Белгия - 26 тема

  • 114 564
  • 827
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 85
Добър вечер момичета  Hug
След толкова обърквации днес най-сетне научихме пола на нашето бебче ще си имаме момче.  Heart Eyes Първо от ONE ми записаха час за ехограф който беше неделя,но понеже аз не съм запозната доста добре и си мисля че и неделя работят,но се оказа обратното че са объркали часа  #2gunfire След това ми дадоха друга дата,а този път объркали болницата. За трети път отивам този път лекаря ми иска някаф документ requesistion беше май а всъщност няма смисъл от този документ и останах направо изумена от всичко това. #Crazy И накрая отидох частно където пък лекаря отказа да сподели информацията с моя лекар всичко оставало там при него #Cussing out Направо ужас!  И се уверих че некадърници има навсякъде.  #Cussing out

Днес започнах курс по френски,защото без да знаем езика сме за никаде.  Joy

# 481
  • Мнения: 918
Браво, че сте узнали пола. И аз съм сравнително нова в Белгия и без консултация с джипи-то не отивам при никой лекар. Още не мога да им хвана спатиите, но има нещо объркано в организацията на здравеопазването. Нашата лекарка знае за какъв проблем в коя клиника или специалист да ни изпрати и откакто ходим при нея няма издънки. Даже понякога ни препоръчва някого, сякаш споделя разузнавателна информация, напр. "Водя дъщеря си при този очен лекар от 10 години, проверен е" Simple Smile Явно и тя е патила от лоши лекари.
Винаги изпращат писмо с информация до личния лекар, досега не са отказвали да споделят информация. На теб гинекологът или ехографистът не ти ли даде някакъв документ с резултатите от прегледа?
Ти имаш ли общопрактикуващ лекар и кой изобщо те следи - ONE ли?
Това, което лично мен ме дразни, е че лабораториите не ти дават резултатите, а ги изпращат на джипито. В крайна сметка те са си мои. Също така, аптекарите ти взимат рецептата и след време не помниш какво са ти били предписали и в каква доза. Дори когато лекарството е без лекарско предписание, трябва да ги помоля, за да ми върнат рецептата.

Последна редакция: чт, 25 сеп 2014, 15:40 от fatoumata

# 482
  • Мнения: 600
 На противоположното мнение съм . Харесвам организацията , отношението и систелата на здравеопазване във Фламандско /понеже за тук мога да кометирам / . Има достатъчно болници в различни категории .Избираш си според препоръки , в БГ не е ли така ? Освен това имат обстойни сайтове на болниците с информация з лекарите м услугите и цените . ...Хубаво е , че личният лекар получава директно всичко за вас и не е нужно да се обяснява много къде и защо сте ходили . Относно изследванията , чета в бг мама бремените ка сами си четат резултатите и са някакви паники неземни , излишно напрежение . Когато има проблем лекаря задължително се обажда и назначава консултация . Моето джпи дори понякога сам взима кръв за изследване и не се разхождам до лаборатории .
Когато взимам лекарство от аптектата , винаги ми лепят стикер с името , дозата и колко дни трябва да го пия лекарството , така , че рецептата не ми трябва . В аптеката , където имам абонамент ми лепят стикер и на лекарствата без рецепта .
Доволна съм от консултациите при гинеколога за следене на бремеността . Винаги е с ехограф - обстоен . Имах проблем на едни от кръвните изследвания -съвсем малко мръдване от нормата , и ми се обади веднага човека да пита искам ли по -обстойни и специални изледвания .Цената на преглед е нормална .
Наложи се да влезнем в болница с детенце миналата седмица . Изключително внимателни сестри . Обстойни прегледи . Идваха доари кинезист, психолог и диетолог за консултация .
Успех и дано си намерите подходящият лекар за следене на бременоста   Peace

# 483
  • Мнения: 85
Не никакъв документ не ни даде,а започна да
се вживява и да крещи,че нямало как да сподели информация с друг гениколог само ми даде снимки от ехографа и то голямо молене падна и за тях. Записана съм в ONE и те ми записват часовете те ми казват кога да си пусна изследвания,но така и не можах да схвана как се развиват нещата тук със здравните уж мютфела ти връща пари,а аз колко бележки занесох все още нищо не ми е върнато. Да не говорим за личната ми лекарка която ми измерва кръвното пише ми една рецепта и ми взема 25 евро  #2gunfire

# 484
  • Мнения: 1 848
За съжаление не мога да споделя позитивизма на Хана Влад... За да си вземеш резултатите се изисква да се молиш като на Господ. Винаги ме преглеждат асистенти, лекарят идва да ми каже добър ден  Crazy ако изобщо го видя защото понякога няма време... последния път се оплаках, че имам лек дискомфорт, за който ми беше предписано лекарство без изследване, без поглед даже, само на база устните ми обяснения. А ако иска човек да го гледат всеки път на ехограф си заплаща (както и в България всъщност). За мен има една съществена разлика между двете системи. Първо, тук няма нищо абсолютно безплатно, мютюалитето връща една част от това, което сте платили и второ, в България можеш да попаднеш на лекар, който да гледа на теб като на човек, тук не ми се е случвало. Всеки път имам чувството, че роботи стоят пред мен Cry
Всичко тук е различно, хората, системите, организацията, всичко!
Относно мютюалитето може би не сте занесли правилните документи защото на мен доста бързо ми възстановяват това, което са преценили, че трябва да ми върнат  Wink Обикновено на самия документ си пише, че трябва да се представи в мютюалите.

С това не искам да предизвиквам спорове, просто споделям мнението си!

Хубав ден на всички и не се притеснявайте всичко ще е наред, важното е да сте спокойни!

# 485
  • Мнения: 918
Тази пролет личната ни даде направление за ехограф на детето. Отидох в една клиника, където ни казаха, че понеже не бил спешен случай, щели да ни дадат час за техен специалист за след 4 седмици, който тепърва да преценявал дали да ни прати на ехограф.
Оплаках се на личната и тя много се ядоса. Каза, че не за първи път не се съобразяват с направленията й и че ако искала специалист, щяла да го напише, а не да иска ехограф. Тя звънна на една друга клиника и направо им заяви, че трябва да ни включат в графика същия ден. Така въпросът приключи за един ден и не се наложи да ходим при специалист.
Затова според мен е важно всеки да си има семеен лекар, на когото да има доверие. Още не съм ходила на гинеколог в Белгия, но когато дойде време за профилактичен преглед, и през ум няма да ми мине да търся такъв, без да питам личната. Сигурна съм, че ще ми изнамери някого, при когото ходи от 30 години hahaha

# 486
  • Мнения: 600
 Сякаш живеем в различни Белгии  Simple Smile
Когато ходя на консултации винаги си плащам , прави се ехограф  , но цените са нормални . ..Примерно , поинтересувах се в бг какво е това Фетална морфология и ми показаха уреда с който и моят лекар гледа всеки път ....за това “ удоволствие “ в бг жените плащат 120 лева , аз плащам 45 и ми връщат 17...излиза ми доаста по- евтино всъщност и мога да го правя , когато искам , а не като в бг само 2 пъти през бремеността .....Да , тук лекарите не са “ чувствителни “ ...те белгийците като натура не са , но за да си свърши добре работа на мен не са ми важни емоции, а компетентност ....за да е една система с добро оборудване , медикаменти и персонал , трябва да се плаща ....за това в бг “ безплатното “ обслужване е на ниво -според рушвета ....Аз също съм имала разочарование от лекар и то професор , но немога да слагам всички под общ знаменател .....случва се , както и в общината да попаднеш на некомпетентни  и обратното , да ти свършат работа за минути .....когато е само за консултация , тук се чака , да ...но винаги в частните кабинети взимат по - бързо   Peace  .....

# 487
  • Мнения: 351
Вие за частните консултации ли говорите?
Аз съм бременна и бременността ми се проследява в най-близката до нас болница-Saint Pierre! За всяка консултация си плащам по 16,25 и мютиела ми възстановява на 100% сумата. Само на една консултация до сега не са гледали бебо, но иначе поне за 1-2 мин лекарката го гледа с ехографа в нейния кабинет. Всеки месец давам кръв и до сега само един път си платих 15,00 евро.
Феталната морфология представлява обстойно и високо-специализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. В зависимост от гестационния срок се получава информация относно феталното развитие и протичането на бременността. Прави се общо 3 пъти по време на цялата бременност. Няма нищо общо с бързите прегледи с ехограф при АГ. И за ФМ не съм заплатила нито цент до сега  Naughty Това по темата за бременността.
Ние нямаме личен лекар, когато се е налагало да посетя гинеколог например, звъня на болницата, взимам си час и готово. Естествено, мютиела ми възвръща част от парите. И на зъболекар пак там ходя, все пак е по-евтино от частните кабинети.
Единствено не ми харесва това, че чакам около 3 седмици и все няма часове за по-рано.
В Бг, ако нямаш пари в момента не можеш да отидеш на лекар, а тук поне не е така, отиваш и искаш фактурата да ти я пратят на адрес.
Melis26, мютиела връща сумата до 1-2 седмици. Изглежда документите ви са не изрядни.

# 488
  • Мнения: 600
  Аз ходя на консултации само в болницата , която си избрах да раждам . Близко ми е и съм с добри впечатления от едно посещение в бързата помощ , за това я избрах . Ехографа на доки е същият с който в бг правят и феталните морфологии ...винаги мери , пуска кръвопоток и т.н ..около 15-20 мин преглед ..за това може би плащам и реалните 34 евро за преглед . Взимаха ми кръв два пъти , но и със доста изследвания , понеже съм в рисковата група на “ възрастните “..платих 22 евро мисля .
На хирург зъболекар ми се наложи да отида ...почаках 3 седмици за което , но съм също доволна , защото зъба беше изваден за отрицателно време , упойката не я усетих , даже не ми изтръпна устата ..болки след това почти никакви ..а отидох доста скована и притеснена . Платих малко повече за удоволствието , но ми правиха и снимка за бременни , облечена в някакви тежки мантии . Ползвам доста често услугите на зъболекар и за това намалението ми е по-малко ..около 50 процента . Но политиката на застрахователите е такава , че го отчитат като мой гаф , защото не съм отишла на време . Моят мъж вади също зъб и от цялата сума плати само 10 процента  , защото му е за 1 път . Мисля , че във фонда в който се застраховате , може да получите инфо до каква сума имате право да ви връщат и какъв процент . 

# 489
  • Белгия
  • Мнения: 306
Подкрепям казаното от Пустинно цвете за феталната морфология. Дори и да е същия ехографа, при това изследване се проверяват много повече неща. Ако някой лекар е казал, че е същото като регулярното гледане на ехограф при бременност, явно нещо не се е доизяснило (не допускам, че той не е знаел разликата).
Разликата в медицинското обслужване е много различна от БГ. Аз първите две-три години тук се побърквах, виждах само дългото чакане за преглед, недостатъчните обяснения, привидната незаинтересованост. Това, че трябва специално да си искам изследванията, силно ме възмущаваше. Но има наредба, че никой лекар не може да ти откаже изследвания и като искаш, дават. След време свикнах с нещата и сега, като се налага да отида на лекар в БГ, не ми харесва нито поведението, нито подхода на лекарите. Явно е въпрос на настройка.

Иначе мисля, че ключов момент в нехаресването на зап.европейските здравни системи е, че хората сравняват частната помощ в БГ с държавната в чужбина. Често чета по темите как в чужбина се чакало с месеци, в БГ ставало веднага. В БГ гледали бременните всеки месец, а тук само три пъти и т.н.
Ако се сравнява държавно здравеопазване в БГ и това в чужбина, мисля че резултатите са ясни.
Ако се сравнява платен прием в чужбина с такъв в БГ, аз поне не виждам особена разлика във времето за чакане, видовете изследвания и пр. Разлика има в поведението - БГ лекарите са директни, фамилиарни, обичат да драматизират и ти казват най-лошото, та после да се радваш, че ти се е разминало. Тукашните са сдържани, дистанцирани и не ти казват нищо тревожно, освен ако вече няма накъде (ама и тогава предпочитат да го кажат на личния ти лекар). Всеки може да си прецени какво предпочита, аз не съм сигурна за себе си.

Последна редакция: пт, 26 сеп 2014, 17:12 от mik123

# 490
  • Мнения: 600
Подкрепям казаното от Пустинно цвете за феталната морфология. Дори и да е същия ехографа, при това изследване се проверяват много повече неща. Ако някой лекар е казал, че е същото като регулярното гледане на ехограф при бременност, явно нещо не се е доизяснило (не допускам, че той не е знаел разликата).
Разликата в медицинското обслужване е много различна от БГ. Аз първите две-три години тук се побърквах, виждах само дългото чакане за преглед, недостатъчните обяснения, привидната незаинтересованост. Това, че трябва специално да си искам изследванията, силно ме възмущаваше. Но има наредба, че никой лекар не може да ти откаже изследвания и като искаш, дават. След време свикнах с нещата и сега, като се налага да отида на лекар в БГ, не ми харесва нито поведението, нито подхода на лекарите. Явно е въпрос на настройка.


Иначе мисля, че ключов момент в нехаресването на зап.европейските здравни системи е, че хората сравняват частната помощ в БГ с държавната в чужбина. Често чета по темите как в чужбина се чакало с месеци, в БГ ставало веднага. В БГ гледали бременните всеки месец, а тук само три пъти и т.н.
Ако се сравнява държавно здравеопазване в БГ и това в чужбина, мисля че резултатите са ясни.
Ако се сравнява платен прием в чужбина с такъв в БГ, аз поне не виждам особена разлика във времето за чакане, видовете изследвания и пр. Разлика има в поведението - БГ лекарите са директни, фамилиарни, обичат да драматизират и ти казват най-лошото, та после да се радваш, че ти се е разминало. Тукашните са сдържани, дистанцирани и не ти казват нищо тревожно, освен ако вече няма накъде (ама и тогава предпочитат да го кажат на личния ти лекар). Всеки може да си прецени какво предпочита, аз не съм сигурна за себе си.
newsm10
Мик , съгласна съм с тебе .  Само искам да уточня , че аз Фетална морфология д БГ не съм правила и база тотална за сравнение нямам . Имам обаче три деца родени в БГ  и в годините имам наблюдение как се развиваха нещата там в женските консултации . За мен е важно , че тук имам всички нужни изследвания , рискови и рутинни.....обстоен преглед за размери , кръвопоток , плацента , за това казвам , че отношението и компетенцията на лекаря са ми абсолютно достатъчни . Наистина не си падам по драми и вероятно за това ми харесва стегнатоста и конкретиката в отношенията по принцип тук .  preggo  Още месец ми остана и нямам търпение да разбера какво ще искат от болницата , но вероятно ще е на тази среща в началото на месеца .

# 491
  • Мнения: 918
След време свикнах с нещата и сега, като се налага да отида на лекар в БГ, не ми харесва нито поведението, нито подхода на лекарите. Явно е въпрос на настройка.
Иначе мисля, че ключов момент в нехаресването на зап.европейските здравни системи е, че хората сравняват частната помощ в БГ с държавната в чужбина. Често чета по темите как в чужбина се чакало с месеци, в БГ ставало веднага. В БГ гледали бременните всеки месец, а тук само три пъти и т.н.
Ако се сравнява държавно здравеопазване в БГ и това в чужбина, мисля че резултатите са ясни.
Ако се сравнява платен прием в чужбина с такъв в БГ, аз поне не виждам особена разлика във времето за чакане, видовете изследвания и пр. Разлика има в поведението - БГ лекарите са директни, фамилиарни, обичат да драматизират и ти казват най-лошото, та после да се радваш, че ти се е разминало. Тукашните са сдържани, дистанцирани и не ти казват нищо тревожно, освен ако вече няма накъде (ама и тогава предпочитат да го кажат на личния ти лекар). Всеки може да си прецени какво предпочита, аз не съм сигурна за себе си.
  bouquet
Много обективно казано.
След като раждах в България и във Франция, определено предпочитам френските болници. Сигурна съм, че болничното лечение и в Белгия е на същото високо ниво.
Българският ми гинеколог обаче беше пред френския си колега, що се отнася до следене на проблемна бременност.
Сега пък уцелих шестица от тотото с личната си лекарка, така че трябва да гледаме позитивно и да се радваме на добрите неща във всяка държава, в която живеем.

# 492
  • Варна
  • Мнения: 484
Здравейте на всички. Имам един въпрос, ще се радвам ако някой ми отговори. Става въпрос за новородено дете в Белгия - получава ли гражданство или не, при положение, че и двамата родители са български граждани? Отдавна търся каквато и да е информация из нета и така и не открих нещо конкретно. Бременна съм и в момента съм в БГ, мъжът ми е в Белгия малко повече от година. Има постоянен трудов договор от август миналата година, Е карт и всичко както си му е реда. Аз имам адресна регистрация там от април тази година, както и Е карт (придобита от него).
Та въпроса ми е има ли някакъв смисъл да ходя да раждам там или всичко за детето ще си е същото, както ако родя тук. Взема ли се гражданство, а ако не има ли изобщо някакви преференции от това, че е родено там?
И другото е - как стои въпроса после с пътуването т.е. как ще мога да се прибера с детето в БГ и от къде ще ми се издаде документ, с който да можем да пътуваме (или трябва да издаваме акт за раждане в консулството и задграничен паспорт)? Съжалявам ако въпросите изглеждат смешни, но просто наистина не знам към кой да се обърна и от къде да получа тази информация.
Мерси предварително на всички, които ще си направят труда да ми отговорят!

# 493
  • Мнения: 351
Предимсвата да родиш тук- имаш право на еднократна помощ в седмия месец от бременността в размер на 1200 евро (от държавата)+300 евро за раждане (от мютиела). И за да ти излезе раждането безплатно, трябва да имаш мютиел. Детските ти са около 90 евро (на месец).
Като го родиш тук, трябва да го регистрираш в общината, в посолството и за да пътува трябва да му се извади паспорт. Когато тръгваш от тук за Бг не ти трябва пълномощно за детето, само ако ще идваш от Бг с детето.
И детето взема гражданството на родителите, без значение къде го раждаш.
Това е накратко  Simple Smile

# 494
  • Мнения: 600
Здравейте на всички. Имам един въпрос, ще се радвам ако някой ми отговори. Става въпрос за новородено дете в Белгия - получава ли гражданство или не, при положение, че и двамата родители са български граждани? Отдавна търся каквато и да е информация из нета и така и не открих нещо конкретно. Бременна съм и в момента съм в БГ, мъжът ми е в Белгия малко повече от година. Има постоянен трудов договор от август миналата година, Е карт и всичко както си му е реда. Аз имам адресна регистрация там от април тази година, както и Е карт (придобита от него).
Та въпроса ми е има ли някакъв смисъл да ходя да раждам там или всичко за детето ще си е същото, както ако родя тук. Взема ли се гражданство, а ако не има ли изобщо някакви преференции от това, че е родено там?
И другото е - как стои въпроса после с пътуването т.е. как ще мога да се прибера с детето в БГ и от къде ще ми се издаде документ, с който да можем да пътуваме (или трябва да издаваме акт за раждане в консулството и задграничен паспорт)? Съжалявам ако въпросите изглеждат смешни, но просто наистина не знам към кой да се обърна и от къде да получа тази информация.
Мерси предварително на всички, които ще си направят труда да ми отговорят!
Привилегиите са единствено помощите за раждане и детските ...и в данъците . Детето е българче и се вади пасаван да отидете до БГ за акт за раждане и ЕГН .
Мютиел е медицинската застраховка  , която трябва да имате , предполагам , чрез съпруга , понеже той работи ......Моята помощ за раждане беше 920 евро + 400 , които се дават след раждането и представяне на документ от общината тук .  Peace

Общи условия

Активация на акаунт