане..... непрестанен шум и тормоз, без спазване на тих час през деня, като най-интензивно се работи от 11 ч. преди обед до към 17 ч.  Confused Няма събота, няма неделя. И досега...

Всички съседи кротко търпяха, като се надяваха че до есента-зимата това ще приключи. Ако искате вярвайте, ВСЕКИ ДЕН се пробива или чука нещо, чудя се, стени останаха ли (жилищата обаче не са обединени, т.е. не знам какво е това постоянно къртене и рушене newsm78). Ремонтите продължават и в момента.... За следобедна почивка и дума не може да става.

По-големият проблем, обаче, се оказаха пукнатините и течовете, които въпросните съседи вече причиниха (по думите и на други обитатели на блока), както и постоянни проблеми с ел. инсталацията. Съседката отстреща, чийто съпруг е ел.техник, каза, че досега такова чудо не е виждала и чувала, имат пукнатини из целия апартамент, бушоните им непрекъснато изгарят, имат и течове и според тях, проблемът идва от ремонтите на съседите. Оплакват се дори живущите на първия етаж (за справка - проблемите са на четвъртия)... #Cussing out

Разговори с ремонтиращите са провеждани няколко пъти, но ефект няма никакъв... Не са хора, с които можеш да се разбереш по нормален начин - с разговор, обсъждане и т.н. Перат си килимите на терасата и всичката мръсотия се излива върху прането на живущите на долните етажи, без никакво предупреждение. Да не говорим, че е недопустимо това да се прави на балкона...  ooooh! Примери имам много, но няма смисъл да ви занимавам с това сега.

Въпросът ми е: какво трябва да се направи и към кого да се обърнат живущите във входа, за да се инициират някакви проверки, ограничения, глоби или обезщетения и т.н. Събранието на входа е на първо място, предполагам, но после.... какво? Община, ХЕИ, проверки?


Това с пукнатините и течовете звучи доста притеснително, вижте да не са бутали стени че може някой ден да ви падне блока на главите.

# 4
  • Мнения: 4 841
Във правилника за етажната собственост преди имаше клауза, че ако се съберат 70% от живущите, то те имат право да изгонят собственик на жилище от кооперацията. Това вече ще е най, на последната капка предполагам.
Имате право да подадете оплакване в общината и от там ще дойдат на проверка и пишат предписания и глобяват. Моя позната се оплака, че са и глобили майсторите така. Пожарникар, полицай, президент - има си правила и те са за всички! Ако след оплакването проблемите продължат то вие пак можете да се оплачете, и пак и пак. Все в един момент ще има резултат.
Мои приятели си купиха подвижен сенник за терасата понеже им писна бабичките от горе да си тръскат чергите. То в един момент няма оправия.
Сестра ми имаше лоза на терасата от която като узрее гроздето да те е гнус да ядеш. Имаше луда комшийка над тях, да не обеснявам какви извращения се случваха.
Търсете си правата.

# 5
  • Мнения: 1 355
Като начало започнете да съставяте констативен протокол за нарушенията по ЗУЕС като запишете подробно кой е нарушил реда в сградата, как, по кое време и къде. Протоколът се съставя от домоуправителя в три екземпляра - за нарушителя, за етажната собственост и за общинската адмнистрация и се разписва от още двама съсобственици. С този протокол се отива в общината и се пуска заявление до кмета. Общинската администрация трябва да наложи глоба.
Сигнализирайте на тел. 112 всеки път, когато нарушават времето за почивка. От МВР ще идват и ще ги предупреждават.
За преустройствата в сградата не е добре да чакате. Питайте в комисията по строителен надзор.
За изгонване от сградата мисля, че трябва да се съберат подписи от собственици на 70% от съсобствеността, но като се извади частта на нарушителите.

# 6
  • Мнения: 63
Благодаря на всички, които ми отговориха.   bouquet

Online, заявлението до кмета за какво точно е - за уведомяване за нарушения или за изискване на проверки?
Agnesana, виждам, че си писала за подаване на оплакване в Общината, но до коя дирекция трябва да се адресира?

И още нещо - има ли общовалиден Правилник за вътрешния ред (дни за тупане на завивки, тих час и др.), който да трябва да се спазва безусловно, ако не е приет допълнителен такъв от живущите във входа?



# 7
  • Мнения: 4 841
Отиваш в общината и там ще те насочат къде. Сега нали въведоха всеки жилищен блок да има обща книга и домоуправител и дом съвет .... та определено има отделно звено, което се занимава с тези неща.

Ето един правилник за етажната собственост http://trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=artic … 53&Itemid=134 там черно на бяло си е написано всичко.

# 8
  • Мнения: 1 355
В общината ще ви дадат готова бланка за заявление. Предварително подгответе констативния протокол.
Тези отношения ги регламентира ЗУЕС и Наредбата за обществения ред към съответната община. Поне това ми е известно за сега Simple Smile

# 9
  • Мнения: 520
има ли общовалиден Правилник за вътрешния ред (дни за тупане на завивки, тих час и др.), който да трябва да се спазва безусловно, ако не е приет допълнителен такъв от живущите във входа?

няма общовалиден правилник - има примерни правилници които могат да се изменят според решения на ОС. По спомен на страницата на министерството на благоустройството имаше такъв.
Но специално за София има наредба за обществения ред и там в чл. 3 пише

Чл. 3. (1) Освен забраните по предходния член, в жилищните сгради се забраняват шумни увеселения, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на останалите обитатели.

(2) За задоволяване на битови потребности, дейностите по предходната алинея могат да се извършват само от 8 до 14 часа и от 16 до 20 часа в дните, обявени за работни, а със съгласието на засегнатите обитатели и в почивни дни.   

http://sofiacouncil.bg/index.php?page=ordinance&id=133

Така че правилник и да има или няма има наредба на СОС - София

# 10
  • Мнения: 180
Момичета, ако не знаете от кой точно апартамент са непрекъснатите шумове и ремонти какво се прави?
Живея в голям панелен блок и се чува шум от повече от три апартамента, но не съм сигурна от кои точно. Какво да правя, не се издържа вече.  ooooh! ooooh!

# 11
  • Мнения: 4 841
Стискай зъби, сезона на ремонтите приключва скоро. Няма какво да се направи ако спазват часовете на тишина. Иначе... обикаляш апартамент по апартамент и търсиш кой по дедовите вдига шум  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 1
Здравейте, много бих се радвала ако някой ме посъветва как се действа в такива случаи!
Става въпрос за проблемен съсед, който от години причинява материални щети на блока ни.
Вече е насочил яростта си само към нашия апартамент, два пъти ни чупи пощенската кутия, изкъртва я до основи. Беше решил да влезе в дома ни през прозореца като се придвижи по тръбата за газта, която минава под прозореца ни,но  точно когато е стигнал до прозореца, тръбата се е огънала и той се беше пребил от третия етаж. Платихме за нова тръба 150 лв. по негова вина. Открадна ни чисто новото колело от мазето, след като беше разбил катинара на вратата. Веднъж щеше да бутне входната ни врата, сменихме я с нова и по здрава, за да се предпазим от следващата му атака. Всичко това се случва когато този човек се напие, а предполагам и дрогира до безпаметност, но щетите остават за моето семейство. Полицията е идвала много пъти, вече не желаят дори да се занимават с него.
Моля, посъветвайте ме как да постъпя!
Благодаря!

# 13
  • Мнения: 520

Продажба, нищо друго.
Животът ни е ограничен времево, за да се опитваме да приобщим някого към цивилизацията.
Вариант са и едрите мамини, но може да отключи още по-голяма агресия.
Успех...

Не е препоръка или съвет а просто разсъждение на глас

Общи условия

Активация на акаунт