Белгия - 26 тема

  • 114 621
  • 827
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 505
Като се замисля за белг.гражданство и се сещам за една полза- не ми трябва виза за САЩ и  един недостатък - ще дължа тукашните данъци до края на живота си, където и да живея. Май предпочитам да ходя с виза до Щатите.

Мик, това не е истина. Ако излезеш и пребиваваш извън Белгия повече от 183 дни в годината (разбира се = с доказателство) не се дължат данъци в Белгия. Виж, Американците дължат данъци в Америка без значение дали крака им не стъпва там.


Чела съм някъде, че раждане баз осигуровки е към 8хил евро, което изобщо не ми се вижда оферта ако ще си получим гражданство по един и същи начин след 18...

Благодаря ви  bouquet

ca_sky, едно раждане без мутуел излиза макс 1,000 € ако не искаш екстри. Така че тези 8 хилядарки са си с частна стая, избор на екип че и сигурно посещение в Неонатално (да не дава господ). Аз раждах с всички екстри които можеш да си помислиш, държаха ме в болницата 5 дни и фактурата беше около 4,000 € (застраховката Хоспиталия плати).
Нещо друго от което мъж ти може да се възпозва, ако не взимате детски в БГ за първото ви дете, от момента в който той е придобил карта тук му се полагат детски без значение дали детето е тук или в БГ.

melis26, помощите могат да се изплатят от 7-мия месец докато родиш. Подадохме документ по формуляр които ни го дадоха от работата на мъж ми. Предполагам че и от мутуелите го дават също.

Ханна Влад, за 2 деца детските са за първото 90,28 € а за второто: 167,05 €.
Стискам палци за лесно раждане. Не остана!!!

# 511
  • Варна
  • Мнения: 484


ca_sky, едно раждане без мутуел излиза макс 1,000 € ако не искаш екстри. Така че тези 8 хилядарки са си с частна стая, избор на екип че и сигурно посещение в Неонатално (да не дава господ). Аз раждах с всички екстри които можеш да си помислиш, държаха ме в болницата 5 дни и фактурата беше около 4,000 € (застраховката Хоспиталия плати).
Нещо друго от което мъж ти може да се възпозва, ако не взимате детски в БГ за първото ви дете, от момента в който той е придобил карта тук му се полагат детски без значение дали детето е тук или в БГ.

bruxelles1 тези 4000 говорим за нормално раждане или секцио? Защото ако и там секциото е два пъти по-скъпо отколкото нормалното пак ще си отиде толкова. Това съм го чела из нета, така че не знам доколко информацията е достоверна. Затова и реших да питам вас Simple Smile
Иначе детски не взимаме нито там, нито тук, но и не мислехме, че може при положение, че детето не е регистрирано там newsm78  Аз иначе се пробвах да го запиша в общината, когато регистрирах мен, но ми казаха, че не може без да е в Белгия.

И между другото (понеже ние имахме големи ядове с това) - вече в общините се признават международните дубликати на акт за раждане и на граждански брак (т.е. без апостил), които излизат 10лв. а не 100 и отгоре. Това може да послужи главно на новодошлите като нас Grinning

# 512
  • Мнения: 600
 
Цитат
Ханна Влад, за 2 деца детските са за първото 90,28 € а за второто: 167,05 €.
Стискам палци за лесно раждане. Не остана!!!
  bouquet Благодаря Брюкселче !

# 513
  • Мнения: 918
ca_sky, на детски имате право, трябва таткото да се задвижи.
За раждане със секцио - аз не бих разчитала, че ще мога да избирам в Белгия. Доколкото познавам западните лекари, не те питат как искаш да раждаш и е по-трудно да се договориш, отколкото в България.
Ако си се навила за секцио, по-добре си раждай в България.
За другите въпроси не знам.

# 514
  • Мнения: 1 866
Относно въпроса с помощите в седмия месец бях го прочела в една книжка за бременни в Белгия,но не обърнах особенно внимание пък и не беше обеснено подробно. Как става това пускаш някакво заявление ли или..?  baby_neutral
Тъй като преди малко минах по този път обяснявам: не се ходи в мютюела, а в социалните (Securex) секция Allocations familiales. Там трябва да се занесе атестация от генеколога с предполагаема дата на раждане. Това е достатъчно ако вече получавате помощ за друго дете. Ако ли не, както беше обяснил някой, се взима бланка от работата на мъжа ви (отдел човешки ресусрси знаят), която се попълва от вас и вече по служебен път човешки ресурси са длъжни да придвижат нещата.
Не мога да си представя, че децата няма да са регистрирани тук и някой ще изплаща помощи за тях... Това ми се струва абсурдно.
И още нещо, само преди месец ми искаха преведени и легализирани всички документи, които занесох, явно във всяка община всеки си прави каквото си иска.
За раждането определено не можеш да си избираш как да раждаш, трябват предпоставки за секцио (което е хубаво все пак).
Относно феталната морфология, съжалявам, но прегледите, които са ми правени в Белгия нямат нищо общо с ФМ в България. Такъв подробен преглед никой тук не ми е правил... Не смятам, че е професионално без преглед и изследвания да се предписват лекарства Crazy А това, което ме дразни, е, че в крайна сметка така или иначе плащам горе-долу 30 евро всеки път от джоба си за белгийското държавно здравеопазване. Радвам се на тези, които са открили вариант мютюела да им връща цялата сума Wink
Леко бременеене на всички бъдещи мами и хубав ден на всички!

# 515
  • Варна
  • Мнения: 484
fatoumata при мен въпроса не е само, че искам, а че трябва (поне тук всички така казват). Но първо имам първо такова раждане и второ съм с тесен таз (та по тая причина ми е и първото) и общо взето даже и да решат, че не искат да ме режат, накрая пак ще им се наложи само дето ще ме измъчат преди това...а пък на мен изобщо не ми се иска по явни причини Grinning Но и сега ходих при друг гинеколог с втората бременност, който беше категоричен, че не вярва някой да се навие да ме изражда нормално (говорим за БГ). Отделно имаме приятели белгийци и бащата на жената е бивш шев на болница, че по нейни данни при първо раждане със секцио се прави и второ такова (ама и тя не беше 100% сигурна). От друга страна съм наясно, че не са толкова благосклонни към рязане по желание... Laughing

Абе май моята работа е с много неизвестни и като гледам най-добре ще е да си остана тук докато се случи великото събитие Laughing А някой наясно ли е има ли ограничения за новородено в самолет т.е. кога най-рано може да пътува? Знам, че има такова за бременни в самолет - 34г.с....

В момента ви чета темичката назад и има доста полезни неща  bouquet Даже по някой въпроси знаех отговорите и се почувствах горда Joy  Laughing


И още нещо, само преди месец ми искаха преведени и легализирани всички документи, които занесох, явно във всяка община всеки си прави каквото си иска.


shimbite и на нас първо ги искаха, но стигнахме до консулството и консула звъня в общината ни да им обяснява какво и как...та накрая се съгласиха. Вече поне ни знаят в нея по имена Laughing
Още преди да отида да се регистрирам бях тръгнала да легализирам всички актове и гражданския и като отидох в общината (Варна), за да си искарам дубликати на БГ за легализацията една служителка ми каза, че от декември 2013 се приемат международни дубликати на тия документи (които са по 10лв.), но нямало отзиви дали е така. Аз реших, че мога да си спестя 300-400лв. и да пробвам. Изкарах ги, пратих ги на мъжа, той ги занесе в общината в Зеле и те уж ги приеха. И така аз доволна от спестяването Laughing отивам април вече тям да се регистрирам и същата тази служителка, която вече ги е приела ми заявява, че не може да ми издаде Е карт към него, без легализиран граждански брак. Аз съм вече там, не съм направила пълномощно на никой, който да ми изкарва пак дубликати и т.н. че да ми се легализират документите, а и не можех да стоя до безкрай защото баткото ме чака в БГ. И така стигнахме до консулството, слава Богу консула се оказа много свестен! Звъня на нея (тази от общината в Зеле), тя пък звъня във външно министерство и накрая кандиса да ни вземе дубликатите. А от консулството казаха, че просто още никой не ги е уведомил (незнайно защо) и от доста време консула го раздава телефонистка. Мислех, че вече половин година по-късно са ги уведомили навсякъде, ама явно не са...

П.П. Ние сме във фламандската част - Зеле. Така като гледам май няма много БГ около нас... С квартирата видяхме голям зор и си минахме през всички препядствия по реда Laughing Никой не ни даваше квартира директно т.е. задъжително ползвахме агенция, която пък искаше фишовете на мъжа, отделно платихме 3-те наема плюс застраховка. Но всичко мина Praynig Общо взето ми е ясно, че лесно няма, но пък човек трябва да знае какво иска и да се бори Simple Smile Така че и не очаквам фанфари и цветя като дойдем някой ден Laughing Извинявам се за дългия пост  bouquet

Последна редакция: пн, 29 сеп 2014, 12:42 от ca_sky

# 516
  • Мнения: 600
Относно въпроса с помощите в седмия месец бях го прочела в една книжка за бременни в Белгия,но не обърнах особенно внимание пък и не беше обеснено подробно. Как става това пускаш някакво заявление ли или..?  baby_neutral
Тъй като преди малко минах по този път обяснявам: не се ходи в мютюела, а в социалните (Securex) секция Allocations familiales. Там трябва да се занесе атестация от генеколога с предполагаема дата на раждане. Това е достатъчно ако вече получавате помощ за друго дете. Ако ли не, както беше обяснил някой, се взима бланка от работата на мъжа ви (отдел човешки ресусрси знаят), която се попълва от вас и вече по служебен път човешки ресурси са длъжни да придвижат нещата.
Не мога да си представя, че децата няма да са регистрирани тук и някой ще изплаща помощи за тях... Това ми се струва абсурдно.
И още нещо, само преди месец ми искаха преведени и легализирани всички документи, които занесох, явно във всяка община всеки си прави каквото си иска.
За раждането определено не можеш да си избираш как да раждаш, трябват предпоставки за секцио (което е хубаво все пак).
Относно феталната морфология, съжалявам, но прегледите, които са ми правени в Белгия нямат нищо общо с ФМ в България. Такъв подробен преглед никой тук не ми е правил... Не смятам, че е професионално без преглед и изследвания да се предписват лекарства Crazy А това, което ме дразни, е, че в крайна сметка така или иначе плащам горе-долу 30 евро всеки път от джоба си за белгийското държавно здравеопазване. Радвам се на тези, които са открили вариант мютюела да им връща цялата сума Wink
Леко бременеене на всички бъдещи мами и хубав ден на всички!

ММ взе бланка от офиса , попълнихме си я , отнесох също на лекаря да попълни неговата част и сама си я занесох в офиса на социала, където се осигуряваме ...мажду другото , занесох и бланката за детски , тъй като до момента за баткото не получавахме детски . Понеже съм чела за много ходене по мъките с тези детски се бях настроила за чакане от рода на половин година . Попитах човека на локета и той ми каза -за месец си готова ....точно след месец / понеже и август отпускарски / ми преведоха и детските за периода назад от започване на работа и еднократната помощ за бебето . ..Да спомена само , че не се осигуряваме в ” голям” фонд като Секюрекс или Партена ..сестра ми чака детските от Секюрекс година вече..отидохме до там и те ѝ казаха, че нямат нейни документи и счетоводителката не си е свършила работата....аз това наново сами ги отнесохме и им досаждаме честичко по телефона ..иначе оправия няма .  Peace

аз не разбрах , къде ти харесват повече прегледите и кой е предписвал лекарства без подробен преглед ?

# 517
  • Мнения: 918
fatoumata при мен въпроса не е само, че искам, а че трябва (поне тук всички така казват). Но първо имам първо такова раждане и второ съм с тесен таз (та по тая причина ми е и първото) и общо взето даже и да решат, че не искат да ме режат, накрая пак ще им се наложи само дето ще ме измъчат преди това...а пък на мен изобщо не ми се иска по явни причини Grinning Но и сега ходих при друг гинеколог с втората бременност, който беше категоричен, че не вярва някой да се навие да ме изражда нормално (говорим за БГ). Отделно имаме приятели белгийци и бащата на жената е бивш шев на болница, че по нейни данни при първо раждане със секцио се прави и второ такова (ама и тя не беше 100% сигурна). От друга страна съм наясно, че не са толкова благосклонни към рязане по желание... Laughing
...

П.П. Ние сме във фламандската част - Зеле. Така като гледам май няма много БГ около нас... С квартирата видяхме голям зор и си минахме през всички препядствия по реда Laughing Никой не ни даваше квартира директно т.е. задъжително ползвахме агенция, която пък искаше фишовете на мъжа, отделно платихме 3-те наема плюс застраховка. Но всичко мина Praynig Общо взето ми е ясно, че лесно няма, но пък човек трябва да знае какво иска и да се бори Simple Smile Така че и не очаквам фанфари и цветя като дойдем някой ден Laughing Извинявам се за дългия пост  bouquet
И аз си мислех, че имам показания за секцио, защото в България очният ми лекар беше много против нормалното раждане заради късогледство и състоянието на ретината ми, поради което и родих първото си дете със секцио в България.
С втората бременност, вече във Франция, тамошните лекари ми казаха да си гледам работата и че там такива показания за секцио не съществували. Първо раждане със секцио също не било пречка. Тъкмо щях да го удрям на кандърма при гинеколожката и се случи така, че родих преждевременно и със спешно секцио. Като гледам брюкселските лекари, намирам много общи черти с френските. Фламандските пък ако случайно са като холандските по манталитет, съвсем забрави  newsm78
Може би ще ти е по-спокойно да родиш в България, след като си в напреднала бременност. Местенето си е голям стрес и без да чакаш бебе. Според мен ще може да пътувате доста скоро след раждането. Моя приятелка стигна до Америка с двумесечно бебе.
Иначе с квартирите наистина е много трудно, по-трудно от която и да било държава, в която сме наемали. Много от жилищата изчезваха, още преди да успеем да ги видим, да не говорим за тежките преговори и за документите, които ни искаха.
Като се изключи това, не сме имали проблеми с администрацията или каквото и да било. Е, голямо щастие е да дойде денят за изхвърляне на боклука, но ще свикнем и с това Laughing

# 518
  • Белгия
  • Мнения: 307
Много теми, не знам по коя по-напред да се изкажа Simple Smile.
За данъците - точно това ми бяха казали, че Белгия има облагане като американците. Радвам се, че не е така. Интересно ще ми е да разбера какви са ползите да имаш такова от тези, които вече са взели белг.гражданство.

За цената на раждането - моето беше около 8 хиляди евро: секцио, двама неонатолози с портативни кувьози, защото раждах недоносени близнаци, в частна болница. Цената е за 10 дена престой, предложиха ми, защото имаше свободни стаи (и да ми вземат парите естествено). Иначе държат 5-7 дни за секцио и 3-5 за нормално раждане. Неонатологията я фактурираха отделно. От близки съм чувала цени на раждания през 2012-2013 в Сен Люк в Брюксел: 4 хил.евро за нормално раждане без индивидуална стая и 6 хил. евро за нормално раждане с индивидуална стая. Тук във форума съм чела, че средна цена за раждане в Белгия е около 2500 евро, от които твоята част е 250 евро, но става въпрос за поотминали години.

За секциото - моят лекар ми беше казал, че ако много ме е страх, е съгласен на секцио. Но с близнаци винаги си имаш едно наум за секцио, така или иначе. Моя приятелка тук роди и двете си деца със секцио, първото по нейно желание, второто заради първото. Но тя беше в частна болница, гинеколожката я следеше и през двете бременности и водеше ражданията. Тук в темите съм чела за момичета, които са родили дете със секцио в БГ и после тук нормално, никой не е помислял даже, че предишно раждане е предпоставка пак за секцио.
Не бих се навила да карам бременност в БГ и да дойда тук преди раждането. Това е стресов момент, а в нова система, никой не те познава, ако и езика не се знае... направо не ми се мисли. То бебето все ще се роди и добре ще се погрижат за него, но за майката може да е трудничко.

За феталната морфология - моят лекар тук ме гледаше на ехограф по 10 мин. на всеки преглед  в частния си кабинет, за ФМ ме викаше в болницата и прегледа траеше по един час (за близнаци).

Последна редакция: пн, 29 сеп 2014, 16:16 от mik123

# 519
  • Белгия
  • Мнения: 307
А някой наясно ли е има ли ограничения за новородено в самолет т.е. кога най-рано може да пътува? Знам, че има такова за бременни в самолет - 34г.с....


Това пише в сайта на БГЕър:

"Пътници със заболявания, бременни жени, новородени: това са всички клиенти , които страдат от сериозни хронични заболявания, преживели са скорошни злополуки или хирургически интервенции , бременни жени до 34 седмица или новородени бебета. Превозът им се осъществява след попълване на декларация, и в случай на необходимост лекарско разрешение, с което авиокомпанията се освобождава от отговорност при инциденти или усложнения, причинени от пътуването със самолет. Декларацията и лекарското разрешение следва да се представят не по-късно от три работни дни преди изпълнението на полета.

Следните категории пътници не се превозват със самолетите на „България Ер”: Новородени, преди 7 дни след раждането си."

Явно от 8мия ден на раждането ще го вземат! Аз бих изчакала 1-2 месеца, заради налягането в ушите. Познати бебета са летели на 1,5 месеца без проблем.

# 520
  • Варна
  • Мнения: 484
mik123 далеч не ми е минавало през главата да го качвам на самолет на 8-я ден Simple Smile Аз гледах в сайта на wizz, но там не видях подобна ирфорация. Това 1-2 месеца напълно ме устройва. Най-малкото, че ние сме от Варна и освен самолета трябва да се придвижим и на 450км, което за бебе на дни зимата изобщо не ми изглежда добра идея.
Относно идването там в последния момент не ме притеснява толкова новата среда и т.н.. Аз вече съм била, а и при първото посещение си се оправях спокойна на английски newsm78 Мъжът ми пък се оправя с фламандския за болници и тн, въпреки че не вярвам някой лекар да не говори англ. Така че бих се жертвала, ако имаше нещо в плюс за детето (говоря като социално положение в бъдеще), но само за тези 1500 евро помощи не бих тръгнала. А и на мен това ми е второ дете, както казах, така че съм далеч по-спокойна от първия път (като се замисля как бях тогава) Grinning
Щеше да е по-добре и за баткото да дойдем малко по-рано. Той сега е предучилищна тук, октомври става на 6. Така че ние тази година я изтървахме за първи клас там, но се чудя дали ще почнем предучилищна там посредата или ще ни пратят в интеграционно училище до края на годината newsm78 Абе при всички положение, колкото по-рано дойдем, толкова по-рано ще почне да влиза в час и живот и здраве другата година да си тръгне нормално на училище.

# 521
  • Мнения: 1 866
@ Hanna Vlad - Точно в Белгия ми предписаха лекарства без преглед и изследвания и то в бременно състояние, което за мен е недопустимо. Това не показва никакъв професионализъм! Много се радвам, че ти си доволна и си намерила добри лекари. Дори и когато водихме сина на лекар тук ни бяха изписани антибиотици без изследвания, без нищо.

Аз ще раждам секцио по лекарско предписание, така че ще дам сведения когато му дойде времето. Не ходя на частен лекар, а в държавна болница (но това не означава, че не плащам нищо както вече обясних).

Хубав ден на всички!

# 522
  • Варна
  • Мнения: 484
Виждам, че сте обсъждали темата с бременеенето в БГ, така че мога да дам актуална инфо.
ФМ не е задължителна, а желателна. Няма ограничения в това колко пъти, все пак си плащаш. Може веднъж, може 3 пъти, може и всеки месец. Аз хода всеки месец. В Темелков ми вземат 50лв. и доколкото съм гледала това е от максимумите т.е. няма такива работи с 120лв. поне във Варна. В София преди 6г. давах 60, пак на частно, пак всеки месец и пак в известна клиника, но вече може и да е повече. Странното за мен беше, че сега ФМ ми прави една ехографка, която не е гинеколог newsm78 Това не го бях чувала, но пък и тя се води много добра. После продължава и наблюдението на новороденото (до колкото разбрах за бъбреци и тн).

Това с гинекоозите и с всички лераки си е до късмет. Едната ми бременност няма нищо общо с другата. Първия път имах гинеколог, на който вярвах 100%, можех да звъня по всяко време на денонощието на личния му тел. и в края той ми прави секциото та беше с мен чак до изписването. Тогава в клиниката, в която ми водиха консултациите нямаше лаборатория и си събирах изследванията след час, ден и тн, когато се наложи. Обясняваше ми абсолютно всичко, дето се вика като на малоумен докато не го разбера, много внимателен и търпелив. За мое голямо съжаление този лекар се премести в Сф и сега съм при друг по негова препоръка. Е тоя няма нищо общо. Като отида само мълчи, прегледа ми минава макс 5 мин. Телефон знам само в кабинета и ако недай Боже се случи нещо ще звъня на стария в Сф... Общо взето всеки път като се върна от там се чудя какво всъщност правя при него и всеки път като се разтърся из нета виждам само мнения колко е велик. Човека си има такава слава, добър диагностик, без много излишни приказки. Не че първия не беше толкова добър, точно обратното, но беше и доста по-разговорлив Grinning Така че това си е до човека newsm78 Понеже личният ни лекар е в същата поликлиника още като казах при кой ще се записвам да ми води ЖК ме предупреди, че се чакат луди опашки, час се записва с месец напред, общо взето всички се блъскат за него. Изследванията ми ги пращат директно при него (както всъщност е и с личния лекар), има лаборатория в поликлиниката. За мен лично това е в пъти по-добър вариант. Не ми се нрави това да се разхождам с корем през ден, през два за един лист (без друго нищо не разбирам от него и да си го взема сама). И в двата случая са ми проверявали лекарите изследванията. И двамата гинеколози, за които говоря са по ЗК, не на частно! И между другото първия ми направи секциото по ЗК, но същия този израждаше и в майчин дом и можех и там да отида и да си платя (той лично ми каза, че щом съм се спряла на него няма смисъл да давам тройно, при положение че ще е все той). Мисълта ми е, че когато един лекар работи на частно, той разбира същото и като отидеш по ЗК (никой не му взема акъла само защото не си плащаш Grinning...е, може би само приказките Grinning )

Назад бях чела на една от вас мнение (извинявам се, че не ви помня още по имена  bouquet ), която казва, че се доверява на 100% на личния и като се наложи специалист просто се допитва до него. Аз сега съм така с нашия, за мен е невероятен доктор. Като ни се наложи нещо той просто ни казва къде да отидем, без да се налага да проучвам и тн. Мисля, че всеки кадърен лекар е наясно с другите такива, които стават за нещо. За мен лично това е перфектния вариант. Силно се надявам да изкарам същия късмет там при избора. Жалко само, че повечето от вас са ми много далеч и не мога да се възползвам от вече изпитани такива Sad

П.П. след като прочетох вашите сблъсъци питах мъжа до колко е разговорлив неговия Grinning Каза, че не може да му затвори устата Grinning Разговарял перфектно англ. Така че явно и там всичко си е до човек и късмет...в края на краищата и белгийците са хора Grinning Аз нямам особен сблъсък с тях (по-личен). Всъщност наблюденията са ми до нашите приятели, но бих казала (за тях), че просто по-трудно се доверяват в началото. Като това са случи са много добронамерени, топли и отзивчиви. Или те са голямо изключение и ме чака огромно разочарование, или и там има "хора"  Simple Smile И до колкото аз знам там при лекарска грешка им се взимат лекарските права, та чак и до съд стигат, което е предпоставка за по-малко такива. В БГ има много кадърни лекари, но за жалост има и много такива, за които живота нищо не означава. А за мен лично е много по-важен живота на хората около мен, отколкото това доколко доктора се обяснява (важно е да знае какво прави) Wink Защото от БГ съм си патила и то жестоко....

Последна редакция: ср, 01 окт 2014, 10:04 от ca_sky

# 523
  • Мнения: 18
Здравейте, кой мобилен оператор ползвате? Има ли карти с неограничен интернет на прилична цена?

# 524
  • Белгия
  • Мнения: 307
Виж https://mobilevikings.be/en, за интернет и смс не съм виждала по-добри оферти. Освен това се водят предплатени и неизговорените минути се прехвърлят. Слабото им място са цените на разговорите. Ако говориш много, а ползваш интернет колкото да си прочетеш пощата през телефона, може би има и по-добри оферти от трите големи оператора.

Да поясня, че аз не съм с mobilevikings.be, но се каня да мина към тях след като доста ми ги препоръчаха. Сега съм с Base, но не виждам особена разлика между Base, Proximus и Mobistar.

Общи условия

Активация на акаунт