Голяма нухална транслуценция

  • 7 416
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,

в 11г.с. +4 ми беше измерена нухална транслуценция 3,4мм. Дадоха ми препоръка за амниоцентеза поради повишен риск от хромозомни аномалии и сърдечни дефекти.
в 12г.с.+5 повторих ранния ултразвук в МЦ Марковс, където беше измерена НТ 2,56мм.
Изчаквам резултатите от БХС в Майчин дом и ще се консултирам тогава за хорионбиопсия или амниоцентеза пак в МД.

Моля ако има от Вас някой, който да е преживял подобен проблем, да сподели. Ще Ви бъда безкрайно благодарна! Също така ако някоя мама е преживяла прекъсване на бременността вследствие на лоши резултати от амниоцентезата, моля също да сподели - това ме плаши безкрайно!

# 1
  • Мнения: 1 334
Аз бих направила амниоцинтеза.А какво ти казаха от МЦ Марковс относно амниоцинтезата в този случай?Не бих разчитала на БХС.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 990
Ако резултатите от БХС бяха рискови, има смисъл да изчакваш ФМ. Но с рискови резултати от ФМ, по-добре пристъпи към другите видове изследвания. Ето тема, която вероятно ще ти е полезна.

# 3
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Какво каза Марков?
Като си вземеш резултатите от БХС, направи консултация с проф. Кременски.
Не се страхувай, ако се стигне до амниоцинтеза.
А за лоши резултати от амниото и прекъсване на бременността е прекалено рано да мислиш, не си го причинявай. Знам, че е трудно да се запази спокойствие в такъв момент, но се опитай.
Успех ти желая!

# 4
  • Мнения: 4
Благодаря ви мили момичета за бързите отговори!

В Мц Марковс ме прегледа д-р Атанасова, защото Марков няма свободни часове два месеца напред.
За НТ (2,56мм) каза, че й се вижда завишена, защото повечето бременни имали < или около 1,00мм.  От друга страна каза, че сме в норма и тук аз й казах, че съм решила да направя амниоцентеза. А тя добави, че все пак ще видим и резултата от БХС.

Всъщност повече ме притеснява първото измерване от 3,4мм, защото второто измерване беше след 8 дни, отново в срока на 11-13.6 г.с., но прочетох, че с времето се прибира тази гънка и най-коректното измерване е около 11г.с. (при мен това е периода на първото измерване)

# 5
  • Мнения: 273
Момичетата преди мен са ти дали много полезни отговори, искам само да добавя, че НТ оказва доста голямо влияние на резултата от БХС, както и възрастта на родителите.  Ако при твоето БХС е ползвано първото замерване, което наистина е завишено, резултата ти може и да е плашеш, но ти не бързай да изпадаш в паника! БХС -то е вероятност. С девте ми бременностти резултатите ми бяха 1/136 и 1/60 . Децата ми си бяха здравички и всичко си беше наред. Знам какво преживявяш, защото сме го преживяли и ние и знам колко е трудно да запазиш спокойствие. Желая ти спокойна и хубава бременност с най-красивия финал!

# 6
  • Мнения: 4
Здравейте мами, да ви доразкажа какво стана с моя случай.
Направих два биохимични скрининга - единия със замерването на болница Вита (нухална транслусенция 3,4мм) с вероятност за синдрома на Даун 1:6, и още един с нухална 2,56мм от Марков с вероятност 1 : 230.
Тук е мястото да споделя, че д-р Илиева от болница Вита като измери нухалната транслусенция веднага извика д-р Славкова, която ме заведе в друг кабинет и първо я измери 3,3мм, а после 3,4 мм, но на мен нищо не ми каза.
За пръв път д-р Славкова ми обясни какво означава увеличената нухална транслусенция, а Илиева просто ми каза после, че това, което е видяла не й е харесало и ме помоли да изляза от кабинета й и да изчакам отвън. Д-р Славкова ми изготви препоръка за амниоцентеза при доц. Димитрова в Майчин дом и ми каза, че вероятността да има проблем е 5 % (което според мен си го измисли). Д-р Илиева въобще не коментира с мен нищо.
От този ден (11г.с.+4) започнах много да се притеснявам - не си купувах дрехи за бременни, ходех с един панталон с разкопчан цип и се криех от съседите, някои от които открито ме питаха дали съм бременна, защото забелязали, че си стоя вкъщи. Някои майки казваха на дъщеря ми, която е на 6г., че мама ще си има бебе - а ние не й казвахме нищо от притеснение. Беше много тежък период. На всичкото отгоре Илиева в същия ден, в който ми измери нухалната ме изпрати в 4ч. следобяда да ми вземат кръв, като ми каза, че не е необходимо да се взима на гладно. Преди да вляза в лабораторията бях прегладняла и хапнах - кръвта ми излезе с повишена кръвна захар 6,34. И затова много се тревожех, докато по-късно ми взеха изследвания в Кандиларов сутрин на гладно и всичко беше в норма.

Свързах се с доц. Карагьозова от Майчин дом, която ми предложи да ми направи амниоцентеза в 16г.с. +4. Предпочетох нея, защото Димитрова не прави преди навършена 17 г.с. Лежах 3 дни в МД и много се притеснявах в момента на амниоцентезата - получих контракция на мястото на убождането, което го чух, че си говорят Карагьозова и сестрата. След амниоцентезата бебето беше много неспокойно около час - усещах как се движи навсякъде и бързо, както никога до този момент. Но и това отмина. Краткият ДНК тест излезе на другия ден около обяд - беше ДОБЪР!!!
Моментите на чакане на резултатите също са неописуеми и непоносими. Изписаха ме и точно след 3 седмици излезе резултата от цитогенетичния анализ - също ДОБЪР!!! Много се притеснявах и за него - още се криех от съседите и не казвахме на дъщеря ми. После записах час при доц. Спасов от Фемина за ехокардиография - който ми каза, че не вижда ясно дали в сърцето на бебето се е формирала една преграда и може да има дефект - за по-сигурно да мина след две седмици и да се надяваме, че тогава бебето ще е застанало подходящо и ще може да се види. Не можех да стоя две седмици в неведение и затова му казах, че ще се премествам наляво, надясно и ще изчакаме бебето да застане подходящо - но искам сега да разбера. И наистина прегледа беше почти час, жена му звъня да го пита дали ще се прибира, бях последната пациентка за деня. Но успя да види, че бебето няма дефект - въпреки всичко не ми се стори уверен в себе си и не бих го препоръчала. После повторих прегледа при д-р Велковски от НКБ, който е невероятно приятен и успокояващ човек и ми каза, че всичко се развива нормално.
В заключение ще кажа, че ходя при Илиева в болница Вита само заради болничните, не считам че техниката на която работи е добра и задължително си правя прегледи в Марков и Фемина.
Пожелавам си късмет и здраве оттук нататък, както и на всички майки, които носят живот в себе си!

Последна редакция: ср, 10 юли 2013, 21:38 от Botten Mary

# 7
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Вярвам, че и за напред всичко ще е наред  Hug Успокой се и се наслаждавай на бременността си   bouquet Успех ти пожелавам и накрая да се похвалиш с едно здраво бебче.

# 8
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
 Браво, mama_papaya! Много се радвам за теб! Дано оттук нататък се радваш на спокойна и лека бременност!   bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 2 082
Много се радвам за добрите новини Hug Дано бременността ти е спокойна за напред!

# 10
  • Мнения: 3 216

Пожелавам си късмет и здраве оттук нататък, както и на всички майки, които носят живот в себе си!

Сега предстоят само хубави моменти  Hug

# 11
  • Мнения: 38
Чудесна новина, пожелавам ти до края спокойна и успешна бременност   bouquet

# 12
  • Мнения: 4
Благодаря на всички ви, и аз стискам палци всичко да завърши отлично!

# 13
  • Мнения: 22
Здравейте момичата в 11г.с и днес ходих на ехографски преглед. Измериха нухалната гънка на бебето 5,2 мм. Напрово сме съсипани. Казаха,че шавсовете са много минимални бебто да е добре, но аз все пак искам да си направя необходимите изследвания преди да пристъпя към най-неприятното.
Изследванията са амниоцентеза и Хорионбиопсия. Моля някой ако има инфирмация за добри специалисти в тази област да пише. Ако и мате и координати на српециалистите, мола напишете ги в съобщеинето.


Ще съм Ви много благодарна!!!

# 14
  • София
  • Мнения: 2 082
happydoksiHug

Бих направила консултация при втори специалист. Лично аз препоръчвам д-р Марков, както за фетална морфология, така и за специализираните изследвания. Ще ти напиша на лични координати.

Дано се окаже грешка при измерването!

Общи условия

Активация на акаунт