Белгия - 26 тема

  • 114 514
  • 827
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 600
 При нас вече вали . Къде е стачката днес ? Тук всичко работи и сме на училище . Мислех , че стачката е на 15 за цялата страна .  newsm78

# 571
  • Мнения: 505
Засега в Брюксел още не вали. Ние работим всеки от вкъщи.
Мъжа ми успя да стигне на работа но по скритите улички. Той работи в Кобегем и Делез са затворили зоната но през централният път.
Автобуси май няма.
Малкия е на училище и после на занималня. Дори и другият понеделник училището ще работи както и занималнята.

# 572
  • Мнения: 918
В Брюксел съм, кварталното училище стачкува и този, и следващия понеделник.
Иначе искат да носим сладкиш за училищния празник, а Карфурът не работииии...
Има отворени малки магазинчета, но ще пазарувам утре от някой супермаркет. Ще трябва да спасим празника, няма как. За щастие имам още 2 дни, за да измисля и приготвя нещо.

# 573
  • Мнения: 505
fatoumata, и аз съм в Брюксел, но нашето училище работят. Май франкофонските не работят повечето.

Ееее, един сладкиш и ти можеш да го изпечеш  Laughing

# 574
  • Мнения: 1 829
Ние сме във френско училище и си работи... и другия понеделник ще работи за наш късмет:)

Някой да е вадил ЕГН на детенце с международен акт за раждане (форма А)? Ако имате идея какви действия трябва да се предпиемат ще ми помогнете много:)

# 575
  • Мнения: 147
Ние сме във френско училище и си работи... и другия понеделник ще работи за наш късмет:)

Някой да е вадил ЕГН на детенце с международен акт за раждане (форма А)? Ако имате идея какви действия трябва да се предпиемат ще ми помогнете много:)
Ако искаш да вадиш ЕГН в България трябва да направиш  в Белгия Апостил на документа, документа се превежда тук в България и се праща за легализация на превода, след това се подава в съответната община за да се изкара Удостоверение за раждане (ЕГН), някои общини приемат и без Апостил от Белгия, но по добре не рискувай , а също ако някой друг освен теб и съпруга ти подаде документа в общината ще му искат пълномощно.

# 576
  • Мнения: 1 829
  bouquet Гюлсем!

# 577
  • Мнения: 809
Здравейте,

Предварително се извинявам за правописните грешки, но в офиса нямам кирилица и ползвам някакъв странен конвертор.
Доста често се допитвам до форума за информация без активно да участвам, но най-накрая реших да се регистрирам.

От почти 3 години живея в Брюксел, не говоря местните езици, на Френски мога да завържа прост разговор, но езиковата бариера не ме притеснява толкова тъй като повечето хора говорят приемлив английски.
Бременна съм в 6-тия месец и цялата ми бременност се следи тук. За сега всичко е ок и повечето административни стъпки са ми qсни, но имам проблем с избора на болница. Може ли да дадете мнение за болниците в Брюксел? Не намирам почти никаква информация, мнение и препоръки относно болници и лекари, включително търсих и на местните езици.
Извинявам се ако повтарям нещо, което вече е било дискутирано, но има повече от 30 теми за Белгия и нямам възможност да прегледам всичко.

Лекарят, който посещавам в момента е към болница Ерасмус, но го избрах единстено защото е много близо до работата ми и мога да ходя на консултация по всяко време и възнамерявам скоро да сменя болницата. По принцип знам, че болницата е добра, но е доста далеч за мен.
Болниците, които са ми най-близо са CHU BRugmann (Horta) и UZ Brussel.
CHU BRugmann е държавна болница и съм забелязала че белгийците гледат на нея малко с пренебрежение, не знам защо. Мъжът ми имаше здравословни проблеми и се наложи да го приемат там. Болницата и обслужването ми се сториха ок, но нямам никаква база за сравнение.
От друга страна UZ Brussel е университетска болница и съм чувала, че в подобни болници те преглеждат и израждат основно студенти и е имало и немриятни  преживявания с тях.

Ще съм благодарна за някое мнение по въпроса.

Благодаря

# 578
  • Мнения: 1 829
Не мога да препоръчам болница за раждане, но мога да ти кажа къде да НЕ ходиш - болница Sаint Luc, по-некадърни хора през живота си не съм срещала, цялото семейство сме си патили от тях... За съжаление и ние още не сме намерили компетентен лекар, при който да ходим и не мога да препоръчам:( Чувала съм, че за раждане било най-добре в Едит Кавел, но там е доста скъпо май:)
Нека и други мами да споделят  Hug

# 579
  • Мнения: 809
Мерси за мнението.
И аз намирам коментари единствено за Едит Кавел. Tова че е скъпо не ме притеснява толкова, но не вярвам всички да раждат там.
И ми е чудно защо не се коментира този въпрос, който, поне на мен, ми се струва доста важен.

# 580
  • Мнения: 918
И аз съм чувала отлични неща за Едит Кавел, но иначе не мога да помогна с информация по темата.  newsm78

Благодаря за информацията за St Luc, shimbite, само веднъж сме ходили там за изследване и не ни свършиха работа. Личната ни лекарка им се ядоса, каза, че и друг път са ставали издънки с тях, и ни изпрати в St Michel, малка спретната клиника близо до станция Мерод. Обслужването беше бързо и учтиво. Знам, че там има родилно отделение, но без препоръки нещо не мога да кажа. paterina, търси в англоезичните форуми, там има какво ли не.

# 581
  • Мнения: 4 768
Хайде като раждала в Брюксел да се изкажа. Въпросът е коментиран със сигурност - аз поне съм писала по темата.

По принцип раждаш при доктора, който ти следи бременността, т.е. трябва да видиш той в кои болници изражда. Аз съм раждала два пъти - първия път непредвидено и по спешност в болницата Етербек-Иксел при дежурния лекар, ама беше непредвидено в шестия месец. Втория път в Едит Кавел съвсем предвидено 9 дни преди термин при лекаря, който ми следеше бременността. Едит Кавел е скъпа, частна болница и трябва да видиш какво покрива осигуровката ти - тук не мога да помогна, тъй като аз не съм към белгийската здравна система и не ми е ясна. За инфо моето нормално раждане, продължило точно 4 часа и без грама усложнения, струва 7000 евро с петдневен болничен престой на мен и бебето. В Етербек-Иксел спешно преждевременно раждане и тридневен престой само за мен ми струваха 2500 евро.
Най-добре неонатологии са в Едит Кавел и Сейнт Люк - това го научих покрай първата ми бременност. Аз лично от Сейнт Люк съм доволна - там ходим обикновено в спешното, когато се налага заради детето, както и за някои специфични изследвания, които се е налагало да му правят. Вярно е, че първо минаваш през стажанти, но това ни се е случвало само в спешното. За изследванията никога не сме чакали и не сме имали проблеми, а става въпрос за изследвания и манипулации на 9-10 месечно бебе с катетъри и тръбички в носа, за чието поставяне определено се иска професионализъм. За UZ Brussel също мога да кажа само хубави неща, но съм посещавала единствено центъра за репродуктивно здраве - не познавам някой да е раждал там. Повечето ми познати са раждали в Едит Кавел и в Етербек-Иксел.

# 582
  • Белгия
  • Мнения: 303
Скоро писахме за ражданията, така че ще бъда съвсем кратка за моята информация. Аз имам опит, свързан с бременности, от Е.Кавел, Ст.Мишел, УЗ Брюксел. Навсякъде са се държали много професионално. Стажанти съм срещала в спешните отделения на Кавел и Ст.Мишел, потормозили са ме за вземане на кръв, но нищо повече. Имам доста приятелки, раждали в Ст.Люк, всички са доволни според разказите им. Една роди в Ст.Мишел, много хубаво отделение за раждане, когато не се очаква нужда от неонатология. Аз лично бих отишла в Ст.Люк, ако не можех да отида в Кавел. Единствено бих препоръчала, да се ходи там на консултацииите и да се избере лекаря отрано, така като дойде момента, те третират като вътрешен пациент и всичко става много лесно. Това ми го каза приятелка, която роди там скоро.

# 583
  • Мнения: 809
Мерси за мненията.
По принцип имам пълна болнична застраховка и имам представа колко струва едно раждане тук. Знам че болницата, в която раждаш, е тази към която работи  гинекологът ти и ми е ясно, че след като искам да сменя болницата ще трябва да сменя и доктора.
Просто не ми се е налагало да се сблъсквам много с болниците тук, за щастие, и не познавам хора, които са раждали тук.
Май ще се спра на УЗ Бруссел и ще споделя впечатления след като натрупам.

# 584
  • Мнения: 4 768
Мерси за мненията.
По принцип имам пълна болнична застраховка и имам представа колко струва едно раждане тук. Знам че болницата, в която раждаш, е тази към която работи  гинекологът ти и ми е ясно, че след като искам да сменя болницата ще трябва да сменя и доктора.
Просто не ми се е налагало да се сблъсквам много с болниците тук, за щастие, и не познавам хора, които са раждали тук.
Май ще се спра на УЗ Бруссел и ще споделя впечатления след като натрупам.

Ами значи си подготвена. Според мен за едно раждане, ако всичко се очаква да мине ок, е важен лекарят, така че по-скоро разпитай за добри лекари. При мен голяма роля по време на раждането изигра и кинезитерапевтката, но и тя обикновено върви в комплект с лекаря. Иначе не мисля, че болницата като такава има огромно значение освен ако не се очаква престой в неонатологията.

Общи условия

Активация на акаунт